Može li se ikako iskoreniti korupcija u Srbiji?

avan-turista

Iskusan
Banovan
Poruka
5.549
S obzirom da je vecina nas, ako ne svi, imala neki slucaj da nesto mora da se `zavrsi` poklonom, uvaljivanjem deviza u dzep i sl., mislite li da korupcija postaje deo mentalnog sklopa srpskog naroda... nesto sto se samo po sebi podrazumeva... nesto normalno...

Mito se daje lekarima, policajcima, profesorima, sudijama, trenerima i sportskim funkcionerima, novinarima, politicarima, zaposlenima u administraciji svakog tipa...Nekada se mozda davalo, sada bez imalo stida se mito trazi. Jesmo li i sami krivi zbog toga?

Nekako se cini da mladje generacije ne mogu da nauce drugacije, gledajuci roditelje kako to cine zarad nekih, cesto sitnih ustupaka.

Prijatelj koji je zavrsio policijsku akademiju mi je, po stupanju na duznost, pricao da su mu istog trenutka prisle starije kolege da ga `vrbuju` za `svoj` posao. S obzirom da je postenjacina po prirodi, odbio je i sada trpi posledice, odbija mu se od plate ukoliko privede one koje `ne treba`, dezurni je krivac za sve sto lose krene, nocna dezurstva na tone itd.
Drugi, meni poznat slucaj je mladi pravnik, koji takodje mora da prihvati `pravila igre` u Sudu jer, kako kaze u suprotnom, nikada nece napredovati, a moze se desiti i da bude `montiran` i izgubi posao.

Prema tome, reklo bi se da starije generacije koje praktikuju korupcionastvo, `obucavaju` i mladje na isti nacin, koji su, cesto prisiljeni da usvajaju nametnuti sistem. Ima li ikakvog izlaza za generacije koje dolaze i drzavu uopste...?
 
Student četvrte godine Pravnog fakulteta u Kragujevcu B.S. otkriva nam mehanizam koruptivnog polaganja ispita na svom fakultetu: „Šta god da prodaješ, moraš da ponudiš na prodaju – tako je od prvog dana na faksu. Sa tim te sačekaju, uglavnom kroz priču.

Ako si zainteresovan za cenu i celu tehniku prodaje raspituješ se uglavnom kod starijih studenata, koji direktno znaju posrednike. Svi se ugrade 50-100 €, tako da cena varira od broja “ruku” i roka, po sistemu uslovni rokovi - veća cena.

Predaš indeks i pare posredniku i položio si. Prijaviš ispit i ne izađeš. Tako smo prepoznavali te studente, a neki od njih su se čak i javno hvalili time. Poseban podsticaj razvijanju tržišta ispita davali su profesori kod kojih je prolaznost na ispitu bila niska.

Ni izvrsno spremljen ispit nije garantovao prolaz - kad stane prodaja valja naći nešto što ne znaš, a to se uvek može, ma koliko student radio.

Zanimljivo je da je skoro svako od profesora bar jednom držao neka moralna predavanja. Oni su se borili protiv režima, za bolje sutra, učili su i noć i dan, a mi bismo sve bez muke
 
Pasivnost je posledica toga da mnogima ovakvo stanje odgovara , da samo deklerativno osudjuju korupciju a u stvari podrzavaju sistem jer na taj nacin dobijaju privilegije od diploma bez ucenja do materijalne koristi i prohodnosti u sistemu

mozda si u pravu kod odredjene kategorije, ali je vecina ona koja cesto kaze, kad mu pokazes i kad i sam vidi da taj i taj njegov miljenik krade kaze - "pa svi kradu" i tu sve stane..

vidis, ljudi navijaju kad glasaju, kao da biraju misicu ili su na nekoj utakmici i dace podrsku svojim miljenicima bez pitanja, bez da posumnja u njega i onda taj izabran nikom ne polaze racuna.
 
Posledice korupcije u visokom školstvu daleko prevazilaze akademsku zajednicu Srbije. One duboko i dugoročno utiču na sve segmente društva.
Nestručan lekar, loš sudija, bahat nastavnik ili instant političar – zvuči poznato? U sistemu koji neguje korupciju kao način postizanja cilja uspostavljaju se nove vrednosti.

Rad i znanje se ismevaju, a promovišu se umešnost i sposobnost po svaku cenu. Insistira se na pronalaženju lakšeg puta, a korupcija je jedna od odličnih prečica.
 
mozda je resenje jednostavno....pod uslovomda se usvoji zakon koji bi stimulisao saradnju davaoca mita i policije a na drugoj strani ----ko primi mito vise se ne moze baviti svojom profesijom....zabrana rada u struci......zakonski precizirati sta spada u korupciju....robni pokloni,novac,postavljenja na visi polozaj.....
 
Cinjenica je da treba nekako oformiti nezavisno sudstvo koje bi presudjivalo po ZAKONIMA, ali mi se cini da su bas sudovi do koske korumpirani. Problem je sto se narod plasi da ucestvuje u tome - na primer pacijent kome je potrebna operacija ce cutati jer se plasi za svoj zivot ukoliko lekar treba da ga operise. Imao sam takvih slucajeva za novinarsku pricu, ali na kraju su svi odustajali po onoj `ko zna kad ce mi trebati`.
A kad nema sudstva, onda narod uzima pravdu u ruke. Sve je vise slucajeva da ljudi biju lekare, profesore, podmecu bombe sudijama... znaci da je narod poceo da presudjuje na svoju ruku...ne valja!
 
Cinjenica je da treba nekako oformiti nezavisno sudstvo koje bi presudjivalo po ZAKONIMA, ali mi se cini da su bas sudovi do koske korumpirani. Problem je sto se narod plasi da ucestvuje u tome - na primer pacijent kome je potrebna operacija ce cutati jer se plasi za svoj zivot ukoliko lekar treba da ga operise. Imao sam takvih slucajeva za novinarsku pricu, ali na kraju su svi odustajali po onoj `ko zna kad ce mi trebati`.
A kad nema sudstva, onda narod uzima pravdu u ruke. Sve je vise slucajeva da ljudi biju lekare, profesore, podmecu bombe sudijama... znaci da je narod poceo da presudjuje na svoju ruku...ne valja!

To je tacno , u sistemu subordinacije obican covek je podredjen i ima izbor ili da se bori protiv sistema u stilu Don Kihota ili da cuti i trpi ukoliko ne plati ili nema vezu svoje pravo ili nece ostvariti ili ce proci golgotu
 

Back
Top