TORTE: recepti, saveti, ideje...

COKOLADNA TORTA

8 zumanaca
8 kasika secera
4 kasike brasna
4 kasike kakaa
1 prasak za pecivo
-sve to zajedno umutiti, pa dodati 8 umucenih belanaca
-peci na 180 stepeni i kada je gotovo, iseci koru na tri dela
FIL:
200 gr margarina umutiti sa 200 gr prah secera, dodati 2 jaja i ostatak od 100 gr kakaa (za koru je uzeto 4 kasike)
-u to dodati 2 umucena slaga
Nafilovati preko svake kore fil, cak i preko poslednje, gornje i sa tim filom je i omazati sa strane. Odgore poprskati sa malo otopljene cokolade za kuvanje, tek da se sareni i to je to.
Pozeljno je da odstoji barem jedan dan u frizideru kako bi bila ukusnija, mada, mi je smazemo prvi dan pa se posle, ako ostane koje parce cudom cudimo kako je sada mnogo lepsa nego kad je bila sveza.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovu ja pravim kada mi naruce cokoladnu, fantasticna je i svi se odusevljavaju:

ČOKOLADNA TORTA


16 jaja
375g margarina
125g maslaca
250g šećera
250g prah šećera
100g mlečnog keksa
300g plazma keksa
300g čokolade za kuvanje
300g mlečne čokolade
100g šlag pene
1dl mleka

Ispeći tri kore od: 250g margarina umutiti sa 250g šećera, 8 žumanaca, dodati 100g mlevenog mlečnog keksa, 300g otopljene čokolade za kuvanje i čvrst sneg od 8 belanaca.

Fil I: 125g margarina i 125g maslaca penasto umutiti sa 250g prah šećera, 8 žumanaca, dodati 300g mlevenog plazma keksa, 300g otopljene mlečne čokolade i čvrst sneg od 8 belanaca

Fil II: Umutiti 200g šlag pene s 2dl mleka.

Filovati: kora,fil I, fil II, kora,….

Ukrasiti sa 300g slaga.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Torta ruska salata

Kore:
12 belanaca
12 kasika secera
6 zumanaca
6 kasika mlevenih oraha
6 kasika ostrog brasna ili sitnog griza
Umutite belanca sa secerom u cvrsti sneg. Dodajte zmanca i opet lepo umutite. Kada je smesa homogena dodajte oahe i brasno. Od ove smese treba da dobijete 6 kora pa ja najbolje da sastojke podelite sa dva i ispecte na dva put u plehu od stednjaka, naravno prekrivenim papirom za pecenje. Koru peci na 180 stepeni. Kada se ohladi isecite na tri trae.
Fil:
750 ml mleka
7 kasika secera
7 kasika ostrg brasna ili sitnog griza
9 zumanaca
10 kesica vanilin secera
Umutite zimanca so secerom, grizom, vanilin secerom i malo mleka. Kada mleko uzavri dodajte smesu i skuvajte gusti krem. Ostavite da se ohladi i cesto mesajte da se ne uhvati korica.
Jos:
250 g margarina
250 g secera prahu
200 g seckanih oraha
200 g seckanog zelea
200 g suvog grozgja
200 g seckanog przenog lesnjaka
Umutite margarin sa secerom prahu i kasikom ne prekidajuci mutenje dodajte hlada krem. Kada se sve poveze dodajte voce i jos jednom sve epo izmesajte.
Krem podelite na sest jednakih delova i filujte tortu. Sesti deo je da namazete tortu sa svih strana. Prebacite tortu u frizider.
Sam:
3 belanaca
11 kasika secera
malo vode
Od secera i malo vode skuvajte sirup kao za slatko. Belance umutite u cvrsti sneg i produzite mucenje sipajuci malo po malo sirup. Mutite dok sam ne bude skoro hladan. Namazite tort sasvih stranai kasite suvim vocem.
Ovo je "veliiiika" torta.
Ako zelite okruglu varijantu onda morate peci sest pta jer je testo kao paucina i ne moze se seci.
Kada jedete imate utisak da nema testa nego sao fil Nije teskaza jesti.

Dok se krema hladi izmiksajte
 
Poslednja izmena od moderatora:
Neki dan sam pravila jednu prostu tortu sa višnjama i slatkom pavlakom. Htela sam u patišpanj malo oraha ali mi je pod šapu pala kesica sa rogačem. Dodala sam 3 kašike u obično testo od 5 jaja, i stvarno sam se oduševila i ukusom i mirisom i teksturom testa. Nekako je bilo i sočnije nego sa orasima, a i sa višnjama odlično ide.
Da li vi koristite rogač i za kakve kolače?:lol:
 
Obozavam da pravim torte i kolace.Evo nekoliko recepata brzih i lakih:

LEDI DI TORTA

U 750ml mleka skuvati 3 pudinga od vanile sa 500gr secera.Kada se puding ohladi dodati 2 umucena margarina,300gr lomljenog keksa,300gr kokosa,2kg banana secenih na kolutice.Sve to izmesati i oblikovati tortu.Ukrasiti sa 3-4 slaga.Pre sluzenja dobro ohladiti.

GNEZDA OD KOKOSA


Istopiti na sporetu 150gr margarina,100gr cokolade za kuvanje,200gr secera i 2dl vode.Kada se otopi skloniti sa sporeta pa dodati 250gr mlevenog keksa i 100gr kokosa(prethodno keks i kokos sjediniti).Dobro sjediniti i ostaviti da se masa dobro ohladi.Od mase praviti kuglice koje se uvaljaju u kokos.U sredini svake kuglice praviti udubljenje koje puniti eurokremom.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa nema originala, uostalom, nikad u životu nisam uradila ništa tačno uputstvu. Ovo je bio najprostiji patišpanj (5 jaja, 5 kaš. šećera, 5 kaš. brašna i prašak za pecivo), samo sam ubacila i 3 kašike rogača. Na pečeno sam stavila višnje i biljnu pavlaku.
Mislim da bi rogač mogao ići u svaki recept umesto oraha. Omiljen je kao nadev za štrudlu, pravi se isto kao sa orasima, tj. pomeša sa šećerom, pospe po testu i zavije. Inače, nedavno sam čula da je odličan za snižavanje nivoa holesterola.
 
ovaj Moskva Snit je odlican:

Moskva Snit

3X Kora: 5 belanaca, 7 kasika secera, 8 kasika mlevenih oraha izmesanih sa 1 kasikom gustina
Fil: Kuvati na pari 15 zumanaca umucenih sa 15 kasika secera i 1dl mleka, u ohladjeno 250g butera i 250ml umucene slatke pavlake
Kora, Fil, seckani ananas (velika konzerva)i visnje (1kg), posuti mlevenim lesnicima (ukupno 200g). Celu tortu premazati umucenom slatkom pavlakom
 
Poslednja izmena od moderatora:
KAPRI TORTA

Kora:250gr secera,10 belanaca ,sve umutiti mikserom pa susiti u rerni 2 sata na 120 stepeni.
Glazura:150gr cokolade za kuvanje,2 kasike ulja.
I Fil(crveni):600gr malina sa 250gr secera i 2dl vode kuvati.Kad se ukuva dodati 3 pudinga od vanile umucenog u 2dl vode.Kad se fil ohladi umutiti ga sa 1,5 margarina.
II Fil(zuti):u 1l mleka skuvati 250gr secera,4 pudinga od vanile,10 zumanaca.Kad se zgusne ohladiti pa umutiti sa 1,5 margarina.
Redosled:kora,glazura od cokolade,crveni fil,zuti fil,3 slaga.
 
Poslednja izmena od moderatora:
...kad ostanu belanca... jer ste, na primer, pravili spagete karbonara za rucak...
Onda, ovako:
5 belanaca (volimo spagete : )), umutiti sa 5 kasika sesera, stvi se 1 kasika brasna OVSENE pahuljice, 5,6 kasika - zavisi koliko su velika jaja. To se ispece kao svaki patispanj za tortu.
Otvori se konzerva voca (breskve, ananas, sta ko ima. Ja preferiram breskve - ananas mi ja kao krompir :( - a i sirup je gusci.), prohladjena kora se doooobro zalije sirupom, natopi se do maXimuma :). Skuva se puding (2 pudinga u pola litre mleka), naravno doda se secer, u prohladjen se umuti pola putera/margarina. (ko voli ,moze i ceo, ali meni je to mnogo. ) malo se satvi na koru, naslazu se breskve isecene na kriske, namaze se ostatak fila. Odozgop se stavi slag, iz kesice. I gotovo. U frizider sa tortom.
E, kad malo odstoji, tj. kad pahuljice upiju sirup, i nabubre... Njam!
Kada sam to prvi put napravila (pomislila sam na reform tortu - belanca i orasi sa kasikom brasna - pa umesto oraha ovsene ) konzumenti su se domisljali sta li je to. Zito? Neki seskani bareni lesnici?
Osecala sam se kao ponosni alhemicar koji je otkrio kamen mudrosti.
Sto cemo reci - kuhinjanje* donosi mnogo radosti. :)
*ova rec nije moja, tvorevina je nekadasnje forumasice, cini mi se Ruskinje, ali toliko mi se dopada da sam je uvrstila u svoj recnik.
 
Torta za 15 minuta (BRZA TORTA)
Kore za tortu su keks (plazma, piskote, petit)
Fil je slatka pavlaka (kupiti 3x200ml)
Keks umakati u mleko i redjati na tacnu. Umutiti jednu s.pavlaku, otopiti 50gr bele cokolade i dodati u pavlaku, pa premazati preko keksa. Redjati drugi red keksa, pa umutiti drugu pavlaku, otopiti 50gr crne cokolade pa dodati u pavlaku i premazati preko keksa. Naredjati treci red keksa, umutiti s.pavlaku i premazati celu tortu. U ovu tortu neide ni gram secera i veruj mi da je odlicna.
Slatku pavlaku kupi imlekovu.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovo je moj recept za moskva snit, svima se svidja

MOSKVA TORTA
15 jaja
600g šećera
100g prah šećera
150g oraha
150g griza
60g brašna
3 kašike sirćeta
5dl mleka
80g gustina
250g margarina
250g maslaca
300g šlaga
2 kisele pavlake (punomasne)
500g višanja
500g banana
1dl Soka od višanja

Ispeći tri kore od po: 5 belanaca, 100g šećera, 50g oraha, 50g griza, 20g brašna i kašika sirćeta

Fil I: 15 žumanaca, 300g šećera, 5dl mleka i 80g gustina kuvati na pari. U ohlađeno dodati 250g margarina i 250g maslaca penasto umućene sa 100g prah šećera.

Fil II: 300g šlaga umutiti sa 2 punomasne kisele pavlake.

Filovati: kora (prskana sokom od višanja), fil I, višnje, fil II, kora (poprskana sokom od višanja), fil I, banane, fil II, kora(prskana sokom od visanja), ukrasiti po zelji.
 
kad smo kod "MOSKVE" (jedna od mojih omiljenih! :)), ja je pravim ovako:
(mislim da sam negde već dala recept, ali nema veze)

MOSKVA ŠNIT

12 jaja
150 g oraha
100 g prženih mlevenih lešnika
200g + 18 kašika prah šećera
0,75l umućene slatke pavlake (ili 5 kesica šlaga – ako baš mora! :roll:)
300 g putera (može 1/3 margarina – ako baš mora):roll:
500g oceđenih višanja
Oko 1 konzerva seckanog ananasa
I KORA:
Izlupati čvrst sneg od 6 belanaca, dodati jednu po jednu kašiku šećera (6) i kašiku limuna (ili jabukovog sirćeta). Kad se sve dobro ulupa, dodati 6 kašika mlevenih oraha i lagano promešati.
Peći na oko 150C (najbolje je zagrejati rernu na 150 i staviti pleh, pa smanjiti na 120C)

II KORA:
Izlupati čvrst sneg od 6 belanaca, dodati jednu po jednu kašiku prah šećera (200 g) i kašiku limuna. Peći na isti način.

KREM:
Dobro izmutiti 12 žumanaca sa 12 kašika šećera i kuvati na pari. Kada se ohladi, dodati penasto umućen puter (margarin), preostale samlevene orahe i 1/4 šlaga.

Prvu koru (sa orasima) premazati 1/2 fila, zatim poređati višnje, pa premazati šlagom i posuti 1/2 pripremljenih mlevenih lešnika. Prekriti drugom korom, premazati preostalim filom, zatim poređati ananas, premazati šlagom, posuti lešnike i ukrasiti šlagom.
 
Poslednja izmena od moderatora:
A da nam "dobaciš" taj recept? :D
Može na temi "torte i kolači" ;)

... kore se prave od lisnatog testa - tanko se razvije, isece, izbode viljuskom, susi u rerni pa se onda pospe secerom u prahu i vrati u rernu da se secer istopi. Fil je od cokolade, koristili smo milku od 300g malo mleka i butera, onda slatka pavlake oko 150ml - to mora biti mlako 37C kad se premazuju kore jer se fil stegne kad se ohladi ...torta lici na napolitanke, hrskava je i pravougaonog oblika...inace orginal je bio iz neke poslasticarnice u Moskvi
 
@:) molim te probaj moj recept neki put (sa kiselom pavlakom i stavi svih 500g putera, ako ne zelis margarin uopste), probaj upola mere, videces, odusevices se, torta je strava :D
Kako si me provalila da sam razmišljala o toj kiseloj pavlaci sa šlagom u prahu? :lol:
Svakako nameravam da probam... jedino što ja lično ne volim brašno, gustin, prezle, griz... niti bilo šta slično tome u korama, pa bi se moglo kombinovati... ;)
 
A sto? Meni licno se bas svidja griz u korama, jer onako fino krcka:), a brasno ide samo jedna kasika po kori i moze i bez....:ok:
Ma sve je stvar ukusa!
Kad sam bila mala, torte sam jela tako što odvojim fil, pojedem - ostalo ostavim.
A kad torta stoji u frižideru, fil se lepo stegne, pa je to jako jednostavno! :D
Jednom sam to uradila i ne znam šta mi bi, pa kore vratila (to je ono kad gosti odu a ostatak torte ostavi u frižider pa se sladiš sledećeg dana ;)). One se nekako spojile i moja mama uzme da jede i zagleda ono parče torte pošto je probala (bile i kore i fil sa čokoladom pa se slojevi teško razlikuju vizuelno) i kaže: "Čudno... baš je bilo dosta fila... a sve upilo!" :confused:
Ja u smeh... :lol::lol::lol:
U stvari, jako sam slabo i retko jela torte dok nisam ukapirala da se kore mogu praviti i bez brašna (i sl.)

PS Tek malopre imala malo vremena pa prošetala po tvom sajtu. Torte su fenomenalne. Šteta što nisi bliže... :(
 
I ja sam se sada nasmejala, jer sam i ja isto radila s filom i korama. Sada imam drugi problem, samo probam tortu i ostavim, jer mi se ne svidja, retko koja mi se svidi. To sam odmah povezala s onim tvojim postom, 'vidis ljudi jedu i svidja im se a tebi se gadi, koliko ima nekvalitetnog materijala', tako i ja. Skoro sam dala recept jednoj drugarici za tortu, odem posle toga na rodjendan i torta mi se uopste ne svidja. Bilo mi je glupo da joj kazem, ali sam napomenula da nije ista kao moja, a ona kaze "pa nisam stavila maslac, umesto plazme obican keks, nisam imala dovoljno lesnika, pa sam stavila i orahe, a u slag nisam stavljala mleko u prahu" :mad:- mislim sta reci?!? Upropastila onako lepu tortu zbog 2-3 stotine dinara! Torta je inace labudovo jezero.

Hvala za pohvale, a saljem ja torte, samo kazi, odmah zovem zeta da ga zaposlim:lol::lol::lol:....(zet mi je iz Zrenjanina;))
 
I ja sam se sada nasmejala, jer sam i ja isto radila s filom i korama. Sada imam drugi problem, samo probam tortu i ostavim, jer mi se ne svidja, retko koja mi se svidi. To sam odmah povezala s onim tvojim postom, 'vidis ljudi jedu i svidja im se a tebi se gadi, koliko ima nekvalitetnog materijala', tako i ja. Skoro sam dala recept jednoj drugarici za tortu, odem posle toga na rodjendan i torta mi se uopste ne svidja. Bilo mi je glupo da joj kazem, ali sam napomenula da nije ista kao moja, a ona kaze "pa nisam stavila maslac, umesto plazme obican keks, nisam imala dovoljno lesnika, pa sam stavila i orahe, a u slag nisam stavljala mleko u prahu" :mad:- mislim sta reci?!? Upropastila onako lepu tortu zbog 2-3 stotine dinara! Torta je inace labudovo jezero.

Hvala za pohvale, a saljem ja torte, samo kazi, odmah zovem zeta da ga zaposlim:lol::lol::lol:....(zet mi je iz Zrenjanina;))
A da nam dobaciš recept za taj balet? ;)
Obećavam da ću upotrebiti i puter i plazmu i sve što kažeš... ;):D
 
Drage prijateljice, zaljubljenice u kulinarstvo,
Saljem vam ovaj link za Sajt na kome sam registrovana, mada , pretpostavljam da ste na njemu vec bile! http://www.gastronomija.info/index.php
To ne znaci da se necu - zajedno sa vama ubuduce zalagati da nam i ovaj Podforum na Krstarici sto vise uznapreduje!:D Pisem vam ovu poruku na ovoj Temi, mada je po malo off-topic, ali vazno je da se cujemo! Puno vas pozdravljam i eto me uskoro i sa Mojom skolom kuvanja, koja ce biti pristupaacna, laka i iznad svega zanimljiva za sve "polaznike". Jos sam u fazi planiranja...Bice tu i lepe saradnje, a sve u cilju druzenja. Pozdrav od Ljiljane:D:D:D
 
Evo baleta, ali s upozorenjem svima da ne menjaju nista i bice torta mljac...

LABUDOVO JEZERO

15 jaja
900g šećera
50g prah šećera
400g lešnika
180g plazma keksa
3 kašike sirćeta
100g pudinga od vanile
80g gustina
12dl mleka
125g margarina
125g maslaca
250g šlaga
100g mleka u prahu

Ispeći tri kore od po: 5 belanaca, 200g šećera, 50g lešnika, 60g plazma keksa i kašika sirćeta

Fil I: 15 žumanaca, 300 g šećera, 100g pudinga od vanile, 80g gustina i 10dl mleka kuvati na pari. U ohlađeno dodati maslac i margarin penasto umućene sa 50g prah šećera i 250g prepečenog, samlevenog lešnika.

Fil II: 250 g šlaga, mutiti sa 2dl mleka, pa dodati 100g mleka u prahu.

Filovati: kora, fil I, fil II, kora...
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top