TORTE: recepti, saveti, ideje...

Prelepe torte! Ove strane zaista covek da lista samo da bi imao lep i srecan dan! :)
I kod nas ima malo novina... videla sam da mnogi stavljaju dekor pored torte pa sam se prisetila da napravim nesto i u tom domenu, naravno da se slaze uz postolje ;)

dekor.jpg
dekor za sto.jpg


Moze da se koristi kao i dekor na stolu ...
 
Moje dame, trebala bih da napravim tortu u obliku bombonjere. E sad, ima li ikakve sanse da to uradim sa slagom. Fondan mrzim, nikad ga ne koristim niti mu volim ukus. Slag mi je ono pravo, al ne znam da li mogu izvesti bas bombonjeru. Za poklopac mogu isjeci list oblande, ali kako da napravim udubljenje za bombonice. Sta vi mislite???
 
ladyns, može savet. Sve isto kao i sa ventilatorom i nema zime. :D

A za dužinu pečenja kora za "moskvu" ne znam šta da ti kažem. pečem ih dok se ne ispeku, nikada nisam merila vreme, ali po mojoj slobodnoj proceni ne manje od 10 minuta, na temperaturi 180 C. Danas sam pročitala da ih daca_011 peče na 200 - 250 C, i sledeći put ću probati tako da vidim da li će biti bolje. Onda verovatno treba kraće da se peku.
zd sad nesto trazim i nadjoh ovo pa sam prilicno zbunjena..u vezi kora za moskvu, u stefanelli receptu pise da se peku 40, 50 min a kako vidim vi svi pecete manje, ja sam napravila sve po receptu i bila je torta super samo mnooogo vremena ode na pecenje kora pa ako moze da se skrati vreme i pojaca temp to bi bilo super
 
Nisam znala gde ovo da stavim pa ...ako sam pogrešila već će se moderatori pobrinuti za to. Hvala unapred.

Kao što sam obećala pokušaću da objasnim kako sam napravila božićnu tortu sa sijaličicama. Unapred se izbinjavam jer u toku rada nisam imala nameru da pravim postupak već su sličice plod želje da se sačuva sam dogadjaj.
Prvo sam od braon gum paste napravila prozore koji su po dimenzijama uži od preseke torte za neka 2 cm ali su zato viši za nekih 1-1,5 cm. Na isečene prozore sam stavila isećene parčiće obične najlon kese i to u žutoj boji, crvenu kesu sam koristila za vatricu. Isečeni deo kese sam stavljala duplo i pričvrstila sam za prozore sa parčićima gum paste. Duplo sam stavljala kese kako bi bar malo neutralisala zelenu boji sijalica.Ostavila sam ih da se suše dva dana.

Sijaličice koje sam koristila su za novogodišnju dekoraciju jedino što im je napajanje preko baterija a ne na struju, što je u ovom slučaju jako važno. Pošto ima više sijalica nego je potrebno ja sam ih spajala po dve i svaki par sijaličica uvijala u celofan i lepila selotejpom (za ovo demonstraciju sam koristila spajalicu kako bi bilo upadljivije).
ZI_5.jpg
ZI_6.jpg
 
Na podmetač sam prvo stavila sijalice gde bi od prilike bila vatrica i preko toga celom površinom stavola fondan, s tim što sam morala da ga probušim na mestima gde teba da se provuku za prozore i za vatricu. Od okrugle torte sam isekla ¼. koja mi je služila za drugi nivo kućice. Svaku stranicu, gde će biti prozor sam malom kašičicpm izdubila na sredini (kako bih mogla da stavim sijaličice a da ne odstoje previše). Na tako pripremljen deo sam stavila beli fondan. Preko toga sijalice koje sam pričvrstila parčićima fondana i dobro ih pritisla uz zidove torte.

Istovremeno sam sijalice za gornji nivo izvukla na gornju površinu torte. Sada sam stavila pripremljene i osušene zidove sa prozorima, obložila rubove torte plavom gum pastom, dodalja detalje. Na gornjim ivicama prozora sam stavljala uralane komadiće gum paste kako bi dobila efekat snežnog nanosa i sve pokrila belom gum pastom tako da prelazi preko ivica prozora i preko ruba torte.

ZI_1.JPG
ZI_2.JPG
ZI_3.JPG
 
Od odstranjene ¼ torte sam iskla špicasti deo koji je bio širi od uradjenog zida-prozora i na njemu ponovila postupak dubljenja i oblaganja kao na prvom nivou i postavila ga na obloženi prvi nivo.
ZI_4.JPG


Preko gornjeg vrha sam prebacila ostatak sijalica sa kutijom u kojoj su baterije i smestila ih na tortu pored ’kućice’ s tim što sam je sakrila gum pastom i dala joj oblik nekog brešuljka (brežuljak izmedju drveta i kućice). Naravno zadnji deo kutije na kome je prekodač za paljemje sijalica ostao je nepokriven.
ZI_A.JPG
 
Drvo sa granama sam prvo napravila od cvećarske žice a potom sam ga obložila graon gum pastom, a za jelkice sam koristila sekač pahuljice koje sam lepila na žičanu osnovu..

ZI_7.jpg
ZI_8.jpg


Po završetku svega posula sam prah šećer i malo šljokica i, alatom za cvetove, oko vatrice napravila stopice.
Zimska_idila2.JPG


Nadam se da sam malo pojasnila, a ako neko ima i dodatnih pitanja tu sam.

NASPOMENA: Moram da napomenem da nije baš lako seći tortu kad ne znaš gde idu žičice.
Stavljala sam male sličice jer ih ima puno ali ako jasne postaviću veće.
 
Poslednja izmena:
inaf0j.jpg


DakleM, "ana" torta.

Korama sam prezadovoljna, tanke su kako volimo, brzo su se pekle i lako ispadale iz pleha. Ali fil...:think:

Piše: prokuvati slatku pavlaku i čokoladu, mešati dok se ne izjednači, pa ostaviti na hladno, najbolje da prenoći u frižideru. Sve sam ja to tako uradila, i ujutru sam dobila masu gustine malo ređeg pudinga. Čim sam počela da mutim, videla sam ja da se to neće umtiti kako bih ja htela. :evil: Posle 15 minuta mućenja to je ličilo na brčkavo umućen čooladni šlag. Kesa sa šlagom mi je bila pri ruci, pa sam ja odokativnom metodom u to nasula 150g šlaga, što je malo poboljšalo čvrstinu. Ali to opet nije bilo ono što sam ja želela. Ne znajući šta da radim, nasula sam u to 300g mlevenog "plazma" keksa, i konačno dobila gustinu koju sam tražila. Presek vidite na slici.

Molila bih one koji su pravili ovu tortu da mi kažu kako naprave ovaj fil, a da ništa u njega ne dodaju. Kako im se stegne 1l sl. pavlake i 300g čokolade?

Inače, za tortu, od mene čokoholičarke, topla preporuka.
a015.gif
 
Nisam ja baš nešto stručna, ali imam neki fil koji pravim tako što umutim slatku pavlaku i u nju sipam rastopljenu čokoladu, bude ekstra čvrsto kao šampite otprilike. Ali to je bez kuvanja. Ne znam da li to kuvanje nešto treba da izmeni ukus pavlake ili je samo zbog sjedinjavanja.
A možda je ZD koristila biljnu pavlaku, ne verujem da po receptu ide biljna, biljna ne može da se premuti. U originalnom receptu piše da, ako se dugo muti, mogu se odvojiti grudvice, to se dešava samo sa mlečnom pavlakom. Znači, možda nije gust fil bio zbog toga što je biljna pavlaka ?
 

Slične teme


Back
Top