Ljubomora starijeg deteta

Manja

Aktivan član
Poruka
1.211
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine. E, sad.. cini se da se njoj beba stvarno mnogo svidja, hoce da ga ljubi, mazi..ali je istovremeno i strasno ljubomorna, sto ispoljava besom. Mnogo vremena provodimo sami nas troje, dok se tata ne vrati sa posla. Beba cesto sisa, a pritom starija pokusava da mi se popne na vrat, hoce da se mazi sa bebom naslanjajuci svoju glavu na njeno lice, zove me da joj dam vode/da se igramo/stagod bas tada i ako joj kazem da saceka malo ili pokusam da joj objasnim da nije u redu to penjanje po meni i bebi, pocne da vristi i place..Probala sam da joj citam knjige dok dojim ili da pevamo, ali nista..ne slusa i nastavlja po starom. Dok beba spava pokusavam da je pomazim ili poljubim, opet vistanje.."ostavi meeee.." Pocela je da baca stvari, lomi igracke, vristi..Beba se cak i u drugoj sobi non stop budi zbog dernjave, sto situaciju cini jos gorom. Stvarno pokusavamo da joj damo do znanja da je i dalje isto volimo, ali ne vredi.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?
 
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine. E, sad.. cini se da se njoj beba stvarno mnogo svidja, hoce da ga ljubi, mazi..ali je istovremeno i strasno ljubomorna, sto ispoljava besom. Mnogo vremena provodimo sami nas troje, dok se tata ne vrati sa posla. Beba cesto sisa, a pritom starija pokusava da mi se popne na vrat, hoce da se mazi sa bebom naslanjajuci svoju glavu na njeno lice, zove me da joj dam vode/da se igramo/stagod bas tada i ako joj kazem da saceka malo ili pokusam da joj objasnim da nije u redu to penjanje po meni i bebi, pocne da vristi i place..Probala sam da joj citam knjige dok dojim ili da pevamo, ali nista..ne slusa i nastavlja po starom. Dok beba spava pokusavam da je pomazim ili poljubim, opet vistanje.."ostavi meeee.." Pocela je da baca stvari, lomi igracke, vristi..Beba se cak i u drugoj sobi non stop budi zbog dernjave, sto situaciju cini jos gorom. Stvarno pokusavamo da joj damo do znanja da je i dalje isto volimo, ali ne vredi.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?

Jedino sto mi pada na pamet je da pokusate da provodite vise vremena nasamo sa njom, bez bebe.
 
Samo neka vam pomaze oko bebe i samo ponavljajte da je beba njena cak i vise nego vasa. Meni je pomoglo ali...Nisu sva deca na isti kalup, da li ce to pomoci i kod vase devojcice tesko je reci.
Sigurno je samo to da morate biti oprezni da ne naudi nesvesno bebi i da ce vremenom ljubomora ako ne sasvim proci a ono ce se umanjiti i manifestovati na neke za vas manje bolne nacine.
Mnogo srece.
 
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine. E, sad.. cini se da se njoj beba stvarno mnogo svidja, hoce da ga ljubi, mazi..ali je istovremeno i strasno ljubomorna, sto ispoljava besom. Mnogo vremena provodimo sami nas troje, dok se tata ne vrati sa posla. Beba cesto sisa, a pritom starija pokusava da mi se popne na vrat, hoce da se mazi sa bebom naslanjajuci svoju glavu na njeno lice, zove me da joj dam vode/da se igramo/stagod bas tada i ako joj kazem da saceka malo ili pokusam da joj objasnim da nije u redu to penjanje po meni i bebi, pocne da vristi i place..Probala sam da joj citam knjige dok dojim ili da pevamo, ali nista..ne slusa i nastavlja po starom. Dok beba spava pokusavam da je pomazim ili poljubim, opet vistanje.."ostavi meeee.." Pocela je da baca stvari, lomi igracke, vristi..Beba se cak i u drugoj sobi non stop budi zbog dernjave, sto situaciju cini jos gorom. Stvarno pokusavamo da joj damo do znanja da je i dalje isto volimo, ali ne vredi.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?

Sve sto si napisala je totalno normalno,starija djevojcica konstantno trazi paznju jer ste vi u kucu donijeli "suparnika" i zvanicno je pocela borba za prevlast koja ce vjerovatno trajati dugo,dugo,ponekad i citav zivot.Odoh predaleko.
Svi su vjerovatno imali isti problem,i vremenom ce njena ljubomora i nacin privlacenja paznje mjenjati oblike.
Moj savjet je da nastavite da ih volite jednako tako kao i dosad i da ne pridajete tome veliku paznju.
Kad je npr. dojenje samo budite malo cvrsci(to ne moze da se radi i tacka),ona ce malo oplakati i to je to.Jednog dana vise nece ni plakati.
Nek` su ti zivi i zdravi!!!!!!:bye:
 
Atina samo da ti čestitam,daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaavno nismo pričale ovde na forumu,a verovatno me se već i ne sećaš,pošto sam promenila nick...anyway sve čestitke za drugu bebicu, brzo ste vi to rešili,mi još radimo na tome..čestitke,a sve ostalo će doći na mesto...normalno da se tako ponaša,bez obzira što voli bebicu,oseća se malo ugroženom...puno pažnje i objašnjavanja,ljubljenja i smiriće se ona...
 
i ja sam bila ljubomorna na mladjeg brata
ma sta ljubomorna - mrzela sam tog malog uljeza oko koga se odjednom vrteo ceo svet.
mislim da je neka kolicina ljubomore prirodna, i da ce proci. mnogo zavisi od vas kako cete se sa tim izboriti - dati joj da se bavi necim oko njega, da ti pomaze - ona ce se mnogo bolje osecati i negde shvatiti da i za nju ima mesta
 
Da je malo starija, verovatno ne bi osecala ljubomoru, jer bi shvatila sta se oko nje desava na pravi nacin. Ovako, ostaje vam da je ukljucite u negu bebe... da vam doda pelenu, flasicu, da kupate zajedno bebu, a sve to vreme da joj govorite da je ona vasa velika ljubav, a da je sada dobila brata koji treba da se neguje da bi odrastao i igrao se sa njom. Ne bi bilo na odmet da, ako bebu ima ko da pricuva, izadjete sami s njom na sladoled, u luna park, u kupovinu. Pri tom kupite i njoj i bebi nesto. Pricajte, pricajte, ne uporedujte je sa bebom u smislu - vidi kako je beba dobra, a ti nisi... to nikako, ni kasnije kad porastu. Pokazite joj ponekad da ste i vi malo umorni od obaveza oko bebe, neka vidi da vi ne uzivate samo, nego se malo i mucite. Ucite je da voli bebu, da je poljubi, da joj tepa. A to ce sve i onako proci...:bye:
 
Hvala svima, to sve vec radimo, ali izgleda da nije dovoljno. :(
Ostaje nam samo da se nadamo da ce je brzo proci
@micimacko - veliki pozdrav, znam da si promenila nick, svratim ja ponekad, ali retko postujem, nema se vremena :) Lepo se provedite na odmoru, a nova beba ce uskoro, kad ona sama odluci..nije ni nama uspelo iz prve ;)
 
Moj brat mator konj pa je ljubomoran na mene..sve kevi tako prosipa lazi dan danas i trazi neku ravnopravnost..krivo mu uvek kad kupim neku garderobu i uvek je bas to trazio..inace meni stvar traje 20 god a on menja jednom mesecno:lol:a gusht mu da obuce nesto moje al nash kad bi mu dao:evil:misli da nosim zlatna jaja i da se on jadan bas muci u zivotu
 
Razlika između mojih sinova je sedam godina i sad kada se na vide jedno prepodne to je zaletanje i ljubakanje kao da se nisu videli sto godina. "Bato moj,dođi ljubi bata" i onda se grle i cmaču po 15 minuta.
A meni srce raste kao kvasac,mnogo sam poonosna na njihovu ljubav.
 
Razlika izmedju mog sina i cerke je skoro 6 godina.Kad se ona rodila,on je vec imao svoje drustvance,pa mu nije bila mnogo interesantna.Inace je bio vise u fazonu tate,pa sam ja mogla mirno da se bavim bebom.
Ljubomore u onom klasicnom smislu nije bilo.
Medjutim,kako je vreme prolazilo,on je malo po malo,nju "drndao",pa onda ona zaplace,pa onda mi vidimo sta on to radi,pa...uglavnom tako sto je nju cackao skretao je nasu paznju na sebe.
Elem,tako je i danas kad on ima 15,a ona 9...
Ja znam da je voli(vidi se to na mnogo nacina),ali uvek je kad se o njoj povede rec ona je:"mala glu***a,nema pojma,sto je uopste morala da se rodi..." i tako to...
Valjda je to samo pubertet,nadam se da ce se bolje slagati kad porastu,posto ce i ta razlika u godinama koja je sad prilicno izrazena,biti manje vidljiva...
 
Nama za cetiri meseca stize jos jedan bata,Aca ce tada imati 2,5 godine.On jos uvek ne shvata sta mi to njemu pricamo kada spominjemo malog batu (ili bar nama tako deluje),tako da ne znamo kako ce to prihvatiti,nadam se da nece biti puno ljubomoran.
 
kao prvo, Manja atina, cestitam na bebi
drugo. mislim da je normalno ovakvo ponasanje deteta(ako je za utehu---)
a mislim da moze pomoci da starije dete pomaze oko bebe (sto rece katarina--da dodaje pelene, da kao kupa bebu. tj da je poliva necim , da pridrzava stvari i sl
i da joj se koliko je moguce posveti paznje kao pre. samo njoj (starijem detetu)
 
Jooj i nas ovo čeka i već pričamo i pričamo o bebi, a bojim se šta će biti kad se rodi.
Luka će imati 3.5 godine i trebalo bi da već bude prilično razuman, nadam se da će razgovor i puno ljubavi pomoći.
Uglavnom, naslušala sam se ovakvih situacija, to je skoro pravilo. Samo ta faza nekad brže prođe, a nekad traje godinama.
Nemam pojma, teško je biti dobar roditelj...
Nemam šta da dodam, mislim da je uglavnom sve rečeno i nadam se da ćete se što pre organizovati da svi budu zadovoljni.
 
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine. E, sad.. cini se da se njoj beba stvarno mnogo svidja, hoce da ga ljubi, mazi..ali je istovremeno i strasno ljubomorna, sto ispoljava besom. Mnogo vremena provodimo sami nas troje, dok se tata ne vrati sa posla. Beba cesto sisa, a pritom starija pokusava da mi se popne na vrat, hoce da se mazi sa bebom naslanjajuci svoju glavu na njeno lice, zove me da joj dam vode/da se igramo/stagod bas tada i ako joj kazem da saceka malo ili pokusam da joj objasnim da nije u redu to penjanje po meni i bebi, pocne da vristi i place..Probala sam da joj citam knjige dok dojim ili da pevamo, ali nista..ne slusa i nastavlja po starom. Dok beba spava pokusavam da je pomazim ili poljubim, opet vistanje.."ostavi meeee.." Pocela je da baca stvari, lomi igracke, vristi..Beba se cak i u drugoj sobi non stop budi zbog dernjave, sto situaciju cini jos gorom. Stvarno pokusavamo da joj damo do znanja da je i dalje isto volimo, ali ne vredi.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?

I mi smo dobili batu pre skoro tri meseca, razlika je 2.5godine...prvih par nedelja je bilo najgore...Ogi nije izrazavao ljubomoru direktno prema bebi, al je bio nesnosan...plakao je za svaku sitnicu, pravio scene...mislila sam da nikad nece proci al je sve leglo na svoje...i Ogi je hteo da samo ljubi i mazi bebu, al tu smo odmah postavili granice...beba se ljubi i mazi samo po glavici i nogicama...i brzo se navikao...i najvise nam je pomoglo uporedjivanje tipa: ti si veliki kao tata a beba je mala...njemu jako inponuje sto je veeeliki...sad, da li je to dobro ili ne vreme ce pokazati
 
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine. E, sad.. cini se da se njoj beba stvarno mnogo svidja, hoce da ga ljubi, mazi..ali je istovremeno i strasno ljubomorna, sto ispoljava besom. Mnogo vremena provodimo sami nas troje, dok se tata ne vrati sa posla. Beba cesto sisa, a pritom starija pokusava da mi se popne na vrat, hoce da se mazi sa bebom naslanjajuci svoju glavu na njeno lice, zove me da joj dam vode/da se igramo/stagod bas tada i ako joj kazem da saceka malo ili pokusam da joj objasnim da nije u redu to penjanje po meni i bebi, pocne da vristi i place..Probala sam da joj citam knjige dok dojim ili da pevamo, ali nista..ne slusa i nastavlja po starom. Dok beba spava pokusavam da je pomazim ili poljubim, opet vistanje.."ostavi meeee.." Pocela je da baca stvari, lomi igracke, vristi..Beba se cak i u drugoj sobi non stop budi zbog dernjave, sto situaciju cini jos gorom. Stvarno pokusavamo da joj damo do znanja da je i dalje isto volimo, ali ne vredi.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?
Pa kažu stručnjaci da je dobro kada dete pokazuje svoja osećanja.. pa kakva god da su...
nije dobro kada se umudri i govori samo ono što zna da od njega očekujemo da kaže...

Problem imamo još uvek.. nismo ga rešili...
što su oni veći to je i problem veći.. obojica su ljubomorni...:lol:
a dve nedelje nakon rođenja bate stariji (koji je tada imao 3 godine) rekao je
''Mama vrati ga u bolnicu, hoću da budeš samo moja mama'' :sad2:
 
Pa kažu stručnjaci da je dobro kada dete pokazuje svoja osećanja.. pa kakva god da su...
nije dobro kada se umudri i govori samo ono što zna da od njega očekujemo da kaže...

Problem imamo još uvek.. nismo ga rešili...
što su oni veći to je i problem veći.. obojica su ljubomorni...:lol:
a dve nedelje nakon rođenja bate stariji (koji je tada imao 3 godine) rekao je
''Mama vrati ga u bolnicu, hoću da budeš samo moja mama'' :sad2:

:sad2::sad2:
a kolika je razlika izmedju njih?
 
ManjaAtina pridruzujem se cestitkama na bebi :cvet:
To je veoma lepa razlika,dve godine ali veoma zahtevna jer je prvo dete jos jako malo da bi razumelo promene u porodici.Normalno je da se ona tako ponasa.Treba samo da obratite paznju da nedodje do povredjivanja bebe,a ovo ostalo je sasvim ok.
Ukljucite prvo dete u sve aktivnosti oko bebe ali naravno ne silom.Polako,korak po korak i sve ce doci na svoje.Radite sve i ponasajte se kao i pre uz naravno neke male promene koje ce starijoj devojcici vremenom postati jasnije i normalnije.
Izmedju mojih je veca razlika...prva ima 12,druga 8,a treca 1,5 godinu pa je meni bilo mnogo lakse i nisam imala takvih problema :D
Ali opet,svako dete zahteva paznju za sebe,a mi majke smo tu da napravimo balans izmedju njih i ostalih obaveza...ali to je sasvim normalno.
Pokusaj tako da gledas na sve to sto se desava oko tebe i videces da ce sve doci na svoje samo od sebe :D
 
ja uopshte ne znam kako bih izashla na kraj sa tim. kad sam imala tu kvazi trudnocu proshle nedelje, bash sam se pitala kako cu objasniti starijem sinu da dolazi beba (a on je onako, josh nerazumno bice od 11 meseci...) plus sam imala osecaj da izdajem svoje starije dete i da sigurno necu moci da volim to drugo kao shto volim ovo prvo....
al` mislim da su sve to gluposti i da je ljubav bezgranicna, a kao takva i ne mozze da se podeli na dva ili na koliko god... nema potrebe. :D
 
ja uopshte ne znam kako bih izashla na kraj sa tim. kad sam imala tu kvazi trudnocu proshle nedelje, bash sam se pitala kako cu objasniti starijem sinu da dolazi beba (a on je onako, josh nerazumno bice od 11 meseci...) plus sam imala osecaj da izdajem svoje starije dete i da sigurno necu moci da volim to drugo kao shto volim ovo prvo....
al` mislim da su sve to gluposti i da je ljubav bezgranicna, a kao takva i ne mozze da se podeli na dva ili na koliko god... nema potrebe. :D
e tako je i meni bilo.. drugu trudnoću sam preplakala sve govoreći ''ja ovo dete neću moći da volim''.. :sad2:
i svi su mi se smejali...:(
 
Dobili smo drugo dete pre tri nedelje. Starije dete ima 2 godine.
Jeste li imali isti problem? I da li ste ga i kako resili?

Kod nas je ista razlika, dve godine i jedan mesec:D
Recimo, uvek sam prvo ljubila i ljubila cerku, onda Tigra ( koji je tada bio dugacak kolko i ona; mislim Tigra iz Vini Pua:p pa tek onda bebu). Objasnila da joj je to kao ziva igracka i naravno u svakom trenutku stavljala do znanja da je ona i dalje glavna. Dva meseca po rodjenju sina otisli smo na more, tako da ga tri nedelje nije nesto ni osetila; i tako pregurasmo taj period, nije bilo strasno:p
 
Kod nas je ista razlika, dve godine i jedan mesec:D
Recimo, uvek sam prvo ljubila i ljubila cerku, onda Tigra ( koji je tada bio dugacak kolko i ona; mislim Tigra iz Vini Pua:p pa tek onda bebu). Objasnila da joj je to kao ziva igracka i naravno u svakom trenutku stavljala do znanja da je ona i dalje glavna. Dva meseca po rodjenju sina otisli smo na more, tako da ga tri nedelje nije nesto ni osetila; i tako pregurasmo taj period, nije bilo strasno:p

Koji si ti psiholog,objasnila si djetetu da joj je brat "kao " ziva igracka!!?????
I kao preguraste taj period?
Pa oni ce citav zivot na ovaj ili onaj nacin biti konkurencija jedno drugom.
 

Back
Top