TORTE: recepti, saveti, ideje...

Evo mene u pomoc,pravila sam svarcvaldicu mnogo puta po ovom receptu,kazu da je to jedina prava,ja sam je nasla u dr.oetker kuvaru, slepo se drzim recepta i nikada nije omanula.

SVARCVALD TORTA

PRHKO TESTO:125gr brasna
10gr kakaa
35gr secera
1 vanila
1/2 p.za pecivo
80 gr margarina
Zamesiti glatko testo i ostaviti ga pola sata u frizideru. Rastanjiti na kalup 26 cm i peci na 200c oo 15 min. Paziti stalno jel je tanko da ne pocrne krajevi.
BISKVIT TESTO:4 jaja
2 kasike vruce vode
80 gr secera
1 vanila
75 gr brasna
30gr gustina
10gr kakaa
1/2 p. za pecivo
malo cimeta
Pei 35 min na 180c.preseci na 2 dela.
FIL: 600-700 gr visanja prokuvati sa 5 kasika secera,pa kad omeksaju uliti 3 kasike razmucenog gustina i kinuti s vatre.moze se dodati 5 kasika visnjevace.

Ulupati 7,5 dcl slatke pavlake(ja uvek koristim imlekovu,i dodam kremfix)
Slagati ovako:
prhko testo-1/2 visanja-1/3sl. pavlake
Ideo bikvita-1/2 visanja-1/3 sl.pavlake
IIdeo biskvita_1/3 sl.pavlake
odgore se narenda cokolada.

Pokusaj,nema greske,vrlo je ukusna(mada ne spada u moje omiljene torte;))
 
Poslednja izmena od moderatora:
Molila bih cenjeno društvo da ovde iskucka proveren,ali podvlačim proveren,recept za "Švarcvald" tortu.

Znam da ima čitava tema o toj torti,ali ja bih neki vaš recept,po kom ste je napravili bar 100x.

Treba mi do sutra uveče.Hvala!
Ja Švarcvald pravim baš po receptu odavde (sa te teme).
S tim što koristim najmanje 1l slatke pavlake (i ja koristim Imlek) i što na prvu koru stavim onaj Dr Oetker preliv i dodam višnje.
 
Evo... to je taj recept:

Jeste i recept stiže:
ŠVARCVALD TORTA
Od materijala je potrebno:
-100 gr. maslaca
-100 gr. šećera
-1 vanilin šećer
-4 jaja
-70 gr oljuštenih i samlevenih badema
-100 gr. čokolade u prahu
-50 gr. brašna i 50 gr. skrobnog brašna
-1/2 praška za pecivo
-7 kašika trešnjevače i 1/2 litre slatke pavlake
-750 gr. višanja iz kompota ili sl.
-1 kašika krupno strugane čokolade
Penasto se umuti buter, šećer i vanilin šećer. Zatim se dodaju jaja, badem i čokolada u prahu. Proseje se brašno, pa se zajedno sa skrobnim i praškom za pecivo doda u masu. Sve se izlije u okrugli kalup dobro namazan buterom i peče 30- 40 minuta na sredini rerne. Dobro je da po pečenju "odleži" bar 12 časova. Zatim se izvadi iz kalupa i iseče vodoravno na tri dela. Pavlaka se dobro "istuče" sa malo šećera, donja kora se navlaži višnjovačom, premaže šlagom (oko 2 cm debljine) i pobacaju višnje (treba ih dobro ocediti). Sledi druga kora, isti postupak, i treća koja se premazuje kao i obod samo šlagom. Ivice mogu da se ukrase šlagom iz šprica kao kuglice i u svaku se stavi višnja. Na sredinu ide strugana čokolada. A sada, svi na radne zadatke! :wink:
Moja "modifikacija" je što u testo dodam još kašiku kakaa, i upotrebim oko 1l slatke pavlake.
Probala sam i da na donju koru najpre stavim višnje, pa prelijem onim prelivom za tortu, ili, umesto toga, ukuvam sok od višanja sa šećerom pa dodam želatin i nakon toga stavim šlag, pa opet višnje i dalje kao po receptu.
I pošto nemam ni trešnjevaču ni maraskino, koristim višnjevaču (nekad SI&SI, nekad domaću), a kore uvek jako dobro natopim (i višnjevačom i sokom od višanja).
Ja koristim višnje iz zamrzivača, prethodno dobro oceđene.
Mislim da na ovoj temi (ili pogledaj na zaključanoj "torte i kolači" - možda mi je promaklo da prebacim) ima i kokin i, moguće, još neki recept za Švarcvald.
Moraćeš sama da odlučiš ;)
 
Joj... sad sam se nečeg setila... u vezi "švarcvalda", pa moram da vam ispričam :zcepanje:
Gazda našeg prvog lokala bio je jadan nadobudni lik koji je jako voleo da bude važan.
Pošto je stalno bio "tu negde" (i jako nas nervirao :roll:), registrovao je i kad šta pravimo i sve ostalo. Navodno mu je žena bila vrsna domaćica koja "sve zna da pravi".
Za svoj rođendan ja napravim "švarcvald" (brzo se i lako pravi, svi moji je vole, a ja baš nešto nisam bila "bogata" sa vremenom) i evo ti njegove porodice uveče na čestitanje. Poslužim tortu, oni nikad čuli za "švarcvald", oduševe se(ja ne volim to hvaljenje po 15 puta... kažeš lepo je, nastaviš da jedeš), on traži još jedno parče...
Njegova ćerka je imala rođendan za nekih 20-tak dana (jedno simpatično devojče, tada je napunila 18 godina) i dođe onako bojažljivo da pita da li bih joj dala recept... Ja, naravno, odštampam momentalno isti taj po kome pravim i dam dodatna uputstva (konkretno se sećam da sam za svoju rođendansku imala tri pavlake od 0,25, pa sam gornju koru premazala šlagom u prahu). Pitala me posle i žena, ja joj objasnim da je to jedna od jednostavnijih torti, lagana za napraviti, pojasnim, kažem da sam tu ukoliko joj nešto zatreba.
Dođemo mi na rođendan (prethodno se "gazda" nešto šatro žalio: "Kilo šlaga je potrošila u jednu tortu! Kakva je to torta gde treba "kila" šlaga?!"... čisto da znamo da "se ima". Za poklon napravim "kapri" u kalupu "srce" jer se mala izjasnila da to voli. Kad smo stigli, prvo nam pokažu torte: "Švarcvald" napravljen u obliku srca, premazen šlagom ofarbanim u roze, ali tako da se ponegde "providi" kora... :confused: Pomislim kako žena nije baš talentovana za ukrašavanje, ali to i dalje ne znači da torte nisu ukusne...
Konačno dobijemo mi i po parče torte... od svakog od tih parčadi može bar troje da se najede, ali 'ajde. kore debele bar 2cm (od koje li je količine ona pravila to testo?!), onaj šlag unutra nema ni 5mm, višanja gde koja... Šta ću ja - probam. Mislim, ako je torta dobro natopljena šerijem i sokom - moći ću da jedem... Kad ono... :eek::thumbdown:
Niko ništa ne priča, ali se onda "glava porodice" izjasni: "Ovo si ti nešto... menjala. To nije "švarcvald"!" Ona onako malo bojažljivo: "Pa... ja sam to po mome... Nisam imala višnjevače, pa sam stavila ruma... Aromu. a i višnje nismo imali više, pa sam uzela od sestree. Znaš da oni nisu imali struje... pa su malo... "
Meni knedla u grlu, nema šanse da ono jedem (ne da ne liči na "švarcvald" niti bilo koju tortu, nego je ukus... uf, daleko bilo)
Brzo nakon toga došle nove višnje. I ja kad već imam svežih - napravim "švarcvald". Pošto "gazdi" ništa nije moglo da promakne, šta ću... pozovem ih da dođu.
Poslužim tortu, on sav bitan uzme zalogaj i značajno, autoritativno, sa odobravanjem, izjavi: "Ovo je pravi švarcvald!" :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
Mi se i dan-danas smejemo na to, ali nije mnogo nedostajalo pa da mi se "švarcvald" ogadi za čitav život... kad sam ono videla i probala.
 
lele :D Tu tortu sigurno zzeni i dan danas nabija na nos :zcepanje:

e, evo moje torte ideje sam prekopirala kod Jace, nadam se da ne zamera, moram prvo vezzbati...i dalje mi je problem sa urednoshchu, al ukus je bio vrh, sve se pojelo za par minuta :eek:
Tri praseta:
DSC01494.jpg

bebi tortica
DSC01501.jpg
 
Za jednu dragu devojku sa "Sveta životinja"

SLADOLED TORTA

Kora:
- 4 cela jaja
- 4 kašike šećera
- 4 kašike brašna
- 4 kašike isitnjenog lešnika (oraha, badema, kokosa...)

Fil:

- 250g putera
- 250g šećera u prahu
- 6 žumanaca
- 6 belanaca
- 100g isitnjenog lešnika (oraha, kokosa, badema, želea, krem bananica....)

Izmutiti dobro šećer i puter pa dodavati uz mućenje 1 po jedno žumance, na kraju se dodaju lešnici i sneg od belanaca.
Staviti tortu u zamrzivač. Prekriti šlagom.

Alternativa je da umesto kore koja se peče (a ti ne želiš da je pečeš ;) upotrebiš piškote natopljene u mleku (možeš dodati i malo ruma, eventualno instant kafe - neće da pokvari) ili podlogu od samlevenog keksa, malo putera i nekog soka.
 
Poslednja izmena od moderatora:
teddy bear( pravila i pikacua ;))Pogledajte prilog 59703

testo: 75g putera
+ 40g secera
3 velika jaja( odvojiti bel i zutanjke)
150g cokolade
+ 25g secera u prahu
+ 75g brasna
+ prasak za pecivo

otopite cokoladu, izmesate puter i secer. u smasu dodajete 1po1 zumance pa istopljenu cokoladu. belance umutite, dodate secer pa brasno, sjediniti coko. i belu smesu, sipati u pleh, 1-2 min ostaviti, pa se pece u rerni 180C 45-60min

puter krema:
250g putera
+500g secera u prahu+ par kapi vanila arome
po ukusu se moze dodati moka, rum, cokolada
umutiti puter+ sec+ vanila
testo raseci na 1/2, filovati kremom( ne filovati bocne st i gornju povrsinu)

secerna masa:
500g roze boje, ili 375 tamno roze
10g crne
100g bele
500g secera u prahu
1 belance
30ml glukoze
sipati secer u posudu+ belance+ glukoza, dobro umutiti. kada je masa mekana i svilenkasta da se ne lepi- staviti u plasticnu kesu( da se ne susi). razvaljati oklagijom po secerom posutom stolu

napravite medu sa slike
 
Poslednja izmena:
Ja sam je nekad cesto pravila. Evo recept:

NAPOLEON TORTA


Ulupati cvrst sneg od 9 belanaca, pa dodati malo po malo 200gr secera. U cvrstu penu stavljati jedo po jedno 9 zumanaca ,120gr samlevenih oraha, 120gr samlevenog badema, 3 stangle strugane cokolade, 30 zrna sitno samlevene kafe, 1/2 sipke vanile i kasiku najboljeg ruma. Sve zajedno polako promesati i usuti u kalup za tortu, dobro podmazan i posut mrvicama zemicke. Tortu peci na umerenoj vatri 1h. Ispecenu tortu ohladiti pa preseci na tri dela.
Nadev :Sipati u serpu 250gr secera , uliti malo vode i kuvati 10min. U ukuvan secer dodati 200gr omeksale cokolade pa stalno mesati dok masa ne postane gusta. U vrucu masu staviti 250 dobro umucenog maslaca i mesati masu dok se ne ohladi .
Zatim filovati tortu.

Torta je ukusna i prilicno velika

Ova torta je i prilicno cvrsta pa moze da sluzi i kao donja torta za one na nekoliko spratova.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Napoleon koji sam ja pravila je nesto drugaciji . Piskote su cokoladne , s rendanom cokoladom i zumancima ... cini mi se :mrgreen: Obicna tanka sundjerasta piskota . Ali zumanca s nesto secera se mute u penastu masu oko 10 min i vise , kad se izmuti da bude jako gusto ,uspinuje se secer da samo malo promeni boju i tako vrelo se sipa u zumanca dok se ne umuti gusti klrem i ne prohladi i bude mlako onda dodati pola butera i pola margarina otopljenog s dosta cokolade i nastaviti s mucenjem. kad masa bude penasta gusta i tek mlaka odlozi se na hladjenje. Kad se prohladi ali da ne bude bas hladna doda se cvrst slag tek neka cetvrtina u odnosu na masu i nesto lomljenih pecenih lesnika i malo samo na vrh kasicice otopljenog nesa u malo vode ili mleka. pazljivo smesati masu da ne spadne i filovati. Torta je jako kremasta i nezna i jedna od najukusnijih torti koje sam pravila i jela. najbolje je napraviti dan ranije i kad se ona sredi na hladnom ima savrsen ukus. Recept nemam kod sebe ali znam da sam ga pisala drugarici jos dok sam radila jer je dolazila da jede samo tu tortu , zaboravila sam ga ali raspitacu se. Nisam obratila paznju jer sam u to vreme verovala da se to sve s obicnim pijacnim mikserom kakav sam tad imala ne moze izvesti do tog savrsenstva. Poenta je samo u kuvnju fila i nisam bas sigurna za koricu koliko zumanaca ili je bez zumanaca ali sa kakaom, ali je toliko nezna i sundjerasta da se i ne oseti i pamtim da je to jedna od torti koju nismo kvasili lajterom vec uvek dan ranije spremali jer korica iz krema povuce svu vlaznost . Mozda je neko i napisao negde na netu , ali za Napoleon priznajem samo ovu varijantu jer po nekim talijanskim i francuskim starovremenskim nacinima kuvanja krema i spravljanja piskota je ovaj nacin za bas krem ili mus torte . Nisam pomogla ali videcu dal ima drugarica jos uvek recept, a napokon sam nasla ko ima recept za Lud lap za zadovoljnu domacicu te ovih dana otici cu i uzeti ga i napisati ovde.
 
Daco, srce si, cekamo recept za Napoleona!:klap:
Tvoji kolaci i torte iz "Kalce" su mi bili predivne! Rekla sam ti vec, ukus mil feja , koji si pravila mmmm!:lol:
Probala sam jednu tortu sa macmelom, mislim da se zvala "Pravo na ljubav" bila je ukusna i cvrsta. Teta Iro, pokusacu da nadjem recept i kuckam, ako si mislila na tu tortu!:manikir:
 
Opet, ja , nikog od juce ovde! Teta Iro, mozda sam zakasnila, a mozda te i nisam razumela, nemoj se ljutiti, jer sam ja plavusa:brus::manikir:

Mancmelou torta

I kora: 5 belanaca
10 kas. secera
4 kas. griza
1 kas. sirceta ili limunova soka
Ispeci 2 ovakve kore.
II kora: 5 belanaca
10 kas. secera
4 kas. mlevenih oraha
1 kas. brasna ili prezli
Ispeci 2 ovakve kore.

Fil: 20 zumanaca i 20 kas.secera umutiti, dodati 3 vanilina pudinga i skuvati u 1l mleka. Posebno umutiti 300g slag krema sa 3dl mleka. 500g putera i 200g secera u prahu dobro umutiti. Sve tri mase hladne spojiti. U pola mase dodati otopljenu cokoladu.
Postoji i slicna verzija fila, gde se u ceo fil doda 300g mlevene plazme, pa se podeli i u pola doda otopljena cokolada.
Redjanje II kora- crni fil- Ikora ,
zuti fil- macmelou-zuti fil
II kora- crni fil- Ikora ,
zuti fil- macmelou-zuti fil
slag.
Torta se pece u cetvrtastom plehu, a za svaki sloj gde ide macmelou idu po tri kutije, ukupno sest.

Meni se dopala ova torta kad sam je jela, a nikad je nisam pravila. Uz stvarno ne znam sta je vise pravilno mancmelou ili macmelou ili ma pojma nemam, ali bilo je ukusno.

Ljuuubbbaaacccc
 
Poslednja izmena od moderatora:
Daco, srce si, cekamo recept za Napoleona!:klap:
Tvoji kolaci i torte iz "Kalce" su mi bili predivne! Rekla sam ti vec, ukus mil feja , koji si pravila mmmm!:lol:
Probala sam jednu tortu sa macmelom, mislim da se zvala "Pravo na ljubav" bila je ukusna i cvrsta. Teta Iro, pokusacu da nadjem recept i kuckam, ako si mislila na tu tortu!:manikir:
I moja sa mancmelouom je "pravo na ljubav" :D

Evo mog recepta:

PRAVO NA LJUBAV(mancmelou)


10 jaja
700g šećera
kašika širćeta
50g oraha
20g brašna
190g plazme
60g griza
250g maslaca
250g margarina
150g prah šećera
100g šlag kreme od vanile
150g mlečne čokolade
6 pakovanja mančmelou

Kora I: 5 belanaca, 200g šećera, kašika sirćeta, 50g mlevenih oraha, 20g brašna i 40g mlevene plazme.

Kora II: 5 belanaca, 200g šećera i 60g griza.

Fil I: 10 žumanaca, 300g šećera kuvati na pari. U hladno dodati penasto umućena 250g maslaca i 250g margarina sa 150g prah šećera, 100g slag kreme od vanile i 150g mlevenog plazma keksa. Podeli na pola.

Fil II: 150g čokolade dodati u drugu polovinu.

Filovati: kora I, fil II, mančmelou, fil I, kora II, fil II.
 

Slične teme


Back
Top