TORTE: recepti, saveti, ideje...

Za moj pocetak na ovom forumu htela bih da vam dam recept za tortu koju ja cesto pravim , a nije uopste teska.
Kora:Umutis 10 belanca sa 15 kasika secera, moze i kasika sirca, dodajes 8 kasika seckanih oraha i 2 kasike mlevenog keksa. To se pece u pleh od sporeta (39x34) i sece se na dva dela.
Fil:10 zumanca umutis sa 10 kasike secera, dodajes 4 kesice pudinga od vanile i 1l mleka i sve zajedno kuvas. Kad se krem zgusne skloni se sa sporeta podeli na dva dela i u jedan deo se doda 100 gr. cokolade. Kad se ohlade kremovi u svaki se dodaje po jedan margarin i 2-3 kasike prah secera.
Torta se formira tako sto se stavi prvi deo testa, premaze se sa 100 gr. eurokrema, namaze se pola zute kreme, preko toga se poredja plazma keks, onda dolazi pola cokoladne kreme i sve se ponovi jos jednom.Plazmu ne treba potapati u mleku, zato sto povuce od krema, ako imate strpljenja da sacekate makar 10 sati.
Po meni laka torta, pece se samo jedno testo, kuva se samo jedan fil, ispadne velika, a za ukus probajte pa kazite.
U mojoj kuci plazma je zakon. Puno pozdrava!!!
 
Davno sam dobila ovaj recept, nisam ga probala, ali sam čula da je dobar, a zove se torta Poštarica:

postarica torta


10 belanaca i 20 kašika šećera umutiti, dodati 2 kašike brašna, 1 prašak za pecivo,100 g seckanih oraha, 100g seckanih višanja, 100g rendanih jabuka, 100 g suvog grožđa. Peći u većoj tepsiji, pa iseći na pola i to UZDUŽ.
FIL: 0.5 l mleka, 250 g šećera, 8 kašika brašna kuvati na pari. Podeliti fil- u jednu trećinu staviti žumance, a u dve trećine staviti 100 g otopljene čokolade. Odozgo dva šlaga.
Primećujem da nedostaje deo kako se filuje-pretpostavljam da ide: kora-braon fil-kora-žuti fil-šlag.
Pošto si jela tortu, je l ti liči recept da je taj, i da li se ovako filuje?
 
Poslednja izmena od moderatora:
draga Dinna tek sam sada procitala recept do kraja i videla tvoje pitanje.Mislim u stvari skoro sam sasvim sigurna da je to original i filuje se bas tako kako si napisala.Hvala ti jos jednom uskoro cu je praviti muzu za rodjendan pa cu ti javiti kako je ispala ili ako te put nanese kroz München svrati da probas!:D
 
ja danas pravila ajvar i malo okasnila. Daj ako neka imate tacan recept za tortu POSTARICA da pravim muzu za rodjendan 23.09 zato sto radi u posti.Htela sam da pravim tortu Mlecni put, ali se nesto mislim.
MLECNI PUT
Kora:7 belanca, 10 kasika secera, 5 kasika seckanih oraha, 5 kasika mlevenih oraha, 2 kasike mleveni keks. Peku se 3 kore.
Fil: 21 zumance se dobro umuti sa 300 gr. secera i kuva se na pari. Kad se ukuva podeli se na dva dela.U jedan deo se dodaje 100 gr. bele cokolade i 150 gr. mlevenih lesnika, a u drugi deo 100 gr. crne cokolade i 150 gr. mlevenih oraha. Kad se ohlade u obadve kreme se dodaje po 250 gr. putera umucenog sa 2-3 kasike secera u prahu.
Na tanjir se metne kora , preko nje tamni krem, kora svetli krem, kora. Odozgo kako ko voli.
Htela bih da cujem vasa iskustva oko kuvanja krema na pari, ali ne u mikrotalasnoj.
Ja kuvam tako sto u tepsiju u koju sipam malo vode ubacim serpu sa umucenim zumancima ( 3 zumanca - 2 kasike secera ) cekam da voda prokljuca i kuvam jos 20 minute. Iz pocetka stalno mesam dok se ne ugreje masa, a posle povremeno, usput operem sudove. Ovako me je naucila moja majka, ja ucila druge i svi su zadovoljni, samo treba paziti da vode bude dovoljno da ne ispari.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vera mislim da je ta ideja sa tepsijom odlicna, ali neznam koliko je prihvatljiva za kuvanje na plinu. Mislim da je to najbolje na sporetu za lozenje jer se cela povrsina zagreva.
Ja ga kuvam tako stu serpu sa filom stavim u drugu malo vecu koju do pola napunim vodom i mesam do potrebne gustine.
Volela bih da nabavim mikrotalasnu, ali muz ni da cuje. Tvrdi da je jako stetna po zdravlje.
Svidja mi se ova tvoja torta moracu prvom prilikom da je napravim samo mi se cini da je jako velika. Na kolikom plehu peces korice?
 
draga Dinna tek sam sada procitala recept do kraja i videla tvoje pitanje.Mislim u stvari skoro sam sasvim sigurna da je to original i filuje se bas tako kako si napisala.Hvala ti jos jednom uskoro cu je praviti muzu za rodjendan pa cu ti javiti kako je ispala ili ako te put nanese kroz München svrati da probas!:D
Hvala na pozivu, Minhen mi je malo daleko, ali si me baš obradovala srdačnošću! Čestitam rodjendan tvome mužu, i obavezno javljaj kako je ispala torta!
 
Daco ja sam jos pre dve godine kupila taj lonac ali nikako ne umem da ga koristim. Mislim problem mi je kada hocu da izvadim skuvan fil smeta mi ona voda u loncu. Neznam kako da izvedem da ona ne curi. Uh ala sam ovo objasnila, ali definitivno danas se tako lose osecam da sam jedva zavrsila jednu torticu. Valjda ce sutra biti bolje.
 

Back
Top