Naša biljna apoteka

ŽUTI NOĆURAK

Drugi nazivi: ZUTI NOCURAK. -- Evening primrose
Latinski naziv: Oenothera biennis . .
Eng - Evening Pimrose

Žuti nocurak (Oenothera biennis) stigao je iz južne Amerike na sever, na istocnu obalu Kanade. Bio je popularan vec medju Indijancima, izmedju ostalog, u lecenju kožnih bolesti i zalecenju rana, a peroralno se koristio kod astme, prehlada i gripe. U 17. veku dospeo je u Englesku.
U ulju žutog nocurka nalaze se dve važne nezasicene masne kiseline : alfa-Iinolenska kiselina i gama-Iinolenska kiselina. Prva spada medju esencijalne masne kiseline, što znaci da je organizam nije sposoban sam proizvesti, vec ju je nužno uneti hranom. Gama- Iinolensku kiselinu, medjutim, organizam može proizvesti iz sirovina koje se nalaze u hrani, ali samo pod idealnim uslovima.
Ulje dobiveno iz žutog nocurka sastoji se od 72 % linolenske kiseline, a 9 % cini gama.linolenska kiselina, pa se tako ova biljka može smatrati najbogatijim prirodnim izvorom biološki aktivnog vitamina F. On ima osobine antioksidansa neutralizuje slobodne radikale koji su štetni za organizam, a uz to sprecava i njihov nastanak.

Ulje žutog nocurka pokazalo je povoljno delovanje i na drugim podrucjima. Primena ulja žutog nocurka u velikoj meri sprecava neugodne simptome koji se javljaju pre menstruacije (predmenstrualni sindrom .PMS). Ulje žutog nocurka može biti korisno u odvikavanju od alkohola. S obzirom da alkohol sprecava pretvaranje linolenske kiseline u gama-linolensku kiselinu, kod alkoholicara se smanjuje razlika prostaglandina E 1 u organizmu, što dovodi do depresije. Depresija, pak, podstice upravo uzimanje alkohola. Time što smanjuje depresiju, ulje žutog nocurka posredno smanjuje i želju za picem (alkoholom). Poznato je da alkohol oštecuje jetru i bubrege, dok ulje žutog nocurka, sprecavajuci blokadu enzima izazvanu alkoholom, predstavlja odredjenu zaštitu ovih organa.

Njegova daljnja dejstva su: smanjenje mogucnosti komplikacija kod šecerne bolesti, smanjenje osjecaja pregrijanosti usled hiperfunkcije štitne žlezde, te usporavanje procesa starenja.

fcm0n.jpg

vrh...
 
Koliko vidim vi ovde samo kopirate tekstove i fotografije sa drughih sajtova, nigde niko nije napisao konkretan nacin upotrebe lekovitih i zacinskih biljaka. Kada napisete da se nesto koristi kao melem, onda treba da napisete i na koji nacin se melem pravi. U suprotnom - gubi smisao.
Ovo kopiranje i ogromne fotografije umaraju oci i gase interesovanje. Nema potrebe za tim.
napravite sami sazet tekst od onoga sto ste procitali na drugom mestu. Kada kopirate to samo ynaci da ste taj drugi sajt preneli ovde.
 
Koliko vidim vi ovde samo kopirate tekstove i fotografije sa drughih sajtova, nigde niko nije napisao konkretan nacin upotrebe lekovitih i zacinskih biljaka. Kada napisete da se nesto koristi kao melem, onda treba da napisete i na koji nacin se melem pravi. U suprotnom - gubi smisao.
Ovo kopiranje i ogromne fotografije umaraju oci i gase interesovanje. Nema potrebe za tim.
napravite sami sazet tekst od onoga sto ste procitali na drugom mestu. Kada kopirate to samo ynaci da ste taj drugi sajt preneli ovde.

:zag::zag::zag:
 
I ja sam htela da čujem iskustva forumaša ..... slažem se ...:)

pazi sve je to relativno..kao i sa svim alternativnim metodama.. ovde je mnogo bolje da se nadje spisak biljaka sa informacijama o njima a svako ko zeli neka proba, iskustva su naravno dobrodosla ali nema tu sta mnogo da se kaze.. na primr laneno seme je jako dobro za stomak jer oblaze, ili kantarion ulje sam pio, odvratno ali mi je bas pomoglo..razumes sta hocu da kazem... (mislim ovo za kantarion ulje je tacno ali ne mogu da se setim zasto sam ga pio bio sam mali :dash: ) :hahaha:
 
Koliko vidim vi ovde samo kopirate tekstove i fotografije sa drughih sajtova, nigde niko nije napisao konkretan nacin upotrebe lekovitih i zacinskih biljaka. Kada napisete da se nesto koristi kao melem, onda treba da napisete i na koji nacin se melem pravi. U suprotnom - gubi smisao.
Ovo kopiranje i ogromne fotografije umaraju oci i gase interesovanje. Nema potrebe za tim.
napravite sami sazet tekst od onoga sto ste procitali na drugom mestu. Kada kopirate to samo ynaci da ste taj drugi sajt preneli ovde.

pazi.. ovo je vec za novu temu recimo "recepti na bazi prirode" "melemi" ili slicno :D ali cisto sumnjam da ovde ima obucenih i kvalifikovanih ljudi za tako nesto..eventualno nesto iz "bakine kuhinje" moze da se kaze ali mislim da u 80% slucajeva ljudi kupuju gotove preparate vec smuckane u biljnoj apoteci ili nekom drugom mestu :)

i smatram da ne gubi smisao jer kako sam/sama primecujes to su kopirani tekstovi sa raznih sajtova, zasto bi neko obilazio milion mesta kad ovde moze da ima sve koncentrisano na jednom mestu ;)
 
Ja ipak mislim, da svi možemo da izguglamo sve i svašta.
Ali ja bih više volela, a mislim da bi tako i trebalo, da se ovde piše o iskustvima, zapažanjima, razmenjivanje ideja, rešavanje problema, mislim da za to i služi forum .... :(.... copy - paste ...nije to to .... :(
 
Evo ono što ja znam pouzdano...neven se recimo koristi za lečenje raznoraznih problema
vezanim za kožu ili za lakše zarastanje rana. U osušenom cvetu nevena ima etarskog ulja,
kaučuka, smole, šećera, belančevina i raznih soli..Tih melem krema/ulja od nevena ima
po apotekama a u domaćoj radinosti se najčešće pravi čaj..postupak isti kao kod pravljenja
bilo kog domaćeg čaja..kafena kašičica sušenog cveta nevena na 2dcl. vode..:)
 
pazi sve je to relativno..kao i sa svim alternativnim metodama.. ovde je mnogo bolje da se nadje spisak biljaka sa informacijama o njima a svako ko zeli neka proba, iskustva su naravno dobrodosla ali nema tu sta mnogo da se kaze.. na primr laneno seme je jako dobro za stomak jer oblaze, ili kantarion ulje sam pio, odvratno ali mi je bas pomoglo..razumes sta hocu da kazem... (mislim ovo za kantarion ulje je tacno ali ne mogu da se setim zasto sam ga pio bio sam mali :dash: ) :hahaha:

ne mogu da slozim sa tobom. licna iskustva su ono sto vredi na ovakvim temama... naravno da ih ima raznih i da se nece svi sloziti ali upravo je to to vredno... zaboga!


laneno seme je uzimao moj tata zbog zatvora... i mislim da mu je pomoglo ali ne dugo... bilo je to kao trenutni efekat.
ja imam jednu lepu pricu o lekovitom bilju. iako smatras da tu nema sta da se kaze...
moja mama je pre devet godina dosla iz bolnice u uzasnom stanju. bila dehidrirana jer je izbegavala da pije tecnost zbog toga sto nije mogla da se krece. uzasno mrsava, bez apetita, bez volje i u blagoj depresiji.
zaista nisam znala sta cu... ali pokusala sam terapiju cajem od koprive.bilo je prolece na srecu tako je bilo mlade koprive i svaki dan dva puta dnevno sam brala koprivu i kuvala joj caj. dnevna doza je bila litar caja. ujutru je pila pola solje pre jela a pola solje posle jela,isto i za rucak i veceru... jednu solju je popila jos ili pre podne ili popodne za uzinu... promena je dosla postepeno i to pijenje caja je trajalo nekolko meseci... ali vec to leto moja mama je ustajala iz kreveta,normalno je jela i iako je i dalje bila slaba radila je po kuci ono sto je mogla... krpila, kuvala i sl.
ovu kuru vise nikada nije ponovila tako da na zalost, kako je bolesna nikada kao to leto se moja mama se nije tako dobro osecala...
 
Znaš kako gigule..slažem se sa tobom..ali nisam sigurna koliko bih smela ili nekom
preporučila da pravi neki čaj od neke biljke po receptu koji neko iznese ovde onako iz glave..pa da ne daj bože ispadne nešto loše..
..to su strogo precizne stvari..u redu, reći iskustvo ali ovo je forum i može svakom, svašta pasti na pamet..i tako, zatrči se neko iii?
 
Znaš kako gigule..slažem se sa tobom..ali nisam sigurna koliko bih smela ili nekom
preporučila da pravi neki čaj od neke biljke po receptu koji neko iznese ovde onako iz glave..pa da ne daj bože ispadne nešto loše..
..to su strogo precizne stvari..u redu, reći iskustvo ali ovo je forum i može svakom, svašta pasti na pamet..i tako, zatrči se neko iii?

ok u pravu si...mada niko nije pominjao iznosenje bilo cega iz glave... a posebno ne recepata za lecenje. nisam idiot.
kada sam pominjala licna iskustva mislila sam pre svega na gajenje.
ovde ljudi mogu da daju svoja iskustva koja mogu da upute ljude da se odredjene tegobe mogu ublaziti evet.leciti biljem.
ja sam iskusila neke stvari prema savetima iz knjige Marije Treben...

ajd jos jednom, samo sam pokusala da vas upozorim da copy/ pastovanje unedogled moze biti kontraporoduktivno i niko temu nece citati ali vi ste sefovi i radite kako vi mislite da je najbolje...
 
ne mogu da slozim sa tobom. licna iskustva su ono sto vredi na ovakvim temama... naravno da ih ima raznih i da se nece svi sloziti ali upravo je to to vredno... zaboga!


laneno seme je uzimao moj tata zbog zatvora... i mislim da mu je pomoglo ali ne dugo... bilo je to kao trenutni efekat.
ja imam jednu lepu pricu o lekovitom bilju. iako smatras da tu nema sta da se kaze...
moja mama je pre devet godina dosla iz bolnice u uzasnom stanju. bila dehidrirana jer je izbegavala da pije tecnost zbog toga sto nije mogla da se krece. uzasno mrsava, bez apetita, bez volje i u blagoj depresiji.
zaista nisam znala sta cu... ali pokusala sam terapiju cajem od koprive.bilo je prolece na srecu tako je bilo mlade koprive i svaki dan dva puta dnevno sam brala koprivu i kuvala joj caj. dnevna doza je bila litar caja. ujutru je pila pola solje pre jela a pola solje posle jela,isto i za rucak i veceru... jednu solju je popila jos ili pre podne ili popodne za uzinu... promena je dosla postepeno i to pijenje caja je trajalo nekolko meseci... ali vec to leto moja mama je ustajala iz kreveta,normalno je jela i iako je i dalje bila slaba radila je po kuci ono sto je mogla... krpila, kuvala i sl.
ovu kuru vise nikada nije ponovila tako da na zalost, kako je bolesna nikada kao to leto se moja mama se nije tako dobro osecala...

ajd da ne bude da izmisljam sama recepte za lecenje i da sam majku lecila na svoju ruku...
prema Mariji Treben
na solju caja ide kasicica sitno iseckanog bilja.
ako se pravi caj od svezeg bilja onda ono u vreloj vodi stoji ne vise od pola minute ako je bilje vec osuseno onda ne vise od tri minute (postoje cajevi koji se prave tako sto se bilje potopi u hladnu vodu i tako stoji preko noci... napr.imela i sl.)

konkretno caj od sveze koprive mora da ima svetlo zelenu boju... oni koji ne podnose miris i za popravljanje ukusa Trebenova preporucuje da se sa koprivom pomesa malo mente.
ucinak caja je bolji ako se u prohladjen caj sipa kasika Svedenbitera.

ovaj caj sam pila i ja u nekoliko proleca i preporucujem.
zdravima je dovoljno da popiju jednu do dve solje dnevno (vazna je ona prva solja,ujutru pre dorucka).
eto.
 
ajd da ne bude da izmisljam sama recepte za lecenje i da sam majku lecila na svoju ruku...
prema Mariji Treben
na solju caja ide kasicica sitno iseckanog bilja.
ako se pravi caj od svezeg bilja onda ono u vreloj vodi stoji ne vise od pola minute ako je bilje vec osuseno onda ne vise od tri minute (postoje cajevi koji se prave tako sto se bilje potopi u hladnu vodu i tako stoji preko noci... napr.imela i sl.)

konkretno caj od sveze koprive mora da ima svetlo zelenu boju... oni koji ne podnose miris i za popravljanje ukusa Trebenova preporucuje da se sa koprivom pomesa malo mente.
ucinak caja je bolji ako se u prohladjen caj sipa kasika Svedenbitera.

ovaj caj sam pila i ja u nekoliko proleca i preporucujem.
zdravima je dovoljno da popiju jednu do dve solje dnevno (vazna je ona prva solja,ujutru pre dorucka).
eto.

:zag:..ma, ne ljuti se..samo pokušavamo da uradimo najbolje misleći na sve moguće varijante..

..inače, ovaj recept mi se svidja...:D..i zaista nisam znala da se čaj od svežeg bilja
ne drži više od pola minute u vreloj vodi..jako kvalitetna informacija..hvala..:)
 
Ja dugo nisam imala srece sa ruzmarinom...uvek sam uspela da da ga ubijem.
Prosle godine sam kupila opet ali odmah sam ga zasadila u bastu i gle cuda dopalo mu se.
Moja tetka koja je bastovan majstor ima ruzmarin ali ga gaji u saksiji,. Ona smatra da je rizik ostaviti ruzmarin napolju preko zime.
Ja sam moj ostavila ali sam ga prekrila suvim liscem i grancicama jele.
Preziveo je zimu bez problema kao i grmic timijana.
Obe biljke su na vrlo suncanom mestu u basti.
Iskreno,ne radim im nista specijalno... povremeno zalijem i ti je to...


u aromaterapiji ulje od ruzmarina je najjace ulje za ozivljavanje misli ...
ako se korisiti u lampi za aromaterpaiju,ulje od ruzmarina stiti od infekcija koje se sire vazduhom...
kao ulje za masazu,ulje od ruzmarina pomaze u opustanju napetih misica, pomaze pri izbacivanju toksina iz organizma...
ipak,ne bi trebalo da ga koriste trudnice i ljudi oboleli od epilepsije.
(izvor>Gill Farrer-Halls:Aromaterapie od a do z)
 
uuu neven je zakon... u mojoj basti taj raste gde drugo bilje bas i nece...dakle,u nemogucim uslovima a seje se sam tako kako stigne i ostavljam ga... lep je, cveta u prelepim toplim bojama tako da ozivi svako cose a pored toga dobra je lekovita biljka pa i s te strane je zasluzio respekt da ga ne tretiram ga kao obican korov iako ima tih sklonosti he he he...
od njega se ako se secam prave cajevi za bolne menstrucije i sl.zenske probleme...
a mast od nevena je posebna prica...
 
uuu neven je zakon... u mojoj basti taj raste gde drugo bilje bas i nece...dakle,u nemogucim uslovima a seje se sam tako kako stigne i ostavljam ga... lep je, cveta u prelepim toplim bojama tako da ozivi svako cose a pored toga dobra je lekovita biljka pa i s te strane je zasluzio respekt da ga ne tretiram ga kao obican korov iako ima tih sklonosti he he he...
od njega se ako se secam prave cajevi za bolne menstrucije i sl.zenske probleme...
a mast od nevena je posebna prica...

Tačno, jednom ga poseješ, imaš ga uvek. A ulje od nevena, govorim iz iskustva je neverovatno, za opekotine je čarobnjak!
 
pazi.. ovo je vec za novu temu recimo "recepti na bazi prirode" "melemi" ili slicno :D ali cisto sumnjam da ovde ima obucenih i kvalifikovanih ljudi za tako nesto..eventualno nesto iz "bakine kuhinje" moze da se kaze ali mislim da u 80% slucajeva ljudi kupuju gotove preparate vec smuckane u biljnoj apoteci ili nekom drugom mestu :)

i smatram da ne gubi smisao jer kako sam/sama primecujes to su kopirani tekstovi sa raznih sajtova, zasto bi neko obilazio milion mesta kad ovde moze da ima sve koncentrisano na jednom mestu ;)

:ok:
Ako ima na ovom pdf-u neko ko je obucen za takve stvari neka podeli sa nama ono sto zna.
Mi mozemo samo preneti ono sto smo procitali ili ono sto smo negde culi eventualno probali.
 

Back
Top