Povrtarstvo

Mirođija

Veoma poznat
Poruka
11.565
Zdravo, svim ljubiteljima biljaka,
Sigurna sam da među vama postoji puno ljubitelja povrtarstva.
Bilo da povrće gajite na veliko, ili u malim bašticama, a znam i neke, koji uz saksijsko cveće, "prošvercuju" i poneku sadnicu paradajza, paprike, pa čak sam i krastavce viđala, lepo bi bilo da iznesete i vi svoja iskustva.
Kako izgleda gajiti povrće na plantažama (ako neko ima)?
Kako izgledaju vaše male baštice (ako ih imate) koje povrće ste izabrali, kako ga negujete, kako napreduje?
Kako izgleda "švercovanje" po neke sadnice, među saksijskim cvećem?
Ja, naprimer, imam malu bašticu u kojoj imam, deset korena paradajza, oko trideset sadnica paprike, jedan koren tikve, i nekoliko sadnica kupusa.
 
kh,kh...malko me sramota al evo mene amatera uzgajivača i na ovoj temi...:rumenko:
... bila sam ja i povrtar... :D
jedne godine sam dobila nadžak želju da gajim paradajz na terasi u saksiji...i -
prste da poližeš !
Paradajz mi bio diiiiivan !
...nije kao sa pijace,
imao je i miris i ukus ! :D:D:D

pozz
ćao

naravoučenije
slobodno i u stanovima, na terasama uzgajajte šta želite, uspeva ! :bye:
 
Sad ja ne znam jesam ubola pravu temu al papricice su u pitanju te ajd da okusam srecu.
Kupila sam one male sobne il terasne papricice ...i imaju plod al me zanima kako sed dalje sa njima ?
Mogu li da zive u kuhinji il im treba terasa :)

Koliko cesto da ih zalivam , kad se jedu , kad su zrele???
Htela bi i onaj mini paradaiz da nabavim al ne znam moze li u saksiji da se gaji i gde da kupim ???

Mirodjijo ....slusam te :)
 
"Ubola" si pravu temu :)
Ukrasne papričice ne mogu da se gaje u kuhinji (bar meni nije uspelo, a ni nikome od mojih poznanika).
Najbolje ih je gajiti na osunčanoj terasi, a može i na prozoru, pa i u bašti.
Ne moraš da čekaš da sazru, da bi ih jela. Zrele možeš da sačuvaš za seme. Seme se uzima samo iz zrelih plodova. Sačuvaš seme da bi ih opet imala, jer sve paprike su jednogodišnje biljke.
Zrele paprike možeš i da osušiš. A osušene možeš i da istucaš, pa da imaš domaću tucanu ljutu papričicu za salatu od kiselog kupusa ;)
Mini paradajz i ja tražim, u stvari ne ja, već moja mama, njoj se mnogo sviđa. Našla sam nešto, ali moram još da se raspitam o tome, pa ću da ti javim. ....
Nadam se da si zadovoljna odgovorom ... pitaj ako ti još nešto nije jasno, ako ja ne budem našla odgovor, neko drugi će možda moći .....
 
E pa dobro , sve mi je jasno, hvala.
Znaci doticnima nije dosta kuhinjski prozor bez sunca moram da ih pomerim na suncano mesto .


Dooooooobrooo , još da nadjem sunce u sred ovog leta :confused:

I jedva cekam vesti o paradaizu , nacisto sam luda za njim . :)
 
Prosle godine smo konacno kupili kucicu i posadili u bastu svata nesto...Evo par detalja iz moje bastice :)

img4000v.jpg


img4002.jpg


img4003.jpg
 
Prosle godine smo konacno kupili kucicu i posadili u bastu svata nesto...Evo par detalja iz moje bastice :)

Lepa ti je bašta. Svaka čast za papriku, već ima toliki plod ;)
I tikvice su ti napredne. Vidim da zakidaš donje listove paradajza, suše se? I moja mama je juče zakidala naše, ja sam samo posmatrala, nisam htela da smetam ...;)
A moj komšija je na svim pritkama paradajza nakačio isečene plastične flaše. Pitamo ga zašto? On kaže da posle ovih kiša, kada dođu sunčani dani, postoji opasnost od plamenjače. Na taj način se vrši preventiva. Nisam probala. Njegov paradajz je predivan i već ima dosta krupne plodove.
Ja znam da se od plamenjače štiti povrće plavim kamenom, ali nikako u vreme cvetanja, ili nedaj Bože u vreme zametanja plodova.
 
Lepa ti je bašta. Svaka čast za papriku, već ima toliki plod ;)
I tikvice su ti napredne. Vidim da zakidaš donje listove paradajza, suše se? I moja mama je juče zakidala naše, ja sam samo posmatrala, nisam htela da smetam ...;)
A moj komšija je na svim pritkama paradajza nakačio isečene plastične flaše. Pitamo ga zašto? On kaže da posle ovih kiša, kada dođu sunčani dani, postoji opasnost od plamenjače. Na taj način se vrši preventiva. Nisam probala. Njegov paradajz je predivan i već ima dosta krupne plodove.
Ja znam da se od plamenjače štiti povrće plavim kamenom, ali nikako u vreme cvetanja, ili nedaj Bože u vreme zametanja plodova.

Iskreno zakidam i donje,kazu stari ljudi da tako treba a ja slusam :mrgreen:
Inace ovaj moj paradaiz je iz semena koje smo proslo leto uzvadili iz padaraiza kojeg sam nasla dok smo krcili bastu od korova koji je bio preko moje glave.Ispod tog korova nepovezan i onako ko puzavica po podu razvio se paradaiz ciji je plod imao izuzetnu velicinu.Stabljika mu je debela i ona ali i listovi imaju mnogo jak karakteristican miris za paradaiz i kad udjes izadjes ko mali zeleni :mrgreen: :zcepanje:

Mi smo sadile kupus juče ;)
Lep je, kada se ubere direktno iz bašte ima lepši ukus ... ;)

I mi smo posadili kupus pre neki dan...:manikir:
 

Back
Top