Zastita i lecenje biljaka

Možda će nekom koristiti savet koji je moja baka imala običaj da koristi
i stalno je govorila da protiv onih mušica što napadnu dno lista ili stabljiku biljke
nema ništa bolje od prirodne zaštite u vidu pepela ali isključivo pepela od drveta..
..ranije su i povrtarske biljke posipali pepelom...jer tad nisu postojali pesticidi ili bar
nisu bili u širokoj upotrebi...:)
Probajte..deluje...plus je sto posto prirodna zaštita..:D
 
L Barbara, dobar ti je ovaj savet. Tačno je da je to starinski recept.
Protiv insekata, treba u baštu posaditi bosiljak, neven i kadificu.
Protiv nemirne kuce, kore od limuna nakačene na štap, koji se pobode u zemlju, oko bar malo ograđene bašte. Može i kore od pomorandže, ali kuca hoće da je pojede, čim se malo prosuši, pa mora često da se menja), znači limun je pouzdaniji.
Protiv vrabaca, a i golubova, oni su isto tako veliki mangupi, kljucaju sve što vide, štap na koji se pobode kesa (ali ja sam videla da oni umeju i kese da kljucaju!:eek:, tako da mislim da i nije baš pouzdan ovaj način, mada kažu da ipak dosta pomaže:eek:).
Protiv biljnih vašiju, natopi se kopriva vodom, ali ja ne znam ni razmeru, a ni koliko treba ta kopriva da odstoji u vodi).
Protiv plamenjače, plavi kamen, (ali viđala sam da neki ljudi na pritke paradajza, i krastavca, stavljaju plastične flaše, iseku ih na pola, pa na pritku!:eek: kažu da pomaže, ali ja nisam to probala).
Toliko od mene, za sad.
 
A da li zna neko kako da oporavim Adama. Dok ga ja nisam dobila imao je po 5-6 listova, a sad 2-3. A bas ga zalivam, nije da nije, pod oko njega mi je uvak mokar od njegovih suza. Nije da nesto volim biljke, ali ovog Adama mi je bas zao da se upropasti kod mene :)
 
Mislila sam da se možda suše samo donji listovi što zna kod juke kad odbacuje lišće. Ali ovo je bolest u pitanju.
Za početak odstrani sve zaraženo lišće i onda prskaj nekim fungicidom, mislim da će onda biti u redu. Ne zalivaj previše, bolje da zaboraviš nego da ima suviše vlage.
 

Back
Top