TORTE: recepti, saveti, ideje...

SPANSKI VETAR

Peku se tj.sushe dve kore, za jednu je potrebno:

6 belanca umutiti sa 420 gr secera, u to dodati 1 supenu kashiku sirceta, mutiti i dalje, zatim dodati 3 kasike griza .Sushiti u podmazanom plehu i na podmazanom papiru 1 sat na 150 stepeni, ako je jaka vatra onda malo smanjiti ( na 125).Izruciti iz pleha ne odmah jer se prilikom hladjenja malo kore vec formiraju, ali ne bas da se skroz ohlade da bi se lakse istresle iz pleha.
Fil 1 :
12 zumanaca, 1 celo jaje, 250gr secera kuvati na pari, doadati 200 gr bele cokolade , u ohladjeno 1 puter i 1/2 margarina, ili sve margarin.i naravno 200 gr mlevenih oraha.
Fil 2 :
200 gr slaga umutiti sa 3 dcl mleka.

Filovati:
kora + pola zutog fila+pola slaga pa opet jos jednom sve i gore premazati sa malo slaga da se izravna i naravno okolo i izdekorisati.

PS Nekada kuvam od 7,5 dcl mleka i onih 12 zumanaca , 250gr secera i 6 kasika gistina fil i kada se ohladi umutim 1 margarin ili puter.Ovaj fil je manje sladji pa malo neutralishe one slatke kore e ti sada odluci koji ces fil, oba su veoma dobra.

pozdrav i javi kako je uspelo.:bye:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo da i ja stavim recept za Spanski vetar.
To je torta koju stalno pravim i uvek uspeva.
Kore susim jako dugo i ne mazem ni papir ni pleh i papir se lako skida.

SPANSKI VETAR

6 belanaca mutiti sa 250gr secera.
na kraju dodati kasiku sirceta.
Koru peci 5-10 min na 180°c a zatim smanjiti temperaturu na 150 i susiti dok ne padnes u nesvest.... :)
Ovo ponoviti jos jednom.....
Fil
12 zumanaca, 14 kasika secera, 2 pudinga od vanile + 3 kasike gustina ili brasna zakuvati u 7 dl mleka.
U hladno dodati umucen margarin i 2 umucena slaga.
Podeliti na dva dela i u jean deo dodati orahe.
Torta je super i kad se osvrnem u nazad skoro sve moje torte su bas ova +Kinder....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Španski vetar je prva torta koju sam ja poželela da pravim. I dugo je bila jedina koju sam jela! :)
Recept je žene jednog mog brata, izvanredan majstor i iznenadila sam se kada sam počela da otkrivam razne verzije "španskog vetra" od kojih neke nisu ni nalik :(.
Ove dve koje su postavljene "liče", ali ja pravim malo drugačije. Osnovna razlika je što kod mene u fil idu preprženi lešnici, a ne orasi.

SPANSKI VETAR
Potrebno je:
10 jaja
15- 17 kašika šećera
2 kašike limunovog soka ili jabukovog sirćeta
250g šećera u prahu
250g putera (polovina se može zameniti margarinom)
3 pudinga od vanile
1/2l mleka
150g ispečenog, usitnjenog lešnika (ja više volim istuckan nego samleven)
2-4 umućena šlaga

Kore: 2 x: 5 belanaca dobro umutiti, lagano dodavati kašiku po kašiku šećera (4-5) i na kraju sok od limuna (ili sirće)
Peći u plehu obloženom papirom (ja ga ne podmazujem) na niskoj temperaturi (oko 120C). Prethodno se rerna zagreje na 150C.
Fil: Umutiti žumanca sa 7 kašika šećera i praškom za puding. Dodati malo (hladnog) mleka po potrebi. Ostatak mleka skuvati, i sve lagano sjediniti. Kuvati na tihoj vatri (ili u mikrotalasnoj) dok se ne zgusne i ostaviti da se ohladi (ja prekrijem onom tankom streč folijom kako se ne bi uhvatio "skorup" od koga posle nastaju grudvice :evil:).
Penasto umutiti puter sa šećerom u prahu i sjediniti sa ohlađenim filom.
Dodati usitnjen lešnik.
Umutiti šlag.

Prvu koru premazati filom, zatim šlagom po želji, pa staviti drugu koru i postupak ponoviti.
Ukrasiti šlagom.
 
Poslednja izmena od moderatora:

JAPANSKI VETAR


3 kore: 5 belanca, 10 velikih kasika secera,, 5 kasika ml oraha, 3 kasike keksa.Ispeci ovako 3x

1. fil: 15 zumanaca, 250 gr secera kuvati na pari, u ohladjeno izmiksati 1 puter i pola margarina.

2. fil Umutiti 150 gr slaga sa 2 dcl mleka.

Filovati: kora+pola 1.fila+pola 2.fila pa opet kora...poslednja je samo kora.Okolo slag.
 
Evo jedna jako lagana (i za pravljenje i za stomak). U nasoj familije zovemo vesela torta. Obicno smo je pravili sa jagodama ili malinama ili onim mix smrznutim vocem, vec po zelji. Ne znam kolika torta ti treba ali uvek mozes dodati jos fila ako ti je premalo. Mi obicno pravimo od 5 casica pavlake

VESELA TORTA
Fil : pomesati kiselu pavlaku i vanilin secer - na jednu casu kisele pavlake 3 vanil-secera.
Redjati piskote (nenakvasene) pa pola fila pa voce pa ostatak fila i odozgo piskote malo nakvasene mlekom (samo na umocene, bas kratko).
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo jedne "prste da polizes", a nije mnogo komplikovana:

Sastojci:
  • 4 jaja
  • 9 kasike secera
  • 4 kasike brasna
  • 1 kasikica ulja
  • 1 puding od vanile
  • 1 vanilin secer
  • 300 ml mleka
  • 250 g margarina
  • voce
  • slag
ZUTA KORA:
4 jaja
4 kasike secera
dobro ulupati ,dodati na kraju i polako mutiti
4 kasike brasna i
1 kasikica ulja

Ako ti mera ne odgovara jaje, secer i brasno uvek isto povecas ili smanjis, jedino ulje ostaje isto.

Pleh pre upotrebe premazati puterom ili margarinom (tanak sloj) i posuti ga brasnom.
Sipati smesu za koru u pleh i peci na 200 (C) dok ne bude zlatna-braon, ivice ce poceti da se odvajaju od pleha. (Ako se dobro secam, meni bude gotova za 10-15 minuta)
Koru mozes zameniti piskotama ali svaku piskotu moras umakati neki sok pre nego je poredjas.

FIL ZUTI - dovoljno za 1 sloj fila:
Skuvas 1 puding od vanile u 300 ml mleka (umesto 500 ml) sa 1 kasikom secera vise nego sto treba i 1 vanil secer. Ostaviti puding da se ohladi... Dok se puding hladi treba ga povremeno promesati, da se ne napravi kora - ako je ta kora u filu, onda ce imati grudvice... ako se kora napravi: skini je sa nozem.
Kad se puding ohladi dodas ga kasiku po kasiku u 1 ulupan magarin (250g) - neprestano mutiti dok se smesa ne sjedini.

Poredjati:
  • Koru
  • Voce (ide odlicno sa bananama i/ili jagodama; ali bilo koje drugo voce je OK)
  • Fil
  • Slag
Ostaviti na hladnom da malo odstoji, moze u frizideru ili nekoj hladnijoj prostoriji.
Slag moze da "splasne" vremenom, tako da ga mozes staviti na tortu pre nego sto je serviras.

Prijatno!
 
Evo jedna jako lagana (i za pravljenje i za stomak). U nasoj familije zovemo vesela torta. Obicno smo je pravili sa jagodama ili malinama ili onim mix smrznutim vocem, vec po zelji. Ne znam kolika torta ti treba ali uvek mozes dodati jos fila ako ti je premalo. Mi obicno pravimo od 5 casica pavlake

VESELA TORTA
Fil : pomesati kiselu pavlaku i vanilin secer - na jednu casu kisele pavlake 3 vanil-secera.
Redjati piskote (nenakvasene) pa pola fila pa voce pa ostatak fila i odozgo piskote malo nakvasene mlekom (samo na umocene, bas kratko).

To je torta koja se u našoj porodici pojede dok si rekla keks..Inače nismo baš ješni kad su torte u pitanju.
 
kinder torta

7 belanaca,16 kas. secera,1 kas.sirceta_za koru.Pre toga pleh posut seck.orasima ili lesnicima.Osusenu koru premazi sa300 gr eurokrema.Fil:1l mleka skuvati sa 14 kas secera dodati umucena zumanca sa 4 pudinga od vanile.Ohladjeno umutiti sa 1 margarinom i podeliti na pola u jedan deo ide 200 gr cokolade.Kora,eurokrem,zuti fil,plazma natopljena u mleko coko fil,slag.

Ovo ti je Dacin recept za "kinder", i meni je super.U mom albumu imas slikano parce kako izgleda.

Bude prilicno velika, a teska preko 3 kg.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da li je zvodljivo dodati zelatin u kiselu pavlaku..
Sutra cu praviti neku brzinsku tortcu-onu vocnu sa piskotama sto
joj se za fil pomesa pavlaka sa secerom,
a ja bih da to malo ucvrstim da se ne razliva....
Da li je izvodljivo, imate li neku ideju?????

Evo draga moja postojeci recept za sladoled tortu sa piskotama,pa ti uporedi i iskombinuj.

SLADOLED TORTA


4 pavlake umutiti sa 250gr secera u prahu,dodati 2 umucena krem-slaga od vanile.
2 zelatina potopiti u 12 kasika vode,da odstoji 10-tak minuta.
Otopiti zelatin u mikrotalasnoj ili na ringli(da ne kuva) i sipati u tankom mlazu u prethodno umucenu smesui mutiti mikserom na najmanjoj brzini.
Piskote (oko 3 mala pakovanja) potapati u sok od voca(po zelji),redjati u kalup okolo i dole(ovo kako ko voli),sipati smesu, pa voce i u zavisnosti od kolicine voca ponavljati,dok se materijal ne utrosi.Staviti u zamrzivac na hladjenje.Torta mora stajati na hladnom.
Ja koristim DR.Oetkerov zelatin pa moze stajati u frizideru.
Uzivajte,recept je vise puta isproban i jos kako je dobar.Morate voditi racuna samo o kiviju i ananasu,jer se on bas ne ljubi sa zelatinom.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Drage moje, potreban mi je isproban recept za nugat tortu i esterhazy tortu:sad2:
Ja imam neke, ali nisam sa njima zadovoljna, te bih volela napraviti po vec sigurnom receptu:per:

Nova sam ovde, tako mi je drago sto postoji ovaj forum:bye:
jaca je dala odličan recept za nugat tortu, pošto si nova, citiram poruku da ne tražiš (dok se ne snađeš) ;)
Kore: 7 belanca,240 gr secera, 1 supena kasika sirceta, 100 gr ml.lesnika ili oraha i 1 kasika brasna.Ovako ispeci 2 kore. Fil: 14 zumanca, 2 cela jaja, 3oo gr secera kuvati na pari u to dodati 250 gr crne cokolade(po pravom receptu treba bela,ali moje musterije je odusevila kombinacija sa crnom cok.), u ohladjeno 2 margarina. Fil II: 200 gr slaga umutiti sa 2 dcl mleka u to dodati 1oo gr mlevenih lesnika i 1oo gr mlevene mlecne cokolade, lepo je i sa eurokrem blokom, ja sve stavim u super secka i sameljem. Filuje se:kora,pola fila sa cok. pa pola fila od slaga( tacnije ovaj fil mse naziva kornet fil), zatim druga kora pa opet sve jos jednom.Premaze se sa 250 gr umucenog slaga ili se dekorise. Podnosi sve vrste dekoracija cak i one decije bajke koje pravim od ratluka i secera. Pozdrav
 

Slične teme


Back
Top