Mošti svetitelja još su misterija

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
mosti-v.jpg

Slavu jubileja crkve u Nakučanima obeležile nedavno pronađene relikvije
Mošti svetitelja još su misterija
Sreda - 08.07.2009

U slavu jubileja crkve u Nakučanima sveštenstvo je vernicima omogućilo da vide mošti nepoznatog svetitelja koje su pronađene u oltaru crkve početkom marta ove godine. Više od 400 vernika iz Šapca, Loznice, Beograda, Novog Sada, došlo je u Nakučane da vide relikviju.

Jereja Slavišu Markovića, koji je mošti slučajno pronašao 4. marta, ne popušta uzbuđenje zbog otkrića. Ne krije radost zbog velikog broja vernika koji su se u Nakučane zaputili iz raznih delova Srbije.
- Voljom Božjom ili igrom slučaja mošti su otkrivene, a bukvalno su nam stajale pred očima sve ove decenije. Iako postoje pisani podaci o postojanju moštiju u ovoj crkvi, niko nije bio siguran da su i dalje tu - kaže sveštenik Marković.
- Dok sam brisao prašinu, u oltaru sam pronašao diptih veličine 13 puta devet centimetara. Otvorio sam ga da bih ga očistio i primetio komad kože. Kad sam je razvio, u njoj je bilo rebro dužine 3-4 centimetra - dodaje on i navodi da je o otkriću odmah obavešten vladika šabački Lavrentije.

Kako crkva nije imala obezbeđenje, mošti su od tada bile smeštene kod njega, a javnost do prošle nedelje nije znala šta je pronađeno u nakučanskoj crkvi.
- Strah od lopova bio je osnovni razlog što smo skrivali otkriće. Nedavno smo dobrotom donatora dobili alarm i sada smo sigurniji od krađe - objašnjava Marković.
Poslednji pisani podatak o postojanju relikvije u Nakučanima potiče iz 1836. godine. Po naređenju kneževine Srbije, urađen je popis relikvija iz ovog kraja. Tada je zabeleženo da je mošti, pored crkve u Nakučanima imala i crkva na Oridu, kao i manastiri Petkovica, Radovašnica i Čokešina.

http://www.alo.rs/vesti/17031/Mosti_svetitelja_jos_su_misterija
 

Back
Top