TORTE: recepti, saveti, ideje...

Evo i ja da napišem koji recept

TORTA NUTELA

Piškota-6 zumanaca umutiti penasto sa 60gr secera,dodamo 4-5 kasika nutele .Posebno umutimo 6 belanaca sa 60gr secera,1/3 snega od belanaca dodamo u zumanca,180gr brasna,1 prasak za pecivo i 1 vanil secer,promesamo i dodamo ostatak snega od belanaca.Peci na 180 stepeni oko 30 min(zavisi od rerne)
Kada se ohladi preseci na 3 dela

Fil:500ml slatke pavlake umutimo al nejako cvrsto dodamo 5kasika nutele i onda dobro izmiksamo.

Pre filovanja kore poprskati mlekom,u mleko moze malo i ruma.

p.s. zadnje vreme sam povecala malo meru za fil i stavim 750ml slatke pavlake i nutelu po zelji
 
AAAAA, pomoć! Pekla sam kore (jaja, šećer, margarin, čokolada i malo brašna) i skroz su mi se stvrdnule. Ovo mi se nikad nije dogodilo sa tim receptom. Ukusne su, odlomila sam parče, ali tvrde. Ima li im pomoći (prelivanje mlekom), ili moram sve ponovo?
 
Направиш шербет (упржен шећер + вода), охладиш и прелијеш кору. Кад упије, филујеш. Ово увек пали и нема страха да ће да прокисне или надјача друге укусе. Евентуално, у то можеш исцедити сок од поморанџе.
 
Olgice, definitivno ću ispobati ovo. Mislim baš mi greota, otišlo dosta materijala i to lepog.
Daco meni je inače omiljena kombinacija čokolada sa narandžama. Često pravimo onu Minjinu torticu http://www.blogoye.org/kuhinjica/62140/%C8okoladna+bomba.html , s' tim što ja dodam još u koru, ili preliv za koru cimet, a pre nego što sipam fil pobacam domaće kandirane narandze. Ili u koru dodam rum a pobacam višnje koje su uvaljane u prah šećer.
 
Evo i ja da napišem koji recept

TORTA NUTELA

Piškota-6 zumanaca umutiti penasto sa 60gr secera,dodamo 4-5 kasika nutele .Posebno umutimo 6 belanaca sa 60gr secera,1/3 snega od belanaca dodamo u zumanca,180gr brasna,1 prasak za pecivo i 1 vanil secer,promesamo i dodamo ostatak snega od belanaca.Peci na 180 stepeni oko 30 min(zavisi od rerne)
Kada se ohladi preseci na 3 dela

Fil:500ml slatke pavlake umutimo al nejako cvrsto dodamo 5kasika nutele i onda dobro izmiksamo.

Pre filovanja kore poprskati mlekom,u mleko moze malo i ruma.

p.s. zadnje vreme sam povecala malo meru za fil i stavim 750ml slatke pavlake i nutelu po zelji
Danas smo jeli ovu tortu, ja smanjila meru kao mnogo je za nas... Kad ono opstenarodno odusevljenje... Bas je ukusna, lagana. Hvala na receptu!
 
Ajde cure ,procice kesten a mi ni jednog recepta nismo postavile.Salim se.Ima li kakav dobar recept za kesten tortu,da mi prosiri vidike?Da ne vrtim stalno jedno te isto.

Ja imam jednu "odokativnu"
Kesten pire (recimo 300-400g, ja volim kad nema nikakvih dodataka i aroma... tipa ruma) se pomeša sa 2 pakovanja krem šlaga ukus čokolada.
Osnova može da bude bilo koja "testasta" kora (prelivena mlekom), ili bilo koji keks, meni tu nekako najbolje leže piškote, takođe natopljene mlekom (može da se razmuti i nekoliko kašičica neskvika ili sl.)
Premaže se šlagom i prelije glazurom od čokolade. Ili pospe rendanom čokoladom.
 
Evo meni se ova cini zanimljiva:

LAGANA VOĆNA TORTA

Sastojci za kore:

12 bjelanjaka
12 žlica šećera
12 žlica brašna

Ispeći 3 kore od bjelanjaka

1 kora : umutiti snijeg od 4 bjelanjka sa 4 žlice kristal šećera, 4 žlice brašna
Kore peći na pak papiru radi lakšeg odvajanja.
Prije filanja - u pleh gdje su se pekle kore naliti mlijeko i potopiti svaku koricu sa obje strane. Slobodno iako djeluju krhko neće puknuti.

Sastojci za kremu:

12 žumanjaka
12 žlica šećera
6 žlica gustina
½ l mlijeka
250 g putra

Na pari kuhati slijedeće - 12 žumanjaka i 12 žlica šećera umutiti, zatim dodati 6 žlica gustina ili 12 žlica brašna (bolje gustin) i onda dodati ½ l mlijeka. Kada je krema skuhana, ostaviti da se ohladi. 250 gr putra umutiti i pomiješati sa ohlađenom kremom.

Redoslijed filanja: kora - krema- red banana narezanih na kolutiće - kora – krema -maline - kora - krema - banane - na kraju cijelu tortu premazati šlagom.
 
Ajde cure ,procice kesten a mi ni jednog recepta nismo postavile.Salim se.Ima li kakav dobar recept za kesten tortu,da mi prosiri vidike?Da ne vrtim stalno jedno te isto.
Нису баш све торте, али су са кестен пиреом:
1. ТРОУГЛОВИ СА КЕСТЕН ПИРЕОМ
Помешати 500g кестен пиреа са 125g путера, додати 100g омекшале чоколаде, шећера по укусу и по жељи арому (рум, кафа и сл.). Добро смесити.
Калуп троугаоног облика обложити фолијом, па преко ње нанети масу од кестена. Средину испунити улупаном слатком павлаком и ставити у фрижидер.
Од 2 јајета испећи пишкоту и исећи је на димензије калупа. Поклопити калуп, преврнути и истрести на тацну. Украсити шлагом или глазуром од чоколаде.
Уместо печене пишкоте, једноставније је користити пишкоте или кекс.

2. КЕСТЕН ШНИТЕ
КОРА: Добро умутити 4 жуманца, 120g шећера, једно цело јаје и 1 ванилин шећер. У то додати 140g кестен пиреа, 100g омекшале чоколаде, 1 кашику брашна и снег од 4 беланца. Пећи у подмазаном и брашном посутом плеху. Печено расећи по дужини (добију се две траке). Коре пре филовања премазати џемом од кајсија (унутрашње стране које су у контакту са филом)
ФИЛ: Помешати 250g кестен пиреа са 180g путера, додати 180g шећера у праху, ванилин шећер и по жељи рум. Добро смесити и филовати.
По жељи украсити глазуром од чоколаде и шлагом.

3. ЛАРИНА ТОРТА
КОРА: 8 јаја, 8 кашика шећера, 100g омекшале чоколаде, 10 кашика ораха и 3 кашике брашна. Испећи кору у четвртастом плеху и поделити на 3 дела.
ФИЛ: У 200g шећера додати мало воде и шпиновати као за слатко, па у вруће додати 200g млевених ораха и 3 ванилин шећера. Склонити са рингле и мешати док се не охлади и побели. Умутити 250g маргарина и сјединити са охлађеним орасима. На крају у масу додати 500g кестен пиреа. Филовати и формирати торту.
 
Ispade da već imam ispisano:

potrebno je:
kore (x 4):
- 5 belanaca (4x3)
- 5 kašika šećera
- 100g samlevenih (seckanih) oraha (80g)

Ulupati čvrst sneg od belanaca, dodati šećer i orahe i izliti masu u podmazan i brašnom posut pleh (ili kalup obložen papirom).
Peći svaku koru na tihoj vatri (100 – 150C) oko sat vremena.

Preliv: I
- 300g šećera (180g)
- 150g putera (90g)

Ispržiti šećer, u vreo dodati puter i preliti preko pečenih kora.

Preliv II
- 150g putera (90g)
- 250g čokolade (150g)

Otopiti puter, dodati čokoladu, preliti preko karamela i ostaviti da prenoći.

Fil:
- 20 žumanaca (12)
- 20 kašika šećera (12)
- 250g putera (150g)

Skuvati na pari žumanca sa šećerom, u ohlađeno dodati penasto umućen puter.

Filovati kore i ukrasiti po želji (za domaću varijantu orasima, krupno rendanom čokoladom, prženim šećerom... )

U zagradi su umanjene mere... za neku "normalnu" količinu.
Evo kao novi clan foruma da dam doprinos u vidu recepta za meni jednu od omiljenih zimskih torti (za leto je mozda teska).
Bomba torta

Kora:umutiti 6 jaja,sa 6 kasika secera,dodati 6 kasika mlevenih oraha, 1 kasiku brasna i malo praska za pecivo.Koru peci u podmazanom plehu.
Fil:penasto umutiti 250 gr. margarina sa 200 gr secera u prahu i 6 zumanaca,Masi dodati 150 gr. mlevenih oraha, 300 gr. mlevene plazme i sok od pomorandze.
Slag:6 belanaca umutiti penasto sa 200 gr. secera u prahu.Uspilovati 6 kasika secera i dodati u slag dok je jos vruce.Masu mutiti dok se sve lepo ne sjedini.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Evo jedne krajnje jednostavne letnje torte sa kiselom pavlakom. Potrebno je: 1/2 kg piskota, 5 casa pavlake, 400 gr. secera u prahu, 1 kg. banana,oko 300 gr. slaga. U ciniji razmutiti secer i pavlaku.Piskote kvasiti u mleku i redjati na tacni, prvi sloj premazati pavlakom, potom odozgo staviti seckane banane pa tanak sloj fila, cisto da se sledeci red piskoti zalepi. Potom dodati red piskoti nakvasenih u mleku, ostatak fila i preko toga umuceni slag.
 
:bye: Vise mi ne trebaju sveske sa receptima i kuvari, kad ovde svasta ima.:D Jel moze neko da mi kaze da li nekad neko parce torte stavi u zamrzivac za par dana ili nedelja kasnije? Ja to radim ali nisam sigurna u zdravstvenu ispravnost takve torte. Naprimer, da li slag valja posle 10 dana kad se izvadi iz zamrzivaca, ili puding:think:
 
:bye: Vise mi ne trebaju sveske sa receptima i kuvari, kad ovde svasta ima.:D Jel moze neko da mi kaze da li nekad neko parce torte stavi u zamrzivac za par dana ili nedelja kasnije? Ja to radim ali nisam sigurna u zdravstvenu ispravnost takve torte. Naprimer, da li slag valja posle 10 dana kad se izvadi iz zamrzivaca, ili puding:think:

Ja zaista često zamrzavam torte, pa kad se mojima jede nešto slatko ne moram da izmišljam-ko da mi je poklonila dobra vila. Hvala Bogu živi smo i zdravi. Naravno da sve torte ne treba zamrzavati, mislim na neke kremaste. Ja cele torte (klivlend,žito, moskva šnit, čololadne) isečem na parčad, malo ih razmaknem i zamrznem.To mi je ostao fazon kada se rodio moj sin. Za prvo dete, tj. kada su dolazili gosti da vide moju princezu, pravila sam torte kolače, padala na nos, pa se onda to vuklo po frižideru, jer nismo baš svaki put uspevali da ih pojedemo. A onda sam se opametila i radila baš kako sam i rekla. Nije bilo iznenadjenja.Izvadim nekoliko parčića, oni se opuste na sobnoj temperaturi, nekoliko puta je pomagala i mikrotalasna. Ispala sam savršena domaćica, uvek super torta da se posluže i najvljeni i nenajavljeni gosti. Slično sam radila i sa sitnim kolačima, slanim rolatima, piticama od sira-već gotovi ili polugotovi su leškarili u zamrzivaču.
 
:hvala: Ja zamrzavam redovno, al sam po prirodi sumnjicava. Pre neki dan sam pravila neki kolac tipa piskote, bez fila, sa visnjama, znaci u testu, i to sam zamrzla. Ali te visnje su vec prethodno bile zamrznute, pa se pekle u kolacu, pa opet u zamrzivac. Jel ta moja briga malo i cepidlacenje, kad nam po radnjama i onako prodaju sve i svasta:tajna:
 
Ja redovno zamrzavam torte i to unapred kada je na primer kod nas neko slavlje znam da cu imati goste ja zamrznem gotove torte. jedino ako slag ide preko fila njega ne stavljam nego ga umutim tek kada izvadim tortu.
Takodje i gibanicu slozim u pleh pa u zamrzivac i kada se neko najavi samo u rernu.
Nemam strah od zamrzavanja i nekada mi neke stvari bas dugo stoje (npr. imam jos proslogodisnjih paprika).
U principu izbegavam duplo zamrzavanje ali ne bih to primenila na torti sa visnjama tj. i nju bih zamrzla bez obzira sto su visnje vec bile u frizu
 
Sto se zamrzavanja tice,nikada nisam zamrzavala kolace i torte za porudzbinu,koliko god bila u frci.
Za licne potrebe zamrzavam kolace,recimo pred novu god.napravim vise vrsta, isecem i stavim deo u zamrzivac.Imam onda i za Bozic i srpsku...Sto se torti tice i kolaca koji se prave za dnevne potrebe,iskreno,ne stignem da ih zamrznem,jer bez obzira na kolicinu slatkog u kuci,kod mene se to uvek pojede.Inace kada su bile Babine moje dece i pre toga nasa svadba,da se ne bi bacalo, torte sam isekla na delove i zamrzla na tacni,a onda svaki komad u kesu.Slag sa takvih torti sam skidala,a onda kada ih izvadim , ulupam slag i torte su spremne za pojesti.
Kod ovakvih stvari je jedino bitno da u zamrzivacu nema paprike,boranije i dr. namirnica koje imaju jake mirise ,jer bez obzira na pakovanje povuku miris kolaci i torte.
 
Evo i ja da napišem koji recept

TORTA NUTELA

Piškota-6 zumanaca umutiti penasto sa 60gr secera,dodamo 4-5 kasika nutele .Posebno umutimo 6 belanaca sa 60gr secera,1/3 snega od belanaca dodamo u zumanca,180gr brasna,1 prasak za pecivo i 1 vanil secer,promesamo i dodamo ostatak snega od belanaca.Peci na 180 stepeni oko 30 min(zavisi od rerne)
Kada se ohladi preseci na 3 dela

Fil:500ml slatke pavlake umutimo al nejako cvrsto dodamo 5kasika nutele i onda dobro izmiksamo.

Pre filovanja kore poprskati mlekom,u mleko moze malo i ruma.

p.s. zadnje vreme sam povecala malo meru za fil i stavim 750ml slatke pavlake i nutelu po zelji

Evo i ja sam juce pravila ovu tortu i vec je pojedena ( dobro imali smo i goste sinoc)
Torta je savrsena ali definitivno se odlucite za varijantu sa vise fila jer testo upije fil pa izgleda kao da u sredini uopste nema fila
 
Evo... ovde ima dva... da li je neko pravio to ne znam
Teta Iro, ja imam ovaj recept, ako neko ima bolji, neka ga iskucka, vec negde to i napisala:bye::bye:

Esterhazi torta

Korica:
4 belanca
100g secera
100g mlevenih, pecenih lesnika
1 kasika brasna.
Koricu pecem u cetvrtastom plehu, jer je to obicno za kucnu varijantu.
Ispeci 5 ovakvih korica.
Fil:
20 zumanaca umutiti sa 15 kasika secera, dodati 250 g gustina i skuvati u 1,5 l mleka, koje vrije. Posebno umutiti 500g putera sa 250g secera u prahu i obe mase hladne spojiti!
Za posipanje fila: 200g secera otopiti u karamel i dodati 200f pecenih, krupno seckanih lesnika, kad se karamel stegne i ohladi usitniti ga.
Redjanje: kora-fil-usitnjeni karamel i tako redom.
Cela torta se premaze glazurom od 2 belanceta i 150g prah secera, a kad se prosusi izvuku se one crtice otopljenom ili tecnom cokoladom, ja sam malo smotana za taj deo.

Esterhazi torta

12 belanaca
300 g secera
250 g ml. lesnika
5 kas. brasna

Ispeci 4 kore od ovoga

Fil:

12 zumanaca
250 g secera, skuvati na pari +
300 g putera
200 g ml. lesnika
 

Back
Top