TORTE: recepti, saveti, ideje...

Видим помиње се MUNCHMALLOW торта у којој се користе куповни кексићи. Пронашла сам рецепт за ове колачиће.Нисам га испробала, али по свему личе на оне куповне. Да ли да га ставим овде или у рецепте за ситне колаче?
 
Видим помиње се MUNCHMALLOW торта у којој се користе куповни кексићи. Пронашла сам рецепт за ове колачиће.Нисам га испробала, али по свему личе на оне куповне. Да ли да га ставим овде или у рецепте за ситне колаче?

Imamo i temu KOLAČI... sad ću da nađem pa da prebacim.
 
Sendi35, i ja sam pravila Kokinu cokoladnu tortu. U rinfuzu sam kupila mlecni keks bas kao sto pise u receptu, ali nisam primetila da postoji neka razlika izmedju njega ili plazme. Ali ako pise mlecni, ja stavila mlecni. Torta je super. Posalji makar parce :D
Ja isto mislim da, kad su kore u pitanju nema neke razlike.
Inače sam obožavalac plazme :worth: i nikad je ne zamenjujem drugim keksom... ali ovde mi se čini da nema razlike.
Sa druge strane, na tu količinu keksa i nije neka ušteda, naročito ako praviš za sebe.
 
Bas tako, ako pravite jednu tortu, to onda i nije neka usteda, mislim zameniti 200 gr. plazme za neki drugi keks. Tako da je najbolje ipak praviti celu tortu s plazmom i sigurno ce biti 'vrh'.
Kod nas ima da se kupi taj bambijev mlecni keks koji je zaista veoma slican plazmi (ipak nije plazma) i razlika je vise od duplo. Kilogram tog keksa je 150 din,a kg plazme je 415 din, pa je meni koja pravim po 10 takvih torti ipak neka usteda, ali vama je to 10-20 din gore-dole....
 
Bas tako, ako pravite jednu tortu, to onda i nije neka usteda, mislim zameniti 200 gr. plazme za neki drugi keks. Tako da je najbolje ipak praviti celu tortu s plazmom i sigurno ce biti 'vrh'.
Kod nas ima da se kupi taj bambijev mlecni keks koji je zaista veoma slican plazmi (ipak nije plazma) i razlika je vise od duplo. Kilogram tog keksa je 150 din,a kg plazme je 415 din, pa je meni koja pravim po 10 takvih torti ipak neka usteda, ali vama je to 10-20 din gore-dole....
Ja sam naišla na neku akciju baš tog mlečnog keksa (i setila se tebe :)) ... beše nešto oko 100 din pakovanje (e sad da li je 900g ili 1kg - ne mogu da se setim) pa sam kupila dva pakovanja "da se nađe";). Ono što mi je zanimljivo je da li ti i "plazmu" kupuješ na merenje? :think:
 
Ja neću da se pravim pametna,ali moram da kažem.

Odgovorno tvrdim i stojim iza toga da se u toj čokoladnoj torti ne primećuje razlika između "plazma" keksa i nekog drugog,ni u korama,a ni u filu.Ja probala,jedan deo pravila sa jednim keksom,drugi sa drugim,testirala na ukućanima i slučajnim prolaznicima,i niko nije primetio razliku.Niko nije rekao ova je lepša od ove druge.Ta torta je vrh sa bilo kojim keksom,potpisujem.

Čak ni moj stariji sin,koji ima vrlo istančan ukus,i primeti,ako se negde dogodi da je neko pravio istu tortu kao i ja,koja je moja,a koja tuđa,nije provalio da je jeo istu tortu,samo jednu jeftiniju,a jednu skuplju varijantu.

P.S.Iro,ne znam šta znači to "krunii se fil",kada bi mi bilo jasno,možda bih i pomogla.Ja u nedelju pravila štrudlu kod moje mame,bila mmmm,mljac...
 
Zadovoljna domacice htela sam da kazem da kada je secem fil nije kompaktan nego se mrvi i ispada, ali mislim da mi je Smeh rekla u cemu je problem. Doduse svi vole moje strudle i to smeta samo meni jer zasto nesto ne napraviti jos bolje. Valjda smo ovde , Sto bi rekla Daca, da svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujemo.
 
Po pitanju keksaa podrzavam Zadovoljnu domacicu.Pogotovo sto su neka posebno kvalitetni i prepoznatljivi proizvodi izgubili na kvalitetu ili se pojavili bolji.Moje misljenje je da je plazma u poslednje vreme prepecena i ni blizu kao nekad.Ne znam kako je koja od vas imala prilike da proba ali Jafini keksi poput Vita ili Petita sa maslacem su ,za mene, mnogo ukusniji i bolji od plazme.I daleko jeftiniji.Posto sam imala priliku da pravim ogrooomne kolicine kolaca isprobala sam sve dostupno.Svislionove Bevitu i posnog Cika lalu,preko Medelinih, Avalinih....I za sada mi je Jafa zakon.Pogotovo jer je meni dostupna fabrika pa nabavljam u njihovoj prodavnici,nazovi lomljeni keks po ceni od 70-80 din.po kg.
 
Ja kvalitet keksa procenjujem po ukusu kada napravim 'keks i mleko' ;) za decu i naravno za sebe. Ne kazem rzorice da keks koji si navela nije dobar, ali u poredjenju s plazmom, meni je ipak plazma najlepsa. Mozda je to i zbog navike i nostalgije za nekim lepsim vremenima, ali moje nepce je naviknuto na plazmu i tu nema pomoci :( Kada kazem 'keks i mleko' mislim 'plazma i mleko' :lol:

(gde su sada oni iz bambija da mi plate za ovakvu reklamu :zper::zper::zper:)
 
Samo da se javim - torta je gotova (stavila sam plazmu i u kore), cak sam uspjela i parce da probam, posto sam pravila cetvrtastu, pa sam rezala viskove :) Dobro, mozda ih i nije trebalo ravnati, ali trebao mi je izgovor da je probam ;)
Predivno!!! Odusevljena sam! A slikacu je, nadam se u toku dana, da vidite kako sam je ukrasila!
Koko, hvala na receptu i savjetima; hvala i ostalim forumasicama na pomoci!
 
Nema na cemu sendi, pa mi i jesmo tu da razmenjujemo iskustva i recepte i.....
Inace sto se te torte tice, nju sam pravila za sajam prosle godine, za najlepsi ukus torte, s tim sto sam i u kore stavila maslac, a u fil sve maslac, znaci bez margarina i sve sa plazmom. Nemate pojma kako mi je kuca mirisala posle pecenja tih korica, ali niko je nije ni primetio, ustvari nisu je ni probali oni koji su ocenjivali ukus. Ostala je netaknuta na tanjiricu koji su odneli u neki separe (pisali smo vec o tome da smo mi odozgo videli kako su tanjirice sa kolacima i tortama samo uneli u jedan odvojeni deo i ostavili :(:(:(:besna:)
 
E, evo i slika! Da budem iskrena, ideju da ukrasavanje je jednostavno moj sin prekopirao sa torte Minje iz Kraljeva (sa Coolinarike), pa sam je ja "malo" prilagodila sebi kao pocetniku. U svakom slucaju, on je odusevljen! Nije rodjendanska, ali, eto, on se pitao a i meni bilo lakse da malo kopiram, nego da smisljam sta cu i kako cu.
 

Prilozi

  • DSCN1496.jpg
    DSCN1496.jpg
    30,9 KB · Pregleda: 57
  • DSCN1499.jpg
    DSCN1499.jpg
    25,7 KB · Pregleda: 24
Poslednja izmena:
E sad ovo što ću ja da napišem ne pripada ovde,al' kada smo o keksu započeli,onda moram tu...

I uhvatila sam se za keks k'o pijan za plot,ali o tome neko vreme već razmišljam,pa da kažem.Pošto pravim sitne kolače više nego torte,trošim mnogo keksa.Probala sam razne i utvrdila sledeće:ako po receptu u kolač ide 200g keksa i 200g oraha,ukoliko ispoštujete količinu oraha predviđenu receptom,ni poslastičarev poslastičar,ni majstorov majstor neće znati da vam kaže koji ste keks koristili,ako se sami ne odate.

Ako mi ne verujete,pitajte deo Tima snova koji je bio kod mene i probao kolače koji keks sam koristila ;).Pretpostavljaju da nije "plazma",ali da li mogu da tvrde?Jer ipak su one bile moje gošće,ja sam htela da se pokažem u najboljem svetlu.

Naravno da je druga stvar sa "plazma" tortom,jer ja u nju ne dodajem orahe,ili dodam samo malo seckanih,i lomim keks,a ne meljem,jer tako mi ima "puniji" ukus.I u tom slučaju "plazma" keks dolazi do izražaja.I što koka kaže,u kombinaciji sa mlekom.I za mene je sinonim za "keks i mleko" "plazma" i mleko.Nikako drugačije.No ne znam da li sam ja omatorila,ili se stvarno nešto promenilo,ali meni to nije onaj "plazma" keks iz mog detinjstva.Prosto mi je nekako drugačiji,kao da su promenili tehnologiju.
 
Domacice i ja sam primetila da je "plazma" nesto drugacija. U coko tortu, ono iste kore isti fil, obicno stavim pola"plazme", pola nekog drugog keksa, i bude dobro, nema neke raylike. Ali, jela sam skoro neku "plazma" tortu, keks je menjao korice, Jaca je kuckala slican recept, "plazma" mi uopste nije licila na onu koju sam nekad jela.
Ovo je bio komentar i druih koji su probali tortu, iskreno, bas volim"plazmu" i to onaj njen stari smek:bye::bye:
 
Ovo sa orasima (ili bilo kojim dodacima)i plazmom - stoji.
Inače sam ne ljubitelj, već obožavalac "plazme" od detinjstva i nema šanse da dozvolim da mi se ukus "plazma" torte kvari orasima, ne daj Bože želeom ili nečim sličnim :rtfm:.
Međutim, ukusi su različiti i najveća većina ljudi uopšte ne pravi razliku... keks je - keks.
Sećam se u ono vreme krize, išla sam na doček Nove godine u NS kod drugarice i napravila kozačke kape i bajadere. Umesto keksa, za bajadere sam upotrebila "otpatke" od testa za kapice i niko živ nije primetio razliku (inače, bajadere pravim isključivo sa puterom i najčešće koristim pti ber).
 

Slične teme


Back
Top