kazu "oko toga se svet okrece"...

kao stvar koja mi je potrebna da dodjem do nekih drugih lepih stvari .......... osim toga, nemam neki odnos prema njemu ... dosta smo hladni medjusobno :) razbacan je po mom ormaricu i policama, s vremena na vreme ga poredjam al nikad ne prebrojavam, dosta mi je da znam da ga imam ako mi se bude jeo sladoled ... :D

lako je meni kad jos ne moram da zaradjujem za zivot :roll:
 
Jednom sam već negde pomenula priču davno pročitanu, koja me je naterala da razmišljam o materijalnim životnim stvarima, pa i o NOVCU... na dosta predaniji način. Zamereno mi je da ne poznajem Bibliju dovoljno dobro i da sve to nije baš tako. U ovom slučaju, mislim da to uopšte nije ni bitno.
Priča iz osamnaestog veka o svešteniku koji je čitajući jevanđelje – "Teško će biti onima koji su nagomilali blago da stupe u carstvo nebesko" – sebi u bradu promrmljao "naravno, sve je to glupost" – možda i nije istinita, ali odista zvuči ovozemaljski.
Biblijsko učenje (kako ga ja razumem!) o bogougodnom asketizmu – slaba je uteha onima koji iz nužde žive u materijalnoj oskudici.
Možda nas materijalno bogatstvo samo po sebi ne može učiniti srećnim, ali će nemaština, čak iako se zadovoljavamo minimalnim, učiniti da naše telo oslabi i da izgubimo zdravlje, te sasvim sigurno – nećemo biti srećni.

Prirodno stanje čoveka je sloboda, a mislim da je pitanje slobode umnogome postalo pitanje NOVCA.
 
MUDRICA:
Koliko vam je NOVAC bitan u zivotu?
Kako ga dozivljavate?



Sve se vrti oko novca, pa i sam život. Da nije novca, ljudi ne bi bili kvalitetno zbrinuti po bolnicama, ne bi dobili posao, ne bi završili školu, ne bi imali poštovanje, dobili izbore, udali ili oženili se, putovali, jeli, oblačili se....I sve to samo na bazi tih malih papirnih novčanica iz Topčidera, sredstva razmene...Međutim, postoje slučajevi kad se nešto od gore pomenutog ostvarivalo i bez novca, ali to je samo izuzetak od pravila. Novac je ipak postao ulaznica za sve...
 
Omen:
Jednom sam već negde pomenula priču davno pročitanu, koja me je naterala da razmišljam o materijalnim životnim stvarima, pa i o NOVCU... na dosta predaniji način. Zamereno mi je da ne poznajem Bibliju dovoljno dobro i da sve to nije baš tako. U ovom slučaju, mislim da to uopšte nije ni bitno.
Priča iz osamnaestog veka o svešteniku koji je čitajući jevanđelje – "Teško će biti onima koji su nagomilali blago da stupe u carstvo nebesko" – sebi u bradu promrmljao "naravno, sve je to glupost" – možda i nije istinita, ali odista zvuči ovozemaljski.
Biblijsko učenje (kako ga ja razumem!) o bogougodnom asketizmu – slaba je uteha onima koji iz nužde žive u materijalnoj oskudici.
Možda nas materijalno bogatstvo samo po sebi ne može učiniti srećnim, ali će nemaština, čak iako se zadovoljavamo minimalnim, učiniti da naše telo oslabi i da izgubimo zdravlje, te sasvim sigurno – nećemo biti srećni.

Prirodno stanje čoveka je sloboda, a mislim da je pitanje slobode umnogome postalo pitanje NOVCA.

Tačno, novac omogućava realizaciju planova i ideja, a čovek koji to ne može nije uistinu slobodan
 
ms:
Sve se vrti oko novca, pa i sam život. Da nije novca, ... , ne bi imali poštovanje, ... , udali ili oženili se, putovali, jeli, oblačili se....

E, ovo što si napisala vredi samo u najbrutalnijem kapitalističkom društvu koje do sad nigde nije postojalo. Čak ni u Americi, Nemačkoj ili Japanu ljudi ovako ne razmišljaju.

Naravno, sve se vrti oko novca, ali samo u sferi materijalnoh vrednosti. Samo ono što se može da razmeni za novac vredi novca.

Evo, navešću nekoliko stvari koje ne mogu da se razmene za novac:
- ljubav - Ma koliko neko imao novca, ja ne mogu da ga volim, tj, neće izazvati u meni ljubav ako ne poseduje i određene ljudske kvalitete (dobrotu, poštenje, i sl.)
- sexualna zaintersovanost - Devojka može da bude puna kao brod, ali ukoliko je ružna i nije zgodna nema tih para koje bi me navele da je poželim
- ljudsko dostojanstvo - Mnogi misle da bi se dostojanstvenije ponašali, samo da imaju malko više para. Ja mislim da bi i tad bili skloni moralnom srozavanju, samo na neki drugi način.
- versko ubeđenje - Oni koji su spremni da prodaju veru za novac, nikad iskreni vernici nisu ni bili.
- sreća - Pored ljubavi verovatno najtraženiji artikal :) zavisi od celokupne čovekove ličnosti i celog načina živjenja. U dostizanju sreće novac je samo još jedan stepenik koji može da bude i preskočen. Ili je tako, ili su 2/3 siromašne ljudske populacije nesrećne.

Mogao bih još mnogo da nabrajam, ali ljudi u principu ne vole dugačke postove, pa ću da završim jednim Marxovim citatom koji opisuje suštinu ove stvari:
Karl Marx:
Uzmimo čoveka kao čoveka i njegov odnos prema svetu kao ljudski. Tada možeš da razmeniš ljubav samo za ljubav, poverenje samo za poverenje itd. Ako želiš da uživaš u umetnosti, tada moraš da budeš umetnički obrazovana osoba, ako želiš da imaš uticaja na druge ljude, tada moraš da budeš osoba koja druge ljude podstiče i unapređuje...
 
Novac sluzi da bi se doslo do drugih, potrebnijih stvari.
Najbolje je to rekao John Stuart Mill (jeste malo poduze, ali vredi):
"Ljubav prema novcu. Prvobitno, u novcu nema ničega što bi bilo poželjnije nego u ma kojoj gomili šarenog papira. Vrednost novca sastoji se samo u vrednosti onih stvari koje se njima mogu kupiti, u željama za drugim stvarima čijem zadovoljenju on služi kao sredstvo. Pa ipak, ljubav prema novcu nije samo jedna od najjačih pokretačkih snaga ljudskog života, već se u mnogim slučajevima novac želi po sebi i za sebe. Želja za njegovim posedovanjem često je jača od želje za njegovom upotrebom. Tada se slobodno može reći da se novac ne želi radi nekog cilja, već kao deo cilja. Od sredstava za sreću on je postao glavni sastavni deo individualnog shvatanja sreće. To se isto može reći i o vlasti, o slavi itd. samo sa izuzetkom što je sa svakim od ovih ciljeva povezan izvestan odnos neposrednog zadovoljstva. Pa ipak, najjača privlačnost, kako slave tako i vlasti, sastoji se u ogromnoj pomoći koju one pružaju za ispunjenje drugih naših želja i ta, tako stvorena, jaka veza između njih i svih predmeta naših želja jeste ono što neposrednoj želji usmerenoj na njih daje onaj intenzitet koji ona često postiže, tako da kod nekih karaktera ona po intenzitetu prevazilazi sve druge njihove želje. U tim slučajevima sredstva su postala deo cilja. Ono što se nekada želelo kao sredstvo za postizanje sreće, postalo je takvo da se želi radi njega samog. Međutim, u toj želji za njim radi njega, ono se želi kao deo sreće. Samim njegovim posedovanjem jedna osoba postaje srećna, ili misli da bi to postala, a nesrećna ukoliko ne uspe da ga dobije. Želja za njim nije ništa više nešto različito od želje za srećom nego što je ljubav prema muzici ili želja za zdravljem.
 
Bolesnom coveku treba samo jedna stvar-zdravlje.
Zdravom coveku treba sve ostalo.
Ovo se moze primeniti i na novac. Onom ko stalno, "jedva sastavlja kraj s krajem" vrlo je malo stalo do razmisljanja o necem drugom, osim o novcu.
Novcem se ne moze kupiti sve, ali se "kupuje" vreme
za sve ono u cemu covek uziva.
Novcem se ne kupuje ljubav. Kupuje se vreme koje ce joj covek posvetiti.
"Vreme je novac", zato mnogi nemaju vremena. Ni za ljubav...
 
goodday:
molim te....ali stvarno te molim da ponovo napishesh poslednju rechenicu...nikako ne mogu da je skontam

Koju, ovu:
"Želja za njim nije ništa više nešto različito od želje za srećom nego što je ljubav prema muzici ili želja za zdravljem."

Lepo sam napisao. Mill je to rekao, ne ja, tako da...
Koliko ja shvatam, rekao je da zelja za novcem, zelja za zdravljem i ljubav prema muzici imaju istu ulogu u postizanju srece. Ali ovo se ne moze izvuci iz konteksta one celine odozgo.
 
Omen:
Biblijsko učenje (kako ga ja razumem!) o bogougodnom asketizmu – slaba je uteha onima koji iz nužde žive u materijalnoj oskudici.
Biblijsko ucenje ne poziva na asketizam , vec samo upozorava na to da nas materijalne stvari mogu odvuci od duhovnih i da mogu biti prepreka, ako ih stavimo iznad duhovnih vrednosti. Bitno je sta vise vrednujemo, materijalne ili duhovne stvari.
Jedan stih kaze da je” koren sviju zala ljubav prema novcu.” Takodje se kaze da "oni koji su odlucili da se obogate , upadaju u u iskusenje i zamku i u mnoge bezumne i stetne zelje, koje guraju ljude u unistenje i propast."

Evo sta je mudri kralj Solomon rekao u knjizi Propovednika :
“Jer se pod okriljem mudrosti dobija zaklon, isto kao i pod okriljem novca; ali je preimucstvo znanja u tome sto mudrost cuva zivot onome koji je ima.”

Tanja
 
arttim:
Omen:
Biblijsko učenje (kako ga ja razumem!) o bogougodnom asketizmu – slaba je uteha onima koji iz nužde žive u materijalnoj oskudici.
“Jer se pod okriljem mudrosti dobija zaklon, isto kao i pod okriljem novca; ali je preimucstvo znanja u tome sto mudrost cuva zivot onome koji je ima.”

Tanja
Lično smatram da je ljubav prema novcu upravo to što razara dostojanstvo i ugled čoveka, jer - mada je bogatstvo u stanju da kupi sve moguće vrste poštovanja, ono ga nikada neće dobiti na poklon. Sklona sam i da odbacim ideologiju koja pretenduje da su jedine vrednosti one koje se mogu meriti novcem. Zaista mislim da sve ono što ima cenu - nije skupo!
Ali... ne mogu da shvatim - kako će štit moje mudrosti očuvati moj goli život onda, kad mi za preživljavanje nisu dovoljne sve one neprocenjive stvari koje već posedujem: ljubav, poštovanje, radost... već su mom telesnom neophodne one trivijalne, jeftine! (hrana, lek...) a mogu ih imati samo "razmenom" za NOVAC... koji nemam?
 
Nasi mikrokosmosi se ne vrte uvek i u svim svojim aspektima oko novca ali se svet ipak vrti i mi tu nista ne mozemo da uradimo...

Kada zivot jednog decaka i sreca jedne porodice zavisi od novca, ne pomaze ni ljubav bliznjih, ni briga ordinirajuceg lekara. Bez novca i odlaska u inostranstvo njegove sanse za zivot su minimalne, nikakve. Dakle mozemo mi da se pozivamo na ljubav, srecu, vise vrednosti koliko hocemo ako ona druga strana ima cenu i trazi novac, a ne ljubav, srecu i vise vrednosti.

Nije nama tokom bombardovanja pomogla briga i ljubav nekih ljudi sirom sveta koji su bombardovanje osudili, bombardovanje je stalo tek kad su neciji interesi bili zadovoljeni.

Lepo je to biti idealista ali ipak od nastanka novca svakoj stvari (umetnickom delu, lepoti, leku ...) je dodeljena cena, i mi mozemo s tom cenom da se ne slazemo ali to nece cenu izbrisati eventualno samo umanjiti.
Volela bih da gresim...
 
Moje lečenje od raka koštalo je 3000 eura i evo me, živa sam. Da nisam imala te pare sada ne bih bila živa.
Da, novac je jako važan.
ps:jedna tableta protiv povraćanja posle hemoterapije košta 360 din a piju se po 3 dnevno pet dana puta šest ili dvanaest ciklusa a to je manja stavka.
 
SVesna:
mandrak-21:
Covek polovinu zivota trosi zdravlje da bi zaradio novac; a drugu polovinu trosi novac da bi kupio zdravlje.Da li je novaqc bas toliko vazan?


To je dobro pitanje.
Zašto pećinski ljudi nisu oboljevali od raka i leukemije? To je potvrđeno analizom nađenih kostiju.

jest... fala bogu sto drugih bolesti na ovom svetu nema.
 
Pitanje za vas, koji reč "novac" pišete veeelikim, krupnim capitals-ima (dok lična imena i nadimke, pa čak i svoje, pišete sve samim sića-slovima); šta tačno mislite pod tim "sve se vrti oko novca" ?
Evo, ja se ne slažem s tom izrekom, pa je, normalno, ni ne razumen baš najbolje. Šta to tačno znači?
Pretpostavljam da je ne tumačite doslovno, već u prenesenom smislu - nešto kao "novac sve pokreće" ili - "novac je pokretač svih stvari" ...

A kojih to stvari, moliću vas lepo? Šta to tačno kod vas, ili u vama, novac pokreće? Plemenite emocije - ljubav, nežnost, blagonaklonost...? Pobuđuje li novac u vama radost ili dobrotu? Čini li vas, veselim, čilim, bodrim,... zainteresovanim za ljude i svet oko vas?
Ili je češći slučaj da novac, ili samo razmišljanje o novcu, u vama budi zavist i netrpeljivost prema onima koji ga imaju više od vas; čežnju i ozlojađenost što ga sami nemate dovoljno... Beskrupuloznu ambiciju i odlučnost da ga steknete pod svaku cenu, bez obzira na tuđe i vlastite gubitke u ljudskosti i apsolutnim vrednostima?

Bez obzira kojoj od ove dve grupe pripadate, jer u krajnjoj liniji to je sasvim svejedno, objasnite mi, molim vas, kako možete da dozvolite da jedna tako izrazito mrtva stvar utiče na žive, ljudske strukture vašeg duhovnog organizma?
Kako vam ne smeta da jedna mrtva stvar džara i para po vašem živom, duševnom aparatu? Kako možete da dozvolite jedno takvo silovanje duše, kako možete da učestvujete u jednom takvom zločinu?

Neka mi neko objasni jer to prosto ne mogu sam da shvatim. Osim možda u slučaju kad ni do kakvog "nasilja" mrtvog nad živim nije ni došlo, kad nikakvog duševnog aparata tu ni nema, ili kad isti više nije živ.....
Što se iskreno nadam da nije slučaj.
 
Đenka:
Pitanje za vas, koji reč "novac" pišete veeelikim, krupnim capitals-ima (dok lična imena i nadimke, pa čak i svoje, pišete sve samim sića-slovima); šta tačno mislite pod tim "sve se vrti oko novca" ?
Evo, ja se ne slažem s tom izrekom, pa je, normalno, ni ne razumen baš najbolje. Šta to tačno znači?
Pretpostavljam da je ne tumačite doslovno, već u prenesenom smislu - nešto kao "novac sve pokreće" ili - "novac je pokretač svih stvari" ...

A kojih to stvari, moliću vas lepo? Šta to tačno kod vas, ili u vama, novac pokreće? Plemenite emocije - ljubav, nežnost, blagonaklonost...? Pobuđuje li novac u vama radost ili dobrotu? Čini li vas, veselim, čilim, bodrim,... zainteresovanim za ljude i svet oko vas?
Ili je češći slučaj da novac, ili samo razmišljanje o novcu, u vama budi zavist i netrpeljivost prema onima koji ga imaju više od vas; čežnju i ozlojađenost što ga sami nemate dovoljno... Beskrupuloznu ambiciju i odlučnost da ga steknete pod svaku cenu, bez obzira na tuđe i vlastite gubitke u ljudskosti i apsolutnim vrednostima?

Bez obzira kojoj od ove dve grupe pripadate, jer u krajnjoj liniji to je sasvim svejedno, objasnite mi, molim vas, kako možete da dozvolite da jedna tako izrazito mrtva stvar utiče na žive, ljudske strukture vašeg duhovnog organizma?
Kako vam ne smeta da jedna mrtva stvar džara i para po vašem živom, duševnom aparatu? Kako možete da dozvolite jedno takvo silovanje duše, kako možete da učestvujete u jednom takvom zločinu?

Neka mi neko objasni jer to prosto ne mogu sam da shvatim. Osim možda u slučaju kad ni do kakvog "nasilja" mrtvog nad živim nije ni došlo, kad nikakvog duševnog aparata tu ni nema, ili kad isti više nije živ.....
Što se iskreno nadam da nije slučaj.


Dragi Djenka, kad budes svorc, kasce ti se samo !!!
 

Back
Top