TORTE: recepti, saveti, ideje...

Evo mog rcepta za KRETOS TORTU isprobano i super je:

umutiti 7 celih jajasa 7 kasika secera,dodati 3 kas. brasna ,5kas.mlevenih oraha i ispeci koru.

I.fil: staviti da provri 250ml mleka i 250gr secera pa dodati 3 stangle cokolade ,150gr mlevenog plazma keksa,250gr. seckanih oraha i kuvati dok se ne zgusne.Kad se ohladi dodati 250gr.umucenog putera sa 2 kas. secera .U sve to dodati 5 zumanaca {zivih} jedno po jedno i dobro sve umutiti.

II fil: 5 belanaca dobro umutiti sa 10kasika secera,a drugih 10 kasika secera uprziti u serpi da dobije tamniju boju i dodati polako u belanca uz stalno mucenje., i odmah preliti preko torte.

redosled: kora-filI-filI
 
2mwrmsy.jpg

Zelim da podelim sa vama recept koji je kominacija nekoliko recepata i toplo ga preporucujem.
KORA: (ovo je kora od Dacine cokoladne torte, samo pola mere)
5 zumanaca umutiti sa 5 kasika prah secera, dodati 125gr.margarina, 100gr. otopljene cokolade,
75gr.mlevene plazme, 2 kasike brasna i umesati lagano sneg od 5 belanaca.
Peci celu masu u plehu od sporeta i kada je pecena preseci na pola da bi se dobile dve.
ZUTI FIL:
3jaja, 3 kasike secera, 1puding od vanile, 1 kasiku gustina, 2 vanil secera zakuvati u 400ml mleka,
kada se ohladi dodati 125gr. margarina i 100gr. prah secera.
CRVENI FIL:
2dcl vode i 300gr. secera malo prokuvati pa dodati 1 puding od maline(jagode, zavisi od voca i po zelji)i 1kasiku gustina koji su predhodno razmuceni sa malo vode od potrebnih 2dcl, kada se skoro zgusne dodati 300-400gr. jagoda, malina, visanja i samo jos malo kuvati. Kada su visnje u pitanju njih je porebno od pocetka kuvati sa vodom i secerom.
Potrebno je jos 300gr. slaga, umucen u razmeri 1:1 sa kiselom vodom
Redjati: kora-zuti fil, crveni fil, slag.....
Crveni fil ne moze klasicno da se premaze preko zutnog vec ga staviti mestimicno pa uz pomoc viljske lepo rasporediti.
Ako prekrivate fondanom odozgo staviti jos jednu koricu, premazite butter creamom pa onda fondan.
 
Ja sa jucer zbrckala ovo:
Za koru sam izdrobila Noblice, dodala malo maslaca i utisnula u okrugli kalup, stavila u frizider dok sa napravila kremu (ovo mogu zameniti piskote ili pecen biskvit)
Krema:
250 gr vocnog jogurta od jagode
100 krem maslaca
500 ml slatke pavlake (biljne)
1 kesica zelatina
100-200gr secera u prahu- kako ko voli :)

Pomesati jogurt, krem maslac i secer
Ohladjenu pavlaku izmutiti i dodati u smesu od jogurta, promesati
Zelatin pripremiti po uputstvu sa kesice, otopiti na laganoj vatri i polako dodati u kremu.
Miksati 10 minuta
Izliti preko kore
Odozgo moze neki preliv, voce sa prelivom za torte.....
Staviti u frizider na hladjenje....
Mislim da bi jogurt mogle zameniti maline prokuvane sa malo secera i izmiksane, kao neki pire od malina...
Super je i brzo se pravi.....
 
Evo da stavim i ovde treba mi recept za dobos tortu proveren
Ja doboš tortu pravim po ovom receptu:

7 jaja
7 kašika šećera
7 kašika mekog brašna

Penasto umutiti žumanca sa 4 kašike šećera.
Ulupati čvrst sneg od belanaca i dodati 3 kašike šećera
Sjediniti smese, pa lagano dodati 7 kašika brašna.
Od ove mase ispeći 10-tak kora (što zavisi i od veličine pleha, ali kore treba da su debljine palačinke - što tanje, to bolje).

6-7 jaja
250g šećera u prahu
Vanilin šećer
250g čokolade
400g maslaca (putera) - nikako ne menjati margarinom, eventualno pola pola

Ulupati jaja sa prah šećerom, dodati vanilu i skuvati na pari.
U vruću masu dodati čokoladu i mešati dok se masa ne ohladi.
U ohlađenu masu dodati penasto umućen puter i sve zajedno lepo izmutiti.

Filovati tortu, poslednju koru preliti istopljenim šećerom (7-8 kašika) i vrućim nožem namazanim maslacem označiti parčad.
 
ovako.potrebno je oko 700 gr jafa keksa za kore,a za fil

1litar mleka,8kas secera,80 gr gustina i 80 gr pudinga od vanile.to skuvati.kad se ohladi dodati puter ili margarin(po zelji)250 gr.
i treba oko 600 gr nekog voca.(kivi ili narandza najbolje)
keks u mleko pa redjati,onda fil voce fil keks ....dok se ne potrosi sve.

ufff,mislim da preko ovoga ne moze fondan.
 
Na zahtjev naše Smeh,stavljam recept za Baron tortu.Torta je inaće Minjina,sa Coolinarike.

Sastojci
Potrebno za dva patišpanja:
12 jaja
4 kašike šećera
50 gr kakaa
3 kašike brašna
Za čokoladni fil:
6 žumanaca
80 gr šećera u prahu
100 gr mlečne čokolade
1 kašika kakaa
150 gr maslaca
Za fil od maline:
400 gr malina
100 gr šećera
1 kesica želatina (10 gr)
1 kašika gustina
Čokoladna glazura:
100 gr čokolade
1 kašičica maslaca
Priprema
Patišpanj: Izmiksati 6 belanaca sa 2 kašike šećera, dodati 6 žumanaca i izmiksati, zatim kašikom umešati lagano 1 1/2 kašike brašna i 25 gr kakaa. Smesu sipati u pleh veličine 23×33 cm obložen papirom za pečenje i prvo peći 10 minuta na 150 °C, a onda još 10 na 100 °C.Tako spremiti još jednu koru. Oba patišpanja iseći uz duž na pola da dobijete 4 jednaka dela.
Čokoladni fil: Žumanca izmikasti malo sa šećerom, a onda staviti da se kuva na pari. Kada dobije potrebnu gustinu, skloniti sa ringle i dodati izlomljenu čokoladu i kakao. Mešati dok se sve lepo ne sjedini. Ostaviti da se fil ohladi i onda mu dodati umućen maslac.
Fil od malina: Želatin preliti sa 4 kašike hladne vode i ostavite da nabubri. Maline (ostaviti par za dekoraciju) staviti u odgovarajući sud i preko njih sipati šećer. Kuvati 10-15 minuta, a onda dodati gustin razmućen sa malo hladne vode i kuvati još 5 minuta. Skloniti sa ringle i dodati nabubreli želatin. Promešati. Ostavite da se prohladi 10-15 minuta.
Prvu lentu patišpanja stavite na tacnu i premažite je sa polovinom čokoladnom fila. Stavite drugu lentu i preko nje kašikom polako sipajte polovinu fila od malina. Možete na pola filovanja da stavite tacnu u frižider na desetak minuta a onda da nastavite sa dodavanjem fila od malina. Stavite treću lentu i premažite sa drugom polovinom čokoladnog fila i na kraju četvrtu lentu i drugu polovinu fila od malina
Čokoladu otopite sa maslacem i prelite preko torte. Pre serviranja, ostavite 2-3 sata da se torta ohladi i fil stegne.

picture.php

Evo i mog presjeka!Ja sam radila sa tri kore(9 jaja) i pola mjere kreme sa malinama.
Bila je to kućna verzija pa sam pekla u protvanu od pečnice jednu koru koju sam
presjekla na 3 jedna djela.

I još nešto,kreme mi nije bilo dosta za zadnju koru pa sam još posebno umutila 150 ml slatke pavlaka sa čokoladom i premazala cijelu tortu!
 
Poslednja izmena:
Pariska torta

Za biskvit: šest jaja, 150 g šećera, 50 g kakaoa, 100 g oraha, 60 g brašna, malo ulja i vanilin šećer
Za fil: litar i po slatke pavlake, 250 g čokolade, 50 g šećera, 150 g pečenog samlevenog lešnika
Odvojiti belanca od žumanaca, pa od belanaca ulupati čvrst sneg uz postepeno dodavanje šećera. Lagano umešati jedno po jedno žumance, pa brašno, kakao, ulje, orahe i vanilin-šećer. Testo peći u kalupu na 200 stepeni i kad se ohladi iseći na tri kore.
Kuvati pavlaku sa čokoladom i šećerom uz lagano mešanje pet minuta; kad se dobro ohladi, ulupati je u šlag. Filovati kore i ukrasiti tortu mlevenim lešnicima.
 
Trebam da pravim detetu tortu za rodendan. Kako pribegavam jednostvanim resenjima, cesto kore zamenim sa piskotama. Sad, mislim praviti neku tortu koja je sa vocem, i laganijim filovima, dakle bez jaja,i sl...
Ono sto me zanima, je mislite li da je mogu prekriti fondanom?
Pre nekoliko pravila sam Milku sa recepto sa ovog foruma i ta Milka je bila sa pettit keksom u koliko bese 3-4 sloja i prekrila sam je fondanom.
Mislim da ce filovi biti bar jedna sa gustinom i vocem, tipa onoga kada se jagode kuhaju u soku od jagoda i dodaje s egustin , a drugi nesto sa slatkim vrhnjem...
 

Back
Top