TORTE: recepti, saveti, ideje...

Ovaj recept dobih od svoje tetke-majstora za torte.:) ......Izdasan je i sjajan.Probajte.
GRČKA TORTA
K o r e:Umutiti 7 belanaca u čvrst sneg i postepeno dodavati 7 kašika šećera. Sve to dobro umutiti mikserom i dodati 7 kašika mlevenih oraha, 7 kašika mlevenog plazma keksa i 2 supene kašike mleka. Masu polako izmešati varjačom i peći na 180ºC, oko 20 minuta. Tepsija treba da je otprilike veličine 40×25 cm. Obavezno staviti pek papir.
Ispeći još jednu koru kao prethodnu.
F i l:Umutiti 14 žumanaca sa 8 dk šećera.
Od ½ lit. mleka oduzeti malo, razmutiti 4 supene kašike brašna i dodati žumancima i šećeru.
Ostatak mleka staviti da provri i kuvati na blagoj vatri gornju masu.
Kada se masa ohladi, dodati 2 umućena “RAMA” margarina sa 12 dk prah šećera. Sve dobro izmešati mikserom.
U masu dodati još 20 dk prženih i seckanih oraha, 20 dk izlomljenog plazma keksa i 20 dk izlomljene mlečne čokolade.
Sve polako i dobro izmešati (varjačom) i staviti između 2 kore.
Torta se prekrije karamel šamom.
Karamel šam:6 belanaca umutiti u čvrsti sneg i postepeno dodavati 8 supenih kašika šećera. Sve dobro umutiti.
15 dk šećera otopiti (da se malo uprži) i polako u tankom mlazu sipati u šam uz stalno mućenje mikserom. (Ovo moraju raditi 2 osobe: jedna muti mikserom, a druga sipa rastopljeni šećer!!!).
Kada je sav šećer sasut, nastaviti mutiti još malo mikserom da masa bude glatka, tortu prekriti šamom i držati je u frižideru!!!
Tortu obavezno napraviti jedan dan pre upotrebe!!!
A ovako izgleda njena tortica,uz dekoraciju(cokoladni slistici i masnice,i kuglice)...:)
 
Poslednja izmena:
Moja verzija za Grcku tortu:

testo: 10 belanca, 12 kasika secera, 100 gr. seckanih oraha, 2 kasike mlevenih oraha, 2 kasike mlevenog keksa, 2 kasike brasna i korica od limuna.Peku se dve kore u pleh 40x34.Od obadve kore se otsece 1/3 pa se dobiju 3 kore.
1 Fil: 1/ 2 l mleka, 2 pudinga od vanile i 5 kasika secera, ukuva se krem.U hladno se dodaje 250 gr. margarina, prethodno ukuvana 10 zumanca sa 5 kasika secera, na pari, pa ohladjena, 200 gr. seckanih oraha, 100 gr. seckane crne cokolade, 100 gr. lomljene plazme.

2Fil: 1/ 2 l mleka, 2 pudinga od cokolade i 5 kasika secera, ukuva se krem.U hladno se dodaje 250 gr. margarina, prethodno ukuvana 1 zumanca sa 5 kasika secera, na pari, pa ohladjena, 200 gr. seckanih oraha, 100 gr. seckane bele cokolade, 100 gr. lomljene plazme.

Redja se testo, 1/2 cokoladnog krema, 1/2 vanila krema, testo, 1/2 cokoladnog krema, 1/2 vanila krema, testo. Za domacu upotrebu sa strane premazem sa kremovima, ostavim malo, odozgo prelijem cokoladom.
 
Jeco, super je recept:))
Nesto slicno pravim:))
Taj RAMA margarin ili kako ga vec zovu Rama kocka je fenomenalan, kupovala sam ga na pijacama u SU svaki put kada sam tamo bila, ali ovde kod mene ga nema:((.
sneskoz::zimag::snesko::snesko3:

Draga Mariska,pa nije nikakav problem,ako ti nekada bude zatrebalo,slobodno kazi,ja cu ti ga kupiti kod mene u Subotici,pa cu ti ga poslati,onom brzom postom,nikakav problem.samo kazi,ako zatrebas..pa,zato smo tu da se ispomazemo....z:)
 
Ovaj recept dobih od svoje tetke-majstora za torte.:) ......Izdasan je i sjajan.Probajte.
GRČKA TORTA
K o r e:Umutiti 7 belanaca u čvrst sneg i postepeno dodavati 7 kašika šećera. Sve to dobro umutiti mikserom i dodati 7 kašika mlevenih oraha, 7 kašika mlevenog plazma keksa i 2 supene kašike mleka. Masu polako izmešati varjačom i peći na 180ºC, oko 20 minuta. Tepsija treba da je otprilike veličine 40×25 cm. Obavezno staviti pek papir.
Ispeći još jednu koru kao prethodnu.
F i l:Umutiti 14 žumanaca sa 8 dk šećera.
Od ½ lit. mleka oduzeti malo, razmutiti 4 supene kašike brašna i dodati žumancima i šećeru.
Ostatak mleka staviti da provri i kuvati na blagoj vatri gornju masu.
Kada se masa ohladi, dodati 2 umućena “RAMA” margarina sa 12 dk prah šećera. Sve dobro izmešati mikserom.
U masu dodati još 20 dk prženih i seckanih oraha, 20 dk izlomljenog plazma keksa i 20 dk izlomljene mlečne čokolade.
Sve polako i dobro izmešati (varjačom) i staviti između 2 kore.
Torta se prekrije karamel šamom.
Karamel šam:6 belanaca umutiti u čvrsti sneg i postepeno dodavati 8 supenih kašika šećera. Sve dobro umutiti.
15 dk šećera otopiti (da se malo uprži) i polako u tankom mlazu sipati u šam uz stalno mućenje mikserom. (Ovo moraju raditi 2 osobe: jedna muti mikserom, a druga sipa rastopljeni šećer!!!).
Kada je sav šećer sasut, nastaviti mutiti još malo mikserom da masa bude glatka, tortu prekriti šamom i držati je u frižideru!!!
Tortu obavezno napraviti jedan dan pre upotrebe!!!
A ovako izgleda njena tortica,uz dekoraciju(cokoladni slistici i masnice,i kuglice)...:)

kako su ti lepe ove dekoracije od čokolade.Da li si ih sama pravila?
 
Poslednja izmena:
Iamam pitanjce :zstidljivko: planiram za NG da pravim Vasinu tortu (tortu nad tortama, prvu medju jednakima, citaj:moju omiljenu tortuz:lol:). Pravila sam je i ranije, ali sam uvek imala problem sa saumom tj. kada kuvam saum od belanaca na pari nikada ne znam kada je gotov, pa mi se cesto desavalo da ga skinem i tek kada se ohladi neskuvani deo belanceta se opusti z:cry:
Citala sam u nekom starom kuvaru da treba napraviti obruc od zice i zahvatiti saum, pa se valjda on dune, ali se ne secam kako treba da reaguje. Da li neko zna kako cu tacno da odredim da li je dovoljno kuvan, a da nije odokativno. Meni odokativno ne ide bas najbolje.z:lol:

edit pretpostavljam da znate koja je Vasina torta (ona sto ima samo jednu koru i dva fila, dole od cokolade, oraha i soka pomorandze) i gornji taj nesrecni saum.
 
Poslednja izmena:
Saum za VAsinu tortu po mom receptu ide sa przenim secerom.Ali pretpostavljam da ga pravis klasicni beli.Najbolji recept koji sam dobila je od nase Marije iz Vukovara pre nekih 10-tak god. je sledeci:
2dl belanaca staviti u sud i dodati 450 gr secera.Sve to staviti u drugu posudu sa vodom koja kuva.Mutiti mikserom oko 7 min. i pred kraj dodati par kapi limuna.Kada skines sa pare mutiti slabijom brzinom jos oko 1 min. i saum je gotov.Mozes sa njim raditi sve dekoracije sa spricom kao i sa slagom.Veoma je zahvalan za raditi i ono sto se meni posebno svidja,ne useceri se a posebno lepog je ukusa...Nadam se da sam malo pomogla.
 
Ovaj saum koji pravim ide ovako: skuva se sirup od 250g secera i 2 case vode (pretpostvaljam one od 2dl), umuti se 6 belanaca i pomesaju sa sirupom i onda se kuva na pari dok se ne zgusne. Onda se skine sa pare i muti se dok se ne ohladi. Obicno kada se ohladi shvatim da nije dovoljno kuvano, jer se deo opusti.z:cry:

Mozda moze par kapi pomorandzinog soka, umesto limuna?

edit opsti problem sa starim kuvarima je to sto ne pise ni koliko peci ili kuvati, ni na kojoj T, a nekada ne pise ni tacna kolicina (npr. kazu 3 stangle cokolade), otkud znam koliko gr su tri stangle bile u ono vreme, danas je to pola table tj. 50gr.
 
Poslednja izmena:
Saum za VAsinu tortu po mom receptu ide sa przenim secerom.Ali pretpostavljam da ga pravis klasicni beli.Najbolji recept koji sam dobila je od nase Marije iz Vukovara pre nekih 10-tak god. je sledeci:
2dl belanaca staviti u sud i dodati 450 gr secera.Sve to staviti u drugu posudu sa vodom koja kuva.Mutiti mikserom oko 7 min. i pred kraj dodati par kapi limuna.Kada skines sa pare mutiti slabijom brzinom jos oko 1 min. i saum je gotov.Mozes sa njim raditi sve dekoracije sa spricom kao i sa slagom.Veoma je zahvalan za raditi i ono sto se meni posebno svidja,ne useceri se a posebno lepog je ukusa...Nadam se da sam malo pomogla.

Izvini a koliko belanaca ide u 2dl? Ili si mislila na 2 kom.
 
U pitanju je osnovni recept,a vi prilagodite kolicine koje vama odgovaraju.S obzirom da Zozonce pravi tortu,Vasinu to je to jer je na toj torti veoma bitan saum.
Sto se tice limuna,on je tu da da ukus ali i dodatno stegne belanca tako da nisam sigurna da li moze sok od narandze jer je on dosta vodenastiji.Mozda da rastvoris malo limuntusa...Limun daje i dodatni sjaj.
 
U pitanju je osnovni recept,a vi prilagodite kolicine koje vama odgovaraju.S obzirom da Zozonce pravi tortu,Vasinu to je to jer je na toj torti veoma bitan saum.
Sto se tice limuna,on je tu da da ukus ali i dodatno stegne belanca tako da nisam sigurna da li moze sok od narandze jer je on dosta vodenastiji.Mozda da rastvoris malo limuntusa...Limun daje i dodatni sjaj.

Nije lose sa slagom (jednom sam tako pravila kada je saum propaoz:(( ), ali nije to to.

U pravu si za limun, on steze, nego sam mislila da stavim sok od pomorandze, jer on ide u fil, ali nema tu kiselinu da stegne belanca da ne cure.
 
kako su ti lepe ove dekoracije od čokolade.Da li si ih sama pravila?

Nisam.Ovo sam postavila sliku njene torte,da vidite kako izgleda tortica,kada se napravi.
Tatka je majstor za ukrasavanje,a ja se jos ucim...z:) Inace,ako te zanima,kako je napravila te listice...Uzbrala je par listova,onako lepih i velikih ...Dobro ih oprala detrdzentom,i sa jedne i druge strane.Otopila samo cokoladu za kuvanje i namazala kasikicom na listic.Ali ne sa one strane gde je lice,vec nalicje,jel se te zilice najjasnije vide sa nalicja.MOras paziti da ne stavis ni premalo cokolade kada mazes na listic,ali ni previse.Ostavis nekih desetak minuta u frizideru da se stegne i gotovo.Masnice su nesto komplikovanije,pa cu sa slikama,postaviti uputstvo ovih dana.
 
Nisam.Ovo sam postavila sliku njene torte,da vidite kako izgleda tortica,kada se napravi.
Tatka je majstor za ukrasavanje,a ja se jos ucim...z:) Inace,ako te zanima,kako je napravila te listice...Uzbrala je par listova,onako lepih i velikih ...Dobro ih oprala detrdzentom,i sa jedne i druge strane.Otopila samo cokoladu za kuvanje i namazala kasikicom na listic.Ali ne sa one strane gde je lice,vec nalicje,jel se te zilice najjasnije vide sa nalicja.MOras paziti da ne stavis ni premalo cokolade kada mazes na listic,ali ni previse.Ostavis nekih desetak minuta u frizideru da se stegne i gotovo.Masnice su nesto komplikovanije,pa cu sa slikama,postaviti uputstvo ovih dana.

Oduševljena sam idejom.Svaka čast.z:girl:
 
Drugari ima li neko recept za reform tortu, proveren(tj. "pravila vise puta i bash je dobra")?!
Trazila sam po netu i sve nesto razlicito...

Ja priznajem da nisam ljubitelj reform torte, ali moj dragi je obožava (za njega postoji reforma pa puuuuuuuno mesta prazno pa reforma, pa tek onda neke druge torte), a kažzu da je njegova majka neprevaziđena u pravljenju reforme. I zaista je odlična.

E sad... kao kod svakog majstora, i kod nje je dosta toga "po osećaju", jer jaje nije uvek iste veličine, kašika nije uvek - kašika... ali u osnovi potrebno je:
za kore:

12 (4x3) belanaca
360g (4x90) šećera
360g (4x90) mlevenih oraha
Umuti se čvrst sneg od belanaca, lagano dodaje šećer i u jako dobro umućenu penu, lagano se umešaju orasi.
Što su kore tanje - to bolje.

Fil:
12 žumanaca
18 kašika šećera
250 g putera
250 - 300g čokolade za kuvanje
1/4l slatke pavlake

Žumanca se dobro umute sa šećerom i skuvaju na pari. Kad je fil gotov, doda se izlomljena čokolada
Penasto se umuti puter i sjedini sa žumancima kad se ohlade.
Ulupa se slatka pavlaka i sve se lagano sjedini.
 
Ja priznajem da nisam ljubitelj reform torte, ali moj dragi je obožava (za njega postoji reforma pa puuuuuuuno mesta prazno pa reforma, pa tek onda neke druge torte), a kažzu da je njegova majka neprevaziđena u pravljenju reforme. I zaista je odlična.

E sad... kao kod svakog majstora, i kod nje je dosta toga "po osećaju", jer jaje nije uvek iste veličine, kašika nije uvek - kašika... ali u osnovi potrebno je:
za kore:

12 (4x3) belanaca
360g (4x90) šećera
360g (4x90) mlevenih oraha
Umuti se čvrst sneg od belanaca, lagano dodaje šećer i u jako dobro umućenu penu, lagano se umešaju orasi.
Što su kore tanje - to bolje.

Fil:
12 žumanaca
18 kašika šećera
250 g putera
250 - 300g čokolade za kuvanje
1/4l slatke pavlake

Žumanca se dobro umute sa šećerom i skuvaju na pari. Kad je fil gotov, doda se izlomljena čokolada
Penasto se umuti puter i sjedini sa žumancima kad se ohlade.
Ulupa se slatka pavlaka i sve se lagano sjedini.

Spavas li ti nekad:zpozdrav:?
 

Slične teme


Back
Top