Зашто не волимо Америку

Waterfall

Legenda
Poruka
50.242
Србија је, заједно са Пакистаном, на врху листе земаља са негативним мишљењем о САД, а саговорници „Политике” сматрају да је време да се мења такав наш однос према најутицајнијој сили света

Упркос чињеници да истраживања јавног мњења показују да Србија са Пакистаном дели прво место на листи земаља чија јавност најчешће исказује негативне ставове према Сједињеним Америчким Државама, Београд мора да ради на поправљању односа са Вашингтоном, сматрају експерти. Светозар Стојановић, председник Форума за националну стратегију у Београду, каже за „Политику” да су ови резултати потпуно логични будући да су САД и након бомбардовања „наставиле своју политику против Србије признањем Косова и Метохије“. Он, међутим, наглашава да је то резултат политике Клинтонове и Бушове администрације и да има озбиљних индиција да Обамина администрација има намеру да води много конструктивнију и помирљивију политику према Србији.

За нашу владајућу елиту и опозицију веома је важно да схвате да се сада јавља нова шанса за побољшање односа са САД и због тога што је Обаминој администрацији стало до добрих односа са Русијом, али и Русији до добрих односа са САД. „Ово је сад нова администрација и не значи, а видим да се то овде не разуме најбоље, да ће гђа Клинтон, Бајден и Холбрук, који су постављени на високе положаје, водити неку своју политику. Они то не могу, основне оквире спољне политике САД одређује председник“, наводи Стојановић, наглашавајући да наш став треба да буде мало модификован и ублажен чињеницом да велики број наших сународника живи у САД.

Драгана Симића, директора Центра за америчке студије у Србији, резултати истраживања су изненадили. „Бомбардовање се тешко заборавља. Сећања на порушене мостове, зграде, а пре свега на убијене људе, још су свежа, и то су ствари које просто саме по себи делују. Међутим, мислим да је, посебно код младих људи, преовлађујући став рационалног сагледавања интереса наше земље, а тај интерес је да се сарађује са најмоћнијом земљом света”, каже Симић.

Указујући да имамо више од 100 година добрих дипломатских и политичких односа, па и пријатељства са САД, као и на то да се наша интелектуална елита преко разних стипендија углавном школовала у САД, Симић скреће пажњу на улогу наших медија, који су у једном броју написа или прилога на телевизији „неговали један плитки антиамериканизам, који је врло острашћен и који је јако штетан по наше односе”. Сада обе стране треба да раде на превазилажењу лошег наслеђа, а недавна посета америчког потпредседника Џозефа Бајдена Србији може бити прекретница за нови почетак у међусобним односима, сматра он.

И Влајко Сенић, заменик шефа посланичке групе Г17 плус, очекује исти резултат Бајденове посете. Додаје да на побољшању односа треба радити и кроз активности пре две-три недеље формиране групе српско-америчког пријатељства у Скупштини Србије, на чијем је челу он. У тој групи је 29 посланика из странака владајуће коалиције и ЛДП-а. „Наши односи се посматрају кроз период деведесетих, а ми имамо много дуже односе са САД и они су 95 одсто тог времена били више него добри, поготово током два светска рата. Сматрам да је лоше што је однос наших грађана према САД такав какав је показало ово истраживање, јер мислим да је то и питање негативне пропаганде која се реално водила овде у Србији”, каже Сенић.

http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Zashto-ne-volimo-Ameriku.sr.html

Dakle, volite li Ameriku? :mrgreen: :lol:
 
Evo ja ću odmah da ispravim svoj stav prema SAD, ali pod sledećim uslovima:

1. Da priznaju (iskreno) koliko su pomogli Hrvatima, Bosancima i Šiptarima u prethodnom periodu.
2. Da prisile Hrvatsku da dozvoli vraćanje svim Srbima koji to žele, da ih Hrvatska (ili SAD, pošto je Hrvatska pukla) obešteti za svu oduzetu, spaljenu, srušenu i popaljenu imovinu.
3. Isto to da uradi u Federaciji BiH.
4. Isto to da uradi na KiM.
5. Da nam isplati štetu koja nam je nanesena sankcijama 1992. - 1995. i kasnije...
6. Da nam nadoknadi štetu koju su nam naneli NATO avioni i rakete u agresiji 1999. godine.
7. Da prisili vlasti Hrvatske i BiH da sude svojim ratnim zločincima.
8. Da prisli Šiptare da se vrate za pregovarački stol.
9. Da ukine priznanje "nezavisnog Kosova"
10. Da nam se izvine za antisrpsku politiku od 1991. do danas.
 
ја не волим америку зато што је она неваљала.
и не волим што сваки дан свака телевизија прича о томе шта ради америка
не волим кад се неко намеће, а нарочито кад оволико намеће.
зато сам био срећан кад су они авиони ударили у оне зграде
радује ме сваки онај ураган, торнадо ил шта је већ
оне поплаве ме такође нису оставиле равнодушног
не волим америку зато што играју баскет у паре
не волим што нема душе у америци
не волим што јој не могу ништа
 
ја не волим америку зато што је она неваљала.
и не волим што сваки дан свака телевизија прича о томе шта ради америка
не волим кад се неко намеће, а нарочито кад оволико намеће.
зато сам био срећан кад су они авиони ударили у оне зграде
радује ме сваки онај ураган, торнадо ил шта је већ
оне поплаве ме такође нису оставиле равнодушног
не волим америку зато што играју баскет у паре
не волим што нема душе у америци
не волим што јој не могу ништа

Iskreno.... Dirno si me do suza, takoreći...

"Sevaj munjo, udri grome..."
 
ја не волим америку зато што је она неваљала.
и не волим што сваки дан свака телевизија прича о томе шта ради америка
не волим кад се неко намеће, а нарочито кад оволико намеће.
зато сам био срећан кад су они авиони ударили у оне зграде
радује ме сваки онај ураган, торнадо ил шта је већ
оне поплаве ме такође нису оставиле равнодушног
не волим америку зато што играју баскет у паре
не волим што нема душе у америци
не волим што јој не могу ништа

:sad2: I ja.
 
Lepo je sto ste konzicni :mrgreen: i sto dajete kratke odgovore,
ali sustina teksta je u tome zasto ne volimo Ameriku,
sta je to sto bi trebalo da se promeni u amer.-sprskim odnosima da bi se i nas
stav prema USA promenio..itd..

-Da uđemo u EU
-Da uđemo u NATO
-Da disciplinujemo Dodika
-Da priznamo Kosovo

to su osnovna pravila Bajdenovog ultimatuma,kada ih prihvatimo i uspešno završimo operaciju,opet šaljemo Acu Gicu u Vošington Di Si,pa je sledeći level Obama,on dolazi sa novim forama tj.da Čeda pobedi na izborima i tako dalje...
 
Ja volim Toma Waitsa, al' ne volim Toma Lantosa.

Sto vise o necijoj zemlji, naciji i kulturi znas, to ti je teze da ih mrzis onako djuture. Ja ne mogu da mrzim Eliota i Whitmana pa ma koliko mrzeo Albright i Clarka, a zbog ovih prvih ne mogu da mrzim celu Ameriku. Ja ne mogu da se radujem nekim vlaznim snovima o nuklearnom holokaustu nad Amerikom u kojima bi stradali moji omiljeni pisci, pesnici, pevaci, reziseri, glumci, naucnici od kojih ucim i sa kojima se dopisujem, sestra i keva moje bivse devojke iz Merilenda, i moj debeli drug Dzim iz Hjustona.

A drugo, ubili bi i Paju Patka.
 
Ja volim Toma Waitsa, al' ne volim Toma Lantosa.

Sto vise o necijoj zemlji, naciji i kulturi znas, to ti je teze da ih mrzis onako djuture. Ja ne mogu da mrzim Eliota i Whitmana pa ma koliko mrzeo Albright i Clarka, a zbog ovih prvih ne mogu da mrzim celu Ameriku. Ja ne mogu da se radujem nekim vlaznim snovima o nuklearnom holokaustu nad Amerikom u kojima bi stradali moji omiljeni pisci, pesnici, pevaci, reziseri, glumci, naucnici od kojih ucim i sa kojima se dopisujem, sestra i keva moje bivse devojke iz Merilenda, i moj debeli drug Dzim iz Hjustona.

A drugo, ubili bi i Paju Patka.

Za Tomija si čuo od mene...Pod Eliot uzimaš Engela,i to si uzo od mene...Al smo ne originalni,danas...:cool:
 
Ja volim Toma Waitsa, al' ne volim Toma Lantosa.

Sto vise o necijoj zemlji, naciji i kulturi znas, to ti je teze da ih mrzis onako djuture. Ja ne mogu da mrzim Eliota i Whitmana pa ma koliko mrzeo Albright i Clarka, a zbog ovih prvih ne mogu da mrzim celu Ameriku. Ja ne mogu da se radujem nekim vlaznim snovima o nuklearnom holokaustu nad Amerikom u kojima bi stradali moji omiljeni pisci, pesnici, pevaci, reziseri, glumci, naucnici od kojih ucim i sa kojima se dopisujem, sestra i keva moje bivse devojke iz Merilenda, i moj debeli drug Dzim iz Hjustona.

A drugo, ubili bi i Paju Patka.

Koga nema bez njega se moze :rtfm:
 
-Da uđemo u EU
-Da uđemo u NATO
-Da disciplinujemo Dodika
-Da priznamo Kosovo

to su osnovna pravila Bajdenovog ultimatuma,kada ih prihvatimo i uspešno završimo operaciju,opet šaljemo Acu Gicu u Vošington Di Si,pa je sledeći level Obama,on dolazi sa novim forama tj.da Čeda pobedi na izborima i tako dalje...

Ja ću da nastavim gde si ti stao...

- Da Korać, Kandićka, Vučo i ostale iz onih poznatih NVO dobiju ministarske položaje.
- Da se izvinemo NATO-u i SAD što smo im oborili onih par aviona 1999.
- Da se izvinemo Hrvatima što su morali da se onoliko cimaju dok Krajišnici nisu odlučili da se vrate tamo odakle su došli...
- Da se izvinemo što smo tolio jako i snažno provocirali Hrvate, Muslimane i Šiptare i što su zbog toga izgubili živce i malo se zaigrali sekirama, satarama, srbosecima, puškama... i napravili kolateralnu štetu po raznim medačkim džepovima, Vozućama, Kravicama, Osijecima, žutim kućama u Albaniji i sl.
- Da se izvinemo mudžahedinima što su morali da se cimaju čak tamo iz Saudijske Arabije i dođu ovde da ratuju...
- itd.
 
Цео свет не воли Америку мање или више, отворено или прикривено.

Зашто милиони људи широм планете, и током председничке кампање а и након победе на изборима, на Обаму гледа са толиком надом, са вером да ће коренито да промени спољну политику Америке? Целом свету је дозлогрдила америчка кабадахијска политика и однос према свима осталима.
 

Back
Top