Srbija je bankrotirala!

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
INTERVJU NEDELJE... Velimir Ilić, lider Nove Srbije

Srbija je bankrotirala!

Budžetske rezerve su prazne, u trezoru nema ni dinara. Cvetkovićevo najveće dostignuće je što je uveo elektronsko glasanje na sednicama. Jedino koalicija narodnjaka i naprednjaka može da izvadi zemlju iz krize


image.jpg


UVELIKO SE RAZGOVARA O KOALICIJI NAPREDNJAKA I NARODNJAKA... Velja Ilić kaže da na vlast moraju da dođu odgovorni ljudi, koji će moći da izvade Srbiju iz krize



Premijer i ministri su obične marionete, parlament je obesmišljen, Vlada indirektno priznaje nezavisno Kosovo... Za sve u državi se pita predsednik Boris Tadić, koji je kršenjem Ustava praktično sproveo državni udar i uveo autokratiju!

To bi, ukratko, bile glavne teze koje je u intervjuu za Press nedelje izneo Velimir Ilić, predsednik opozicione Nove Srbije.

Da li ćete da me šutirate, počastite masnim psovkama i izbacite kroz prozor ako vas isprovociraju neka pitanja?

- Ne, niti sam ja koga šutirao, niti izbacivao kroz prozor. Doživeo sam do sada milion provokacija. Sećam se jednog članka, kada su mene stavili na naslovnu stranu sa mojom ćerkicom, slikali smo se na Sajmu automobila, i napisali iznad naslov: "Pičetina". Kako biste vi reagovali kao otac da vas slika neko sa devojčicom i da stavi na naslovnu stranu? Kako biste reagovali da vas neko udari u glavu, da vam pukne lobanja, a novinar napiše - zbog velike doze vijagre Ilić je završio u bolnici?

ZATARABIO SAM KLINIKU U KAČULICAMA

Šta bi s vašom klinikom u Kačulicama?


- Ništa. Ja sam to ozidao, dobio dozvole i sve papire za bolnicu, ali ne želim da se bavim tim. Sad to stoji prazno. To je jedan prelep objekat, maltene završen. Prepravljene su te operacione sale u apartmane i može kasnije da služi za neku rehabilitaciju. Mi smo bili napravili tri operacione sale, ja sam želeo da se Ninoslav Radovanović sa celom ekipom vrati, da tu radi. Nekome to nije odgovaralo. Bilo je toliko napada, nisu hteli da me ostave na miru dok nisam to zatarabio. Zamandalio vrata i zaključao. Eto, to sve sad stoji zatvoreno, žalosno je.


Šta vi još tražite u politici, zar vam nije dojadila?

- Ja sam tu sa jednom vrlo ozbiljnom strankom koja ima članstvo i nemam kud nazad. Jeste dojadilo, ali borba mora da traje.

Bili ste ministar, a sada ste poslanik i lider Nove Srbije. Po ceo dan sedite u Skupštini. Zar to nije dosadno i deprimirajuće?

- Dosadno jeste, ali nekako se mora boriti. Jedino je ta Skupština ostala, mada i nju blokiraju. Kad god su važnije teme, prenosi se nešto drugo. Sad ide biciklistička trka umesto Zakona o informisanju, a Tur de Frans možete da gledate na bilo kom drugom kanalu.

Zašto se ne biste posvetili porodici, mirnom životu, privatnom biznisu?

- Zašto vi sad o tome brinete? Zašto se vi ne posvetite radu u "Telekomu", "Mobtelu", zašto ste novinar?

Bih vrlo rado, da me neko primi tamo.

- Ne mogu ja sad odlučivati šta ću da radim. Ja sam se opredelio, registrovao stranku koja je parlamentarna već devet godina i ne mogu ja sad reći "do viđenja". NS ima 100.000 članova.

Cvetkovićeva vlada obeležila je godinu dana rada. Kako vidite rad te vlade?

- Nikako. Cvetkovićevo najveće dostignuće je što je uveo elektronsko glasanje na sednicama. Drugo, kaže da je najveći uspeh beli šengen. Beli šengen se očekivao već tri-četiri godine. Uspešnost se meri time koliki je rast bruto nacionalnog dohotka, koliki je rast industrijske i poljoprivredne proizvodnje. Uspešnost Vlade se meri time koliko je smanjena stopa nezaposlenosti, a tu su sve rezultati katastrofalni. Ova vlada je izuzetno loša i nijedan ozbiljan problem nije uspela da reši. Cvetković nema neku blistavu karijeru. Kao ministar finansija je bio nula. Obećao je da će da reši pitanje putara, još ih je više zadužio. Sad kao premijer diže kredite i zadužuje ih još više. Izađe Cvetković, ispriča jednu šuplju priču, on je prezadovoljan, Vladi daje čistu desetku. Onda čovek koji to gleda pita je li ovaj čovek normalan. Da li on izlazi na ulicu? Da li je on bio u nekom preduzeću, da li je posetio neko selo? Da li je razgovarao sa ljudima? Kad čovek ne zna ništa, njemu je sve lepo. Voze ga dobra kola, ima neko obezbeđenje, slikaju ga i on živi u oblacima. On uopšte nije realan. Onda normalno, svet vidi i kaže: "Ovaj nešto nije u redu".

Osim elektronskog glasanja, da li je Vlada uspela još nešto da uradi?

- Ja ne primećujem. Oko Kosova se samo priča, da je dobijena bitka... Oni svaki dan realizuju program Ahtisarija do kraja, Euleks je ušao, sve ono što mi nismo dali to je dozvoljeno. Beli šengen neće važiti za Kosovo, to je dokaz da je Kosovo nezavisno, indirektno ova vlada priznaje nezavisno Kosovo. Od Nove godine država je zadužena četiri milijarde evra, svakodnevno se zadužuje, zaposlenost je nikakva, ljudi se otpuštaju. Prekinute su velike investicije. Stali su veliki projekti, priča se o koridorima, a ne radi se ništa. Nijedan veći posao nije započet. Kriza je velika, pitanje je da li će biti penzija i plata do kraja. U NIP-u nema para, ni u budžetskoj rezervi, u trezoru nema ni dinara.
NA MORE NE SMEM, U GUČU ĆU SVRATITI

Hoćete li u Guču ove godine?

- Ne znam. Bio sam domaćin tolike godine, ali sad izbegavam gužve bilo kakvog tipa. Izbegavam uopšte velike skupove. Ipak ću poslušati savete lekara i šest meseci izdržati.

Znači, Guča ove godine bez Velje?

- Pa ne, doći ću malo onako, čisto da prošetam malo.

Ići ćete na more?

- Ne, ne smem na sunce, i godinu dana ne smem uopšte da izađem kad je jako sunce da šetam.



Koji je najveći neuspeh Vlade?

- Ekonomija. Ovo je socijalno neodgovorna vlada. Ljudi ostaju bez posla. Izuzetno je veliki problem i u poljoprivredi. Svi veliki sistemi su pukli totalno. Ovo sa "puntom" je igra bez granica. Mi finansiramo iz budžeta kupovinu "punta". To nigde na svetu nema, da neko vrši subvencije da se kupuju automobili koji su sto odsto italijanski proizvod.

Da ste vi sada mandatar, koga biste od aktuelnih ministara zadržali?

- U Vladi imate možda nekoliko ljudi koji časno i pošteno rade svoj posao, trude se, mada i njih lažu kao što su lagali i mene. Ja ne znam šta ova ministarka finansija radi. Fina žena, ali tu je opšti haos, rasulo. Mislim da nju niko ništa i ne pita. Prema tome, ovi u Vladi su marionete.

A ko su ti časni i vredni?

- Nekoliko ljudi, trude se dosta Mrkonjić, Jeremić, Ljajić, ovo drugo ne postoji. Nisam čuo Krkobabića da se u ovoj godini oglasio, ne znam ni gde je.

Rekli ste da Mirko Cvetković nije normalan čovek jer priča o ukidanju viza, a ljudi u Srbiji nemaju šta da jedu. Treba li onda svetu da kažemo da nećemo vize nego da nam daju hleba?

- Ne, ja čestitam za vize, beli šengen je dobra stvar. Ali, ja pričam o tome da je teška situacija. Nemaju ljudi za autobus da dođu do Beograda, a kamoli negde da otputuju. Možda neki mladi iskoriste da odu iz Srbije, oni najmlađi i najkvalitetniji da traže hleba, da traže posla, tako da će Srbija ostati dom staraca.
 
Poslednja izmena:
Šta je onda rešenje? Da neko ode do UN i kaže - ljudi, mi smo bankrot, dajte da jedemo...

- Nema neko da stavi tu temu ozbiljno u parlament, da dođu ministri, da dođu odgovorni ljudi, da dođe premijer, da o tome razgovaramo. Država je bankrotirala, to ne treba kriti od građana. Da vidimo gde najpre možemo da pokrenemo proizvodnju, da tu ulažemo. Da negde nađemo tržišta. U pojedinim gradovima ne radi ni jedna jedina fabrika. Tema je vrlo interesantna i zato sam očekivao da sednemo, kao ozbiljni ljudi da razgovaramo u parlamentu i da vidimo šta možemo. I mi iz opozicije ćemo da pomognemo. Hajde da rešimo neke probleme, hajde da narodu bude bolje. Hajde da pokrenemo građevinarstvo, da pravimo jeftine stanove.

POSVETIĆU SE UNUCIMA

Gde vidite sebe za deset godina?

- Valjda će za deset godina situacija da se normalizuje, da se igram sa svojim unučićima, hvala bogu, imam ih puno. Iza sebe sam ostavio petoro dece, evo već dva zeta, četvoro unučića već odraslih, daće bog još najmanje desetak. Ako se stanje normalizuje, sve krene svojim tokom, mi stariji koji smo dugo već u politici sklonićemo se, prepustićemo sve drugim ljudima koji stižu da to rade.


Ko onda to sve koči i zašto?

- Kad vidite ko vodi ekonomiju i privredu, čovek koji nije nijedan dan radio i koji ne zna. Svaka njegova greška Srbiju košta, ali on već devet godina vodi finansije, Narodnu banku i ekonomiju Srbije. Privatizaciju, regionalni razvoj, NIP. Čim nešto kažete, Dinkić se naljuti, hoće da napusti Vladu, pa ga svi mole - daj, Mlađo, dođi. Zar je za vas neki kadar čovek koji je u četrdeset i nekoj godini još asistent? Još 2000. neko ga je lansirao i stoji još iza njega. To su ljudi iz EU, iz Amerike, koji ga podržavaju. On je vodio te privatizacije koje su uništile Srbiju. Opasno je kad neznalica mnogo radi. Dinkić je hiperaktivan, a velika neznalica. Evo gledajte Tomicu, pet mandata ima. Da li će neko da objasni šta je sa "farmaceutskom mafijom"? Sto puta je pomenuto da će to da se stavi na dnevni red i nikom ništa.

Ocenite rad Borisa Tadića.

- On mnogo putuje, mnogo priča, ali efekti su nikakvi. Evo, što se Kosova tiče, efekat je nula. Što se tiče spoljne politike - ništa. Tadić ima i problema u svojoj stranci. Ovde nijedna institucija u državi ne funkcioniše, sem institucije predsednika Srbije, jer je on sve prebacio na svoj kabinet. Urađen je državni udar. Potpuno se šef države otrgao, izašao iz okvira. Evo, ja kad god se obratim da treba nešto da se završi, kada razgovarate sa određenim ministrima, oni kažu: "Znate šta, vidite to ipak sa Borisom, ako on okrene, biće završeno". Znači, za sve se pita Boris. On je preuzeo veliku moć odlučivanja.

Zar to nije autokratija?

- Klasična. O svemu sam odlučuje. On je rekao da neće dozvoliti da Koštunica više bude premijer. On kao predsednik države ne poštuje ni izbornu volju građana, ništa, radi šta hoće. Ali, to će mu se obiti o glavu. Interesantno da ovaj režim koji je sada na vlasti, Borisa Tadića, potpuno kopira režim Slobodana Miloševića. Potpuno je ušao u njegov kolosek. I gazi istom stazom. Sećate se Slobe, nebitno da li je bio predsednik Jugoslavije ili Srbije, on je odlučivao o svemu. Znači, gde je on, tu je sva vlast. Sad je isto tako. I to ne valja za Srbiju. Srbija se vratila tri koraka unazad.

Imate li neku strategiju za povratak na vlast?

- Ja sam rekao, možda i u šali, ali malo više i istinito - pravićete vi nas od blata. Mi odlazimo, do viđenja, ovima želim sreću. Ali stvarno, već nas prave od blata. Vreme radi, narod će sam ukapirati šta je prava opcija. Kad budu izbori, potpuno će se promeniti srpska politička scena.

Da li se vi spremate za te izbore, da li vodite neke dogovore, pregovore?

- Meni je drago, evo već se nazire ta nova koalicija, o tome se već razgovara. Drago mi je što narod realno razmišlja. Vi ga medijski prevarite u jednom momentu, ali to kasnije ukapira. I videćete, potpuno će se na izborima pokazati jedna nova filtracija.

Da li vi to govorite o koaliciji narodnjaka i naprednjaka?

- Već se o tome razgovara uveliko i biće tu jedna dobra koalicija. Ako toga ne bude, ako se remontuje postojeća koalicija, nema opet od Srbije ništa. Moraju da dođu ljudi koji će zaista nešto da urade, da promene, konkretno i odgovorno.

Dođu novi izbori, prođete solidno, ali dobijate vruć krompir. Kako biste izvukli Srbiju iz krize?

- Jedan dan Srbija mora da se izvuče. Taj vruć krompir ne može da se prenosi kao štafetna palica, nego mora neko da reši probleme. Mi smo došli isto u teškom periodu. Ja sam došao za ministra možda i u težem periodu nego što je ovaj sada. Bio je ubijen premijer, vanredno stanje... Srbija je bila zemlja visokog rizika za ulaganja. Banke su nas potpuno eliminisale. Sve je to trebalo povratiti, dovesti u red, i u tome smo uspeli. Nadam se da će tako da bude i posle narednih izbora.

Šta kažete o predlogu novog zakona o informisanju?

- Ne možemo da ga podržimo jer je nedemokratski zakon, koji će jednostavno da ukine mnoge nepodobne medije. To je Sloba radio u zadnjim trzajima. Imaćete medije koji su režimski, koji će imati sva otvorena vrata, a druge medije će pogasiti velikim kaznama. Jer, da bi neko dokazao da je u pravu, mora da dobije od određenih državnih institucija podatke. Oni vam ih neće dati. Dinkić hoće sad da ga ne kritikuju mediji. On hoće sad da ga zaštite, ne sme niko ništa da mu kaže. On je insistirao na tom zakonu jer su ljudi počeli da ga napadaju. Obećao akcije, obećao svašta, i od toga nema ništa. Naravno, sve to ne smete da ga pitate. Ako pišete nešto, on vas utuži, onda gledajte kuda ćete.

Reaguju domaće i svetske relevantne institucije i pojedinci, koji kažu da je taj zakon anticivilizacijski.

- Kakve to veze ima? Dinkić je ovde jednostavno zaštićen kao oni medvedi na severu. Ne možete mu ništa, šta on kaže, tako će biti. Nećete smeti nikoga da dovedete u emisiju, da zainteresujete narod da gleda uživo. Šta ako on izjavi nešto, pa uvredi nekog tamo, pa onda tuže vas. Naravno, morate da platite štetu.

Kakvo je vaše zdravlje sada? Pričalo se da vas je neko sačekao i udario u glavu. Ko i zašto?

- Imao sam tešku operaciju, otvarana mi je lobanja, objavili mnogi mediji da sam na samrti, ali evo, preživeo sam. Još malo mi treba da se oporavim, da budem u top formi. Žao mi je što niko nije sproveo istragu. Do današnjeg dana niko se nikada više nije javio. Niti je izvršio uviđaj, niti je uzet DNK, bilo šta. Dobio sam udarac u potiljak, a onda sam pao i razbio čelo. Ali taj udarac u potiljak mi je otkinuo venu. A meni je u listi, kad sam primljen u Urgentni centar, pisalo stres i hipertenzija, što nije tačno. Posle operacije pokazalo se da je subduralni hematom od udarca i vena mi je klemovana i vraćena u ispravno stanje.
ILI-ILI PITALICE

Ceca ili Samanta?


- Ja sam uvek lokalpatriota. Ceca.

Olja Bećković ili Olivera Kovačević?

- Naravno, Olivera Kovačević.

Krkobabić ili Palma?

- Uvek navijam za mlađe.

Opera ili balet?

- Balet. Vrlo često gledam balet.

Studio B ili B92?

- Na B92 sam bar nekad gostovao. Na Studio B me nikada nisu pozvali.

Truba ili frula?

- Truba.

Jagnjetina ili prasetina?

- Više volim prasetinu, a veliki sam proizvođač jagnjetine.

Toma ili Koštunica?

- Obojica su mi dragi, Šumadinci moji. Ali Koštunica mi je prijatelj godinama. Voja mi je stvarno prijatelj ekstra, i Toma mi je drugar godinama.

Ljubav ili zdravlje?

- Uvek je zdravlje na prvom mestu.

Nataša Mićić ili Slavica Đukić-Dejanović?

- Šta ja znam, Slavicu godinama znam, mada i Nataša je... Ali Slavica mi je uvek bila potpora. Slavica.



Vi ste ušli u stan i vas je neko udario u glavu?

- Otključavao sam vrata, nije hteo ključ da uđe u bravu i ja sam se tu oko toga zamajavao. Nekako sam otvorio i zakoračio u stan, i ničeg se dalje ne sećam. Bio sam pola sata bez svesti, pa su me tu našli. Neko je zvao policiju i Hitnu pomoć, ne znam ko. Od visokog pritiska može da vam pukne arterija, ne može da vam pukne vena. Nikada nisam imao problema s pritiskom. U bolnici sam bio šikaniran i otpušten kao da maltene nije ništa. Kad su me otpustili kući, jedne noći nastalo je gušenje i pao sam ponovo u nesvest. Prebacili su me, videli su da mi vena izuzetno krvari. Na snimcima se videla sveža krv, što su mnogi skrivali, međutim, jedan doktor je insistirao da se operišem, ali su me ovi drugi pustili kući i rekli da mi nije ništa. Da sam zdrav, da mogu da idem. Nisu imali ni sanitet da me prebace, ćerka me je dovezla u jedan po ponoći iz Čačka u Klinički centar polusvesnog. Hvala doktoru koji me je operisao.
 
Nekako ste postali mirniji, manje temperamentni. Ima li to veze s tim što ste preživeli?

- Naravno. Nisam smeo da se nerviram jer sam posle te operacije imao velike skokove pritiska. Posle bilo koje operacije na glavi imate pritisak koji, na primer, izgura 160 sa 100, pa vam padne na 85 sa 55 u toku jednog dana više puta. I te same oscilacije toliko smetaju. To je ono dok se vrši ta regeneracija mozga, dok se ne vrate funkcije. To se vidi na snimcima, ja sam bio izgubio mnoge funkcije koje su se polako vraćale. I onda sam morao da budem potpuno smiren, da malo više šetam, da ne razmišljam, da ne koristim mobilni telefon, nisam smeo da dozvolim da ulazim u replike, u neke emisije svađalačkog tipa, tako da ipak štedim sebe šest meseci. I evo, tek je prošlo tri i po, četiri meseca od te operacije, znači još dva meseca moram potpuno miran period da imam i ja se zato tako i ponašam. Vidite da eskiviram, sklonim se kad vidim da je neke žestoka rasprava.

Da li postite redovno?

- Da, sredu, petak i sve postove. I to mi je pomoglo. Baš posle operacije bio je post, Vaskršnji, i lekar me je molio da ga prekinem. Bio sam na intenzivnoj nezi i trebalo je da uzimam jaku hranu zbog mozga, ali izdržao sam ceo post. Nisam hteo da pogazim ranije obećanje koje sam dao svom duhovniku da ću postiti uvek sredu, petak i svaki post.

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=73149&sectionId=37
 
... stampanjem dinara.
Не,него зависношћу од ЕУ и кредита.
Него,добро је што је банкротирала.То ће бити прилика за многе који остану без посла,да се осамостале и преузму своје животе у своје руке,како сутра не би ишли на жигосање и клање преко нових криза.
 

Back
Top