Da li čitanje u elektronskoj formi kvari vid?

Za početak pišite na srpskom jeziku, ako Vam odgovara ovaj jezik... jer ostali koji pišu na srpskom imaju veliki problem kada naidju na neka slova koja nikako ne pripadaju datoj reči u rečenici, pa se dešava da oni gube vid čitajući takve tekstove.

Što se pitanja tiče, mislim da Vam čitanje "elektronskih" knjiga neće pokvariti vid. Samo napred.
 
Za početak pišite na srpskom jeziku, ako Vam odgovara ovaj jezik... jer ostali koji pišu na srpskom imaju veliki problem kada naidju na neka slova koja nikako ne pripadaju datoj reči u rečenici, pa se dešava da oni gube vid čitajući takve tekstove.

Što se pitanja tiče, mislim da Vam čitanje "elektronskih" knjiga neće pokvariti vid. Samo napred.

Upravo tako,ne znam sta je danasnjim tinejdzerima:confused:
Ja citem u elektronskoj formi samo knjige i stripove koje nemam mogucnost da kupim ili uzmem iz bilblioteke...Ipak je veci merak osetiti papir pod rukama nego buljiti u monitor;)
 
Ne znam da li je owo za owaj pdf, nashao sam par super knjiga preko interneta, medjutim plashim se da bih motao pokwariti wid gledajutji u ekran?
da li neko zna wishe o owome?
Ili mozhda neki sawet da mi da kako bih mogao lakshe chitati, tj olakshao ochima
Hwala

Ne vjerujem da ćeš čitajući sa TFT monitora pokvariti vid više nego čitajući sa papira. Štaviše, dok čitamo knjigu, ili novine, često se nalazimo u nekim nepovoljnim okolnostima koje zanemarujemo. Na primjer, osvjetljenje je nedovoljno, ali nas mrzi da se ustanemo i upalimo svjetlo, a tada mnogo više naprežemo oči, što na duge staze ošteti vid.
Moj problem je što ne mogu dugo čitati sjedeći za stolom, a to je neizbježno kad čitaš sa računara. Imam laptop, ali ne mogu baš da ga nosim u krevet.
Ima dosta programa za čitanje knjiga u elektronskoj formi, ali kad nešto čitam, obično nešto kraće, do 30 ili 40 strana, ja preferiram MS Word format.
Inače, naučno je dokazano da se najlakše čita crni tekst na žutoj podlozi, pa možeš svoju knjigu tako obojiti.

A što se tiče ovoga sa "w", ne znam koji je autoru poruke bio razlog, ali ako je želio privući pažnju, čini se da je uspio.
 
Laptop sam nosila u krevet... svojevremeno... joooj, kad se to čudo zagrejeeee... morala sam na naročiti nacin da ga držim u krilu... patent krijem, naravno. ;)

e, sad ima ih raznih od 2000 din pa dalje...:lol:

ltsal-lap-top.jpg
 
Ne znam da li je owo za owaj pdf, nashao sam par super knjiga preko interneta, medjutim plashim se da bih motao pokwariti wid gledajutji u ekran?
da li neko zna wishe o owome?
Ili mozhda neki sawet da mi da kako bih mogao lakshe chitati, tj olakshao ochima
Hwala

Zamolila bih da prilikom pisanja srpskih reči ne koristite slovo ''w''.
Takođe, postoji ''ć'' ili ''ћ'', nema potrebe raylagati glas, pa ga pisati kao tj.

Inače, tema bi trebalo da ima smisla, ali ova slova...

Pobogu! Molim vas!
 
Ne znam da li je owo za owaj pdf, nashao sam par super knjiga preko interneta, medjutim plashim se da bih motao pokwariti wid gledajutji u ekran?
da li neko zna wishe o owome?
Ili mozhda neki sawet da mi da kako bih mogao lakshe chitati, tj olakshao ochima
Hwala
Ako ti nije nužda nemoj čitati u elektronskoj forimi. Mogla bi da se služiš srpskim jezikom, a ne tim splačinama...
 
ne znam.
ako možeš samo napred.
mene bole oči posle pete strane.
svaka čast onome ko izdržava.
a i ništa ne može da zameni vrtenje strana i osećaj papira (:
još ako je stara knjiga, pa miriše.. (:
koliko god ovo bilo praktičnije, ne verujem da ću ikada prestati da čitam knjige, isto kao što nikada neću prestati rukom da pišem ili da razgovaram s ljudima :D
:manikir:
 
Knjige koje volim pamtim po mirisu hartije. Svaka ima svoj specifican miris, ne znam da li vise volim one stare, vremenom nacete, pozutele i uvenule ili one raskalasne nove koje se sepure i izazivaju svojim svezim mirisom. Definitivno ne moze da ih zameni elektronska forma.
A da li kvari vid? Pa kao i sve ostalo sto radis na kompu, valljda.
 

Back
Top