KOLAČI: recepti, saveti, ideje...

caffetin na zelene tufne

Zainteresovan član
Poruka
163
Evo jednog jednostavnog recepta :)

Sastojci: 75g butera, 1 jaje, 75g secera, nekoliko kapi tecne vanile, 150 g brasna, 1 k.k. instant kvasca, 1/2 k.k. soli, 100 g crne cokolade.

Priprema: U razmeksan buter umesati secer, celo jaje i vanilu. Uz mesanje sipati postepeno brasno i kvasac. Posoliti i dodati izdrobljenu cokoladu.
Pomazati kalup za pecenje, pomocu kasike vaditi testo i formirati kolacice. Peci u dobro zagrejanoj pecnici 10-15 minuta.
 
e evo vam jedan kolach u obliku rolata ali nije 'zamotan' ;) postho su banana mozda je vise za zimu al evo sad listam pa se setih sta je popularno

250g putera umutiti pa dodati 1 jaje
250g secera u prahu
100g oraha ili oljustenih badema
300g mlevenog kexa
3 izgnjecene banane

oblikovati kao rolat i sluziti hladno

(sa bademima je svetlije i mozda kao finije)
 
Ustipci bas i nisu kolaci, ali sta cu kad vise volim te "hlebne" varijante i pite sa jabukama/visnjama nego torte sa filovima :)

Potrebno je:


1/2 kg brašna
1/2 l vode
3 jaja
1 kašičica soli



Priprema


Umutiti posebno tri žumanca, a posebno tri belanca.
U žumanca lagano dolivati pola litra mlake vode sa kašičicom soli uz stalno mešanje. U dobijenu masu polako usipati brašno uz stalno mešanje varjačom.

Na kraju dodati sneg od belanaca dok se ne sjedini, a
testo počne da dobija mehuriće.

U vrelu mast kašikom vaditi testo i pržiti dok ne
porumeni.


Prijatno
 
Ovo je voćni.Nije komplikovano i brzo se pravi.U original. receptu idu samo višnje ali ja probala da mešam razno voće,višnje,šljve i kajsije(nešto sveže, nešto iz zamrzivača)

500 gr voća,250 gr šećera i 3 dl vode (voće iz zamrzivača pusti sok dok se otapa pa iskoristim taj sok umesto čiste vode) se ukuva.Ne preterati!Skinuti sa ringle pa dodati 50 gr gusitna pomešanog u 3 dl vode.Sipati u masu i kuvati još 10-tak minuta.
Vruću masu preliti preko patišpanja od 3 jaja.Ovo naravno ne mora,može se iskoristiti keks umesto kore npr.
Kada se prohladi staviti u frižider.
Najbolje je da odstoji preko noći u frizu.
Služti sa šlagom.
 
TIRAMISU

4 jaja,1/2 l mleka,1kašika Neskafe,10 kašika šećera ,40 piškota
500 g sremskog neslanog sira ,malo ruma,kakao (za dekoraciju)
2 vanil šećera

4 belanceta penasto umutiti sa 5 kašike šećera. U drugoj činiji umutiti isto tako 4 žumanceta sa 5 kašike šećera. U žumanca dodati sir i oba vanil šećera, umutiti, a zatim u to dodati belance i promešati da se ravnomerno sjedini. Nescafu rastopiti u mleku, dodati rum (sve ovo po ukusu) i onda piškote umakati (ne da se raspadnu) i redjati u posudu. Red piškota, red krema, red piškota, red kreme (u zavisnosti od dubine posude, ja pravim 2 reda).
Završni red je uvek krem, koji se na kraju pospe kakaom.
Poželjno je praviti tiramisu 1 dan pre služenja, jer je potrebno da odstoji u frižideru.
tiramisu.jpg
 
Ovo je jedan sjajan kolač koji u mojoj porodici postoji već jako, jako dugo. Kako smo ga se danas slatko najeli - častim vas receptom. :wink:

Dakle, za Macinu pitu od meda je potrebno:

Testo:
2 jaja
4 kašike šećera
6 kašika rastopljenog meda
1 prašak za pecivo (u originalu 2 kašičice sode bikarbone)
brašno (oko 300g)

Fil:
1/2l mleka
250g šećera
250g mlevenih oraha

Od navedenih sastojaka uz dodatak brašna (oko 300g, zavisi od samog brašna) zamesiti glatko srednje tvrdo testo i podeliti u tri dela. Razviti svaki deo na veličinu pleha (debljina svake je oko 0,5cm... možda malo manje) i peći na poleđini na oko 180C. Vreme pečenja svake kore je oko 15-20 minuta. Paziti da testo ostane svetlo.

Kuvati mleko sa šećerom na tihoj vatri dosta dugo dok ne počne da se zgušnjava (ne sme biti previše gusto da kolač ne bi ostao suv). Dodati orahe i skinuti sa vatre.

Svaku koru premazati filom, a gornju još i posututi mlevenim orasima.
 
Oblatne moje bake...uvek me podsete na zimu i praznike :)
litar mleka, kilogram šećera, 2 kašike brašna, jedan margarin, ekstrakt ili praškasti sok od maline, 2 štangle čokolade za kuvanje.
Malo šećera i brašna se umeša.Ostatak šećera i litar mleka se pomeša i kuva kuva kuv (vri bar pola sata ALI OPREZ DA NE ZAGORI))a kada počene da se zgušnjava skinuti sa vatre.U prohlađenu masu umešati jedan margarin(250 gr).
pomešati i prohladiti pa podeliti na dva dela.U jedan deo taviti čokoldau a u drugi ekstrakt ili prašak za sok od maline (Step npr.).
Namazati jednu oblatnu crvanim filom, preklopiti drugom oblatnom,pa namazati crnim filom i preklopiti treću oblatnu.
Pritisnuti dobro.Najbolje da stoji preko noći.

E ja kada sam prvi put pravila ovaj fil nisam dobro ukuvala i sve mi se razlilo po kuhinji...a sam bila ljuta...
To iskusne domaćice znaju kada je gotovo.
Ja vadim povremeno malo fila na tanjirić i prohladim i kada vidim da se steže gotovo je...
 
ovo je dezert nije kolac :I brzo se pravi i super je

za 6 osoba
* mrvice:

220g brasna
110g putera
90g secera
prst soli

voce:
450g voca, opranog, spremljenog
3 kasike secera

sastojke za mrvice stavite u mikser ili nesto slicno (meljacica - multipraktik) dok se ne isitne kao mrvice hleba.
voce stavite u plitku vatrostalnu posudu i pospite secerom. preko rasporedite mrvice. malo prodrmajte posudu pa pecite u rerni na 200C pola sata, ili dok vrh ne dobije ravnomernu zlatnu boju (ako pocne da tamni na krajevima smanjite temperaturu)
mozete da sluzite sa shlagom, sladoledom...
 
PANETONE na moj način ili Božićni kuglov

150 gr. putera 1 kvasac, 150 gr šećera kristal, 4 žumanaca , 2 belanaca, 1/4 mleka,1 vanil šecer,500 gr. brašna, malo soli, 200 gr. suvog grožđa,seckana kora od pomorandže i rendana od limuna, 50 gr seckanih oraha ili badema.
Umutiti puter,belanca i žumanca sa šećerom,vanil šećerom, dodati mleko sa nadošlim kvascem, brašno, so, limun koricu, pomoranža koricu i trun soli.
Sve izmešati, pa mutiti 5 min. mikserom pa dodati suvo grožde koje ste prethodno posuli sa malo brašna. Tako urađeno testo ostaviti 1 sat da naraste u modli za kuglov. Modlu prvo dobro podmazati sa puterom, posuti brašnom i sipati sitno seckane orahe ili bademe. Preko toga sipati testo i ostaviti da narasta. Kada je naraslo peći na 180-200 stepeni oko 45min. Pečen kuglov izvaditi iz modle u tanjir ili na rešetku da se ohladi.

panetone.jpg
 
Po Mirinoj zelji i zapovesti dajem ovaj recept :wink: :

KOLAČ OD MAKA
½ l mleka
100 g čokolade
100 g šećera
100 g mlevenog maka
100 g mlev. oraha (može i bez)
100 g putera (margarina)
150 g plazma keksa

Kad mleko provri dodati šećer i mak da se kuva oko 15 minuta.Mak posle sjediniti sa puterom, plazmom (i orasima) i rastanjiti na tacni.

Fil:
Čokoladu rastopiti sa 1 kašikom putera i malo mleka.Staviti ga preko mase i fino rastanjiti. Ohladiti u frižideru.
Prijatno!
 
Goscica:
Po Mirinoj zelji i zapovesti dajem ovaj recept :wink: :

KOLAČ OD MAKA
½ l mleka
100 g čokolade
100 g šećera
100 g mlevenog maka
100 g mlev. oraha (može i bez)
100 g putera (margarina)
150 g plazma keksa

Kad mleko provri dodati šećer i mak da se kuva oko 15 minuta.Mak posle sjediniti sa plazmom (i orasima) i rastanjiti na tacni.

Fil:
Čokoladu rastopiti sa 1 kašikom putera i malo mleka.Staviti ga preko mase i fino rastanjiti. Ohladiti u frižideru.
Prijatno!


Evo i slike goščicinog kolača

kolsamakom.jpg
 
sanja:
prica se da je bila neka degustacija, i da su bili odlicni kolaci sa visnjama.
i ja strpljivo cekam recept, kazu, bice ovde :lol:
:D Evo Sanja, cim prodje post mozes da ga napravis, jako je lak i brz za pravljenje.A i Smeh mi je tražila recept:

KOLAČ OD VIŠANJA

3 jajeta
4 šoljice šećera
1 šoljica kisele (može i obične) vode
2 šoljice mleka
2 šoljice ulja (ja stavim i manje)
7 šoljica brašna (oštrog)
1 prašak za pecivo
1 kesica vanilin šećera
1 pakovanje zamrznutih višanja
Prvo umutiti jaja i šecer, a potom dodati i sve ostalo,umutiti u glatku masu i uliti je u pleh (tepsiju ili sl.)- ako je okrugla, prečnika oko 28 - 30 cm.Potom odozgo stavljati višnje (koje su odmrznute) ravnomerno po celoj površini.Staviti u zagrejanu rernu i peći na 200 st.C oko pola sata.Seći kolač na kocke i posuti ga sa šećerom u prahu.Ovaj kolač može da se pravi sa bilo kojim voćem - maline, kajsije i sl., ali lično mi je najlepši sa višnjama.
Prijatno!
:)
 
Goscica:
sanja:
prica se da je bila neka degustacija, i da su bili odlicni kolaci sa visnjama.
i ja strpljivo cekam recept, kazu, bice ovde :lol:
:D Evo Sanja, cim prodje post mozes da ga napravis, jako je lak i brz za pravljenje.A i Smeh mi je tražila recept:

KOLAČ OD VIŠANJA

3 jajeta
4 šoljice šećera
1 šoljica kisele (može i obične) vode
2 šoljice mleka
2 šoljice ulja (ja stavim i manje)
7 šoljica brašna (oštrog)
1 prašak za pecivo
1 kesica vanilin šećera
1 pakovanje zamrznutih višanja
Prvo umutiti jaja i šecer, a potom dodati i sve ostalo,umutiti u glatku masu i uliti je u pleh (tepsiju ili sl.)- ako je okrugla, prečnika oko 28 - 30 cm.Potom odozgo stavljati višnje (koje su odmrznute) ravnomerno po celoj površini.Staviti u zagrejanu rernu i peći na 200 st.C oko pola sata.Seći kolač na kocke i posuti ga sa šećerom u prahu.Ovaj kolač može da se pravi sa bilo kojim voćem - maline, kajsije i sl., ali lično mi je najlepši sa višnjama.
Prijatno!
:)
Nisam ni sumnjala da ćeš udovoljiti našim željama... Kolač je stvarno sjajan, ima ih dosta "na tu temu", ali je ovo jedan od najboljih koje sam probala. Mada, možda je tajna i u Gošćicinom umeću? :wink:
 
lepa ova torta, ali dzabe kad ja to ne volim.
evo nesto jednostavno, kaze teki da je to suva pita sa kokosom.

dakle, "izmešaš šećer i kokosovo brašno , pa filuješ kore premazane uljem , urolaš po dve filovane kore , isečeš, ispečeš i naliješ ušpinovanim šećerom.
i razbiješ se od klope".

ako teki tako kaze, ja joj verujem i veceras cu da pravim :lol:
 
moj omiljen
potrebno vam je za koru
200 gr margarina
100 gr šećera
kora jednog limuna
3 jaja
400 gr brašna
prašak za pecivo
malo soli

margarin umutiti sa šećerom pa dodati ostale sastojke i zamesiti testo
oklagijom rastanjiti i staviti na podmazan pleh

posuti sa smesom od 150 gr šećera i 150 gr kokosa

peći oko 25 min i bolje je kada se stavi odgore alufolija...

pečen kolač preliti sa 300 ml slatke pavlake
mmmm
 
Eeee, ovakooo,danas sam napravila moj prvi kuglov i to u svom novodobijenom sudu sa rupom :lol: Da ja ovde ne bih pisala recept koji nije moj,(a fenomenalan je, verujte mi, citava mi kuca mirise na korice od pomorandže,limuna i vanil šećer)pozivam (prozivam) Miru - majstoricu da ga da uz fotos, jer je recept skinut sa njenog sajta, a i provereno znam da ga je pravila više puta. :wink: Zove se Božićni kuglov ...Miroooooooooooooooooooooooo !!!!! :roll: :lol:
 
www mira:
Šta Miroooooooo. Sve si sama lepo uradila pa daj i recept.

Ja sam i probala isti( šta cu kada stanujem blizu pa mogu). Stavrno ga je super napravila.Bravo Gošcice.
:oops: Fala Miro, a evo dajem tvoj recept sa sve tvojom slikom! E, ne tvojom, nego od kuglova koji si ti napravila! :lol: :P

BOŽIĆNI KUGLOV

150 gr. putera 1 kvasac, 150 gr šećera kristal, 4 žumanaca , 2 belanaca, 1/4 mleka,1 vanil šecer,500 gr. brašna, malo soli, 200 gr. suvog grožđa,seckana kora od pomorandže i rendana od limuna, 50 gr seckanih oraha ili badema.
Umutiti puter,belanca i žumanca sa šećerom,vanil šećerom, dodati mleko sa nadošlim kvascem, brašno, so, limun koricu, pomoranža koricu i trun soli.
Sve izmešati, pa mutiti 5 min. mikserom pa dodati suvo grožde koje ste prethodno posuli sa malo brašna. Tako urađeno testo ostaviti 1 sat da naraste u modli za kuglov. Modlu prvo dobro podmazati sa puterom, posuti brašnom i sipati sitno seckane orahe ili bademe. Preko toga sipati testo i ostaviti da narasta. Kada je naraslo peći na 180-200 stepeni oko 45min. Pečen kuglov izvaditi iz modle u tanjir ili na rešetku da se ohladi

bozicni%20kuglof.jpg
 
Potrebno je:
0,5 kg brašna
50gr putera + 2 kašike za podmazivanje suda
0,25l mleka
paketić kvasca
30g šećera
30-40g suvog grodzja;
nastrugana kora jednog limuna
malo soli
malo krupno seckanih oraha

Prosejati brašno i u sredini napraviti rupica u koju se sipa kvasac rastopljen u malo zaslađenog toplog mleka. Prekriti brašnom i sačekati da kvasac počne da radi. Nakon toga dodati ostatak mleka (mlakog) u koje se rastopi puter, šećer, malo soli, nastruganu koru limuna i suvo grozdje (ja ga prethodno potopim u malo ruma). Testo dobro izmesiti, pa ostaviti na toplom u sudu prekrivenom krpom da naraste (oko pola sata). U međuvremenu u "sudu sa rupom" rastopiti malo putera i obložiti ga celog. Dno prekriti seckanim orasima. Testo premesiti i rasporediti u sud, prekriti krpom i ostaviti da odstoji još oko sat vremena.
Pre pecenja kuglof premazati umucenim jajetom.
Peći oko 45 minuta na temperaturi od 220C. Ne zaboraviti da u rernu ide i plitki sud sa vodom :wink:
kuglof1.jpg
 
Goscica:
Nego, Miro, moram javno da te pitam - da li su one Pariske bananice i ukusne bar delic od onoga kako izgledaju :shock: Posla mi je vodica na usta kad sam ih videla, govoooriiii (mada nema sanse da nisu strava), ovih dana moraju da padnu za slobodu! :lol:


Znaš ono: I IZGLD I UKUS. Šalim se . To je jedan sjajan kolac i nimalo težak za napraviti.Nema ko mi ga nije tražio( recept) Jedino se mora imati špric za tulumbe. Tako je lepše. U krajnjem slucaju mogu se praviti i okrugli sa kašicicom . Ko je zainteresovan može pogledati na www.uputstva.co.yu kolaci.
 

Back
Top