TORTE: recepti, saveti, ideje...

Moon_flower

Zainteresovan član
Poruka
121
SLADOLED TORTA

KORE: 18 belanaca dopola umutitii dodati 18 kas. velikih shecera, mutiti dok ne postane cvrst a masa .
U18 kas.velikih brashna dodati 2 kasike peciva i dodavati jednu po jednu kashiku u masu i meshati varjacom,na okruglomili cetvrtastom plehu ispeci 7-8 kora ,peci na 200-250 stepeni.

FIL:Umutiti 18 zumanaca sa 250 gr shcera,dodati 8 kashicica vanile i 9 velikih kas. brashna.Ovu masu sipati u 750 gr vrelog mlekakrem kuvati na pari dok se ne zgusne i ne pojeve se mehurici,kad je krem skoro gotov dodati 1 kockicu neslanog putera.Krem dobro ohladiti.

Posebno umutiti 300 gr neslanog putera sa 200 gr shecera u prahui spojiti sa prvim hladnim filom.

U 750 gr mlakog mleka dodati 2 kashicice vanile i umakati kore brzo ih folovati, tortu odmah staviti u zamrzivac najmanje 10h,2-3 h pred sluzenje izvaditi je iz zamrzivaca da se otopi i otopljenu nafilovati shamom.

SHAM:6 belanacai 1 kas,veliku sheceraumutiti da se dobije svrst snegu u to postepeno dodavati ushpinovan shecer sa lumunom mutiti mixerom dok se masa ne ohladi.

Ja ponekad za promenu u fil dodam cokoladu,ovaj recept je od moje bake pa je i do mene doshao svi obozavaju ovu tortu nadam se da ce se Bebo i tebi dopasti, ako neshto nije jasno ti napishi porukicu,i ako je nekada isprobash zelela bih da znam da li vam se dopala.
 
Poslednja izmena od moderatora:
miamiu:
da li neko ima recept za limun tortu?


Evo ovaj recept sam pronašla.
Nisam je pravila tako da ne znam kakva je.

LIMUN TORTA


1. BISKVIT TESTO
Sastojci:
6 jaja
200 gr.secera
150 gr. brasna
Vanilin secer 10 gr. (jedna kesica)
Prasak za pecivo 12 gr. (jedna kesica).

Razdvojiti zumanca od belanaca. Mikserom mutiti 6 zumanaca sa 100 gr. secera tako dugo da se dobije svetlo zuta boja. U drugoj posudi mikserom umutiti 6 belanaca sa 100 gr. secera i vanilin secer. Mutiti uz postepeno dodavanje secera i to tako dugo da ostane trag noza kada se njime zasece umuceno belance. Umuceno belance laganim pokretima rucno pomocu kasike umesati u umucena zumanca. Na isti nacin dodati ovoj smesi prosejano brasno sa praskom za pecivo. Laganim pokretima izjednaciti ovu masu da bude homogena. Testo treba peci u okrugloj posudi precnika 26 cm. Preporucuje se posuda za pecenje torti koja se sastoji iz dva dela. Prvi deo je donji kruzni deo posude oko kojeg se opruznim mehanizmom pricvrscuje bocna strana posude. Kada je pecenje zavrseno opruzni mehanizam se rukom otvori cime se bocna strana posude odvoji od pecene torte. Torta ostane slobodna na dnu posude i lako iz nje izvadi i tako sacuva njen pravilan oblik bez ostecenja.

Uneti pripremljeno testo u posudu za pecenje cije su stranice i dno premazani margarinom. U testo plitko zabosti pet cackalica, sto ce obezbediti da se visak gasova za vreme pecenja izduva i time obezbedi da gornja povrsina posle pecenja bude ravna. Peci u zagrejanoj pecnici na temperaturi od 180 step C, oko 30 minuta. Po zavrsenom pecenju izvaditi posudu i sacekati nekoliko minuta da se torta ohladi. Odvojiti omotac posude otvaranjem opruge. Visina torte posle pecenja bice oko 55 mm.

Potpuno ohladjena torta sece se poprecno na tri jednaka dela, cime se omogucava da se kremom od limuna premazu dve nove povrsine.

2. KREM OD LIMUNA
Sastojci:
4 jaja
250 gr. secera
250 gr. maslaca ili margarina
300 gr. limuna.

Jaja umutiti mikserom do svetlo zute boje. Dodati istruganu koru i sok od limuna i polovinu pripremljenog margarina (125 gr.) iseckanog na kockice strana oko 1 sm. Sada se pristupa zgusnjavanju krema. To se moze uraditi na dva nacina. Prvi je da se krem ulije u metalnu posudu postavi na ringlu sporeta, koja je ugrejana na umerenoj temperaturi. Krem mesati dok ne provri. Paziti da krem ne zagori. Drugi nacin zgusnjavanja krema je pomocu mirkotalasne peci u plasticnoj posudi. Pogodna snaga peci je 600 vati. Poceti sa zagrevanjem u trajanju od jednog minuta, pa potom smanjivati vreme zagrevanja do 10 sekundi. U toku ovog zagrevanja uvek, posle jednog zavrsenog perioda zagrevanja iskljuciti pec, izvaditi posudu iz peci i masu promesati mikserom. Ovo raditi tako dugo da se krem zgusne. Paziti da zavrsni ciklusi zagrevanja ne budu dugacki jer se u tom slucaju moze desiti da sredina krema pregori i stvrdne do te mere, da se ne moze mikserom razbiti. Po zavrsenom zgusnjavanju krem ohladiti do temperature od oko 25 step C.

Kada krem dostigne tu temperaturu uneti u ohladjeni krem preostalu kolicinu margarina, koji takodje treba iscekati u male kockice i malo ih razmeksati. Mikserom veoma dugo i snazno mutiti ovu smesu tako da se margarin potpuno sjedini za kremom bez tragova nerastvorenog margarina.

Krem podeliti na dva jednaka dela i njime ravnomerno premazati dva isecena dela torte. Pri ovome redosled delova treba da bude takav da deo koji je lezao na dnu torte bude na gornjoj strani. Preko tog dela, koji je najravniji, premazivace se cokoladni preliv. Tortu staviti na ravan posluzavnik sa kojeg ce se torta sluziti.

3. COKOLADNI PRELIV - "Krem Ganas"
Sastojci:
200 gr. cokolade za mesenje
100 gr. margarina.

Izlomiti cokoladu na kockice, uneti ih u manju plasticnu posudu i pazljivo ih korak po korak razmeksavati u mikrotalasnoj peci, uz stalnu kontrolu i mesanje pomocu kasicice. Pred kraj dodati margarin i nastaviti sa zagrevanjem da preliv postane tecan.

Gotov preliv deli se na dva jednaka dela. Jednim ce se premazati gornja povrsina torte, a drugim delom njena bocna povrsina. Pre premazivanja cokoladom gornje povrsine istu namazati tankim slojem razredjene marmelade od kajsija. Ovaj premaz sprecice da se cokoladni preliv upije u testo torte. Zagrejani cokoladni preliv naliti na sredinu torte. Razmazati ga brzo pomocu noza duzeg od precnika torte, tako da se malo prelije i preko ivice torte. Noz treba drzati koso uz lagani pritisak, i ne treba ga okretati. Drugom polovinom cokoladnog krema premazti bocne strane povlacenjem noza odozdo prema gore tako da se sjedini sa gornjim prelivom. Pozeljno je da ovaj krem bude manje tecan (hladniji) od onog kojim je premazana gornja povrsina. Ovo premazivanje obavljati postepeno u krug i zavrsiti ga kada se preliv ohladi i prestane da se sliva nazad. Delove cokolade koji su ostali na posluzavniku pazljivo obrisati.

Izrada cokoladnog preliva moze se obaviti i na blago zagrejanoj ringli sporeta.

Tortu uneti u frizider i sacekati da se cokoladni preliv stvrdne. Tankim i ostrim nozem raseci preliv na zeljeni broj komada (12 ili 16). Noz treba da bude malo zagrejan tako da se pri rezanju dodje do testa torte pri cemu treba paziti da se delovi preliva, kroz koje je noz prosao ne slepe. Ove proreze uraditi i sa bocne strane u nastavku onih koji su vec uradjeni na gornjoj povrsini. Ovo se radi zato da cokoladni preliv ne bi pucao kada se torta bude rezala na delove.
 
Poslednja izmena od moderatora:
BOEMSKA TORTA
Kore:
Potrebno je:
12 belanaca
200g šećera u prahu
15g kakaoa
250g lešnika

Umutiti čvrst sneg od belanaca, dodati šećer u prahu, sve dobro umutiti pa dodati 15 gr. kakaoa i 250 gr pečenih samlevenih lešnika i lagano promešati.
Peći tri kore
(ja i mutim svaku koru posebno)

Prvi fil:
250 gr.mleka,
150 gr.šećera,
6 žumanaca,
1 vanilin šećer,
2 kašike oštrog brašna (ili gustina)
50 gr. putera.

Zagrejati mleko. Umutiti penasto žumanca sa šećerom i vanilin šećerom, dodati brašno i polako doliti vruće mleko. Kuvati na pari, neprestalno mešajući.

Drugi fil:
6 žumanaca,
150 gr. šećera,
100g čokolade

Umutiti žumanca sa šećerom, kuvati na pari, u vruće dodati čokoladu.

Posebno umutiti 250g putera, 1/5 dodati u žuti fil, ostatak u čokoladni.
Svaku koru filovati naizmenično žutim pa čokoladnim filom.
Tortu preliti glazurom od čokolade.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Torte brrr, to mi je noćna mora. Htela sam danas da mužiću za rodjendan napravim sladoled tortu(kaže moja keva: e super ti je ta, laka ti je za pravljenje :shock: )Ali ja očigledno nisam nasledila od mame gen za pravljenje pomenutih poslastica. Prva kora mi nije ispala kako treba, slabo je narasla.Tu sam izgubila motivaciju za dalje(jer za 4 god. braka ovo je ne znam koji put, da nisam uspela da ispečem koru za tortu...)i prešaltovala se na nešto lakše. Elem, napravila sam rozen(moju omiljenu, hi hi), naravno sa kupljenim koricama. Sad se samo nadam da mužić neće mnogo da primeti razliku(u odnosu na sinoć najavljivanu njegovu omiljenu sladoled tortu) :?
neću da dajem recept, jer sam videla da ga već ima na Mirinom sajtu.(Mirka, plati mi za reklamu).Pozdrav
 
*misutka*:
Torte brrr, to mi je noćna mora. Htela sam danas da mužiću za rodjendan napravim sladoled tortu(kaže moja keva: e super ti je ta, laka ti je za pravljenje :shock: )Ali ja očigledno nisam nasledila od mame gen za pravljenje pomenutih poslastica. Prva kora mi nije ispala kako treba, slabo je narasla.Tu sam izgubila motivaciju za dalje(jer za 4 god. braka ovo je ne znam koji put, da nisam uspela da ispečem koru za tortu...)i prešaltovala se na nešto lakše. Elem, napravila sam rozen(moju omiljenu, hi hi), naravno sa kupljenim koricama. Sad se samo nadam da mužić neće mnogo da primeti razliku(u odnosu na sinoć najavljivanu njegovu omiljenu sladoled tortu) :?
neću da dajem recept, jer sam videla da ga već ima na Mirinom sajtu.(Mirka, plati mi za reklamu).Pozdrav
Za kore za tortu je jako važno da sve radiš tačno određenim redosledom (onako kako piše u receptu) i da nikako ne staviš da se peče pre nego što je rerna zagrejana. To su dva najčešća razloga zašto kore "spadnu", onima koji su iskusniji u pravljenju ne pada na pamet da to i napomenu, jer se, kao, podrazumeva.... I nemoj da se obeshrabiš, "niko se nije naučen rodio", nema tu nekog posebnog talenta, samo praksa! :wink: :lol: Pozdrav!
 
smeh:
*misutka*:
Torte brrr, to mi je noćna mora. Htela sam danas da mužiću za rodjendan napravim sladoled tortu(kaže moja keva: e super ti je ta, laka ti je za pravljenje :shock: )Ali ja očigledno nisam nasledila od mame gen za pravljenje pomenutih poslastica. Prva kora mi nije ispala kako treba, slabo je narasla.Tu sam izgubila motivaciju za dalje(jer za 4 god. braka ovo je ne znam koji put, da nisam uspela da ispečem koru za tortu...)i prešaltovala se na nešto lakše. Elem, napravila sam rozen(moju omiljenu, hi hi), naravno sa kupljenim koricama. Sad se samo nadam da mužić neće mnogo da primeti razliku(u odnosu na sinoć najavljivanu njegovu omiljenu sladoled tortu) :?
neću da dajem recept, jer sam videla da ga već ima na Mirinom sajtu.(Mirka, plati mi za reklamu).Pozdrav
Za kore za tortu je jako važno da sve radiš tačno određenim redosledom (onako kako piše u receptu) i da nikako ne staviš da se peče pre nego što je rerna zagrejana. To su dva najčešća razloga zašto kore "spadnu", onima koji su iskusniji u pravljenju ne pada na pamet da to i napomenu, jer se, kao, podrazumeva.... I nemoj da se obeshrabiš, "niko se nije naučen rodio", nema tu nekog posebnog talenta, samo praksa! :wink: :lol: Pozdrav!
Hvala na savetima i podršci!
 
Ćao ljudi, evo ja da vam se priključim.
miro sajt je super, našla sam napokon drugačiji recept za grilijaš tortu.
Ja volim da prčkam po kuhinji, ali se uglavnom bavim oblicima. Obožavam da pravim 3d torte, ali ne bežim ni od ovih klasičnih.
A što se tiče uspešnosti ja se vodim parolom da je najbitniji sastojak mnogo ljubavi prilikom pravljenja i ne može da omane. Ako je neko čitao knjigu ili gledao film "Kao voda za čokoladu", znaće o čemu pričam.
Poz za sve :)
 
Recimo da je ovo jedna verzija "snikers" torte samo malo modifikovana...

SNIKERS TORTA

Potrebno je:

Kora:
8 belanaca,
14 kašika šećera,
2 kašike jabukovog sirceta (ili soka od limuna)

Fil I:

8 žumanaca,
3 cela jajeta,
200g prah-šećera,
100g čokolade za kuvanje,
3/4 putera (margarina)

Fil II
0,5l mleka,
3dl šećera (1,5 čaša od jogurta),
3 kašike mleka u prahu,
2 kesice pudinga od vanile,
3/4 putera (margarina),
200g isprženog, usitnjenog kikirikija.

čokolada za glazuru
1/4l pavlake ili 2 kesice šlaga

Izrada:
Kora:

Umutiti čvrst sneg od belanaca, dodavati 1 po 1 kašiku šećera (najbolje u prahu), dobro izlupati i na kraju dodati sirće (ili limun).
Sipati u pleh (prethodno podmazan i posut brašnom ili, još bolje, obložen papirom za pečenje) i staviti u rernu zagrejanu na 150C. Nakon nekoliko minuta, temperaturu smanjiti na oko 125C i peći koru najmanje sat vremena.

Fil 1: 8 žumanaca + 3 cela jajeta dobro umutiti, pa dodati 200g šećera u prahu i kuvati na pari. Pri kraju dodati 100g čokolade za kuvanje, a kad se ohladi 3/4 penasto ulupanog putera.

Fil 2: Šećer ispržiti kao za šerbet, i preliti sa oko 2-3dl mleka. Ostatak mleka razmutiti sa pudingom i mlekom u prahu. Kad se prženi šećer otopi, sjediniti smese i kuvati (uz obavezno mešanje!) dok se masa ne zgusne. Kad se ohladi, dodati penasto umućen puter i na kraju kikiriki.

Glazura od čokolade: 100g čokolade, 50g margarina.
Istopiti margarin i čokoladu na tihoj vatri i preliti preko torte.
Alternativa: 1/4l slatke pavlake ili 2 kesice dobro ulupanog šlaga.
Naravno da može i jedno i drugo :wink:

PRIJATNO!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
KAKAO TORTA SA COKOLADOM
16 jaja
5 kašika kakaoa
250gr čokolade
1 margarin
250gr prah šećera
9 kašika šećera u kristalu
4 kašike brašna
3 kesice šlaga

Penasto umutiti 9 jaja sa 9 kašika šećera,zatim dodati 4 kašike brašna i 5 kašika kakaoa.Masu peći u četvrtastom plehu.
Pečeni i prohladjeni patišpanj podeliti vodoravno na dva dela.
Fil:Umutiti 7 žumanaca,dodati 200gr rastopljene čokolade.U to dodati umućen margarin sa 250gr prah šećera.Posebno umutiti belanca i postepeno dodavati u dobijeni fil.
Tortu filovati preko sredine,premazati je spolja i obući je sa 3 kesice umućenog šlaga.
 
Poslednja izmena od moderatora:
...i jos nesto o cokoladnim tortama...

COKOLADNA TORTA SA SLAGOM

-300gr cokolade
-100gr keksa
-1 margarin
-250gr prah secera
-8 jaja
-4 kesice slaga

Umutiti jedan margarin sa 250gr prah secera i 8 zumanaca
U to dodati 100gr mlevenog keksa i 300gr rastopljene
cokolade.Posebno umutiti cvrst sneg od 8 belanaca pa
sjediniti sa prethodnom.
Dobijenu masu podeliti na pola.
Od jedne polovine peci tri kore
Drugu polovinu ostaviti za filovanje
Zatim umutiti 2 kesice slaga,pa tortu filovati
sl.redosledom:prva kora-fil-slag,zatim druga kora-fil-slag,
pa treca kora-fil i odozgo dodati jos dve kesice umucenog slaga.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jedan meni jako drag mali čovek je proslavio svoj 5 rođendan...
Kako je torta za "kućnu upotrebu" napravljena uz određene modifikacije nekih drugih torti, nije korektno koristiti nazive istih, pa sam je nazvala
Aleksina rođendanska torta :wink: .

Potrebno je:
za kore:
15 belanaca,
18 kašika šećera,
100g mlevenih oraha
100g seckanih oraha
2 limuna

za fil:
15 žumanaca
15 kašika + 250g šećera u prahu
100g čokolade za kuvanje (ne šećerne table!)
250g mlevenih oraha
9 kašika mleka
375g putera

I kora:
5 belanaca dobro ulupati, dodati 6 kašika šećera (jednu po jednu) i sok od pola limuna. Kad je čvrsto umućeno, dodati 100g seckanih oraha i lagano promešati varjačom. Smesu ravnomerno rasporediti po kalupu koji je prethodno obložen papirom za pečenje (to je najbolja varijanta, mada pleh može da bude i dobro namazan i posut brašnom). Ubaciti u zagrejanu rernu, peći na oko 150C (može i manje) oko sat vremena.
II kora:
Umutiti čvrst sneg od 5 belanaca + 6 kašika šećera, zatim dodati sok i narendanu koru od jednog limuna, masu rasporediti po kalupu i ubaciti u rernu zagrejanu na 150C. Smanjiti temperaturu na oko 125C i peći (zapravo - sušiti) koru najmanje sat vremena.
III kora:Isto kao i I samo umesto seckanih idu mleveni orasi.

Fil I:
Zagrejati 9 kašika mleka do ključanja i preliti preko 250g samlevenih oraha. Dobro promešati i ostaviti da se ohladi. Kasnije dodati polovinu putera prethodno dobro umućenog u koji je dodato 250g šećera u prahu.

Fil II:
Dobro umutiti 15 žumanaca sa 15 kašika šećera u prahu i kuvati na pari. Kad se zgusne, dodati čokoladu, promešati i ostaviti da se hladi. U sasvim hladno, dodati ostatak dobro umućenog putera.

I koru (sa seckanim orasima)premazati I filom, prekriti II korom (bez oraha) i premazati 1/2 drugog fila (sa čokoladom). Prekriti III korom i čitavu tortu premazati ostatkom fila sa čokoladom.
Ukrasiti krupno rendanom čokoladom i orasima (mlevenim, seckanim, polovinom jezgra...)
 
VASINA TORTA

Ovo je jedna od prvih torti koje sam naučila.
Tada mi je izgledala strašno komplikovana ali nije. Evo videćete i sami.
Kora - samo jedna kao podloga.
5 jaja, 5 kašika šećera, 5 kašika oraha i 1 kašika brašna .
Pleh dobro podmazati,posuti brašnom i ispeći koru.
Fil: 7 žumanaca umutiti sa 7 kašika šećera i kuvati na pari
( ne sme da se puno zgusne) Kada se ohladi dodati 250 gr. umućenog putera sa
100 gr. šećera u prahu i poparene orahe.Naime 250 gr. mlevenih oraha popariti sa
malom šoljicom vrelog mleka i dodati 1 vanil šećer.Sve to sjediniti i staviti preko kore.
Beli šne: 7 belanaca ulupati čvrsto sa 14 kašika šećera.
Kada se zgusne dodati kap po kap 2 kašike gusto ušpinovanog šećera.
Sa ovim belim šneom prekriti celu tortu.


vasina.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
e ja ne znam da li je to to što tražiš,meni je drugarica dala recept i kao zove se KINDER TORTA ali pravi se sa Milkom pa ko velim...možda je to to???

KINDER TORTA

elem ovako na podmazanu i folijom obloženou tepsiju poređaš 200 gr seckanih oraha-
umutiš od 10 belanaca i 150 gr šećera čvrst sneg dodaješ i 1 kašiku sirćeta,brže se umuti i lepše stoji, pa dodaš tome 1 kašiku ulja i 3 kašike pekmeza od kajsija...e to tako sve sjedinjeno staviš preko tih oraha. to pečeš 5 min na 250 stepeni a zatim smanjiš na 100 step. i sušiš koru oko jednog sata ( e srećno ja ovo nikada ne bi radila čini mi se komplikovano ali sad se vadim jer ne umem)
fil:
umutiš 10 žumanaca, 200 gr šećera i 10 kašika gustina (ili 3 pudinga od vanile) i to sve zakuvaš u 1 lit. mleka
smesu podeliš na 2 dela
u jedan deo staviš 200 gr bele Milke i kada se prohladi još i 200 gr margarina
drugi deo fila staviti 200 gr obične Milke( event. čokol. za kuvanje) i 200 gr margarina

e sad ređa se na onu osušenu koru ovako 1 kašika belog fila pa pored 1 kašika braon i tako redom...ono bude lepo šareno...
ukrasiti šlagom

prijatno
pozz
 
Poslednja izmena od moderatora:
MILKA TORTA

Sastojci za više od 10 porcija
Kora :
7 belanaca
200 g šećera
100 g samlevenih lešnika
1 kašika brašna
Fil:
1 l mleka
3 pudinga od vanile
6 kašika brašna
100 g šećera
21 žumance
250 g margarina
2 šlaga
300 g Milke
300 g Milke bele

Priprema
Kora:
Ulupati 7 belanaca, 200 g šećera, 100 g samlevenih prethodno prepečenih lešnika i 1 kašika brašna. Peći 15 min. na 170°C u zagrejanoj rerni.
Tako ukupno 3 kore
Fil:
Skuvati u 1 L mleka 3 pudinga od vanile, 6 kašika brašna, 100 g šećera i 21 žumance. Kada se ohladi dodati 250 g margarina i 2 šlaga.
Fil podeliti na II dela.
U jedan deo staviti 300 g otopljene čokolade ´MILKA´sa lešnicima, a u drugi deo 300 g bele ´MILKA´ čokolade.
Filovati ovim redom:kora, crni fil, beli fil, kora...

Buntovnik_Bez_Razloga :) hvala ti!!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jos jedan slatkis od mene :)

COKOLADNA TORTA SA VINOM

Sastojci:
300 g putera, 300 g brašna, 2 kafene kašike praška za pecivo, 100 g čokolade za kuvanje, 1 velika kašika espresso kafe u prahu, 125 ml belog vina, 3 velike kašike ruma, 50 g šećera u prahu, 1 šlag ili čokoladni preliv

Priprema
Zamesiti testo od putera, brašna, praška za pecivo otopljene čokolade i kafe pa peći oko 60 minuta na temperaturi od 175°. Ispečenu tortu preliti mešavinom belog vina, ruma i šećera u prahu. Ukrasiti šlagom ili čokoladnim pelivom ili struganom čokoladom.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da malo aktiviramo pospane tetke (klinci željno iščekuju Deda Mraza :wink: ), dobacujem recet za one koji ne vole "siromašne varijante" kao "zamenu za pravu tortu" :wink: . Tortu sam zaista prvi put jela na dečjem rođendanu i pravila je - tetka! :wink:

Dakle...
LONDON TORTA

I i III kora:
6 belanaca
250g šećera
2 kašike limuna (može sirćeta)
120g mlevenih badema (prethodno malo prepečenih)

Ulupati čvrst sneg od belanaca, dodavati 1 po jednu kašiku šećera i dobro ulupati. Na kraju dodati limun i još malo mutiti, pa isključiti mikser, dodati badem i lagano promešati.
Smesu ravnomerno rasporediti po plehu koji je prethodno obložen papirom za pečenje (može i podmazan, posut brašnom, ali je bolja varijanta papir). Ubaciti u zagrejanu rernu (na oko 150C, posle par minuta smanjiti na oko 120C i peći oko sat vremena

Postupak ponoviti dva puta.

II i IV kora:
6 belanaca
250g šećera
2 kašike limuna (sirćeta)
120g mlevenih oraha

Ulupati čvrst sneg od belanaca, dodavati 1 po jednu kašiku šećera i dobro ulupati. Na kraju dodati limun i još malo mutiti, pa isključiti mikser, dodati orahe i lagano promešati.
Smesu ravnomerno rasporediti po plehu koji je prethodno obložen papirom za pečenje. Ubaciti u zagrejanu rernu (na oko 150C, posle par minuta smanjiti na oko 120C i peći oko sat vremena
Postupak ponoviti dva puta.

Fil I:
300g mlevenih oraha preliti sa 11 kašika vrelog mleka sa 7-8 kašika šećera. Vrlo malo prokuvati.

Fil II:
Dobro umutiti 24 žumanca sa 24 kašike prah šećera i kuvati na pari. U ohlađeno dodati 2 putera (dovoljno je i 400g) prethodno dobro umućena i podeliti u odnosu 1:2.
U veći deo dodati 200g istopljene čokolade (fil IIa), a u ostatak 200g proprženih, isitnjenih lešnika (fil IIb).

Redosled:
kora I
fil I
kora II
1/2 fila IIa (čokolada)
kora III
fil 2b (lešnik)
kora IV
ostatak fila IIa

Tortu ukrasiti po želji: bademima, polovinama jezgra oraha, rendanom čokoladom, lešnicima...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Za božić sam pored bećar šnita, kornfleks puslica i salamice od smokava pravila i ove torte:

BAJADERA TORTA

1 kora: 300 gr. plazma keksa,1 dcl.soka od pomorandže,125 gr. putera,
125 gr. šećera u prahu. Sve sjediniti.
2 kora: 300 gr. mlevenih oraha popariti sa šoljicom vrelog mleka,dodati 125 gr.putera umućenog sa 125. gr. šećera u prahu.Sve sjediniti.
3 kora: Skuvati 2 pudinga od vanile u 1/2l.mleka i 200 gr šećera.
Ohladiti i sastaviti sa 125.gr.umućenog putera.
4 kora: 2 šlaga
Ređati koru na koru i ukrasiti sa šlagom

bajadera.jpg


ČOKOLADNA TORTA
Potrebno je:
250 g putera ,10 jaja, 250 g šećera u prahu ,200 g čokolade za kuvanje, 2 kašike brašna, 160 g mlevenih oraha, 1 kašičica praška za pecivo, čokolada za ukrašavanje
Priprema
Umutiti 10 žumanaca sa šećerom i dodati rastopljenu čokoladu. Posebno umutiti puter i dodati u rashladenu masu. Odvojiti malo manje od pola fila, a u ostatak dodati brašno, prašak za pecivo,orahe i ulupan sneg od belanaca. Sipati u podmazan i brašnom posut pleh i peći u zagrejanoj rerni na 200 c oko pola sata. Ispečenu koru ohladiti i izrezati na 2 ili 3 kore. Filovati kore već ranije pripremljenim i ostavljenim filom i posuti rendanom čokoladom.

cokoladna.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
E, procitala sam svih 14 :shock: stranica ovog topika, i sad moram i ja da napravim tortu! Ali, pazite sad, u cemu je problem... Ja to, naravno, nikada nisam radila, te vas molim da mi date neki recept koji ce biti dovoljno jednostavan za pocetnika, a da ima cokolade i da nema pudinga (jel' mnogo izvoljevam?). I molim vas, molim vas, recite mi sta to znaci ispeci tri kore??? Tri identicna pleha stavim u rernu (odakle mi tri identicna pleha :shock: ), ili pecem jednu po jednu, pa ceo dan potrosim na pecenje kora? E onda, na kojoj temperaturi, da li rerna treba da bude prethodno zagrejana, koliko se pece, kako posle tu koru da ohladim da bi stavila fil na nju? I necu fil koji moram da kuvam (zato sto ce onda ovaj mali eksperiment trajati sest dana!). I koji slag, onaj sto se muti sa mlekom ili onaj sa vodom? Da postujem uputstvo na kesici ili i tu ima neka prikrivena fora?

Znaci, ja sam VANZEMALJAC U KUHINJI, treba mi sve reci do najsitnijih detalja. Da li je neko voljan za to?
 

Back
Top