TORTE: recepti, saveti, ideje...

evo jedan recept za lepu jeku,recept sam nasla na nekoj reklami za supermarket i ispalo super a ja je zovem torta od cokolade i banana(ako ne volis banane e onda stvaaaarno)

TORTA OD COKOLADE I BANANA

kora:
umutiti 2 jajeta sa 100gr kristal secera i 1 vanilinim secerom.mutis mikserom dakle.dodati 100gr brasnai 1 kafenu kasicicu praska za pecivo.staviti u prethodno podmazan pleh,stavis u prethodno zagrejanu rernu i peci na 180c oko 25min.eto samo jedna kora.prosto a?
4 banane iseci po duzini i zaliti sokom od limuna.ostavis da stoji u tom soku dok ti pravis fil.
fil:istopiti 200gr cokolade(crne ili mlecne).umutiti na drugoj strani 3 zumanca sa 150gr putera i 1 vanilin secerom.u to dodati istopljenu cokoladu.u drugoj posudi umutis 3 belanca i onda ih dodas uz mesanje,naravno prethodno umucenoj masi.to je fil i to je relativno prosto.
umutis slag.ja ga pravim od punomasne slatke pavlake ali ti uzmi i slag iz kesice a fora je da stavis malo manje mleka ili vode nego sto pise tako da se umuti bolje.
sad uzmes koru,po njoj poredjas banane pa stavis slag(nije greska u ovoj torti prvo ide slag)i preko toga stavis ovaj cokoladni mus.staviti u frizider 3h pre sluzenja.dekorisati preostalim bananama
je l prosto?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Voolim banane!!!
Zvuci stvarno super, samo molim te, prosvetli me za ovu koru, na kojoj temperaturi da pecem i koliko vremena?

Jedino sto me plasi je da mi ovaj gornji fil "ne propadne" kroz taj slag (deluje mi nekako teze od slaga), pa da ne bude to jedna mala izvrnuta torta...
 
Ono što meni prvo padne na pamet kad se pomene "jednostavna torta" to je "Markiza" Evo recepta:

MARKIZA


Potrebno je:
za podlogu:
pakovanje piškota
1-1,5dl mleka

Za fil:
250g šećera u prahu
250g putera
7 žumanaca
100g otopljene čokolade
7 belanaca

2 šlaga ili 2dl slatke pavlake

[i]Postupak [/i](vrlo je važan redosled!):
Penasto umutiti puter sa prah šećerom, dodati jedno po jedno žumance, zatim otopljenu čokoladu i na kraju čvrst sneg od 7 belanaca. Važno je da kad dodaješ penu od belanaca, više ne upotrebljavaš mikser, već sve lagano promešaš varjačom kako se pena ne bi spustila.

Jednu po jednu piškotu nakvasiš mlekom i ređaš po dnu i obodu neke okrugle posude (može i šerpe od recimo 3l), preko toga preliješ fil i ostaviš u frižideru sat-dva. Kad se ohladi, okreneš posudu i "istreseš" tortu na tacnu pa prekriješ umućenim šlagom. Uzgred, ja i u šlag koji se po uputstvu muti sa vodom - stavljam mleko. Preporučujem "Aleva", sasvim je dobar.

E sad, ako baš hoćeš da pečeš koru, možeš da napraviš testo umesto piškota.
Potrebno ti je:

4 jaja
4 kašike šećera
2-3 kašike brašna

Najpre uključiš rernu da se greje na oko 180C.
Umutiš dobro žumanca i šećer, dodaš jednu po jednu kašiku brašna i na kraju čvrst sneg od belanaca (važi ista napomena kao i kod fila). Uzmeš tepsiju (može i šerpa prečnika oko 25cm) i najbolje je da dno i ivice obložiš papirom za pečenje (kupuje se u samoposluzi), pa lepo rasporediš umućenu smesu. Vrlo je važno da sve ubaciš u vruću rernu. Pečeš oko pola sata, s tim što možeš pre nego što izvadiš testo da probodeš tankim nožem (ili iglom za štrikanje), pa ako ne ostaje nikakav trag - znači da je pečeno.
Kao i piškote, i ovako napravljenu koru možeš preliti mlekom ili sokom od pomorandže (može i nekim drugim - stvar ukusa), sačekaš da se sasvim ohladi i preliješ filom. Ostaviš u frižideru da se stegne i na kraju prekriješ šlagom.

Alternativa ovoj kori je ona koju ja najčešće pravim i isto je vrlo jednostavno, a razlika je samo u tome što dodam lešnik ili orahe i čokoladu u prahu. Postupak je isti, a potrebno je:
4 jaja
4 kašike šećera
1 kašika brašna
4 kašike proprženog, isitnjenog lešnika (ili oraha)
2-3 kašike čokolade u prahu

Umesto mlekom, ovu koru prelijem sa malo ruma.

Nadam se da sam ti pomogla :wink:
Prijatno!
 
Poslednja izmena od moderatora:
LepaJeka:
Znaci, ja sam VANZEMALJAC U KUHINJI, treba mi sve reci do najsitnijih detalja. Da li je neko voljan za to?

vanzemaljko, dobro dosla na zemlju :)!
tri kore znaci-masu predvidjenu za pecenje kora podelis u 3 jednake posude (da bi sve kore bile jednake) pa peces jednu po jednu (pleh svaki put namazes puterom i pospes brasno, da se ne lepi, ili stavis papir za pecenje torti), sa pranjem pleha izmedju, naravno. pecenu koru hladis tako sto je izneses na terasu npr, ispeces je prepodne pa filujes popodne i slicno... za temepraturu rerne preskacem savet, cekam iskusnije :)
slag je uvek bolji sa mlekom, tj. sa malo manje nego sto pise na kesici.
a filovi... imas raznih. i nije problem skuvati.
citaj, uci, pitaj i pravi! posle podeli uzitak sa nekim... :wink:
 
sanja:
LepaJeka:
Znaci, ja sam VANZEMALJAC U KUHINJI, treba mi sve reci do najsitnijih detalja. Da li je neko voljan za to?

vanzemaljko, dobro dosla na zemlju :)!
tri kore znaci-masu predvidjenu za pecenje kora podelis u 3 jednake posude (da bi sve kore bile jednake) pa peces jednu po jednu (pleh svaki put namazes puterom i pospes brasno, da se ne lepi, ili stavis papir za pecenje torti), sa pranjem pleha izmedju, naravno. pecenu koru hladis tako sto je izneses na terasu npr, ispeces je prepodne pa filujes popodne i slicno... za temepraturu rerne preskacem savet, cekam iskusnije :)
slag je uvek bolji sa mlekom, tj. sa malo manje nego sto pise na kesici.
a filovi... imas raznih. i nije problem skuvati.
citaj, uci, pitaj i pravi! posle podeli uzitak sa nekim... :wink:
Sve je ovo OK, uz opasku da je materijal za tri (ili dve, ili pet... nebitno) kore mnogo bolje pripremati pred pečenje, nego sve odjednom, mada je u receptu to obično naglašeno.
Deluje komplikovano, ali vremenom naučiš u kojoj fazi pečenja prethodne kore počneš da pripremaš sledeću :wink:
Da... I super je kad imaš dva ista pleha... Onda istog momenta kad jednu koru vadiš iz rerne, sledeću stavlješ. Naravno, nije obavezno, ali je praktično.
Neki put se peče jedna kora pa se preseče na dva ili tri dela (pogledaj čuveni i ovde toliko pominjani "Švarcvald" :wink: )
 
NEPEČENA TORTA SA BANANAMA

Potrebno je:250 gr. putera ili margarina,250 gr, šećera u prahu,
300 gr. mlevenih oraha, 300 gr. mlevenog keksa, 1,3 kg banana,
4 ml.slatke pavlake ili 2 kesice šlaga.
Puter ili margarin umutiti sa šećerom u prahu pa dodati očišćene i iseckane banane.
Sve to zajedno umutiti pa dodati melevene orahe i mleven keks.
Od dobijene mase formirati tortu( okruglu ili četvrtastu).
Spolja je celu premazati sa umućenom slatkom pavlakom ili šlagom iz kesice.
Ako želite možete na tako gotovu tortu odozgo poredjati na tanke kolutove
isečene banane pa ih preliti sa prelivom za torte ( iz kesice) prema uputstvu
i još ukrasiti sa šlagom.

Kliknite na link da vidite i sliku torte
http://www.uputstva.co.yu/recepti/torte.htm
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo jedna odlična torta, nisam pravila, ali probala jesam:

MANCMELOU TORTA
Potreno je 3o mančemloua (pet pakovanja). Odvojiti tvrdi deo mančmeloua-keks od čokoladnih kapica
KORW
Peku se dve kore-odnosno suše na 150stepeni oko sat i po vremena. Za jednu koru je potrebno:
5 belanaca, 12,5 kašika šećera, kašika sirćeta i malo praška za pecivo.

FIL:
Skuvati na pari deset žumanaca, dva pudinga od vanila u litri mleka sa pola kg šećera i tri kašike gustina. Kada se fil skuva, ohladiti ga i umešati umućni margarin. POdeliti fil na dva dela, neka u jednom bude manje. U taj manji deo izmrviti keks od manlemloua, a drugi deo fila ostaje žut.

Filovanje:
1. kora pa na nju braon fil, zatim druga kora, na nju žuti fil, pa čokoladne kapice mančmeloa. Umutiti pet šlagova i prekriti kapice i ukrasiti tortu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Osnova ove torte je Vasina, a pošto moja snajka voli višnje, modifikovala sam je i prilagodila njenom ukusu, a pravim je gotovo obavezno za njen rođendan (za "kućnu upotrebu :wink: )
Potrebno je:
za koru:
5 žumanaca
5 kašika šećera
6 kašika mlevenih oraha ili badema
5 belanaca
1dl soka od višanja + 5 kašika višnjevače

za fil:
1/8l mleka
200g mlevenih oraha
4 žumanca
4 kašike šećera
150g putera
100g rastopljene čokolade
200g višanja i malo soka

za nadev:
200g šećera
1,5dl soka od višanja
4 belanca

Kora: Penasto umutiti 5 žumanaca, dodati 5 kašika šećera, zatim orahe. Posebno umutiti čvrst sneg od 5 belanaca i sve lagano sjediniti. Sipati u kalup obložen papirom za pečenje (ili namazan i brašnom posut) i pećina na oko 180C u prethodno zagrejanoj rerni.
Fil: Mleko malo zasladiti i zagrejati da proključa. Dodati orahe i vrlo malo prokuvati, pa dodati rastopljenu čokoladu.
Posebno umutiti penasto 4 žumanca sa 4 kašike šećera i lagano sjediniti sa orasima.
Kada se masa ohladi, dodati višnje i 2-3 kašike soka. Na kraju sve pomešati sa penasto umućenim puterom.
Nadev: 200g šećera skuvati sa 1,5dl soka od višanja tako da se dobije gust sirup.
Umutiti čvrst sneg od belanaca i lagano dodavati sirup (sirup mora biti vruć kako se ne bi zgusnuo) uz neprekidno mešanje. Zatim sve kuvati na pari dok se masa lepo ne zgusne.
Skinuti sa pare i mutiti mikserom dok se ne ohladi.

Koru poprskati mešavinom soka i višnjevače, premazati filom i sve prekriti nadevom. Ukrasiti višnjama.
jedan6dq.jpg


PS Dok sam ja došla do foto-aparata veći deo torte je nestao!
 
Evo jedne lepe torte i nadasve jednostavne za napraviti.

KAJSIJA BANANA TORTA

Sastojci za kore:
15 belanjaka
15 kašika šećera
3 pudinga od kajsije.
Umutiti 5 belanjaca, 5 kašika šećera i jedan puding od kajsije i peći na 180 stepeni.
Ispeći tri kore.

Fil:
1l mleka
3 pudinga od kajsije
200 g šećera skuvati.
U hladno dodati jedan margarin.

Premaz:
1/2 litre slatke pavlake
2,5 kg banana rezanih po dužini.

Slagati tortu:kora,fil od kajsije,banane rezane po dužini,slatka pavlaka,kora....
Završiti korom i tortu ukrasiti šlagom ili slatkom pavlakom.

Probajte,nećete se pokajati.
 
Poslednja izmena od moderatora:
TARABA TORTA

300 gr. Plazma keksa, 1 margarin, 4 jaja, ½ od 250 gr prah šećera, 250 gr. Čokolade.

Umutiti margarin sa 125 grama prah šećera, dodati umućena belanca, pa žumanca i rastopljenu čokoladu. Keks ređati po dnu i obodu šerpe, puniti filom i preko toga staviti dve kesice šlaga. Keks pre nego što se poređa na dnu se potopi u skuvanu kafu da malo omekša i celi keks koji se ređa uspravno u krugu šerpe koja je bila obložena folijom se prvo potopi u kafu. Torta se hladi 1 noć.

Torta interesantno izgleda a pri tom je i ukusna. :) :wink:
Prijatno! :P
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovu tortu ja pravim za svoj rodjendan..jednostavna je.
Moze s korama a moze i bez..ja pravim bez…brze je :wink: …a umesto kora koristim piskote…

Testo:od 10 belanaca,umutiti sneg,dodati 10 kasike
secera(jednu po jednu)neprestano mutiti.Dodati 10
zumanaca,10 kasika mlevenih oraha i 4 kasike
brasna.Moze i malo praska za pecivo .

Fil:500 g mlevenih oraha popariti sa malo toplog mleka
i dobro izmesati.Posebno umutiti 2 pakovanja margarina
sa 500 g prah secera i u to dodati ohladjene orahe
sa mlekom.

Na tacnu staviti piskote(pre toga u mleko naravno
potopiti malo,jednu po jednu)pa ih redjati da bude kao
kora,pa staviti fil,preko fila iseckane banane na kolutove,pa
onda jos jedan red piskota,fil,pa kajsije iz
kompota(dobro ocedjene)i tako redjati dok se ne potrosi
materijal.i na kraju slag..i to je to…
:wink:
 
:?: Ljudi, rekla mi kosika recept za tortu, ali ja nikako da ukapiram u cemu je stos...mislim...torta je bez mleka, jaja, secera, margarina...ma, bez icega... Ide ovako, 350 gr praska za slag-penu umutiti sa 400 ml kisele vode i u to dodati 500gr mlevenog keksa pa rastanjiti i to je I sloj, zatim ponoviti postupak sa slag-penom i kiselom vodom pa u II deo ubaciti 400 gr rendane cokolade i to namazati na rastanjen I sloj. Na kraju umutiti opet jos 350 gr slag-pene sa 400 ml kisele vode i time premazati celu "tortu", rashladiti i to je to...jel neko, mozda, probao nesto slicno? Ona se kune da je odlicno...
 
:D Ko kaze da je problem, samo, zvucalo mi neobicno... pravicu sledece nedelje kad mi je majci rodjendan, mislim da je O.K. za ove vrele dane...Danas sam se "izvukla" mojim neobicnim, raznobojnim pudinzima...i bilo je fino... Kupim 2 litre mleka i dve kutije (200 gr) gustina i cetiri male bocice arome, po izboru (moze i tri, onda mi je zadnji sloj dupli). Onda od pola litre mleka ostavim malo, u to razmutim tri pune kasike gustina i cetvrtinu bocice arome, (obicno biram vocne, da se boje slazu, danas limun, narandza, jagoda i kivi), a u ostatak (od 1/2 litre) stavim cetiri kasike secera, zagrejem i skuvam kao svaki puding. Skuvano prelijem u "sud sa rupom" (za kuglof), pa to isto uradim i sa ostalim mlekom, gustinom i aromama... Moj sud je dovoljan za tacno dva litra mleka... Kad se dobro ohladi u frizideru izvrnem na tanjir za tortu i dodam slag, ako ga imam i ako me ne mrzi...Dobijem odlicnu letnju poslasticu, ukusi mogu da budu razliciti, i mnogo ih je vise nego da sam kupila "obican" puding...osim toga masa je cvrsca, moze da se sece na kriske, kao torta... Probajte...
 
dragi moji kulinari
evo posle pauze novih torti
oko ove torte nema dileme.jes da stize jesen rana ali
probajte.lako,lepo i ukusno.

SLADOLED TORTA


Velika mera.

I kora
400 gr, šlaga na meru, 4 dcl kisele vode,400 gr. mlevenog keksa
umutiti šlag sa vodom i dodati keks.
Tu mozete dodati i malo mlevenih ili seckanih oraha, lešnika , suvog groždja i sl.
II kora
400 gr. šlaga na meru,4 dcl. kisele vode i 300 gr. eurokrema
Umutiti šlag sa vodom i lagano umešati eurokrem
II kora
400 gr. šlaga na meru i 4 dcl. kisele vode.

Slagati kore jednu na drugu i staviti u zamrzivaè. Izvaditi 1-2 sata pre služenja i seæi.
Možete uzeti i kalup za tortu ili šerpu pa ih obložiti sa folijom i u to slagati koru na koru.
Kada se stegne sve izvaditi ,skinuti foliju i staviti na tanjir.
Ko ne želi veliku tortu, mere jednostavno prepoloviti

sladoled-moja.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
nema me, nema me pa kad se navadim na forum ne mos da me skinete, hehe
tek sada sam obratila paznju na ovu temu posto retko spremam slatkise, ali kad sam videla da se pominje - kao voda za cokoladu, moj omiljeni film od detinjstva sve je krenulo da mi mirise na prepelice sa ruzinim laticama mmmmm
Pravim Cokoladni preliv - Ganache sa slatkom pavlakom i daleko je ukusniji, a kao svoj skromni doprinos evo prilazem

CHEESE CAKE (TORTA OD SIRA)

Kao prvo trebace vam onaj sud kome se skidaju ivice. U osnovu utapkajte (ja volim prstima, posle imam opravdanje da ih olizem) 200 gr napolitanki izmiksanih sa oko 80 gr putera.U originalnom receptu upotrebljava se filadelfija krem sir ali posto je dosta skup, ja obicno koristim vajkrem koji umutim sa 250 gr secera, 4 jaja, 2 zumanca, sok 4 limete ili 3 limuna. Fil se sipa preko osnove i pece oko 1h na 190C. Ono sto je jako bitno je da sud bude dobro oblozen alu folijom i hermeticki nepropustan jer se potom taj sud stavi u veci koji je pun vode, u tome je caka dobre torte! Voda ne sme da prodre u kolac! To je verovatno ista ona fora koju je espanol predlozio za pecenje hleba samo sto se stavlja manji sud u veci, mozete da probate i po njegovom predlogu ali ja ipak ne bih ekperimentisala
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kolac se pece u sudu kome se skidaju ivice!pre nego bilo sta uradis oblozi isti alu folijom i dno i ivice, kada sud lepo napunis onda ga stavis u vecu serpu u kojoj ima vode ali ne toliko da ulazi u kolac nego otprilike da bude do pola suda u kome se pece Comprende?
Ganache sa slatkom pavlakom je lepsi od onog sa margarinom - to je valjda neka nasa verzija
 
danas nam je divan dan, divan dan... :-)
U svakom slučaju, tetka pravila tortu za kućnu upotrebu ...
kucica3an.jpg

(treba li da kažem da su kućicu rasturili i pre duvanja svećica - bila je malo lepša pre nego što su je se dokopali ;) , ali su je baš slatko pojeli!)
 
TORTA SA PAVLAKOM

POTREBNO JE:
600 GR SLAGA
200 GR PRAH SECERA
6 MALIH PAKOVANJA PISKOTA ILI TRI VELIKA
4 KISELE PAVLAKE
MLEKO
JAGODE, MALINE, ILI VEC VOCE PO ZELJI 500-600 GR

UMUTITI 400 GR SLAGA I 200 G PRAH SECERA ,ALI NE SA UOBICAJENOM KOLICINOM MLEKA, VEC MALO SMANJITI DA SLAG BUDE GUSCI. LAGANO UMESATI JEDNU PO JEDNU KISELU PAVLAKU (AKO SE NA PAVLACI IZDVOJILA VODA NA POVRSINI OCEDITI PRETHODNO).
POSLAGATI NA POSLUZAVNIK RED PISKOTA NAMAZATI PREKO FIL SA PAVLAKOM POSLAGATI VOCE, PREMAZATI JOS JEDNOM FILOM, POSLAGATI OPET PISKOTE, PA FIL, VOCE,FIL.
UMUTITI PREOSTALI SLAG I UKRASITI TORTU.
NAJBOLJA JE KAD ODSTOJI MAKAR 6 H U FRIZIDERU.
 
Poslednja izmena od moderatora:
jecav:
Ćao svima,
ja često pratim vašu prepisku i skupljam vaše recepte, pa ako bi mogao Smeh da mi napiše recept za tortu od banana sa slike
Ćao i tebi! :D
Super je što nas "pratiš", ali bi još lepše bilo da se neki put i uključiš! ;)
Recept stiže, ali imam problem da ga postavim - otkucam, ali poruka neće da ode. :evil:
Pokušavam i dalje ... ;)
 
TORTA SA BANANAMA


Potrebno je:
za kore:
8 jaja
8 kašika šećera
5-6 kašika brašna
vanilin šećer (ili aroma vanile)


za krem:
5 žumanaca
3-4 kašike brašna (ili skroba ili puding od vanile)
1/2l mleka
5 kašika šećera
2 vanilin šećera
150g putera + 50g šećera u prahu


5-6 kašika pekmeza od kajsija
oko 1kg banana
2 kesice umućenog šlaga ili 1/4l umućene slatke pavlake



Postupak:

Kore:
Umutiti dobro 4 žumanca sa 4 kašike šećera (ja uvek koristim u prahu, mada ovde ne mora), dodati 2-3 kašike brašna i ispeći koru u okruglom kalupu (prethodno podmazanom i posutom brašnom ili obloženom papirom za pečenje).
Ponoviti postupak, ali drugu koru peći u četvrtastom plehu i kad je pečena još toplu uviti u rolat.
Kad se ohladi, razmotati, premazati pekmezom od kajsija i duž celog rolata staviti bananu (ako je deblja preseći na pola) i sve lepo zaviti u rolat. Iseći ga na komade debljine oko 1,5cm.

Krem:
Penasto umutiti žumanca, dodati šećer, vanilin šećer i kad je lepo izlupano, pomešati sa brašnom (skrobom ili pudingom), pa kuvati uz neprestano mešanje (najbolje na pari) dok se krem ne zgusne. Kad se ohladi dodati penasto umućen puter sa 50g prah šećera.
Ja nekad u fil dodam i izmiksovane banane (1-2).
Okruglu koru premazati pekmezom, zatim polovinom krema i poređati na kolutove isečene banane.
Preko toga lepo poređeti kolutove rolata, preliti ostatkom krema i kolutovima banana.
Tortu na kraju prekriti šlagom i ukrasiti po želji.
Treba da odstoji nekoliko sati pre služenja.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top