Nesreca u Egiptu ili Vasa negativna iskustva sa letovanja

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
Egipat: Poginulo 11 srpskih turista
16. jul 2009. | 10:41 -> 14:21 | Izvor: B92, FoNet
Kairo, Šarm el Šeik -- Jedanaest turista iz Srbije je poginulo, a šestoro je povređeno, u saobraćajnoj nesreći kod Luksora u Egiptu
Ambasador Srbije u Kairu Dejan Vasiljević rekao je za B92 da je u autobusu je bilo 17 srpskih turista, od toga 14 je odraslih i troje dece. Prema njegovim rečima, imena putnika su za sada nepoznata. "Nesreća se dogodila rano jutros na putu od Hurgade ka Luksoru, u blizini mesta Safaga, na Crvenom moru. Na žalost, poginulo je 11 državljana Srbije", rekao je Vasiljević.

Posle nesreće svi su bili smešteni u bolnici u Hurgadi, gde se preživeli i sada nalaze pod lekarskim nadzorom, a jedan putnik je u operacionoj sali. Povređeni će biti prebačeni u Klinički centar u Kairu, naveo je on.

"Delegacija iz naše ambasade posetiće bolnicu u Hurgadi i učiniće sve kako bi javnost izveštavala o oklonostima događaja", dodao je ambasador.

U autobusu su bila ukupno 22 putnika, a prema podacima egipatske policije, u nesreći su poginula i dva Egipćanina. Povređeno je ukupno 14 osoba.
Prema još nepotvrđenim informacijama koje je ambasada Srbije u Kairu dobila od egipatskih vlasti, do nesreće je došlo prilikom sudara autobusa u kojem su se nalazili turisti iz Srbije i teretnog kamiona, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Predstavnici ambasade Srbije u Egiptu otputovali su u Hurgadu, kako bi građanima Srbije pružili svu neophodnu pomoć, stoji u saopštenju.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije danas je hitno uputilo specijalni konzularni tim koji će u narednim danima izvršiti sve neophodne konzularne radnje, kako bi povređeni građani bili adekvatno zbrinuti, kao i da bi se u što kraćem roku omogućio prenos tela poginulih građana Srbije.

Ministarstvo spoljnih poslova otvorilo je dežurne telefone za svaku vrstu pomoći i asistencije.

Brojevi telefona su: +381 11 306 82 68 i 306 81 97 i biće otvoreni 24 časa svakim radnim danom, kao i vikendom.

Turisti iz Srbije u Egipat su otputovali preko agencije Perla turs iz Novog Sada. U ovoj agenciji nemaju detalje o identitetu stradalih i povređenih.Broj turističke agencije Perla turs iz Novog Sada je 021/48 08 888.

iskreno saucesce porodicama i prijateljima nastradalih :(:(:(
 
Poslednja izmena od moderatora:
Strasna tragedija...
Pored saucesca porodicama nastradalih i zelje da se povredjeni oporave, mozda je doslo vreme da se ljudi koji putuju na vreme obaveste gde je rizicno i u kojoj meri (a sto se voznje tice, uglavnom je u vecini arapskih zemalja rizicno).

Mozda postoji nacin da se spreci nesto slicno -a nase gencije imaju lokalne vozace u tim zemljama i dobro znaju kako ko vozi...
 
1998 sam sa deckom uplatila letovanje u grckoj, medjutim imala sam problema sa pasosem tako da smo preko iste agencije promenili aranzman za crnu goru. isli smo autobusom. e ono je bila katastrofa. nekoliko puta smo vozaca opominjali da uspori, sekao je krivine, uletao u makazice, ma uzas. a autobus raspad. na kraju smo bezbedno stigli. sutradan keva zove place. taj isti autobus je naredne veceri uleteo u kanjon morace, bilo je negde oko 20 poginulih... fakat mi je bilo zlo, jer smo u onom autobusu uzeli zadnja dva mesta i bili u fazonu "ako ne odemo veceras idemo sutra uvece"... mogli smo biti tu. a kako je kreten vozio nije ni cudo. nama naravno nisu ni poslali autobus za povratak nego smo se sami snasli.
elem, prava je tragedija ovo sto se dogodilo. vreme je da turisticke agencije stvarno pocnu da se bave svojim turistima a ne samo da uzimaju kintu.
 
evo i danasnjih vesti. juce je greskom objavljen broj poginulih turista.
Povređeni turisti stabilno
17. jul 2009. | 00:25 -> 08:43 | Izvor: B92, FoNet
Kairo, Beograd -- Svih osam putnika iz Srbije povređenih u nesreći u Egiptu je stabilno, a u kairskoj bolnici obišao ih je i predsednik Boris Tadić. U Srbiji Dan žalosti.

Tadić je naglasio da je saobraćajna nesreća u kojoj je poginulo devet državljana Srbije "užasna tragedija". "U ovoj teškoj nesreći dobra je vest da su svi naši državljani koji su smešteni u bolnici dobro i da je prognoza medicinskog osoblja za njihov oporavak jako dobra", rekao je Tadić posle posete povređenim turistima u kairskoj bolnici Ali Ahli Benk.

Tadić je razgovarao i sa povređenima koji su rekli da žele da se što pre vrate kući.

Generalni direktor bolnice Šerif Mekavi izjavio je da je zdravstveno stanje svih osam pacijenata dobro i stabilno.

"Nadam se da će svi biti vraćeni kući dobro i zdravo", rekao je Mekavi.

On je rekao da žali zbog onoga što se dogodilo srpskim državljanima i naglasio da je Egipat njihova druga kuća.

Svih osam pacijenata koji su najpre bili smešteni u bolnici u Hurgadi prebačeni su u bolnicu u Kairo.

Saobraćajna nesreća u kojoj je devet građana Srbije poginulo, a osam povređeneo, dogodila se u četvrtak rano ujutro na putu Hurgada-Luksor.

Nesreća se dogodila na putu od egipatskog letovališta Hurgade ka Luksoru. U nesreći su poginula i dva egipatska državljanina.

Poslat specijalni konzularni tim

Ministarstvo spoljnih poslova već je poslalo specijalni konzularni tim koji će u narednim danima obaviti sve neophodne konzularne radnje kako bi povređeni građani bili adekvatno zbrinuti, kao i da bi u što kraćem roku bio omogućen prenos tela poginulih.

U saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, obaveštene su porodice građana čiji su članovi boravili u Egiptu o svim detaljima sa kojima u ovom trenutku raspolažu zvanične institucije u Beogradu.

Politički direktor tog ministarstva Borislav Stefanović rekao je da je da je u autobusu bilo i dece, ali je dodao da ministarstvo još nije dobilo potpune i zvanične informacije o poginulima i povređenima.

“Radimo maksimalno angažovano u saradnji sa egipatskim vlastima, jer je neophodno da dobijemo zvaničnu inforaciju o imenima i uzrastu poginulih. U međuvremenu je MSP pokrenuo incijativu prema našem nacionalnom avio prevozniku, u cilju da se hitno organizuje avion koji bi prevezao porodice građana Srbije za koje postoji sumnja da su nastradali”, kaže on.

Ministarstvo spoljnih poslova otvorilo dežurne telefone za svaku vrstu pomoći i asistencije: +381 11 306 82 68 i 306 81 97

Ambasador Srbije u Egiptu Dejan Vasiljević rekao je da je povređene obišao izaslanik predsednika Egipta Hosnija Mubaraka, koji je izdao naredbu da se prema srpskim povređenim turistima primene najbolje medicinske mere i nega.

"Ministarstvo spoljnih poslova Srbije i naša ambasada u Egiptu stavljeni su, praktično u stanje uzbune", rekao je Vasiljević, ističući da je "ceo sastav ambasade podignut na noge".

Perla turs nije organizovala izlet

Ekskurzija tokom koje se dogodila tragična nesreća nije bila u organizaciji Perla tursa, kažu u ovoj agenciji, već je organizovana u Egiptu.

U aranžmanu Perla tursa 10. jula za Hurgadu je poletelo devedeset četvoro putnika, koji su nakon što su stigli u Egipat bili smešteni po različitim hotelima, kažu u agenciji.

Po nezvaničnim informacijama, spisak putnika koji su otišli na izlet ima vodič, koji je međutim, po nezvaničnim informacijama, teško povređen i nalazi se u bolnici.

Direktor agencije Perla turs Milenko Zerljković rekao je da je voljan da odgovori na sva pitanja, ali tek kada bude imao pune informacije o ovoj tragediji i kada se o celom slučaju oglase i državni organi.

U agenciji je rečeno da se rodbina putnika prvenstveno telefonom interesuje za svoje najbljiže, dok je samo nekoliko njih dolazilo i lično da se raspita.
 
Ono sto je stvarno zalosno jeste sto u Srbiji pogine isto toliko ljudi u saobracaju svaki dan pa niko i ne obrati paznju,a o danu zalosti nema ni govora.

to stoji. ali onda bi svaki dan u srbiji bio dan zalosti. i nije tome kriv samo zakon, samo vlast, odgovornost lezi i na pojedincima. na onima koji kupuju dozvole, voze auta od 40-50 000 eura i daju gas do daske. oni koji piju pa sednu za volan, na motorima koji se voze na zadnjem tocku.
smatram da je dan zalosti najmanje sto moze da se uradi za te nesrecne ljude.
 
Što kaže Crni, nesreće se dešavaju, i na to se ne može baš previše uticati.
Šta ti vredi da održavaš svoj auto maksimalno, da kreneš odmoran na put, da voziš prateći ograničenja, kada iz suprotnog pravca naiđe Turčin koji vozi bez pauze od Minhena, i jednostavno zaspi za volanom.

Negativna iskustva ?
Išao sam pre desetak godina za Solun sa nekim švercerskim autobusom, ne sećam se tačno firme. Mislim da je bio Argus. Sasvim solidan dabl deker ... Ja sam nastavljao put dalje za Kavalu, a 90 % putnika tog autobusa se već uveče istog dana vraćala nazad. Prođe par dana, ja nađem u Solunu Večernje novosti i pročitam da je autobus u povratku potpuno izgoreo i da je poginuo tip pored koga sam sedeo u dolasku spašavajući stvari iz bunkera autobusa. Smrzao sam se.
 
to stoji. ali onda bi svaki dan u srbiji bio dan zalosti. i nije tome kriv samo zakon, samo vlast, odgovornost lezi i na pojedincima. na onima koji kupuju dozvole, voze auta od 40-50 000 eura i daju gas do daske. oni koji piju pa sednu za volan, na motorima koji se voze na zadnjem tocku.
smatram da je dan zalosti najmanje sto moze da se uradi za te nesrecne ljude.

Pa zbog cega oni koji ginu u Srbiji zasluzuju manje?
 
spisak poginulih putnika :(

Ministarstvo spoljnih poslova objavilo je spisak imena poginulih i povređenih građana Srbije u Egiptu u teškoj saobraćajnoj nesreći u četvrtak.

Prema zvaničnim informacijama koje je MSP dobio od egipatskih vlasti, u teškoj saobraćajnoj nasreći koja se u četvrtak ujutru dogodila na putu od Hurgade ka Luksoru poginuli su:

Trpeska Slavica (rođena 1987.) iz Zrenjanina, Janjić Zoran (rođen 1958.) iz Beograda, Janjić Ivanka (rođena 1964.) iz Beograda, Janjić Mara (rođena 1994.) iz Beograda, Rodić Snežana (rođena 1969.) iz Novog Sada, Rodić Irina (rođena 1995.) iz Novog Sada, Jovicki Zdenka (rođena 1973.) iz Novog Sada, Jovicki Stefan (rođen 1997.) iz Novog Sada, Jovicki Katarina (rođena 2001.) iz Novog Sada.

U saobraćajnoj nesreći povređeno je osam građana Republike Srbije i oni su svi smešteni u bolnici u Kairu. Povređeni građani su:

Ergelašev Ivan iz Zrenjanina, Nešić Ivica iz Leskovca, Cerović Miljana iz Leskovca, Babić Ivan iz Pančeva, Popadić Sanja iz Pančeva, Lukić Tijana iz Beograda, Lukić Miroslav iz Zrenjanina, Jovicki Saša iz Beočina.
 
U stvari doziveo sam izmedju Nesebara i Burgasa voznju minibusom kao istresanje iz donjeg vesha.
Tih dvadesetak kilometara pri brzini od 120 ili 130km/h sa nekoliko vrlo sumnjivih izletanja sa puta,doziveo sam u kafani posle toga jako nervozno...

ovo sam i ja doziveo u bugarskoj.ali u drugom naselju ..mislim da je bila albena.......zaobilaziti mini buseve u sirooookom krugu
 
pa ja sam se vracao avionom iz egipta sa prezivelima...........
ma to je strasno,coveku su izginuli zena,deca.........strasno.....
a ko je bio u egiptu zna da to i nije nesto cudno,zato sto voze kao nenormalni...npr.mene je u sarmu vozio covek 120-130 na sat i to na obicnom putu ne na autoputu........jednom me je vozio covek sa detetom u krilima kome je dao da okrece krivine i s vremena na vreme pustao volan..............
koga zanima prica o tragediji,mogu da ispricam,sve sta sam cuo od prezivelih........
 

Back
Top