Operacija preponske kile

Nije genetska bolest, mozda ste pogresno razumeli, nastaje zbog slabosti misica trbusnog zida kod male dece(isto kao i kod odraslih).
Operacija je rutinska, zavisno od bolnice(i tehnike operacije) dete ili odmah ide kuci nakon operacije ili se zadrzava par dana.
Oporavak traje relativno kratko,kod dece sve ide mnogo brze pa i oporavak.
 
Moj sin je imao operaciju preponske kile sa 6.meseci. Dete je inače nedonošče i obzirom da je već iz zavoda za nedonoščad pušten sa tom dijagnozom,mi smo se posle dva ipo meseca javili dečijem hirurgu jer smo čuli da je veoma opasno da dođe do uklještenja,tako da smo za par dana imali zakazanu operaciju. Imao je ogromnu kilu sa leve stranne u kojoj su bile smeštene vijuge tankog creva i koje su silazile u skrotum. Operacija je protekla bez problema,kao i postoperativni tok,zadržani smo u bolnici četiri dana.
Inače preponska kila je koliko sam ja upućena mnogo češća kod dečaka. Moj sin sada ima šest ipo godina godina,i nismo imali nikakvih problema od operacije.
 
dr:
Nije genetska bolest, mozda ste pogresno razumeli, nastaje zbog slabosti misica trbusnog zida kod male dece(isto kao i kod odraslih).
Operacija je rutinska, zavisno od bolnice(i tehnike operacije) dete ili odmah ide kuci nakon operacije ili se zadrzava par dana.
Oporavak traje relativno kratko,kod dece sve ide mnogo brze pa i oporavak.
Kada sam pitala dr. da li je to nasledno, posto kod muza u uzoj familiji je dosta njih imalo operaciju, on je odgovorio "Na neki nacin". Nisam htela mnogo da zapitkujem. Inace bile smo u Tirsovoj. Kakvi su tamo strucnjaci? Da li je potrebno da dete pre operacije popije neki antibiotik? Ovo pitam posto sam pre par godina imala operaciju zuba i nakon 7 dana je sve pocelo da gnoji. Tada su mi rekli da bi pred svaku operaciju za svaki slucaj bilo pozeljno da se ispije jedna doza.
 
Tirseova vam je vrhunska ustanova u zemlji, nemate razloga za zabrinutost.
Sto se tice genetske predispozocije pa ne bih to bas tako nazvala, u svakoj porodici imate bar nekoliko osoba koje su u kasnijim godinama operisale kilu, to ne znaci da ce svako dete koje se rodi u toj porodici morati da operise kilu, jednostavno slabija stomacna muskulatura i eto kile.
Ne, ne treba dete da uzima antibiotik.
Antibiotici se daju u strogim indikacijama, a ovo nije slucaj.
 
Danas sam vodila cerku kod hirurga i konstatovao je preponsku kilu. Interesuje me kakva je operacija, kako tece oporavak, koliko dugo sve to traje i posto su mi rekli da je na neki nacin genetska bolest, na koji nacin?

Dobar dan, ja sam se upravo registrovao na ovaj forum, jer bas ovih dana zavrsavam svoj naucni djacki rad u kome pisem o uporedjivanju intenziteta bola kod dveju metoda operacija preponskih kila.
Operacija je,kao sto je rekao dr Dezurni policajac, danas rutinska, pacijenti koji su spadali u moji ciljnu grupu u bolnici su zadrzani 48 sati. Istog dana 6 sati nakon operacije pacijent pocinje polako da hoda. Sto se tice teorije nastanka ona ni danas nije u potpunosti razjasnjena, poslednjih godina akcenat se stavlja na povisen intraabdominalni pritisak / povisen pritisak unutar stomaka / i slabost kolagena i misicnih struktura odnosno slabost trbusnih tj. u slucaju Vase devojcice preponskih misica.
Sto se tice antibiotika, to zavisi od hirurga koji ce je operisati, ali niposto ne uzimajte antibiotike na svoju ruku.:D
 
Potreban mi je savet i mišljenje nekog ko se razume u hernije, bilo sa strucnog aspekta, bilo na osnovu svog iskustva.
Primetio sam da mi je desni ingvanilni deo malo više ispupčen od levog i pipanjem sam otkrio slabost u zidu ispod kog pod pritiskom prstiju osećam masu koja grgolji kada se pritisne, dakle pomera se nazad u trbuh. Međutim, osim tog malog ispupčenja, koje je ustvari preponska limfna žlezda, spolja nema manifestnih znakova hernije.
Bio sam kod hirurga, on mi je rekao da to nije kila i uputio me kod urologa jer je posumnjao na varikocelu. Urolog onda kaže da nije varikocela, jer se ona javlja samo na levoj strani i sumnja na uvećanje limfnih čvorova u preponama, pa me šalje kod dermatovenerologa, jer sam imao infekciju glansa, koja je prošla pre par meseci?!
Eto tako, otišao sam zbog hernije, zavrsio sam kod kožnog (idem sutra za svaki slučaj, mada je dole sve ok).
Imam malu pupčanu herniju koja se lako vraća nazad i gde ne postoji oštećenje mišićnog zida, već je kila izišla kroz pupčani prsten. Za to mi je rekao da sada nije sezona(lova na zečeve, valjda)...
Treniram u teretani, uglavom sa težinama do 80 kg. Trenirao sam i pre 7,8 god sa 150 kg pa nisam imao nikakvih problema. Inače, u proteklih godinu dana izgubio sam 30 kg viška...
Da li može kila tako da se ne vidi, da li je to početak kile, vrede li neke vežbe? Ako neko zna neku dobru hiruršku kliniku, bio bih zahvalan da mi kaže na pp...
 
To da se varikocela javlja samo na levoj strani i da se ne može javiti na desnoj reči su urologa iz zdravstvenog centra.
Ali, varikocela je valjda uvećana vena u testisu, ja tu nemam problema, već imam nešto poput tvrdih cevčica dužine 7,8 cm i prečnika par mm na čijem kraju je limfna žlezda veličine zrna graška. To je u ingvanilnom, ne u preponskom kanalu.
Ja ne mogu da verujem da dvojica doktora specijalista tako nagađaju šta bi moglo biti.
Jesu li ovakvi limfni čvorovi normalno stanje, ili su uvećani?
 
Imam 35god i evo vec 38dana nakon klasic.operacije obostrane preponske kile (sa mrezicom) prolazim kroz agoniju bez kraja. Imam gomilu komplikacija iako su mi govorili da se mogu vratiti normalnim aktivnostima vec posle 10dana. Ukratko: 1)otok mosnica koji jos uvek traje pracen pojavom hidrokele (vodena kila), 2)oslabljena besika-cesto mokrim, 3)naduven stomak kao kod trudnice pred porodjaj, 4)neformirana lepljiva stolica, 5)rana povremeno boli kao da me neko sece nozem..Hirurg koji me je operisao sve vreme govori da tako mora i da se strpim..Potrazio misljenje drugog lekara i na ultrazvuku se ispostavilo da otok od "rutinske operacije" i "tako mora" oporavka..preti da ostanem neplodan...Trenutno pijem 2 antibiotika i lek za otok. Iz bolnice sam otpusten bez ijednog leka:((( Da sam znao kroz sta cu prolaziti verovatno bih sacekao jos par godina i nosio 2 bezbolna oraha na preponi :((( Dobro razmislite kome cete poveriti svoje zdravlje!!!
 
Ja bih zeleo da pitam ovako:Moj otac je imao oteklinu kod leve preopne to jest kilu,on je to operisao pre 1 nedelju i 3 dana,uradili su mu operaciju sa nekim laserima stavili su mu i mrezu da drzi to crevo,on ima 3 uboda.E sad mu se tu na to isto mesto kod leve preopne stvorila oteklina koja sadrzi neku mutnu tecnost,mene zanima sta je to,i da li je opasno?Mnogo se brinem,molim vas odgovarajte i Hvala Unapred... :(
 
Imam 35god i evo vec 38dana nakon klasic.operacije obostrane preponske kile (sa mrezicom) prolazim kroz agoniju bez kraja. Imam gomilu komplikacija iako su mi govorili da se mogu vratiti normalnim aktivnostima vec posle 10dana. Ukratko: 1)otok mosnica koji jos uvek traje pracen pojavom hidrokele (vodena kila), 2)oslabljena besika-cesto mokrim, 3)naduven stomak kao kod trudnice pred porodjaj, 4)neformirana lepljiva stolica, 5)rana povremeno boli kao da me neko sece nozem..Hirurg koji me je operisao sve vreme govori da tako mora i da se strpim..Potrazio misljenje drugog lekara i na ultrazvuku se ispostavilo da otok od "rutinske operacije" i "tako mora" oporavka..preti da ostanem neplodan...Trenutno pijem 2 antibiotika i lek za otok. Iz bolnice sam otpusten bez ijednog leka:((( Da sam znao kroz sta cu prolaziti verovatno bih sacekao jos par godina i nosio 2 bezbolna oraha na preponi :((( Dobro razmislite kome cete poveriti svoje zdravlje!!!

I moj otac je operisao kilu pre 10 dana,a sad ima na tom istom mestu kod leve prepone oteklinu koja sadrzi neku mutnu tecnost sad mene zanima sta je to i da li je opasno? :(
 
Ja bih zeleo da pitam ovako:Moj otac je imao oteklinu kod leve preopne to jest kilu,on je to operisao pre 1 nedelju i 3 dana,uradili su mu operaciju sa nekim laserima stavili su mu i mrezu da drzi to crevo,on ima 3 uboda.E sad mu se tu na to isto mesto kod leve preopne stvorila oteklina koja sadrzi neku mutnu tecnost,mene zanima sta je to,i da li je opasno?Mnogo se brinem,molim vas odgovarajte i Hvala Unapred... :(

Мора код др-а да то погледа. Овако уопштено говорећи, таква ситуација није очекивана.
 
Evo da svima, koji treba da idu na operaciju, da pomognem sa obajasnjenjem procedure. Ja sam operisao inviginalnu herniju obostrano pre nesto manje od mesec dana. Imam 40 godina, nisam imao tegobe, mali otok sa leve strane trbuha... Inace, moj otac je imao kilu, operisao je u 65 godina. Receno mi je da je nasledni faktor veoma znacajan. U svakom slucaju resio sam da operisem kilu pre nego sto nastanu komplikacije. Praksa je da se istovremeno ne radi otvorena operacija (ne laporoskopskim putem!) sa obe strane, ali na osnovu godina su procenili da je to kod mene moguce.
Evo postupka:

1. priprema:
Podrazumeva analizu krvi, rendgen pluca, EKG i pregled kardiloga. Ovo moze dosta vremena da oduzme ukoliko nemate vezu.... Na kraju sa svim papirima ide se kod anesteziloga koji daje potvrdu da nemate kontraindikacije za operaciju. Ovo je idealana prilika da popricate oko vrste anestezije koja ce biti data. U slucaju operacije hernije, obicno se daje epiduralna anestezija!

2. prvi dan u bolnici:
Ponovo vade krv iz vene i rade kompletnu analizu krvi, mere pritisak, EKG prema potrebi, itd. Potrebno je da se DOBRO obrijete od sredine grudi do ispod prepona, ukljucujuci i deo oko testisa. Bolje da sami to uradite, nego da vas medicinsko osoblje brije rutinski i brzo. Takodje je vazno da uvece ispraznite creva. Zato je bolje da uzmete neki laksativ (neki od preparata, caj od sene i krusine, itd.), nego da vas klistiraju... Ovo je bitno da uradite, jer narednih par dana sigurno necete moci da idete u toalet.

3. drugi dan - operacija:
Na odeljenju vam stavljaju bronilu (na ruku, i nista ne boli), kroz nju vam daju prve kolicine antibiotika, noge se obmotavaju zavojima (pretpostavljam zbog krvnih ugrusaka), i stavljaju vam kateter (moze da bude neprijatno i da boli,, ali ne mora). Oko katetera, moguce je da operacija bude bez katetera, pod uslovom da prethodno dobro ispraznite mokracnu besiku. Posto je meni operacija trajala dugo, stavljen mi je kakteter. VAZNA NAPOMENA: trazite da vam stave sto tanji kateter, ako treba kupite ga u apoteci (90-100 din). U suporotnom mozete da imate uzasne bolove i velike probleme sa mokrenjem nakon operacije. Neki pacijenti su mokrili krv, imali dosta bolova, nisu mogli da mokre kada imaju nagon, jer im je ostecen spoljni mokracni kanal, itd. Znaci, kateter nije ni malo bezazlena stvar, moze da napravi velike probleme, bolove i neprijatnosti. Ako je dovoljno tanak i stavljen pazljivo, onda nece biti problema. Na zalost, meni je stavljen prilicno veliki kateter, pa sam imao dosta tegoba.
Pre ulaska u operacionu salu daju vam inekciju za smirenje i prikljucuju vam infuziju.

Anestezija: Vecina je u agoniji oko anestezije, prica se da epiduralna anestezija boli uzasno, itd. U svakom slucaju, bolje je da imate epiduralnu anesteziju, nego totalnu, koja moze da izazove mucnine i druge neprijatnosti... Epidural ne boli!!! Ako imate dobrog anesteziologa, kao sto sam ja, necete osetiti ama bas nista! Na boku, savijeni kao kifla, prvo dobijete lokalni anstetik, u predeo kicme, sa vrlo tankom iglom. Ovo nisam uopste osetio. Nakon toka se plasira kateter, preko koga se daje anestezija. Ovo takodje uopste nisam osetio. Prvo pocnu da trnu vrhovi stopala, pa polako se osecaj penje do stomaka. Ne boli i nije neprijatno. Mogao sam sve vreme tokom operacije da pomeram noge, jedino nisam mogao da osecam bol, inace osecao sam pritisak i dodir hirurga sve vreme... Napominjem, ovo sve zavisi od anesteziologa. Znam da drugi pacijenti su dobili vece kolicine anestetika, pa im je osecaj oduzetosti trajao nekoliko sati nakon operacije, nekima cak do sledeceg jutra. Meni je izvucen kateter epidurala , pa se preko njega dodavala po malo anestezija tokom operacije i nakon operacije kada sam dosao u sobu. Ovo je uobicajena procedura kod trudnica.

Operacija je trajala dugo, skoro 3 sata, radjeno je prvo sa jedne, a onda sa druge strane. Osecao sam pritisak u stomaku tokom intervencije hirurga, osecate da vam nesto rade, ali nista ne boli! Na kraju vas usiju, i to je to. Ja sam imao 2x12cm rezove, po 6 savova sa svake strane. Rane nisu male, video sam i kod drugih pacijenata. Moja operacija je bila klasicna otvorena operacija, stavljene su mi silikonske mrezice...

Nakon operacije vas dovezu u sobu, ja sam sam mogao da sa kolica predjem u krevet, zahvaljujuci anesteziji sam pomerao noge. Kroz bronilu vam odmah daju antibiotike, ranisan, prikace infuziju. Kada mi je oslabila anestezija, poceo sam da osecam bolove. Bolovi nisu strasni, osecao sam pritisak u stomaku, bolelo me i od katetera za uriniranje. Procedura je obicno da do sledeceg jutra stoji kateter za mokrenje, ja sam trazio da mi sto pre izvade, jer sam imao jake bolove u penisu i nisam mogao da mokrim. U svakom slucaju, kada su mi se javili bolovi, dodali su mi jos malo epiduralne anastezije, i to tako moze da se ponavlja na 4 sata kako bi se smanjili bolovi. Protiv bolova se obicno daju i injekcije diklofena na 12 ili 8h. Daju se u kuk, i ako je sestra iskusna, to uopste ne boli!

Noc nakon operacije je najteza, nema pomeranja, neprijatnost, pritisak u stomaku, ja sam jos celu noc drzao gusku radi mokrenja... Sledeceg dana je vec lakse, telo se brzo obnavlja!

4. oporavak: tog dana kada sam imao operaciju, uvece sam imao temperaturu, 38 C. Ovo je cest slucaj, posebno kod vecih intervencija. Daju vam obicno injekcije diklofena za obaranje temperature i protiv bolova.
Terapija: 2x dnevno kroz bronili se daju velike kolicine antibiotika, ranisan, infuzija. Takodje se svakodnevno daje mala inekcija u rame, protiv stvaranja krvnih ugrusaka.
Diklofen se daje kasnije obicno prema potrebi, kada imate bolove.
Sledeci dan, nakon operacije sam jedva ustao, uz pomoc "kolega" iz sobe, napravio par koraka. Kasnije je bilo sve lakse i lakse.
Inace, kao normalna temperatura se smatra 37 +,- 0,4.
Imao sam problema sa mokrenjem, bolovi, otezano mokrenje, zato treba uzimati sto vece kolicine caja i tecnosti, vode posebno! Ovo znaci 3-4 litra dnevno, da sto vise idete da mokrite. Caj od uve u malim kolicinama takodje.
Ishrana: Prva dva dana je samo infuzija, nakon toga se uvodi normalna, ali laksa hrana.

Oko bronile: ako se mnogo brzo ubrizgavaju antibiotici, itd. moze da zaboli, da se vena osteti, da se zapusi, i slicno. Onda moraju da vam promene bonilu, tj. da vam je stave na drugo mesto. Sve zavisi od medicinskog osoblja koje vam daje terapiju.

Ja sam, racunajuci dan oparacije i prethodni dan pripreme, proveo 7 dana u bolnici, 8. dan sam izasao. U cetvrtak sam izasao, a sledeceg ponedeljka mi skinuli konce. Kod kuce malo hodanja, laksa hrana, ja sam dobio antibiotik zbog mokracnih kanala, prema potrebi nesto protiv bolova (bez preterivanja).

Nadam se da sam pomogao sa informacijama, imate email za pitanje.
Pozdrav i srecno svima!
 
Poslednja izmena:
Interesuje me koliko traje postoperativni tok posle operacije kile.Pitam zato posto se bavim fizickim radom na gradjevini koliko vremena ne mogu da radim.I jos jedno pitanje posle koliko vremena od operacije mozete imati sesualne odnose.Unapred zahvalan na odgovorima
 
Osim operacije postoje neki pojasevi koji mogu da se nose da olaksaju simptome i obicno ih daju starim ljudima kod kojih bi operacija bila rizicna, ali taj pojas ne leci kilu. Koliko ja znam, drugih nacina da se preponska kila izleci, osim operacije, nema. U svakom slucaju, bilo bi pogresno da igras tu utakmicu u subotu. Treba odmah da odes kod lekara, da proceni situaciju i da operises to sto pre. Jedna utakmica manje zarad zdravlja je mala cena :)
 
@Apacapa hvala ti za jako iscrpan i detaljan opis. Prije nego sam ja otišao na operaciju obostrane ingvinalne hernije ovo je bio najbolji opis onoga što je moglo da me očekuje. Iako je moje iskustvo drugačije i dalje smatram da je u njegovog opisu najbolje objašnjena procedura.

Evo i mog iskustva.

Imam 40 godina i redovno treniram (joga, trčanje, plivanje i borilačke vještine). Meni su popucale prepone sa obije strane, nakon neopreznog podizanja tereta. Osjetio sam kao da me nešto presjeklo u momentu, ali tek poslije to povežeš, tražeći situaciju u kojoj je to moglo da se desi. Posle možda nedjelju dana pojavile su mi se dvije manje kilice u dnu stomaka, sa strana.
Sa treninzima sam nastavio i nakon toga, ali pošto su kile i dalje bile tu, pošao sam do izabranog ljekara. Tamo sam dobio uput kod hirurga. Prilikom pregleda hirurg traži da napipa rupicu u preponskom dijelu, kroz koju su počela da izlaze crijeva. Kad se zakašlješ to možeš i sam da napipaš. Operacijom se zatvara ta rupa, obično ugradnjom mrežice ili njenim zašivanjem. Ja sam sticajem okolnosti bio kod tri različita hirurga. Ako ste u prilici birajte onog u koga vjerujete, a prethodno se dobro raspitajte koji to najbolje radi. Operacija jeste rutinska, ali ako se ne odradi dobro moraćete ponovo da prolazite kroz isto. Moja preporuka za sve koji su iz Crne Gore je dr Peđa Milošević sa Cetinja. Vrhunski hirurg, koji za razliku od nekih ne izbjegava ove operacije kao trivijalne i ispod njegovog nivoa.

Ja sam imao dvije operacije u razmaku od dvije nedjelje. Prvo jedna, pa onda druga strana. Planirano je bilo da jednom operacijom sve bude završeno, ali loše sam odreagovao na anesteziju, zbog bradikardije (smanjen broja otkucaja srca) koja je uočena u toku operacije.

Pri dan u bolnici je protekao u čekanju, svojevrsna psihološka priprema. Operacija je obično prijepodne sljedećeg dana. Noć prije sam dobio neke tablete. Prije dolaska u bolnicu, kao što je pominjao @Apacapa skroz se obrijte od sredine grudi do dolje, da vas oni ne bi brijali.

Operacija je rađena sa lokalnom anestezijom. Bukvalno sam mogao osjetiti kako me režu i rade, ali nisam osjaćao nikakav bol. Izgleda teže, ali time se izbjegava katetar i potencijalni problemi sa njim, što mi je nakon teksta koji je napisao @Apacapa izgledalo mnogo teže.

Operacija je trajala mislim manje od sat vremena. Istovremeno je urađeno i zašivanje i postavljanje mrežice.

Pošto je operacija završena prenijeli su me u sobu, na ranu su mi stavili, ono što oni zovu cigla, zapravo četvrtasta boca napunjena vodom, koja pritiska ranu. Ova sestra dok mi je ciglu stavljala u gaće, stavila mi je preko jednog testisa, što sam tek primijetio pošto sam se zbog toga probudio u bolovima posle jedno dva sata. To pamtim kao tada najveći problem, a sve ostalo je bilo...lagano. Preležite cijeli taj dan, a već sljedeći dan možete da idete kući.

Kroz dvije nedjelje prošao sam skoro sve isto, samo moram da priznam da mi je teže operacija pala, osjećaj da prolaziš ponovo kroz isto mi se nije svidio. Bilo je kao rutinski, ali meni ipak nije.

Oporavak. Drugi dan nakon operacije sam vozio auto i pošao do apoteke i kasnije na previjanja. Vukao sam nogu dok sam hodao, ali nisam imao nikakvih ni bolova ni problema. Ipak, preporuka je da prvu nedjelju što više odmarate i ležite kod kuće.
Druga nedjelja, počeo sam da šetam malo duže. Osluškujte svoje tijelo, tu ste sebi najbolji doktor. Plivanje preskočiti prve četiri nedjelje. Trčanje tek od osme nedjelje, do tad trčkaranje i duge šetnje. Nakon 10 nedjelja vratio sam se u normalan trening.

Seks. Prva erekcija nakon operacije vas mora obradovati :) pošto je tu sve dolje povezano, to mi je bilo olakšanje da je sve obavljeno kako treba. E, sad...U osnovi sve ovo pišem zbog sljedeće "komplikacije" i da bih pomogao ljudima, koji mogu imati sličnu situaciju nakon operacije.

Nakon operacije pojavile su mi se dvije zadebljane vene u penisu, kao neke zategnute žice razvučene od osnove penisa prema vrhu. Jedna nakon prve operacije, sa te strane sa koje je rađeno i druga sa druge strane.

Nimalo prijatan osjećaj, jer ne znate da li će to proći ili je neka komplikacija koja će potrajati. Te "zategnute žice" se osjete u erekciji, a kad imate seks dolazi do zatezanja, a posle određenog vremena i do bola. Valjda je u pitanju tromboflebitis (zapaljenje površinskih vena), do kojeg dolazi zbog ugruška koji se stvori tokom operacije i dođe do te vene. Uglavnom nije za brigu ništa. Možete da uzimate aspirin, koji navodno pomaže, a ja sam pio možda jednu nedelju, a onda prestao. U tekstu sa interneta, koji me je utješio pisalo je da to nestaje samo u periodu od 3 do 6 nedjelja nakon operacije, uz seksualnu apstinenciju i da se normalan protok krvi obnavlja u roku od 8 nedjelja. Nisam baš apstinirao, ali sam se u glavi opustio, pa sam očekivao da samo prođe. Tako je bilo i te vene su nestale posle 6-8 nedjelja. Danas, posle gotovo godinu dana, sve je da kucnem kako treba :)

Prvih nekoliko mjeseci nakon operacije možete imati reakcije kod promjene vremena, ali sve to vremenom prođe.

Vodite računa prvih nekoliko mjeseci kad podižete teret, jer treba neko vrijeme dok se mrežica uveže sa ostalim tkivom.

Srećno!
 
Poslednja izmena:
@CastelLastva

Svaka cast i tebi za opisanu proceduru....Tebi je necije iskustvo pomoglo odn saveti, informacije, pa si i sada ti napisao svoje - "platio svoj forumski dug hehe", to je bas lepo.
A ne kao neki, dodju po informacije kada treba da se uzme, i posle ispare, ne ostave i oni neku info za druge ljude.

Na ovaj nacin se sire iskustva, spoznaje, bodre se ljudi da se lece, da se obrazuju, informisu, otklone strahove, i samim tim se dize zdravstvena kultura i vaspitanje ljudi.
 
Ja sam operisao preponska kilu sa leve strane pre 2 god, i skoro sam počeo da radim u prodaji stocne hrane i opet mi se pojavila na istom mestu, operisan sam pod lokalnom anestezijom i bas sam osecao bol u toku operacije da je jedna sestra samo brisala znoj sa mene tj. na kozi nisam osecao bol ali kada su mi usivali unutra bas je bolelo. Verovatno je opet puklo zato sto mi nisu stavili mrežicu. Sad sam narucio pojas za ingvinalnu kilu da probam malo da se sacuvam dok ne odem na operaciju, ali opet bas mi se ne ide posto me je bas bolelo i tražiću sad da mi stave mrežicu. Zanima me da li moze da se trazi da operisu pod totalnom anestezijom?
 
Operisao juče kilu na levoj preponi. Na VMA, u CDH-u (centar za dnevnu hirurgiju). U 8.30h došao na VMA, operacija trajala od 10 do 11h, i već u 16.30h sam pušten da se lečim sa slobode. :) Operacija klasičan rez (oko 5-6 cm)i ušivanje, kažu “mlad si, nema potrebe za mrežicom“. Imam 34. Ja sam lično bio za mrežicu, jer kod mrežice ne postoji mogućnost recidiva, ali ajd...

Oporavak posle operacije teče brzo i dobro. Bolovi u predelu rane nisu tako pakleni, ni nepodnošljivi. Već posle 4 sata sam bez većih problema sedeo, pa ustao i otišao do wc-a, dakle nije mi trebala guska. Noge ne umotavaju ni u kakve zavoje, i ne stavljaju kateter, njega sam se najviše plašio. Anestezija opšta. Malo mi intubacija (prilikom anestezije) iritirala disajne puteve (što nije retka pojava), pa sam malo kašljao posle operacije. I to kašljanje je bolno, jer morate blago da pritisnete ranu i onda kašljete. Najteže su mi pali glad i žeđ posle operacije (na dan prijema se ne jede i ne pije ništa), jer sam navikao na redovnu ishranu. Posle zahvata hrane vas infuzijom, ali nije to to... :) Tek na kraju daju jedan jogurt da se gustira polako.

Pred odlazak kući voze vas kolicima dole do garaže, gde me čekao brat kolima. Iako sam ubeđivao sestru da mi ne trebaju kolica, jer mogu i da otrčim do garaže. :) To verovatno zato što su mi mišići u top formi i kondiciji, jer idem redovno u teretanu na vežbanje i trčanje (u teretani sam i zaradio kilu..). I sad moram da mirujem 2,3 meseca... Sutra idem na prvu kontrolu (verovatno da skinu zavoj, a možda i konce).

Eto toliko, ako imate pitanja slobodno pitajte...
 
Operisao juče kilu na levoj preponi. Na VMA, u CDH-u (centar za dnevnu hirurgiju). U 8.30h došao na VMA, operacija trajala od 10 do 11h, i već u 16.30h sam pušten da se lečim sa slobode. :) Operacija klasičan rez (oko 5-6 cm)i ušivanje, kažu “mlad si, nema potrebe za mrežicom“. Imam 34. Ja sam lično bio za mrežicu, jer kod mrežice ne postoji mogućnost recidiva, ali ajd...

Oporavak posle operacije teče brzo i dobro. Bolovi u predelu rane nisu tako pakleni, ni nepodnošljivi. Već posle 4 sata sam bez većih problema sedeo, pa ustao i otišao do wc-a, dakle nije mi trebala guska. Noge ne umotavaju ni u kakve zavoje, i ne stavljaju kateter, njega sam se najviše plašio. Anestezija opšta. Malo mi intubacija (prilikom anestezije) iritirala disajne puteve (što nije retka pojava), pa sam malo kašljao posle operacije. I to kašljanje je bolno, jer morate blago da pritisnete ranu i onda kašljete. Najteže su mi pali glad i žeđ posle operacije (na dan prijema se ne jede i ne pije ništa), jer sam navikao na redovnu ishranu. Posle zahvata hrane vas infuzijom, ali nije to to... :) Tek na kraju daju jedan jogurt da se gustira polako.

Pred odlazak kući voze vas kolicima dole do garaže, gde me čekao brat kolima. Iako sam ubeđivao sestru da mi ne trebaju kolica, jer mogu i da otrčim do garaže. :) To verovatno zato što su mi mišići u top formi i kondiciji, jer idem redovno u teretanu na vežbanje i trčanje (u teretani sam i zaradio kilu..). I sad moram da mirujem 2,3 meseca... Sutra idem na prvu kontrolu (verovatno da skinu zavoj, a možda i konce).

Eto toliko, ako imate pitanja slobodno pitajte...

Meni je konstatovana preponska kila na desnoj strani. Imam 52godine i u veoma sam dobroj formi obzirom da se redovno bavim sportom. Urolog koji me je pregledao preporucio mi je DHC na VMA a kao metodu ugradnju mrezice sto ce ipak zavisiti od hirurga pretpostavljam. Interesuje me ko te je operisao jer sam iz prethodnih postova stekao utisak da to nije ni malo beznacajno. Posle vise od sest meseci od operacije kakva su tvoja iskustva odnosno na koji nacin si se oporavio i koliko brzo si poceo da se bavis i kojim fizickim aktivnostima (igram kosarku, fudbal, trcim, plivam, vozim bicikl i redovno posecujem teretanu). da li imas utisak da si se oporavio 100%.
 
Poslednja izmena:

Back
Top