Vodene biljke

Evo opet ja, moram da kažem da je najlepša vodena biljka lotos. Za li neko nešto više o toj barskoj biljci?

013zf1.jpg
 
Lotos je lako opelceriti u dvorisnom jezercetu.Po pravilu trazi prljavu vodu pa je zgodan
za odrzavanje ali ne trpi ni jednu drugu vodenu biljku pored sebe.Trazi dublju vodu jer ima dug cvrst koren.Mada lotos raste u prljavoj vodi, njihovi cvetovi su veoma lepi i cisti.Zato se u japanskoj kulturi taj cvet uzima kao slika moralnosti koja moze da ostane cista i netaknuta i usred drustva i njihovih prljavstina, a ne samo povlacenjem u osamu.

Lotos, koji ima osam latica , kao sto prostor ima osam pravaca, simbol je kosmicke harmonije. Dodaje mu se i cvrstina (nesavitljivost stabljike), napredak (bujnost biljke), brojnost potomstva (obilje semenki), bracna sloga (dva cveta na jednoj stabljici), proslo, sadasnje i buduce vreme (tri stadijuma biljke mogu se naci istovremeno: pupoljak, cvet, semenke).

Ima ga na Kalenic pijaci rano ujutru.:p
 
Добила сам осушени лотос из Египта. Речено ми је да га треба ставити у воду и да ће оживети. Зна ли неко детаље?
Колика посуда да буде? Колико му се често мења вода?
 
Nemam licnog iskustva sa vel. lokvanjima, ali mislim da mora da se unese u prostoriju u kojoj ne ide t u min. ali treba da bude hladno, posadjen kako i jeste pa sve to u neku vecu kantu sa vodom i u podrum ili neku drugu zgod. prostoriju. Ja imam mali zuti lokvanj i tako sam ga sacuvala proshle zime.

Hellen shto se tice tog suvog lokvanja.. da niste mozda dobili suvi veliki cvet (neki ga zovu pustinjska ruza) koji se otvori kad se pokvasi vodom, on je ustvari mrtav ali kao i shisharka otvori se kada ga pokvasite.
Ako nije to u pitanju vec starno lokvanj onda ne znam da li ce oziveti.:confused:
 
Мени је речено да је лотос....ебем ли га....:confused:
Изгледа као неки суви цвет са дукачким сувим кореном....
 
Давиде, изгледа да си био у праву.
Ставила сам га у воду, он се отворио, али не личи на лотос и није озеленео, само стоји тако, баш као отворена шишарка.... Лепо изгледа, али ништа посебно.
 

Back
Top