КОЛИКО?

Poruka
20.637
ПИтање ово је постављено на другој теми а мислим да заслужује да издовјено буде
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10413998&postcount=172
Dobro evo par pitanja za tebe, čisto da te malo testiramo....

1. Koliko je Srba poginulo na KiM od izbijanja ustanka teroista OVK 1998. do danas?
2. Koliko je Srba i drugog nealbanskog stanovništva izbeglo sa KiM u tom periodu?
3. Ko su najveći zločinci u OVK?
4. Koliko je tačno Albanaca poginulo u istom periodu?
5. Od tog broja poginulih Albanaca koliko ih je stradalo od NATO bombi?
6. Da li je iko ikada na današnjem Kosovu išta rekao o tim poginulim Albancima koje su ubili njihovi saveznici?
7. Koliko je tačno Albanaca osuđeno za ratne zločine nad Srbima do danas?

Eto, ademe da te čujemo malo...




http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10414444&postcount=175
ako si bio ozbiljan, mogu pronaci sto na nasim, sto na tudjim sajtovima priblizne brojke za sest pitanja. i normalno da cu postovati samo neutralne i verodostojne izvore[koliko je to moguce]. ali imam dva uslova,prvi je: nova tema, drugi, nesto nisam pratio sudjenje nasim ljudima, iako znam da su neki osudjivani na pravim sudovima za nedela, tako da na ovo ne bih gubio vreme, mada je glavni razlog, vi biste tu strpali pola kosova.




Eto, ademe da te čujemo malo..
 
pokusat cu da svaki tekst "prevedem", bez ikakve moje intervencije. znaci sve greske, sto se gramatike tice, morat cete sami "prepraviti" prilikom citanja. inace ovo je cifra kojom se od pocetka barata kod nas, od 10.000 do 12.000 hiljada. tu nije ukljucen broj nestalih, koji se cini mi se krece oko 3.000 do 3.500 osoba. nastavit cu ako je moguce pronaci za svaku opstinu neke podatke.

Почетком 2000, АБА / ЦЕЕЛИ и АААС почео радећи заједно на скупе и број информација потребних за спровођење статистичке анализе у убијању Косова / Косово. Како би се обезбедило најшире могуће опсег података, АБА / ЦЕЕЛИ АААС прилази и удружења који су радили на терену. Центар, ПХР, и ХРУ поделили своје податке за те сврхе. Сви подаци су одржавани и обрађено са правилно поштовање поверљивости лице укључених.

Кроз статистичке анализе тих података, ова студија закључује да је око 10.500 косовских Албанаца убијено март између 20 и 12 јуни 1999, са 95% интервал поузданости од 7.449 до 13.627. Та процена је у складу са другима које политичке, правне и научне посматрача.
 
pokusat cu da svaki tekst "prevedem", bez ikakve moje intervencije. znaci sve greske, sto se gramatike tice, morat cete sami "prepraviti" prilikom citanja. inace ovo je cifra kojom se od pocetka barata kod nas, od 10.000 do 12.000 hiljada. tu nije ukljucen broj nestalih, koji se cini mi se krece oko 3.000 do 3.500 osoba. nastavit cu ako je moguce pronaci za svaku opstinu neke podatke.

preskočio si pitanja
vrati se na prvo
 
Kako se penzionisani američki general Vesli Klark seća bombardovanja Jugoslavije

Ne dugujem izvinjenje

Novinar američke RTV stanice Democracy Now!, Džeremi Skejhil, imao je 24. januara priliku da generalu Vesliju Klarku, komandantu NATO-a tokom bombardovanja Jugoslavije, postavi nekoliko pitanja vezanih za ratne zločine tokom “humanitarne intervencije” u Jugoslaviji 1999. godine. Skejhil je razgovarao sa Klarkom u Portsmutu, u američkoj državi Nju Hempšir, gde Amerikanci po tradiciji počinju da biraju predsedničkog kandidata Demokratske stranke.


Evo kako je tekao razgovor:

DŽEREMI SKEJHIL: U Jugoslaviji ste koristili kasetne bombe i osiromašeni uranijum. Interesuje me da li biste obećali da ih više nećete koristiti ako budete izabrani za predsednika?

VESLI KLARK: Koristiću sve što treba, i što je po zakonu, kako bih ljude zaštitio od nasilja.

SKEJHIL: Protiv civila na niškoj pijaci? Zašto ste bombardovali Radio-televiziju Srbije? Gospodine, ubili ste 16 medijskih radnika.

KLARK: Oni su bili (odgovor se ne čuje jer intervju prekida još jedan sagovornik)...

(Klark tada napušta salu a Skejhil ga prati u šetnji ulicama Portsmuta, gde se Klark rukuje sa prolaznicima i deli autograme.)

SKEJHIL: Generale Klark, što se tiče bombardovanja RTS-a, Amnesti internešenel je to nazvao ratnim zločinom.

KLARK: Izvinite... nisam...

SKEJHIL: Amnesti je to nazvao ratnim zločinom, a osudile su ga sve novinarske organizacije na svetu. Poginuli su šminkeri.

KLARK: Želim da odgovorim ovom momku. Istina je da, kao prvo, upozorili smo Miloševića da ćemo to gađati. Ja sam lično pozvao novinara CNN-a i udesio da ta informacija procuri, i Milošević je znao. Bio je upozoren jer je po dobijanju upozorenja naredio zapadnim izveštačima da izveštavaju odatle, bio je to način da nam pokaže svoju moć, i mi smo to namerno uradili da ga na neki način naviknemo na činjenicu da bi trebalo da počne da evakuiše. Koliko se ja sećam, ubijeno je šest ljudi.

SKEJHIL: Ubijeno je 16 ljudi.

KLARK: Ja se sećam da je ubijeno šest.

SKEJHIL: Ja sam u to vreme bio tamo i poznavao sam porodice. Oni smatraju da je Milošević odgovoran, ali smatraju i da ste vi, gospodine, odgovorni.

KLARK: Naređeno im je da tamo ostanu.

SKEJHIL: Među njima su bili šminkeri, i inženjeri, i tehničari.

KLARK: Sećam se da sam pročitao tekst, ali želim da vam kažem.

SKEJHIL: Amnesti smatra da ste vi time počinili ratni zločin.

KLARK: Sve je to pogledao Tribunal za bivšu Jugoslaviju. Sve što sam ja učinio, istraženo je i sve se uklapa u američke zakone.

SKEJHIL: I vi mislite da je medijska kuća legitiman cilj?

KLARK: Ne, ali jeste legitiman ako se koristi kao komandni centar.

SKEJHIL: Čak i po cenu ubijanja ljudi tamo.

KLARK: Sačekajte, dopustite mi da vam kažem i onda vi govorite.

SKEJHIL: Izvolite.

KLARK: Kažem da smo im davali upozorenja. To je bio deo sistema komande i kontrole. Odobreno je kao legitiman cilj po ratnim zakonima i prošlo je kroz američku vladu. Na osnovu toga smo gađali taj cilj. Mi smo čak jednom vratili bombardere jer-jer nam još nije bilo sve sasvim jasno, nismo bili apsolutno sigurni. Ono što znamo je da im je Milošević naredio da tamo ostanu , a to je bilo pogrešno, ali ja sam samo vršio svoju dužnost i po zakonu sam čist tako da - mislim, ja cenim Amnesti internešenel. Mislim da su dobra organizacija, ali...

SKEJHIL: Ali kajete li se zbog ubijanja civila za koje ste na neki način bili odgovorni?

KLARK: Da, kajem se.

SKEJHIL: A kako tumačite bombardovanje niške pijace kasetnim bombama koje su raskomadale žrtve?

KLARK: To je bilo strašno, ali znate u tom slučaju, ako govorimo o istom incidentu, reč je o kasetnoj bombi koja se prerano otvorila. To je bila greška, nesrećni slučaj. I svaki takav incident je istražen. Svi materijali jugoslovenske vlade predati su Haškom sudu, plus sam ja kao NATO komandant podneo pun izveštaj Haškom sudu. Nikom nije bilo teže nego pilotima koji su to učinili. I dobio sam pismo jednog čoveka iz Srbije koji mi je rekao, ubili ste moju unuku na školskom igralištu u Nišu. Znam kako mu je moralo biti. I osećao sam se tako bespomoćno. Svaku noć pre nego što pošaljem bombardere, molio sam se da ne bude nevinih žrtava. Ali, nažalost, kad ste u ratu, strašne se stvari dešavaju, čak i kad to ne želite. Vi ne možete zamisliti kako su se osećali ti piloti kada su pogodili one konvoje! Sećate li se konvoja?

SKEJHIL: U Grdelici su ubijena 72 Albanca.

KLARK: I na tom mestu, takođe. A oni su ga nadleteli nekoliko puta. Znate, mi smo jednostavno...mi smo pokušavali da na zemlji uspostavimo neku komunikaciju sa Albancima. Srbi su bili u mreži, ometali su komunikacije i varali su nas. I niko nije mogao da utvrdi istinu. Videli smo u blizini srpska vozila. Ja nisam doneo odluke, ali oni su delovali na osnovu mojih naređenja. I sve je to pretresano, i tako dalje. Doneta je odluka da je cilj legitiman. Ispostavilo se da im je naređeno , da su im Srbi naredili da tu ostanu. Srbi su ih okružili da ih tu zadrže. Bilo je užasno. Tako nešto ne možete nikad zaboraviti. Zato me ljuti kad ova administracija koristi silu tako kako to čini. Jer ovi ljudi u Beloj kući ne razumeju - sila se koristi samo kad nema drugog načina.

SKEJHIL: Vi ste gađali putnički voz 12. aprila 1999, a onda ste prikazali video-film koji je tri puta uvećao brzinu voza. Zašto?

KLARK: Mislim - kao prvo, putnički voz nije bio meta. Pilot je imao uputstvo da gađa most, a ne voz. Kada je poslao raketu, odjednom mu je u vidno polje ušao voz. Ja sam pokazao traku. Nisam znao da je ubrzana. Ne verujem da je bila tri puta ubrzana. Mislim da je bila jedan i po put ubrzana. Koliko da je bilo, bilo je brže nego u stvarnosti. Izgledalo je kao da...

SKEJHIL: Ali vi ste kao glavnokomandujući odgovorni za sve informacije koje su objavljene.

KLARK: Tačno. Jesam.

SKEJHIL: Traka je, u stvari, pokazala da je pilot pomakao metu kako bi pogodio voz.

KLARK: E, pa ja tu informaciju nemam.

SKEJHIL: Ubijeno je 12 ljudi, uključujući i jednog pravoslavnog sveštenika.

KLARK: To je strašno. Ali ja informaciju nemam. Kad sam ja to pregledao, to nisam video. Sav materijal je poslat u Hag i ni oni to nisu videli.

SKEJHIL: Smatrate li da dugujete izvinjenje Srbima koji su stradali u tom ratu?

KLARK: Ne, jer sam ja obavljao svoju dužnost kao komandant za NATO i za SAD. Mislim da Slobodan Milošević duguje izvinjenje narodu Srbije, jer smo mi stupili u dejstvo kako bismo sprečili regionalnu destabilizaciju i pravo da vam kažem, kad uzmete u obzir sve što je on radio, on je bio uzrok. Sve što smo mi hteli, bilo je da diplomatskim putem sprečimo etničko čišćenje, dok je on, u stvari, imao plan da ide u rat, šta bilo-bilo.

SKEJHIL: Ali SAD sada na Kosovu podržavaju režim u kom je etničko čišćenje izvršeno i sve su manjine oterane, uključujući gotovo sve do jednog Srbina.

KLARK: Znate, mi pokušavamo iz sve snage da ne dozvolimo da se to desi. I radili smo i sa Srbima i sa Albancima, ali, pravo da vam kažem, režim koji postoji severno od reke Ibar je režim koji želi da spreči Srbe da mirno žive sa kosovskim Albancima. Tako da su obe strane krive. Oni su bili pod kontrolom Šešelja i takođe Miloševića i njihova je taktika 1999. godine bila da izazovu represalije od strane Albanaca kako bi mogli da okrive Albance za uzvratno etničko čišćenje. Bilo je zločina na obe strane i treba ih istražiti. Mi smo to činili što smo bolje mogli, dok sam ja bio komandant NATO-a.

SKEJHIL: Ali zašto je onda na vlasti čovek poput Agima Čekua? Čovek koji je odgovoran za etničko čišćenje Srba u Krajini, čovek koga je obučavao MPRI iz Virdžinije (Military Professional Resources Inc., privatna vojna firma koja se bavi vojnom obukom u inostranstvu, pr. red.). Zašto ste na čelo stavili čoveka poput njega? Kakvu to poruku šalje manjinama na Kosovu, ako čovek koji je u osnovi ratni zločinac, dođe na čelo buduće vojske Kosova?

KLARK: Mi smo pogledali njegovu biografiju i nije jasno da li će on biti na čelu buduće vojske Kosova. Njega jeste obučavao jedan američki podizvođač u MPRI. Dobio je osnovnu obuku nakon što je preuzeo Kosovski zaštitni korpus. Smatrali smo da je to najbolji način da se održe red i mir u zemlji.

SKEJHIL: Ujedinjene nacije su ga optužile za govor mržnje.

KLARK: Mnogi su u tom delu sveta optuženi za govor mržnje, i ne bi trebalo to da rade. Ja sam se nekoliko puta sreo sa Agimom Čekuom kada sam tamo bio i rekao sam mu šta o tome mislim. Ja ne prihvatam takav govor.

SKEJHIL: Mislite li da bi on smeo biti na položaju od autoriteta na Kosovu?

KLARK: Znate, ja sam u ovom času toliko udaljen od tih stvari...

SKEJHIL: Ali ga znate.

KLARK: Ali ja ne mogu - ja ga znam, da, ali sudeći po onom što sam video, on je tamo na tom području jedan od razumnijih ljudi.

SKEJHIL: Jer vi u spotovima na televiziji kažete da ste oslobodili jedan narod. Zato vam postavljam ovo pitanje.

KLARK:Stvar je u tome da ja moram da razgovaram sa još birača. Je li to u redu? Izvinite.

SKEJHIL: Apsolutno je u redu, i hvala vam.
 
Problem is, none of it happened.NATO's original estimate of 100,000 ethnic Albanians slaughtered, later revised downward to 10,000, turns out to be considerably exaggerated.Dr. Peter Markesteyn, a Winnipeg forensic pathologist, was among the first war crimes investigators to arrive in Kosovo after NATO ended its bombing campaign."We were told there were 100,000 bodies everywhere," said Dr. Markesteyn. "We performed 1,800 autopsies -- that's it."Fewer than 2,000 corpses. None found in the Trepca mines. No remains in the vats of sulphuric acid. Most found in isolated graves -- not in the mass graves NATO warned about. And no clue as to whether the bodies were those of KLA terrorists, civilians, even whether they were Serbs or ethnic Albanians.No wonder then that of all the incidents on which Slobodan Milosevic has been indicted for war crimes, the total body count is not 100,000, not 10,000, not even 1,800 -- but 391!

It was William Walker, at the time head of the Kosovo Verification Mission (KVM) who, on the morning of January 16, 1999, led the press to the Kosovo village of Racak, a KLA stronghold. There some 20 bodies were found in a shallow trench, and 20 more were found scattered throughout the village. The KLA terrorists, and Walker, alleged that masked Serb policemen had entered the village the previous day, and killed men, women and children at close range, after torturing and mutilating them. Chillingly, the Serb police were said to have whistled merrily as they went about their work of slaughtering the villagers.Clinton's Secretary of State Madeleine Albright, as eager to scratch her ever itchy trigger finger as her boss was to scratch his illimitable sexual itches, demanded that Yugoslavia be bombed immediately. Albright, like a kid agonizingly counting down the hours to Christmas, would have to wait until after Milosevic's rejection of NATO's ultimata at Rambouillet to get her wish.But not everyone was so sure that William Walker's story was to be believed. The French newspaper La Monde had some trouble swallowing the story. It reported on Jan. 21, 1999, a few days after the incident, that an Associated Press TV crew had filmed a gun battle at Racak between Serb police and KLA terrorists. Indeed, the crew was present because the Serbs had tipped them off that they were going to enter the village to arrest a man accused of shooting a police officer. Also present were two teams of KVM monitors.It seems unlikely that if you're about to carry out a massacre that you would invite the press -- and international observers -- to watch.And now there's a report that the Finnish forensic pathologists who investigated the incident on behalf of the European Union, say there was no evidence of a massacre. In an article to be published in Forensic Science International at the end of February, the Finnish team writes that none of the bodies were mutilated, there was no evidence of torture, and only one was shot at close range.

The pathologists say Walker was quick to come to the conclusion that there was a massacre, even though the evidence was weak.And they point out that there is no evidence that the deceased were from Racak.The KLA terrorists, the Serbs charge, faked the massacre by laying out their fallen comrades in the trench they, themselves, prepared, and the United States used the staged massacre as a pretext for the bombing.

 
za neupucene (hik) rat na kosovo ravno je poceo 28 februara 1998 godine..kad su jurili onog adema jasarija po prekazu (hik) inace ..aLJbanci su bili zestoko utvrdili polozaje koji polaze od granice sa albanijom izmedju dve nase karaule..kosare i morine..daklem (hik) to je jedino mesto gde se moze izvrsiti kopnena invazija iz albanije u teritoriju srbije..mislim gde moze proci vise od dva tenka naporedo znate...albanci sa kosova i metohije su dobro bili utvrdili polozaje od te tacke pa u dubinu teritorije..nase..(hik) sto je bila priprema za upad NATO trupa u srbiju..medjutim..to je s y e bano jos 98e godine..tako da od upada NATO trupa nista..sto se i pokazalo tokom 99e ..
a to je bila linija..ovaj (hik) decane..junik..gornji i donji bec..itd maltene sve do pristine

inace//nama je ebalo kevu standardno novokomponovano ratovanje ..:kreni stani: tipa..(hik) pa su napokon promenili onog //perisica sa mesta nacelnika generalstaba..i 2 avgusta(sveti ilija ..sto gromem bije) su krenule neka smislene akcije..98e naravno..i taj teren koji su albanci (OVK) cvrsto drzali za NATO je ociscen..
(hik) laka im zemlja i slava im..nekim mojim izginulim drugovima..
 
samo u okolini BG je pronadjeno preko 800 tela kosovskih albanaca koja su dovozena tamo da bi se prikrio trag.
No wonder then that of all the incidents on which Slobodan Milosevic has been indicted for war crimes, the total body count is not 100,000, not 10,000, not even 1,800 -- but 391!
 
FHP: Identifikovano 12.000 srpskih žrtava na Kosovu
Autor: Beta | 14.10.2008. - 21:15

Fond za humanitarno pravo (FHP) do sada je identifikovao 12.000 srpskih žrtava stradalih u sukobima na Kosovu 1999. godine, rekla je danas direktorka te nevladine organizacije Nataša Kandić.

Ona je gostujući na novosadskoj televiziji Panonija rekla da je FHP do sada detaljno obradio podatke o 8.000 srpskih žrtava na Kosovu.
"Kada budemo sredili podatke o svih 12.000 evidentiranih žrtava, objavićemo ih u Kosovskoj knizi pamćenja", najavila je Kandićeva.
Ona je rekla da je FHP uspostavio saradnju sa Ministarstvom odbrane, a očekuje da svoje podatke o evidentiranim žrtvama na Kosovu ponudi i Ministarstvo Unutrašnjih poslova.

ovo je jednom bila jedna od tema na forumu. ali je postavljac pogresno shvatio naslov, misleci da je toliko srba nastradalo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
kojih to..(hik) ovaj albanaca? civila? jel civil neko ko ima pusku u rukama i puca bojevom municijom? jel religijski objekat ..onaj objekat iz koga se dejstvuje bojevom municijom..?

nemoj da se glupiras. ali ako to bas zelis, onda idi na drugu temu.
lepo pise albanaca, niti sam naveo civila, niti vojnika niti...
 
koliko je meni poznato jeste. i ako se ne varam za preko 2.000 se ustanovilo ko su imenom i prezimenom.
pazi ..sto li meni to isto nije poznato?:think: mozda sam dezinformisan..al mozda bi trebalo traziti ..u pepelu termoelektrane..dokazni materijal..ako ga ima..phe..
a mozda su ti "albanci" bili necije ..tudje zrtve? mozda svercera na zapad kamionima? u bolji zivot ovo ono..pa ih zamalo navatali a ovi utopili siptare mesto da sami padnu..ima i toga znas..albanci su svetski poznati trgovci..takozavnim belim robljem:think:
 
ili ajde ovako..JA imam ..ili sam sada vec imao prijatelja koga su oteli ..albanci ..i to dokazano..i svaki trag mu se izgubio..i to daleeekooo pre otkrica tih ..hladnjaca sa "albancima"
 
Problem is, none of it happened.NATO's original estimate of 100,000 ethnic Albanians slaughtered, later revised downward to 10,000, turns out to be considerably exaggerated.Dr. Peter Markesteyn, a Winnipeg forensic pathologist, was among the first war crimes investigators to arrive in Kosovo after NATO ended its bombing campaign."We were told there were 100,000 bodies everywhere," said Dr. Markesteyn. "We performed 1,800 autopsies -- that's it."Fewer than 2,000 corpses. None found in the Trepca mines. No remains in the vats of sulphuric acid. Most found in isolated graves -- not in the mass graves NATO warned about. And no clue as to whether the bodies were those of KLA terrorists, civilians, even whether they were Serbs or ethnic Albanians.No wonder then that of all the incidents on which Slobodan Milosevic has been indicted for war crimes, the total body count is not 100,000, not 10,000, not even 1,800 -- but 391!

It was William Walker, at the time head of the Kosovo Verification Mission (KVM) who, on the morning of January 16, 1999, led the press to the Kosovo village of Racak, a KLA stronghold. There some 20 bodies were found in a shallow trench, and 20 more were found scattered throughout the village. The KLA terrorists, and Walker, alleged that masked Serb policemen had entered the village the previous day, and killed men, women and children at close range, after torturing and mutilating them. Chillingly, the Serb police were said to have whistled merrily as they went about their work of slaughtering the villagers.Clinton's Secretary of State Madeleine Albright, as eager to scratch her ever itchy trigger finger as her boss was to scratch his illimitable sexual itches, demanded that Yugoslavia be bombed immediately. Albright, like a kid agonizingly counting down the hours to Christmas, would have to wait until after Milosevic's rejection of NATO's ultimata at Rambouillet to get her wish.But not everyone was so sure that William Walker's story was to be believed. The French newspaper La Monde had some trouble swallowing the story. It reported on Jan. 21, 1999, a few days after the incident, that an Associated Press TV crew had filmed a gun battle at Racak between Serb police and KLA terrorists. Indeed, the crew was present because the Serbs had tipped them off that they were going to enter the village to arrest a man accused of shooting a police officer. Also present were two teams of KVM monitors.It seems unlikely that if you're about to carry out a massacre that you would invite the press -- and international observers -- to watch.And now there's a report that the Finnish forensic pathologists who investigated the incident on behalf of the European Union, say there was no evidence of a massacre. In an article to be published in Forensic Science International at the end of February, the Finnish team writes that none of the bodies were mutilated, there was no evidence of torture, and only one was shot at close range.

The pathologists say Walker was quick to come to the conclusion that there was a massacre, even though the evidence was weak.And they point out that there is no evidence that the deceased were from Racak.The KLA terrorists, the Serbs charge, faked the massacre by laying out their fallen comrades in the trench they, themselves, prepared, and the United States used the staged massacre as a pretext for the bombing.


Ako ovako nastavite, ispostavit će se da je Sloba bio odgovoran u stvari samo za saobraćajne incidente.
 
Снаге НАТО-а 10 јуна 1999 ушле су на територију јужне српске покрајине Косова и Метохије доносећи Србима и неалбанцима пакао који траје већ пуних 10 година. Паралелно са уласком НАТО-а на Космету се догодило етничко чишћење пред очима међународних снага, први пут у историји мировних мисија Уједињених нација - али се ситуација ни после десет година није поправила.

Под протекторатом УН Шиптари уништили и запалили 17.000, а заузели 28.000 кућа и станова. Срушено и запаљено 155 српских цркава и манастира, а на више од 250 српских гробаља уништено 6.750 споменика
Косовска Митровица – Недавно се навршило тачно 10 година или 3.652 дана од доласка међународне војне и цивилне мисије на Косово и Метохију. Истог тренутка пред очима 44.000 војника Кфора из 39 земаља, 10.000 УН полицајаца из 53 земље и више од 10.000 УН административаца почео је масовни егзодус више од 300.000 Срба и других неалбанаца.



Протерани

У историји Срба ово је била ко зна која по реду велика сеоба са ових простора, а у историји Уједињених нација то је прво етничко чишћење које се одиграло пред очима мировњака који нису предузели ништа да то спрече. Иза протеривања више од 300.000 Срба остало је оно што је и данас слика косовског друштва - отворени затвори без решетака такозване енклаве у којима живе преостали Срби углавном у потпуном окружењу Шиптара и без елементарних људских права.



Да Срби и други неалабнци ни данас немају елементарна људска права сведочи и мајски извештај међународне организације Амнести интернационал, а и званични УНХЦР тврди да преостали Срби на Космету живе у понижавајућим условима. Од 30 општина на Косову само у две - Звечану и Лепосавићу на крајњем северу Космета, није било етнички очишћених српских места. У појединим општинама ни у једном селу није остао готово ниједан Србин: Глоговац, Малишево, Качаник, Клина, Сува Река, Ђаковица... док је већина градова потпуно етнички очишћена.



Данас је на Космету остало још око 125.000 Срба који живе на 22 одсто територије Космета од 10.880 квадратних километара. У десетогодишњем периоду протектората УН Шиптари су у јужној српској покрајини уништили и запалили 17.000 српских кућа док су 28.000 српских кућа и станова заузели (ХАБИТАТ). У овом периоду Албанци су срушили и запалили 155 српских цркава и манастира, а на више од 250 српских гробаља уништили су 6.750 споменика.
На територији Србије живи 206.000 расељених са Космета, у Црној Гори их је 16.000 док на северу Косова живи више од 15.000 расељених из свих делова покрајине. У десетогодишњем периоду на Косово се вратило тек нешто више од 2.300 протераних Срба у 48 места, углавном у Метохији.




Много сиротиње

Процене Кфора и Унмика говоре да данас на Космету живи између 1,8 и 2,4 милиона становника а у проценама се говори из разлога што Шиптари на попис становништва нису излазили још од 1981. године.



Према извештају УНДП из октобра 2008. године, 53 одсто косовског становништва данас је сиромашно, а 13 одсто је екстремно сиромашно јер преживљава са тек 82 евроцента дневно. Међународна заједница је до сада на Косову и Метохији уложила 23 милијарде долара но ни то није помогло да се смање екстремно сиромаштво и незапосленост која сада износи 72 одсто. Незапосленост Срба у такозваним енклавама је 93 одсто и то када се узме у обзир запосленост у просвети, здравству, локалној самоуправи и другим установама које финансира Београд. Да није тога Срби би имали апсолутну незапосленост.



Космет данас 95 одсто свих роба увози и за то годишње издваја око две милијарде долара. Забележено је, чиме се самозвана влада у Приштини поноси, да Косово за сада једино извози корнишоне и цемент. Због екстремне дистрибуције дроге у Европу и читав свет, Косово се све чешће назива „Унмикстаном“.


Сви Кфорови генерали

До сада је Косовом и Метохијом продефиловало осам шефова Унмика и 13 команданата Кфора. Шефови Унмика су били: Бернар Кушнер, Ханс Хекеруп, Михаил Штајнер, Хари Холкери, Сорен Јесен Петерсен, Јоаким Рикер и садашњи Ламберто Занијер.
Команданти Кфора су били: Мајкл Џексон, Клаус Рајкард, Хуан Ортуњо, Карло Кабиђозо, Торстен Скијакер, Марсел Валентен, Фабио Мини, Ив де Кермабон (садашњи шеф Еулекса), Ђузепе Валото, Роналд Катер, Гзавије Бо де Марњак и садашњи Ђузепе Емилио Гај.
 
Ademe, ja još uvek čekam da mi odgovoriš na onih 7 pitanja.
Koliko sam video odgovorio si na samo jedno... dakle još 6 je ostalo.
Molim te, za sada da se ne upuštaš u razgovore na drugim temama, nego da se posvetiš ovome...
Ja, naravno, ne delim tvoje stavove, ali pošto si ovde jedan od najstalnijih forumaša i pošto se koliko-toliko trudiš da budeš objektivan, evo prilike da vidimo tvoje stavove i pogled na ovu bolnu temu...
 
Otvoriste temu da prozovete jednog čoveka...nije fer...

Pa ne prozivamo ga...
Na svim temama gde govorimo o drugima u ratovima devedestih, pojavljuje se i postuje cifre o broju poginulih, streljanih, nestalih, nastradalih...

Pa čisto da vidimo kako barata sa ciframa sa svog područja, odnosno kakve stavove ima o KiM....
 

Back
Top