Puzavice..

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.194
Prelepe biljke..ja ih obožavam..:)

Ali imam jedan problem..ispred ulaznih vrata u dvorištu raste jedna
puzavica, nisam je sadila, sama je nikla ispod temelja kuće i jako je bujna
ali nikako ne mogu da je ukrotim..u kasno leto tj. u jesen dobije vatreno crveno-žutu boju...ne bi je dala niti joj naudila
ni za šta na svetu ali se bojim da će korenčići
koji su jaki prilično i koji se zavlače u fasadu, uništiti istu..:confused:..toliko je bujna i visoka da mi prekrije
celu stranu kuće..a strana je velika..uskoro nećemo moći da udjemo
u kuću od nje...:mrgreen:

Da li neko ima iskustva i kako ukrotiti ovu lepotu..?:)

 
Znam na koju mislis iako ne znam naziv. S jeseni je divnih, rumenih boja :zaljubljena:. Mozda sam neku cak i fotografisala. Ne secam se vise.

Zivela sam u ubedjenu da puzavice stite fasadu od raznih spoljasnjih uticaja. Da li sam u pravu - ne znam. Tamo gde je koren, verovatno moze da podigne beton, ploce, ali po fasadi mislim da se fiksira nekim izrastajima (izvinjavam se na nestrucnoj terminologiji :rumenko:) sto, pretpostavljam, ne treba da pravi problem.

E, sad, neko jos strucniji bi nam dobro dosao..:think:.
 
Ja imam orlove kandže, predivne su i vrlo zahvalne, ne traže skoro nikakvu negu, a brzo rastu. Maja meseca najviše cvetaju, a cvetovi im mirišu fantastično i nadaleko se osećaju. Svima se sviđaju .....;)
 
Pokušaću, taj deo dvorišta je malo zatamnjen, a uz to sada je jul, pa nije tako lepo, kao u maju .... kada sve zamiriše ..... :heart:
A sada čisto da se zna o kakvoj je puzavici reč, evo sa googla sličica:
Ovako u maju izgleda:
lonicera%20etrusca%20caprifoglio.jpg.jpg

Cvet izbliza:
Lonicera%20implexa%20(1).jpg

Postoje i osim belih cvetova i roze (moji su beli, baš kao i vi na slici)
 
brsljan je zlo... unistava fasadu...
mada je zahvalan
brzo raste...i cini mi se nista mu ne smeta...

po feng shuiju puzavice koje se kace na kucu izvlace dobru ...nesto iz kuce... zem ga... pa kao nije bas dobro to imati na kuci...
mada priznajem,mnogo lepo izgleda kada je kuca lepo prekrivena zelenilom...
 
visterija
ovo je moja omiljena puzavica. ima prelepe grozdove plavih cvetova... ali je gadura kada se razraste... uopste nema obzira i nije je briga gde ide i sta radi :mrgreen:
cveta u prolece
 

Prilozi

  • wisteria-bridge.jpg
    wisteria-bridge.jpg
    92 KB · Pregleda: 58
Evo mojih "beba" visterija

img3859p.jpg


A evo i par bitnih recenica koje sam nasla na netu...
Nema metalne ograde na balkonu koju ona ne moze da strga. Wisterija raste kao vinova loza. Sto je starija, stablo je sve deblje i dok se grane pruzaju munjevitom brzinom, samo stablo je svake godine oko pola metra krace. Prema tome, ona povlaci na dole sve za sto se uhvatila: Trga ogradu na balkonima, cupa klinove za koje je prikacena, a najgore je kad se uvuce pod krov. Znaci treba da bude pricvrscena zicom ali labavo, s mogucnoscu da se bar 2x godisnje zica opusti da bi se smanjio napon. Svake godine treba je doooobro kresati....ne zalite je. Znaci, vi treba da budete njen shef, a ne ona vas. Ako otkinete mladu grancicu pojavice se bistra kapljica koja u dodiru s odecom ostavlja neizbrisivu rdjavu mrlju. To je zbog velike kolicine zeleza u biljki. Ako oko Wisterije pospete zeleznu strugotinu ( 1 ili 2 kg) ili zakopate oko nje metalne limenke, stare eksere ili bilo sta sto rdja, ona ce se povampiriti. Cvetovi ce biti mnogo veci i tamniji. Wisterija je mahunarka. Ako unesete mahone u kucu moze da vas iznenadi prasak. Mahuna pukne uzduz uz prodoran prasak, a semenke se razlete na sve strane. Ako se to dogodi nocu, bicete vrlo neprijatno iznenadjeni.
Ona ima reputaciju kapriciozne biljke. potrebno je staviti je u stresnu situaciju da bi pocela cvetati. bez zalivanja i djubriva na prolece sve dok ne procveta. nakon cvetanja se oreze, stavi joj se djubrivo i zalije se posteno. onda se zalivanje smanji negde pocetkom jula, opet stres - drugo cvetanje u septembru.
Zelene mahune visterije su veoma otrovne, pa ih treba drzati dalje od dece i kucnih ljubimaca.
 
attachment.php



Ovo mi je poklonila jedna forumasica veverica, ali nisam sigurna da znam kako se zove...:rumenko: Ako neko zna neka pomaze...trazila sam svugde naziv, ali nista...

I koristim ovu priliku da joj se pohvalim kako je njen poklon u dobrim rukama....:zag::heart:
 
Ovo nisam znala..:p

"Bršljan je jedna plemenita biljka koja nas štiti od raznoraznih otrova i štetnih dejstava kojim smo svakodnevno
izloženi a da toga nismo ni svesni. Sobni bršljan, naučno potvrđeno, upija benzen koga ima u benzinu,
bojama, deterdžentu, dimu cigareta smanjujući rizik štetnih dejstava po okolinu.."
 
Prelepe biljke..ja ih obožavam..:)

Ali imam jedan problem..ispred ulaznih vrata u dvorištu raste jedna
puzavica, nisam je sadila, sama je nikla ispod temelja kuće i jako je bujna
ali nikako ne mogu da je ukrotim..u kasno leto tj. u jesen dobije vatreno crveno-žutu boju...ne bi je dala niti joj naudila
ni za šta na svetu ali se bojim da će korenčići
koji su jaki prilično i koji se zavlače u fasadu, uništiti istu..:confused:..toliko je bujna i visoka da mi prekrije
celu stranu kuće..a strana je velika..uskoro nećemo moći da udjemo
u kuću od nje...:mrgreen:

Da li neko ima iskustva i kako ukrotiti ovu lepotu..?:)


Ne znam kako se zove ova biljka, ali sam je imala (možda negde imam i slikicu iste). Mi smo je zvali petoprsta loza. Dobila sam je od prijatelja. Skoro ceo zid je bio prekriven njome. Izgledala je prelepo. Dadoh pelčere prijateljici i njoj je podigla crep. Nama je podigla je beton u dvorištu i kada smo kamenom popločavali avliju njen koren je bio kao podlaktica moga muža (a on je baš krupan i jak). Uništiće ti sve, fasadu, temelj, krov, crep...........ako je ne ukrotiš. Niče i ako u zemlji ostane samo patrljak. Ima sitne blede cvetiće formirane u cvasti a kada precvetaju od cvetića su indigo plave bobice u grozdu. Prelepa je i bukvalno neuništiva.
Ako je to ta biljka, ili je vadi totalno i od grana pravi novu na nekom mestu gde će manje štete praviti (samo iseci granu i pravo u zemlju i zalivaj. Nikako ne stavljaj u vodu) ili je tako radikalno oreži u jesen a još radikalnije u proleće i nikako joj ne daj da ide pod krov. Počeće da kisne gde ona prodje. nezgodna je jer ima te pipke kojima se kači, i tako se čvrsto drži da je ni najjači vetar ne može otkinuti.
Sa srećom :cmok2:
 

Back
Top