Bog - 100% ateist

krauterbox

Iskusan
Poruka
5.492
Dole niže slijedi prepričan tekst danas vjerovatno najvećeg ateiste sa prostora bivšeg SSSR-a, prof. istorije filozofije i religije na Fakultetu sociologije Kijevskog politehničkog instituta - dr Evgrafa Kalenjeviča Dulumana.


U Bibliji je rečeno da je Bog čovjeka sazdao po svojem liku. A takođe je rečeno i kako je sam Hrist od nas tražio da u svemu po mogućnosti podražavamo Boga i da težimo njegovom savršenstvu (Mt. 5:48).

Problem kod tog podražavanja se pojavljuje onda kada se zapitamo da li je Bog teista ili ateista?
Ako je Bog teista, onda je naša dužnost težnja da postanemo nešto kao idealni teista, ali ako je Bog ateista, onda naprotiv mi moramo težiti idealnom ateizmu.

Da li Bog uopšte može biti teista?
Ako je teista, šta je to u šta on vjeruje?

Po logici svevideće i sveznajuće Božje suštine, Bog ne bi trebao imati nikakvu potrebu za bilo kakvom religioznošću.
Osim toga, kao što je poznato, teista u Bogu vidi uzvišeno biće, kojem se klanja, koje slavi i kojem se moli ... šta bi uopšte moglo biti to čemu bi se Bog-teista mogao klanjati?

Hrišćanstvo nas uči da iznad Boga nema ničega i da je Bog svevišnji. Zbog te svevišnjosti , Bog ne samo da nema potrebu nikome da se klanja, nego čak kada bi se kod njega i pojavila ta želja, on ne bi imao pred kim se klanjati.

Zbog svega ovoga jedini logični zaključak, koji proizilazi je taj da je Bog ateista i da se, shodno činjenici da ne vjeruje u postojanje nikakvog višeg bića nad sobom, on ne klanja ničemu i nikome.

Po prof. Dulumanu ovo gore nije nešto što bi trebalo da uzdrma vjeru teista, naprotiv, oni i dalje treba da vjeruju. Ako je njihova vjera iskrena, ona će ih sve više i više približavati Bogu, a to približavanje nije ništa drugo do približavanje ateizmu.

Ateisti, na drugoj strani, treba i dalje da nastave po starom.
S tim što sada imaju uzor i u Bogu – idealnom, nepokolebljivom i stopostotnom ateisti.




o autoru:

Rođen je 1928.
1945 upisao Odesku bogosloviju
1947. postao student Moskovske duhovne akademije.
1951. postaje magistar Bogoslovlja.
Iste godine radi kao docent i zamjenik inspektoraSaratovske bogoslovije.

1952. raskida sa religijom
1956. završava Odeski ekonomski institut.
1958. počinje pisati ateističke publikacije
1959. anatemisan od strane Svetog Sinoda RPC
1964. magistar filozofije
1975. doktor filozofije

Do raspada SSSR-a predavao na mnogim katedrama, između ostalog bio je načelnik Odjela naučnog ateizma na Institutu filozofije AN USSR.
 
Ha! Nasao je exploit.
Neka se svi klanjaju letecem spageti cudovistu, i sinu mu roze jednorogu!
flying_spaghetti_monster.jpg

Invisible_Pink_Unicorn.svg

Ja mislim da je bo.. .2@$51% .....
.............
(poruka moderirana od strane vodje kulta kome ovaj mladic pripada)
 


U Bibliji je rečeno da je Bog čovjeka sazdao po svojem liku. A takođe je rečeno i kako je sam Hrist od nas tražio da u svemu po mogućnosti podražavamo Boga i da težimo njegovom savršenstvu (Mt. 5:48).

Po logici svevideće i sveznajuće Božje suštine, Bog ne bi trebao imati nikakvu potrebu za bilo kakvom religioznošću.
Osim toga, kao što je poznato, teista u Bogu vidi uzvišeno biće, kojem se klanja, koje slavi i kojem se moli ... šta bi uopšte moglo biti to čemu bi se Bog-teista mogao klanjati?

Hrišćanstvo nas uči da iznad Boga nema ničega i da je Bog svevišnji. Zbog te svevišnjosti , Bog ne samo da nema potrebu nikome da se klanja, nego čak kada bi se kod njega i pojavila ta želja, on ne bi imao pred kim se klanjati.

o autoru:

Rođen je 1928.
1945 upisao Odesku bogosloviju
1947. postao student Moskovske duhovne akademije.
1951. postaje magistar Bogoslovlja.
Iste godine radi kao docent i zamjenik inspektoraSaratovske bogoslovije.

1952. raskida sa religijom
1956. završava Odeski ekonomski institut.
1958. počinje pisati ateističke publikacije
1959. anatemisan od strane Svetog Sinoda RPC
1964. magistar filozofije
1975. doktor filozofije

Do raspada SSSR-a predavao na mnogim katedrama, između ostalog bio je načelnik Odjela naučnog ateizma na Institutu filozofije AN USSR.


Krauterbox

nteresantno je ovo što si naveo utoliko više što svi mi navodimo ono što se poklapa sa našim shvatanjima. Naravno nije mi namera da protivurečim ali moja ili bilo čija tvrdnja da Boga ima jednaka je bilo čijoj tvrdnji da Boga nema.

Otuda shvatimo ovo samo kao prijateljsko ćaskanje.

Osvrnimo se okolo i videćemo da ima veliki broj ljudi koji iskaču iz religije u religiju ili iz ateizma u religiju ali naravno i obrnuti. Sve je to stvar ličnih potreba pojedinca a nikako dokaz da baš taj neko zna istinu i da je njegovo razmišljanje ispravno.
Obično volim reći da je istina po ma kom pitanju pa i po pitanju postojanja ili ne postojanja Boga stvar stanja svesti jedne osobe a nikako stvar dokazivanja bilo naučno, filozofski ili ikakvom drugom metodom.

Onaj ko traži Boga svojim fizičkim čulima nikada Ga neće naći. Onaj ko Ga traži zarad zadovoljenja svojih ovozemaljskih apetita po ma kom pitanju, takodje Ga nikada neće naći.

Istovremeno, čovek jeste kreiran po karakteristikama Boga ali to ne znači da je Bog sličan čoveku po fizičkom obličju. Tačnije, čovek ima duhovne potencijale kakvih ima i Bog i to je ono što čovek kod sebe mora razviti i realizovati. To su pre svega nepristrasna ljubav, mogućnost sveznanja, slobode i kreiranje vlastitih postulata...

Suštinski čovek je kreiran po ugledu na Boga zato što je ON duhovno biće bez oblika i forme kao što je i sam čovek. Jer, čovek jeste duhovno biće - Duša.

Otuda, biti veliki naučnik ili filozof i profesor najčešće znači mogućnost da se najlakše zaluta u lavirintima uma.

To što će ceo svet tvrditi jedno nikako ne znači da čovek kao jedinka treba da prihvati to isto. Jer, on lično ima obavezu da traga i otkriva ali i realizuje sam za sebe.

Ono što ti shvataš, veruješ, osećeš unutar sebe to je najvažnije. Upravo taj unutarnjni osećaj a niako moje nagovaranje ili bilo koga sa ovoga sveta.
Skoro zaboravih dodati da Bog od čoveka ne traži ni klanjanje niti obožavanje niti poklone a ni žrtve. Sve je to izmišljao čovek verujući da Bog ima iste "humane" osobine kao i on sam - da mu se dodvorava, klanja i slično.

Gledano spolja onaj ko istinski zna Boga više liči na ateistu jer od svih čovekovih ceremonija i verovanja ne praktikuje baš ništa. On zna da je jedino važna ljubav u srcu čoveka koja čoveka načini Bogu sličnim.
 
Poslednja izmena:
Gledano spolja onaj ko istinski zna Boga više liči na ateistu jer od svih čovekovih ceremonija i verovanja ne praktikuje baš ništa. On zna da je jedino važna ljubav u srcu čoveka koja čoveka načini Bogu sličnim.:worth::worth::heart::heart::heart:
 
Dole niže slijedi prepričan tekst danas vjerovatno najvećeg ateiste sa prostora bivšeg SSSR-a, prof. istorije filozofije i religije na Fakultetu sociologije Kijevskog politehničkog instituta - dr Evgrafa Kalenjeviča Dulumana.


U Bibliji je rečeno da je Bog čovjeka sazdao po svojem liku. A takođe je rečeno i kako je sam Hrist od nas tražio da u svemu po mogućnosti podražavamo Boga i da težimo njegovom savršenstvu (Mt. 5:48).

Problem kod tog podražavanja se pojavljuje onda kada se zapitamo da li je Bog teista ili ateista?
Ako je Bog teista, onda je naša dužnost težnja da postanemo nešto kao idealni teista, ali ako je Bog ateista, onda naprotiv mi moramo težiti idealnom ateizmu.

Da li Bog uopšte može biti teista?
Ako je teista, šta je to u šta on vjeruje?

Po logici svevideće i sveznajuće Božje suštine, Bog ne bi trebao imati nikakvu potrebu za bilo kakvom religioznošću.
Osim toga, kao što je poznato, teista u Bogu vidi uzvišeno biće, kojem se klanja, koje slavi i kojem se moli ... šta bi uopšte moglo biti to čemu bi se Bog-teista mogao klanjati?

Hrišćanstvo nas uči da iznad Boga nema ničega i da je Bog svevišnji. Zbog te svevišnjosti , Bog ne samo da nema potrebu nikome da se klanja, nego čak kada bi se kod njega i pojavila ta želja, on ne bi imao pred kim se klanjati.

Zbog svega ovoga jedini logični zaključak, koji proizilazi je taj da je Bog ateista i da se, shodno činjenici da ne vjeruje u postojanje nikakvog višeg bića nad sobom, on ne klanja ničemu i nikome.

Po prof. Dulumanu ovo gore nije nešto što bi trebalo da uzdrma vjeru teista, naprotiv, oni i dalje treba da vjeruju. Ako je njihova vjera iskrena, ona će ih sve više i više približavati Bogu, a to približavanje nije ništa drugo do približavanje ateizmu.

Ateisti, na drugoj strani, treba i dalje da nastave po starom.
S tim što sada imaju uzor i u Bogu – idealnom, nepokolebljivom i stopostotnom ateisti.




o autoru:

Rođen je 1928.
1945 upisao Odesku bogosloviju
1947. postao student Moskovske duhovne akademije.
1951. postaje magistar Bogoslovlja.
Iste godine radi kao docent i zamjenik inspektoraSaratovske bogoslovije.

1952. raskida sa religijom
1956. završava Odeski ekonomski institut.
1958. počinje pisati ateističke publikacije
1959. anatemisan od strane Svetog Sinoda RPC
1964. magistar filozofije
1975. doktor filozofije

Do raspada SSSR-a predavao na mnogim katedrama, između ostalog bio je načelnik Odjela naučnog ateizma na Institutu filozofije AN USSR.

Да, али не морамо у свим аспектима да будемо као Бог и Христ.:D

П.С. Причам као Хришћанин.:D
 
Gledano spolja onaj ko istinski zna Boga više liči na ateistu jer od svih čovekovih ceremonija i verovanja ne praktikuje baš ništa. On zna da je jedino važna ljubav u srcu čoveka koja čoveka načini Bogu sličnim.[/I][/B][/COLOR][/QUOTE]


ovaj deo je najbolji
 

Back
Top