VOJNA VOZILA

CAMARO SS

Domaćin
Poruka
4.443
Naziv teme je glup al ajde.Interesuje me koje vam se vojno vozilo svidja ..karakreristike vozila, da li ste ga vozili.Nije vazno koji timp :tenk,telekomunikaciono,sanitarno,za prevoz vojnika.......:cool:
 
pa da pocnem moj favorit:

Pinzgauer 710M 4x4

Motorno vozilo Pinzgauer 710M konstruisano je i izradjeno kao terensko vozilo, sa pogonom na sva cetiri tocka, pri cemu se prednja vuca ukljucuje po potrebi, sa uredjajem za blokadu diferencijala u prednjem i zadnjem pogonskom mostu, i razvodnikom pogona sto znatno povecava prohodnost vozila po raskvasenom terenu, kisi i ledu. Menjac je klasicnog tipa sa cetiri brzine napred i jednom nazad. Karoserija vozila je tako izvedena da vozilo moze da prevozi deset lica sa opremom. Motor vozila je na bezninski pogon sa vazdusnim hladjenjem. Okvir vozila je samonoseca konstrukcija sa nezavisnim vesanjem tockova. Osim standardnog modela ovog vozila, namenjenog za prevoz ljudstva, na vozilo su ugradjivane zatvorene karoserije razlicitog tipa, namenjene za ugradnju uredjaja veze i za sanitetske potrebe.

Za potrebe JNA u periodu od 1975. do 1985. godine ukupno je uvezeno 3.975 komada ovih vozila.
Jedan deo iz tog kontigenta i danas se nalazi na upotrebi u jedinicama i ustanovama MO i VS.


Karakteristike:
Ukupna tezina vozila 2050 kg.
Duzina vozila 4175 mm.
Sirina vozila 1760 mm.
Visina vozila 2085 mm.
Broj cilindara 4 - L
Radna zapremina 2499 ccm.
Snaga motora 63 kW
Broj stepena prenosa 5
Dimenzije pneumatika 245 x 16
Broj sedista 8 + 2


78013_tmb_305601905_Pinzgauer%20710M%20Serbian%20Army_27.jpg


neunistivo vozilo prelazi sve prepreke
 
Poslednja izmena:
Jel istina ono sto sam cuo da je pinca projektovao neki nas covek, pa kad je otisao u Zastavu ili FAP, oni su ga otkacili, pa se covek obratio Puch-u odnosto DB-u i napravio posao, a posle smo mi uvezli gomilu tih vozila i pukli vecu kintu nego da smo ga sami pravili?
 
ar 55 kabrio ...vozio od druga i mogu reci da je dobar (mada smo ga proslo ljeto vozili sa zatvorenim ventilom od hladnjaka pa je temperatura motora bila konstantno 110 C :lol: motor je odlican)
 
Vozio:pinca,Tam110,150,ladu nivu,puha(terenska voznja zima-leto,svi moguci vremenski i nevremenski uslovi)...uglavnom sam svako od njih uspeo da zaglavim ili da proklizam po snegu ili se pokvarilo(citaj pukao kardan).Jedino vozilo koje je proslo sve ovo bez ijednog zastoja je AR-55.
 
Vozio:pinca,Tam110,150,ladu nivu,puha(terenska voznja zima-leto,svi moguci vremenski i nevremenski uslovi)...uglavnom sam svako od njih uspeo da zaglavim ili da proklizam po snegu ili se pokvarilo(citaj pukao kardan).Jedino vozilo koje je proslo sve ovo bez ijednog zastoja je AR-55.


Mnogo si slusao lovacke price...;)
 
pa da pocnem moj favorit:

Pinzgauer 710M 4x4

Motorno vozilo Pinzgauer 710M konstruisano je i izradjeno kao terensko vozilo, sa pogonom na sva cetiri tocka, pri cemu se prednja vuca ukljucuje po potrebi, sa uredjajem za blokadu diferencijala u prednjem i zadnjem pogonskom mostu, i razvodnikom pogona sto znatno povecava prohodnost vozila po raskvasenom terenu, kisi i ledu. Menjac je klasicnog tipa sa cetiri brzine napred i jednom nazad. Karoserija vozila je tako izvedena da vozilo moze da prevozi deset lica sa opremom. Motor vozila je na bezninski pogon sa vazdusnim hladjenjem. Okvir vozila je samonoseca konstrukcija sa nezavisnim vesanjem tockova. Osim standardnog modela ovog vozila, namenjenog za prevoz ljudstva, na vozilo su ugradjivane zatvorene karoserije razlicitog tipa, namenjene za ugradnju uredjaja veze i za sanitetske potrebe.

Za potrebe JNA u periodu od 1975. do 1985. godine ukupno je uvezeno 3.975 komada ovih vozila.
Jedan deo iz tog kontigenta i danas se nalazi na upotrebi u jedinicama i ustanovama MO i VS.


Karakteristike:
Ukupna tezina vozila 2050 kg.
Duzina vozila 4175 mm.
Sirina vozila 1760 mm.
Visina vozila 2085 mm.
Broj cilindara 4 - L
Radna zapremina 2499 ccm.
Snaga motora 63 kW
Broj stepena prenosa 5
Dimenzije pneumatika 245 x 16
Broj sedista 8 + 2


78013_tmb_305601905_Pinzgauer%20710M%20Serbian%20Army_27.jpg


neunistivo vozilo prelazi sve prepreke
Vozio sam ga dosta puta. Iskustva - nije prijatan za voznju iz vise razloga. Motor je sam po sebi bucan, a posto se nalazi izmedju sedista to se u kabini veoma mnogo cuje. Mnogo je veci problem sto kocnice zahvataju veoma grubo zbog cega su se desavale brojne nesrece. Vec i minimalno kocenje u krivini moze biti fatalna greska, a na vlaznom i klizavom pogotovo. Platneni krov i slaba izolacija cine da je voznja onima nazad pri nizim temperaturama veoma neprijatna. Grejanje je vise simbolicno, tek onako reda radi. Tvrdoca ogibljenja se na neki nacin podrazumeva kod vozila te vrste. Naravno, terenske sposobnosti su mu izuzetne. Izvestan broj su od vojske otkupila privatna lica. Postojala je i verzija 6X6:

Steyr_Daimler_Puch-Pinzgauer_712_mp958_pic_71372.jpg


Vidjao sam i ovakve u nasoj vojsci, mada retko. Verzije sa zatvorenom kabinom kao sto je ova na slici su najcesce koriscene u jedinicama radio veze.
 
Poslednja izmena:

Back
Top