Zeleni karton

Dirty Kichen Eternity

Primećen član
Poruka
595
Da li neko moze da mi kaze koliko je vremena potrebno da prodje od dana kad je dobijena vozacka dozvola, da bi se izvadio zeleni karton?

Receno mi je, da vozac mora da poseduje 3 godine regularnu vozacku dozvolu da bi mogao da podnese zahtev za dobijane zelenog kartona?
 
E onda te je neko grdno zajebao :D

Zeleni karton se izdaje na osnovu saobraćajne dozvole i polise osiguranja, jer služi za osiguranje vozila u inostranstvu :)

I apsolutno nema nikakve veze sa vozačkom :D
 
Ok, priznajem da nemam pojma. :)
Situacija je sledeca. Dragi je polozio voznju pre 2 nedelje, a idemo na more 4. avgusta. Zelimo da iznajmimo kola tamo. Sta ovde trebamo da zavrsimo da bi imali regularnu vozacku dole?
I da li on uopste ima pravo da izvadi zeleni karton, ili kako se to vec zove?
 
Mislim da ti pitaš za medjunarodnu vozačku dozvolu...

Mislim da za nju stvarno treba bar 3 godine da imaš regularnu dozvolu. Mada ti je to najbolje da odeš u neku agenciju ili AMSS da se raspitaš(ili policiju naravno).
Zeleni karton je ustvari sam prepis na strani jezik polise osiguranja kako bi se prihvatilo tvoje osiguranje u inostranstvu i kao takvo jedini uslov da ga dobiješ je da je auto registrovan i osiguran i da mu valjda osiguranje ne ističe za manje od mesec dana. Koliko se sećam košta 1000 dinara i možeš na svakom graničnom prelazu da ga uzmeš za 10 minuta.
Koliko znam za Crnu Goru i Hrvatsku ti ne treba medjunarodna dozvola ali osiguranje tj. zeleni karton da. Ali ako ćete tamo da rentirate kola ne vidim razlog za zeleni karton jer to nije vaš problem uopšte. Naravno rent agencije koliko se sećam sve insistiraju da vozač ima 2 ili 3 godine vozačku da bi auto dale u rentu tako da...

v.
 
za medunarodnu mozesh uzmesh istog dana kad uzmesh svoju dozvolu :)
evo proverio sam svoju medjunarodnu :) uzeta isti dan kad sam uzeo dozvolu vozachku :)
nego je trajanje isprave 3 godine ;)
 
Poslednja izmena:
Onda sam ja definitivno promasila naziv. :)
Treba nam medjunarodna dozvola. A situacija je sledeca. Zelimo da iznajmimo na par dana auto, u Grckoj, na Kritu.
Ne bih volela da dodjemo u situaciju da placamo kazne, ukoliko nas zaustave da vozimo na domacu dozvolu (iako mogu da se iznajme kola u agencijama i na Srpsku dozvolu)...Pa me interesuje da li on ima prava, s obzirom na vozacki staz, da je izvadi?
Definitivno cemo se raspitati od sutra, u mupu, ali htedoh da pitam da li neko zna vishe o tome...
 
Trebaju ti 2 slike i vozačka dozvola ;)

A ne znam kakvo je stanje tamo za agencijama, bez obzira sto imas vozačku mislim da moras da imas min. 3 god. vozačkog iskustva da bi uzeo auto :)
 
"Zahtevi

• Starost vozača 20 ili više godina za grupe A–C
• Starost vozača 23 ili više godina za grupe C–P
• Posedovanje vozačke dozvole najmanje 2 godine
• Predlog datuma i vremena iznajmljivanja
• Izabrati lokaciju preuzimanja vozila iz Avisa
• Izabrati lokaciju povratka vozila u Avis
• Izabrati željenu kategoriju automobila
• Navesti broj vaše kartice za popust ili broj Avisovog AWD popusta, ako ga imate

Zatim proveravamo raspoloživost i obezbeđujemo cenu za iznajmljivanje vozila, sa njom obuhvaćenim i opcionim uslugama. Iz kvote možete da odlučite da li da potvrdite rezervaciju ili ne. Ako se odlučite da potvrdite, molimo vas da dostavite nekoliko ličnih podataka koji su potrebni u procesu rezervacije. Automobil koji želite da iznajmite time će biti rezervisan."

Ovo su uslovi kod Avis-a kod nas. Znam da sam prošle godine u Bugarskoj hteo da rentiram auto i da su svi tražili minimum 3 godine dozvolu. Medjunarodna dozvola ne treba u Hrvatskoj i Crnoj Gori mada hrvati znaju da zajebavaju ponekad...
Svi moji koji su vadili medjunarodnu su čekali najviše 3 dana.
 
Ни међународна дозвола, а ни изнајмљивање кола не могу да иду без 3 године искуства. Рент-а-кар фирме често постављају и старосна ограничења тј. ставе нпр 3 године искуства И 23 године старости, тако да неко ко је положио са 18 и има 3 године искуства и даље не може да изнајми кола...

Ја сам пре годину и по дана имао проблем да нађем рент-а-кар који ће ми изнајмити ауто јер немам 23, а имам 3 године искуства... тада сам нашао једну фирму и изнајмио ауто неколико пута онако на лепе очи и велики депозит и када су стекли поверење, сад ми рентирају кола и без депозита ;)

Такође, ако је он тек положио вожњу, саветујем да се не упуштате у ту авантуру да он вози до мора... за вожњу је ипак (као и за друге ствари у животу) потребно искуство и ''кондиција''... Моја сестра има дозволу више од годину дана и стално се негде возика, али и даље није способна да одвезе више од 200км одједном... једноставно пада концетрација, исцрпљује је вожња итд...
 
Унирент изнајмљује само странцима, тј онима који имају авионску карту. Тако је било у марту ако нешто нису мењали. Узму ти авионску карту и онда не можеш да се вратиш, ако не вратиш ауто у целом стању или не платиш штету ;)

Авис има јаке аутомобиле, а и оно што има ''скромнијих'' скуп је као сам ђаво ;)

Што се тиче међународне, то је вероватно скоријег датума укинуто искуство, а можда само нису ставили на сајт ;)
 
Nisu uveli, medjunarodnu mozes dobiti kad god hoces (naravno ako imas domacu dozvolu), a za rentiranje nemam pojma kakva je situacija, to mi nikad nije trebalo.
Za Grcku ti treba medjunarodna dozvola i nisam siguran da ce ti bas dati auto sa srpskom dozvolom, a ako te zaustavi policija, ne verujem da ce ti oprostiti.

I ovo sto dovla kaze za iskustvo. Sa 2 nedelje vozackog "iskustva" ja licno nekome ne bih dao ni skuter da vozi, a kamoli auto i to jos na nekom turistickom i prometnom mestu.
Bez 10.000 predjenih km (u svakakvim uslovima), retko ko se moze smatrati sigurnim vozacem.
 
drugarica moja ima 7 godina dozvolu, svoj auto ( koji vozi buraz )
i oko 200km predjenih sve zajedno :) i otjesh da mi kazesh da je vreme
imanja dozvole neki reper ? nije ... ali ok :)
 
@Кулиража

Хоже Грци (и сви остали) да дају ауто, само да имаш пријављен боравак доле ;) Мада, код неких може и без тога, само оставиш пасош или неки документ код њих ;) И наравно, као и код свих велики депозит (ја сам недавно морао да оствим 500еур).

Што се тиче овога око искуства, ту се слажем, али опет, како измерити колико је неко прешао километара? Ја сам за ових 5-6год прешао преко 200 000 можда чак и непуних 300 000 и дефинитивно нисам исти са својом сестром која је за своје 2год прешла хиљаду или две, али како онај у рент-а-кару да зна то? ;)
 
da li zna neko...sta se desava ukoliko kupis polovan auto,preneses ga na sebe, a on ima zeleni karton ali na njemu je ime prethodnog vlasnika automobila...da li se vadi novi ili moze da se koristi taj zeleni karton?
 
BIla je ova tema već 15 puta.

MEĐUNARODNA VOZAČKA DOZVOLA, 2.000 DIN

Važnost ovog dokumenta, od trenutka izdavanja, je 3 godine.

U slučaju ako nacionalna vozačka dozvola ističe pre ovog roka, važnost međunarodne vozačke dozvole biće do isteka nacionalne vozačke dozvole.

Ovaj dokument se može izdati samo osobama sa nacionalnom vozačkom dozvolom, izdatoj u našoj zemlji.

Da bi se dobio ovaj dokument potrebno je :

• Zahtev (dobija se u AMSS Agenciji)
• Nacionalna vozačka dozvola na uvid
• Fotokopija nacionalne vozačke dozvole (obe strane)
• 2 fotografije 3,5 x 4,5 cm
• Lična karta ili pasoš na uvid
• cena međunarodne vozačke dozvole od 01.03.2006. godine, je 2.000,00 dinara


Nikad uslov nije bio 3 godine iskustva, može se izvaditi istog dana kad dobiješ dozvolu.
 
Ja ovde nisam pronasla, a mozda i ima odgovor.....da li neko zna koje i gde moze da se uplati osiguranje za vozilo sa USA registracijom, naravno koje ce u slucaju nezgode biti validno, tj. po kome ce moci da se naplati steta, a koje bi vazilo ako ne za Evropu, bar za teritoriju EX YU.
Da li je za vozilo sa USA registracijom potreban zeleni karton na teritoriji EX YU?

Mi smo prosle godine uplatili 500$ za mesec dana na ime osiguranja i bili ubedjeni da je vozilo osigurano, ove godine smo otisli u istu osiguravajucu kucu i trazili da opet osiguramo vozilo....nasta smo dobili ogovor da oni to ne rade, niti su ikad radili i ukoliko nam je neko iz njihove kuce to prosle godine izdao da to nije bilo po zakonu!
 

Back
Top