Drveće

Mirođija

Veoma poznat
Poruka
11.565
Zimzeleno ili listopadno, svejedno, lepa su sva.
Često ih ljudi u svojim dvorištima sade. Obično su to jelke, koje ostanu iza nove godine, a i prelepe su. Nekima se naročito sviđaju hrastovi, ali oni su preveliki, ali zato postoje i hibridi, koji ne rastu toliko, pa se njihovoj lepoti i koloritu mogu diviti i u svom dvorištu. Neki opet Brezama ne mogu da odole, lepe, nežne ..... Neki ljudi opet su praktičnog duha, pa sade u svojim dvorištima samo voćke, dud, višnje, mušmule, jabuke, kruške, šljive, orahe, bademe .......
Ovde bi mogli da razmenimo savete: Koje drveće saditi u koja dvorišta, kako ih negovati, njihove osobine. Koje drveće vi imate u svojim dvorištima? Da li ste imali nekad i nekih problema, jer ste posadili neko drvo na neodgovarajućem mestu, npr. drvo jakog korena (jelke, borovi, orah...) preblizu kuće, ili preblizu komšije .... ili plodovi koji otpadaju pa prave buku .... ptice sa svojim gnezdima ( mojoj drugarici se tako u krošnju jednog drveta "nakačila" neka vrana, koja je svakog jutra u cik zore kreštala, pa zbog nje nije mogla da spava. Nije mogla nikako da je otera, a drvo je volela. Vrana je posle nekog dugog vremena sama otišla .......... pričajte o svojim iskustvima .....
 
Poslednja izmena:
Kazu da orah ima jak koren al bi njega pored tresnje na prvom mestu posadio u dvoristu..smokrvu i jelku takodje..znam da ima nekih tripova koje drvo kao nije dobro imati oko kuce:think:
 
Tačno je za orah, kažu još i da ako se predugo ispod oraha sedi može da se dobije glavobolja. Osim toga, priča se i to da drvo oraha izvlači jod iz vazduha.
 
Mi smo imali u zajednickom dvoristu 2 drveta. Velika. Ne znam koja. Jedno je saseceno pre mog dolaska (kazu da je podizalo beton, zaklanjalo svetlo...:( ), a drugo su, cini mi se, sasekli bez veze jer je nekom (ko cak i nije iz zgrade, ali se sjajno organizovao...:roll:) palo napamet da u tom dvoristu zida sta je vec sazidao i...u dvoristu je ostao beton + korov...:sad2: Jedina dobra stvar je sto se medju tim korovom nadje i trava koja treba mojim cica macama. Inace, dvoriste ne lici ni na sta, bar za moj pojam :thumbdown:.
 
Ja volim Hrast. Najvise mi se svidja u jesen, kada pocinje da dobija neverovatno lepe boje, kada od zelene pocinje pocinje da se preliva u zutu, narandzastu pa sve do crvene. Na kraju mu lisce postaje braon i ostaje tako i preko zime cak, pa se od njihovih grana onda prave badnjaci. A o obliku listova ne treba ni pricati, toliko su lepi. Plod mu je zir, isto tako lep. Omiljen je kod veverica. Najlepse drvo, bez konkurencije. Obozavam hrastove sume.
 
jao deco..ja volim lipu. mislim , miris lipe.
kad krenes u prolece, posle kise..a lipa mirise..omami te taj miris..pa ne moze se to recima opisati
kao zivot sam da zamirise, i napuni mi dusu i srce radoscu i zivotom:heart:

volim jos srebrnu jelu..
to je tako delikatno drvo..cetinar, sam po sebi, je grub, ostar..ali jela sa svojim srebrnastim iglicama, gotovo je nezna..:heart:

a breza? :)
ima li sta lepse, nego leti piti kafu u dvoristu u kome trepere lisitici breze, noseni povetarcem..sa belicastom korom, neznim granama, svetlozelenim liscem..drvo koje odise lepotom..:heart:

jesam rekla da obozavam drvece?:lol:
 
Ljudi, meni azista treba pomoc iskusnih.:D:D:D
Ulaz u kucu mi je okrenut ka jugu. Tu parkiramo kola, sedimo leti itd.
Posadili bi neko drvo, al' nemamo pojma koje. Orah ne dolazi u obzir jer je mali prostor a i dugaske su mu zile:(. Lipa takodje posto sam alergicna na polen:roll:. Breza je previsoka a elektricni kablovi su tu:dash:.
Tako da sam razmisljala o albiciji ili brestu (videla sam neki u rasadniku, ne ide u visinu vec u sirinu).
Tako da pomagajte, svaki predlog dobrodosao!!! :D:D:D
 

Back
Top