Krvarenje iz nosa kod dece...

Zdravo svima,

Meni stalno curila krv iz nosa dok sam bio mali. Na momente je krv toliko lila da se sećam i po 5 velikih peškira koji su bili potrebni kako bi mi zaustavili krv iz nosa. Vodili su me i na spaljivanje kapilara ali je "pomoć" bila kratkog veka. Nekon recimo godinu dana krv je ponovo "pronašla" svoj put i počela da curi iz nosa. Vodili su me i na tamponranje, ali ništa. Kada sam odrastao curenje krvi iz nosa se proredilo, ali mi se uvek dešava da mi curi krv kada sam prehlađen, kada imam temperaturu ili kada sam premoren.
Sada imam 2 sina kojima takođe curi krv iz nosa. Jednom više nego drugom, ali ipak curi obojici. Vodio sam ih kod lekara i obojici je konstatovano da imaju slabe kapilare i da ći im možda proći u pubertetu (kao što su i meni govorili). Mislim da je to nasledno jer je i mom ocu i mom dedi (sa očeve strane) takođe curila krv iz nosa. Mom ocu i dan danas curi krv iz nosa. To je jednostavno tako. Kod mene je još u pitanju i devijacija nosa tako da bi operacija pomogla, ali me ne zanima. Naučio sam da živim sa tim. Naravno da je sada mnogo ređe nego kada sam bio mali.
Deci se inače ne preporučuje spaljivanje kapilara. U pubertetu se "nešto" desi tako da krv ili prestane potpuno da curi ili se značajno smanji curenje.
Ono što je veoma bitno kada krv curi iz nosa, a nisam video da je neko naveo je da se glava nikako ne sme zabacivati unazad. Raniji "lek" koji su i meni preporučivali je da obavezno legnem, zabacim glavu unazad i dignem levu ruku. To je totalno pogrešno. Na ovaj način se ne zaustavlja krv već je samo usmeravate da teče u grlo i pluća.
Ispravan način je da se glava nagne napred i dozvoli da krv malo isteče. Zatim se stavljaju hladni oblozi na vrat kako bi se krvni sudovi skupili i smanjila cirkluacija, a samim tim i usporilo curenje krvi iz nosa. Najbitnije je da se ne paniči jer svi imamo dovoljno krvi tako da i najveće curenje krvi iz nosa neće prouzrokovati problem sa gubitkom krvi osim ako je eventualno u pitanju nekakva vrsta povrede. Nakon nekog vremena kada se uspori curenje krvi možete staviti maramicu na nos kako bi "pomogli" krvi da se zgruša itako prestane da curi. Kad krv prestane da curi nemojte nikako dozvoliti detetu da čačka nos. Tako samo može da ponovo pokrene curenje krvi iz nosa.

Pozdrav
 
Ja samo da kazem da imam iste muke sa trogodisnjim sinom. Ne bi bilo tako strasno da se to ne desava nocu. Kako je grozno kad se probudim i vidim ga skroz krvlju oblivenog, jer njemu pocne da tece krv, a on je u snu brise i svo mu lice bude krvavo. I onda budjenje iz najdubljeg sna, vristanje dok ga tusiramo i kad mu stavljamo tampone. Dva duseka smo unistili sto je, jelte, najmanji problem, ali ja vise ne mogu sa mirom da spavam i non stop se budim da vidim je li krvav. Nazalost, tako cesto jeste :sad2:
 
Није то неки велики проблем, осим што изгледа ружно, да тако кажем. :)
Вероватно има осетљивију ту киселбахову капиларну мрежицу у носу. То многи имају. ;)
 
Moja beba ima kasalj i stalno place jer ne moze da izbaci sluz.Otisli smo kod pedijatra i ona joj je prepisala panklav iako beba ima samo 40 dana.Dajem joj to na svaka 12 sta ali nakon treceg dana prilikom izvlacenja pumpicom sluzi iz nosa pojavila se krv.Zanima me ima li neko slicno iskustvo i kako da mu pomognem jer i pored panklava on slabo izbacuje sluz i sa teskom mukom.
 
Moja beba ima kasalj i stalno place jer ne moze da izbaci sluz.Otisli smo kod pedijatra i ona joj je prepisala panklav iako beba ima samo 40 dana.Dajem joj to na svaka 12 sta ali nakon treceg dana prilikom izvlacenja pumpicom sluzi iz nosa pojavila se krv.Zanima me ima li neko slicno iskustvo i kako da mu pomognem jer i pored panklava on slabo izbacuje sluz i sa teskom mukom.
Битно је какве је боје слуз: беличаста или жутозелена...
Затим да ли беба дише на нос или на уста...?
На каквој је исхрани..?
У каквом је положају прилоком храњења.? Исправно је да буде што подигнутија, дакле не у лежећем положају...
Ако се храни у лежећем положају има велике шансе да јој се храна врати у носић,чак и да доспе до средњег уха преко Евстахијеве тубе..
Након храњења,пар минита да буде у успарвљена..
Често се саветује укапање стерилног физиолошког раствора у нос,а извлачење пумпицом врло опрезно...

Уколико јој за 2 дана не буде боље...тражи ти упут за ОРЛ..
 
I ja isto imam sina od 10 godina i njemu cesto ide krv iz leve nozdrve nekada prilikom cackanja a nekada i iz cista mira,a to se zna dogoditi i u pola noci.Vodila sam ga doktoru i on mi je rekao da su to slabi kapilari i da nema potrebe za spaljivanje jer to nije dobro i nije preporucljivo maloj deci.Rekao mi je da samo pustim da mu krv istece do kraja iz kapilara i onda da mu ukapam kap dve kapi za nos i da ce to sve vremenom da bude u redu.To ce samo da prodje tokom godina i razvijanja.Eto nadam se da sam ti malo olaksala i pomogla koliko toliko :)
 
Да, капи за нос изазивају вазоконстрикцију тј. сужавање крвних судова па се заиста често од ОРЛ-а добије тај савет уколико особа има учестало крварење из носа.
 

Back
Top