Ljubicice...:)

Neva

Poznat
Poruka
7.358
Iako spadaju u sobno bilje, mislim da zasluzuju posebno mesto...

Dakle, pisite sta vole od uslove, boje koje imate, kako se odrzavaju listovi, rasadjivanje..ma, sve sto vam padne na pamet...:super:
 
attachment.php



Nase drugo cvetanje...:)...
 
picture.php


Evo ovo su moje ljubicice u punom cvatu :D
Inace tri od ove cetiri i to one u vecim saksijama prvi put su cvetale ove godine :D
Kada dobijem ljubicice ili kada ih kupim odmah ih presadim u vecu saksiju sa novom zemljom.Zalivam ih svaki drugi dan,a zimi i redje.Nestoje mi direktno na suncu ali su u prozoru na svetlu.Listove nediram i nekoristim nikakve posebne preparate.
Imala sam veliku zelju da mi ljubicice stoje na prozoru u kuhinji ali nazalost tamo nemam prozor :(
 
Афричка љубичица једна је од најомиљенијих собних биљака која цвета и до десет месеци годишње, ако се правилно негује
Афричка љубичица је миљеница љубитеља цвећа широм света. Ушуњала се у многе домове и скромно сместила на прозорску даску на којој неуморно цвета. Име је добила по љубичастим цветовима који подсећају на европску љубичицу, иако са њом нема ништа заједничко. Пореклом је из источне Африке, са танзанијске планине Усамбар, одакле је у „освајање” планете кренула давне 1890. године захваљујући барону Валтеру фон Сант Паулу, који је застао пред „љубичанственим“ латицама сигуран да ће му оне помоћи да искаже своју наклоност и љубав према будућој супрузи.
Цветак је заиста дирнуо срце баронове изабранице, а заузврат добио званично име по свом проналазачу Santpaulija ionanthus (ionanthus – љубичасти цвет). Биће да је то разлог и за веровање да је ова биљка симбол љубави и верности.

За афричку љубичицу се може рећи да је зимзелена, јер своју зелену одежду не скида ни у време зимског мировања. Готово да нема стабљику, а срцолики или овални меснати листови распоређени су у облику розете на дугачким дршкама.

Данашње сорте и њихови варијетети су, а сматра се да их има преко 4.000, бели, љубичасти, плави, црвени, розе. Има их са једноставним и испуњеним цветовима, чак и вишебојних, са белом бојом на рубовима латица. Колико су омиљене говори и податак да у Америци постоји Друштво љубитеља афричке љубичице.

Цвета током целе године, најинтензивније у касну јесен, мање зими, више у пролеће, а најмање у лето.

Афричка љубичица је шумска биљка навикла на сеновита места, али са доста светлости. Поред тога што не воли директну сунчеву светлост, не прија јој ни хладна, тврда вода због које добија ружне светле бразде по листовима. Зато је потребно заливати је одстајалом млаком водом. Али, лишће јој се не сме квасити, да се на њему не би појавиле мрље, већ се вода сипа у тацну испод саксије. Треба пустити да биљка упије воде колико јој треба, а остатак просути да корен не би трулио.

imgSizer2.aspx
 
Dobila sam na poklon prelepe africke ljubicice,roze boje,toliko su lepe da sam onako preplasena da ce mi svenuti,i nemam pojma kako da se brinem o njima:D da li neko ima iskustva sa ovim divnim biljcicama,pa da mi da neki savet.
 
Dobila sam na poklon prelepe africke ljubicice,roze boje,toliko su lepe da sam onako preplasena da ce mi svenuti,i nemam pojma kako da se brinem o njima:D da li neko ima iskustva sa ovim divnim biljcicama,pa da mi da neki savet.

Vrlo umereno zalivanje sa vodom bez hlora.

Uvek i jedino u posudu ISPOD saksije.

Ne menjati im polozaj koji su jednom zauzele (ne vrtiti saksiju).

Uvek na svetlu, ali nikada direktno na suncu.

Ajde neka drugi nastave....
 
Hvala ti na savetima.Da li pomaze da se zalivaju vodom koja odstoji,onako u plasticnoj flasi.Juce mi se otkinuo jedan list,zdrav je i poveci pa sam ga stavila u soljicu sa vodom ne bi li ozilio jer ima stabljikicu.Bojim se da ce mozda istrunuti,ili da ako pusti zilice a ja ga presadim u saksiju da se nece primiti.Koji je postupak sa tim listovima kada se zeli dobiti nova biljka.Da li se stave u vodu kao sto sam ja uradila ili kako vec..trazila sam informacije na netu ali sve mi je to previse,jedan kaze ovako drugi kaze onako,spominju neke vrste zemlje koje jos nisam cula,pa mi se pomesalo.Drugarica me je savetovala da je ne presadjujem kaze da ljubicice vole da im je tesna saksija jer rastu u stenju u pukotinama.Eventualno kad joj se pojavi vrat da je presadim.
 
Evo ovde imash neverovatnih 129str o ljubicicama a i par postova iznad je Barbara napisala korisne savete i ako poslushash nece biti problema. Ljubicice su zaista ne zahtevne biljke ukoliko im se zadovolje osnovne potrebe. List ljubicice se oziljava u zemlji. Od prijateljice sam cula da joj prija posipanje listova kristal shecerom jednom u 2-3 meseca. To licno nisam probala jer nemam Africke ljubicice:bye:
 
tetkaD;19772042]Kako su prelepe ove poslednje,nisam ih do sada videla.To su valda neke iz Holandije ili neke druge zemlje.Ja imam naše obične.Trudim se da ih dobro negujem.

images


To su hibridi iz Ukrajine i Rusije. Kod nas ih vrlo malo ima. I nase klasicne su odlicne kad se dobro neguju.
Tvoja je vrlo lepa.
 
Ja ih nekad uzgajivala kada sam bila u drugom stanu .Imala sam ih desetak , i retke i guste raznih boja .Doduse ove nase jednobojne i cvetale su ko lude.Znam da se zalivaju u tacni a ne odozgo i s vremena na vreme sam ih posipala secerom.To je cela tehnika , a pelcovala sam ih listom.
Soledad one tvoje na zidu su prelepe.:D
 
Hvala Nalence.
I ova poslednja je moja.
Imam ih dosta i u vise boja i cvetaju mi tokom cele godine sa manjim prekidima ali najintenzivnije u prolece.
Jednostavne su za gajenje. Ja ih nikad ne zalivam preko tacne vec odozgo. Bitno je da imaju dovoljno svetlosti i toplote
da su na stalnom mestu, da imaju hranljiv supstrat koji sadrzi treset, da su u manjim saksijama, da se zalivaju prema potrebi.
Prvi put cujem da se ljubicice posipaju secerom. Sta posipas: zemlju ili lisce.?
Meni se jako svidjaju ovi primerci ruskih i ukrajinskih kolekcionara koje sam na ovoj i prethodnoj strani postavila ali ih je tesko nabaviti.
Pozz.:bye:
 
Poslednja izmena:
Soledad pa to je vooooooooooooooov :eek:
neverovatno :D ,sad me kopka kako je doslo do toga,kakve je boje bila prvenstveno ?

Ova ljubicica je nastala pelcovanjem lista plavo-bele Chimera ljubicice koje kad se razmnozavaju listom uvek daju razne varijatete
a nikad original. Original se dobije kad se uzme izdanak koji izraste na samoj Chimeri.
 

Back
Top