Žbunje

Mirođija

Veoma poznat
Poruka
11.565
Zdravo ljubitelji biljaka,
Verujem da među vama postoje i veliki ljubitelji žbunja, koji bi mogli da svojim savetima na ovoj temi, pomognu onima, kojima je savet potreban. Naprimer, koje vrste postoje, koji su im zahtevi, kako ih kombinovati, koje od njih mogu poslužiti za formiranje ograda, i kako ih formirati i održavati, ili koja vrsta može poslužiti za pokrivanje nekih zidova .... Kako odabrati vrstu? Na šta treba obratiti pažnju, gde koja vrsta može da se nabavi .... vaša iskustva ...
Forzicija, Hortenzija, Orlove kandže, Lavanda, Jasmin, Olijander, Jorgovan, Mahonija, Šimšir ..... ima toliko vrsta, pišite o tome ...... sve ...... svi predlozi i saveti su dobrodošli, kao i sličice ....
 
ma, može i žbunje...daj ša daš.. ( :
e, ima nešto odvratno ispred zgrade zasađeno. oblikovao sam ga, ali najrađe bih da ga eliminišem. to je ružan žbun. očekujte fotku ovih dana i nadam se savetima koji će dovesti do kraja jednog žnuna..nije lep, gadan je..
 
Nisam imala vremena puno da pišem, ali sada imam.
Ja imam jedan grm, na koji nisam uopšte obraćala pažnju, nekako mi je bio neugledan, gurnut u ćošak. Baš nisam mnogo marila za njega. Tako je bilo sve dok jednom, šetajući po jednom delu naselja gde dotad nisam išla, nisam videla u daljjini ogradu oko jedne kuće. Žutila se, izgledala je neverovatno lepo. Prišla sam da vidim šta je to. Bila je to Forzicija.Tada nisam znala da se ta biljka tako zove, ali sam primetila da je to ona biljčica koja mi je u dvorištu izgledala neugledno. Odlučila sam da obratim pažnju na nju i da se malo više raspitam o njoj.
Saznala sam da je to endemična biljka.
Ime roda dolazi po engleskom vrtlaru Willams Forsyth (1737 - 1804 )
Forzicija je listopadni grm visine3 - 5m.
Kora je žutozelena, kod starijih biljaka sivosmedja.
Listovi - jajoliki na vrhu zašinjeni, svetlozeleni, dugi do 8cm.
Cvetovi su četvoročlani, po tri cveta zajedno. krunični listići su žuto obojeni.Cveta u rano proleće pre listanja.
Biljka je izuzetno dekorativna, biljke iz ovog roda našle su primenu u hortikulturi. Na prirodnom staništu biljka je po zaštitom države.
Plod je u obliku kapsule sa više semenki.
Endem Balkanskog poluostrva; srednja i severna Albanija, Metohija.
Živa ograda formirana od nje, najpre bude žuta, pa svetlo zelena, a onda dobije tamnozelenu boju, koja se održava do kasno u jesen. Može da se razmnožava reznicama. Odlomi se grana, zabode u zemlju, zaliva ..... brzo raste. Vrlo je zahvalna, ne traži skoro nikakvu negu. Ko nema strpljenja da čeka, ili nema vremena za to, može i da kupi gotove sadnice.
Ja sam posadila grančice pre dve nedelje, i čekam, nadam se da će se sve ili većina primiti .... i da ću tako imati predivnu ogradu oko kuće. Ako neko nešto još više zna o ovom žbunu, neka napiše, veoma me zanima .....
2bc43271-6204-4346-9d91-881f1f98fd26-forzicija.jpg

Forsythia800.jpg
 
Ovaj grm sam maznula s Avale .... :rumenko::rumenko::rumenko: .... nisam mogla da odolim, to je bilo pre par godina :rumenko: neću više :rumenko: ali bilo je malecno, na kamenju, bilo mi žao ... :rumenko: kod mene mu j e lepše :rumenko:

f_DSC00106m_ad99d90.jpg


Ima prelep cvet, koji divno miriše :p

f_DSC00130m_7988627.jpg


A ne znam ni kako se zove :rumenko:
 
Ovo je moja mala hortenzija, čekam da poraste.
Za početak, počela je da cveta. A bila je samo mala grančica, zabodena u zemlju!
Da, može da se razmnožava reznicama. Kažu da može da se raširi i 4-5 metara u širinu.
Često sam viđala ovu lepoticu pored staza. Voli puno vode.
f_Hortenzija2m_8e3a1cb.jpg
 
hortenzija... ona je jedna od mojih omiljenih...
eto resenja kako da lepo izgledaju slabo osuncana mesta...
u NS za oziljenu biljcicu cena je oko 700 din. navodno ako se u vodi za zalivanje doda plavog kamena cvet postaje plav...ali zem ako je kod svake ili samo kod bele hortenzije.


nije li onaj zbun pokupljen sa Avale mahonija? ajd to sam tako lupila... provericu bas.


forzicija je popularna u Madjarskoj... kada putujete kroz Madjarsku s proleca sve se zuti od rascvetale forzicije :) ...bar sam ja stekla takav utisak...
 
hortenzija... ona je jedna od mojih omiljenih...
eto resenja kako da lepo izgledaju slabo osuncana mesta...
u NS za oziljenu biljcicu cena je oko 700 din. navodno ako se u vodi za zalivanje doda plavog kamena cvet postaje plav...ali zem ako je kod svake ili samo kod bele hortenzije.

Upravu si za hortenziju, nju bi trebalo saditi na manje osunčanim mestima. Moja je lepa ujutru i predveče, ali u podne izgleda kao da je uvela. Sada znam i zašto, ali ne bih da je presađujem, bar ne sada.

nije li onaj zbun pokupljen sa Avale mahonija? ajd to sam tako lupila... provericu bas.

Videla sam da si proverila - hvala.
forzicija je popularna u Madjarskoj... kada putujete kroz Madjarsku s proleca sve se zuti od rascvetale forzicije :) ...bar sam ja stekla takav utisak...

Ne čudim se uopšte, i meni se baš mnogo sviđa!
Evo kako moja hortenzija izgleda na jakom suncu, ujutru i uveče se skroz oporavi:
f_Hortenzijanm_2c32d61.jpg
 
picture.php


Ovo je nama svima dobro znan ruzmarin.Trenutno rastu mladice na kojima ce se pojaviti i cvetovi pa kada procveta postavicu novu sliku.U dvoristu ga imamo na cetiri mesta.Negde je manji,a negde krupniji.Kazu da on nemoze da se primi ukoliko nema muski i zenski (on cveta).Nerazumem se jer nama sva cetiri zbuna cvetaju :think:
 
picture.php


Malo se slabije vide ali ovo je pet zbunova kojima neznam ime (prvi je procvetao).Cvetaju samo jednom i to na prolece,a cvet je sitan bele boje.
Inace ovo je slikano proletos kada su bili u toku prolecni radovi.
 
Ovo je nama svima dobro znan ruzmarin.Trenutno rastu mladice na kojima ce se pojaviti i cvetovi pa kada procveta postavicu novu sliku.U dvoristu ga imamo na cetiri mesta.Negde je manji,a negde krupniji.Kazu da on nemoze da se primi ukoliko nema muski i zenski (on cveta).Nerazumem se jer nama sva cetiri zbuna cvetaju :think:

Ne znam zašto, ali milon puta sam uzimala i reznice i sa korenjem ruzmarin, ali on se obavezno, kod mene osuši! Opet sam pokušala pre tri meseca, ali naravno, od tri korena, koliko sam nabavila, ni jedan se nije primio, mene taj ruzmarin, neće, pa neće!
 
picture.php


Ovo je nama svima dobro znan ruzmarin.Trenutno rastu mladice na kojima ce se pojaviti i cvetovi pa kada procveta postavicu novu sliku.U dvoristu ga imamo na cetiri mesta.Negde je manji,a negde krupniji.Kazu da on nemoze da se primi ukoliko nema muski i zenski (on cveta).Nerazumem se jer nama sva cetiri zbuna cvetaju :think:

....kako je čovek čudna biljka.Nije mi bilo teško sići, dole u dvorište, da pogledam, da li se moj primio.Još proletos sam grančicu uronio u zemlju.Očekivao sam da pusti žilice, i primi se. ...Nije se primio, verovatno se osetio usamljenim, pošto sam na njega zaboravio.A, trebalo je i češće ga zalivati....moraću ponovo pokušati, sa korenom, sledećeg proleća.Veoma mi se sviđa njegov miris.Pored stotinak raznih biljaka, koje imam posađeno, ruzmarin mi nedostaje.Moraću još malo da se upoznam s njim detaljnije.Toliko literature ima, samo vremana treba naći.Prvi put vidim kako cveta...
Ovo nije odgovor, ali ću se potruditi naći ga,...uskoro!
 
e pa ja sam pisla o ruzmarinu na lekovitim biljkama... ja sam dakle, imala srece ovaj put... kupila sam sadnicu ili kako se to zove ruzmarina i odmah posadila u bastu i sve OK. Ranije bih ga ostavila u saksiji i uvek ali uvek bi mi uginou...neverovatno.
Moj prezivi i zimu napolju samo ga prekrivam jelovim gracicama...
Ruzmarin je genijalac... i divan zacin! i vrlo lekovit!!!!
 
Ne znam zašto, ali milon puta sam uzimala i reznice i sa korenjem ruzmarin, ali on se obavezno, kod mene osuši! Opet sam pokušala pre tri meseca, ali naravno, od tri korena, koliko sam nabavila, ni jedan se nije primio, mene taj ruzmarin, neće, pa neće!

Verovatno onda postoji caka sa tim muski/zenski ruzmarin.Treba se raspitati jer ja neznam puno o tome...mi smo kupili kucu u cijem dvoristu je vec bilo ruzmarina.
Inace ja licno nevolim njegov miris niti da ga koristim kao zacin u ishrani ali lepo izgleda u dvoristu pogotovo kada procveta :D
 

Back
Top