Najpoznatije ratne jedinice kroz istoriju

ilirian8kk.jpg
Ilirski, da, ali oni su potekli sa nasih prostora.
 
Prvi gvozdeni puk .. ( Toplicani ) .

Definitivno Gvozdeni puk... najslavnija jedinica srpske istorije koja je učestvovala i presudno uticala na ishod svih najznačajnijih bitaka balkanskih i prvog svetskog rata.
Koliko je Gvozdeni puk bio zaslužan za naše pobede govori i činjenica da je prilikom sahrane Kralja Petra Prvog Karađorđevića, njegov posmrtni kovčeg bio prekriven ratnom zastavom Prvog gvozdenog puka...
Večna slava za sve ratnike Gvozdenog puka...

P.S. - manite se JSO-a... Ta jedinica je najveća bruka Srpske istorije i srpskog naroda...

Srbija!!!
 
Да ли сте споменули римске легије? Кад смо већ код легија могао се отворити топик на тему највеће катасрофе ратних јединица кроз историју. Као нпр. катастрофа XVII, XVIII и XIX Римске легије у Теутобуршкој шуми.
 
Uzeli su svi od nas, nabrajaj ih koliko hoces, to je nase

Uz duzno postovanje prema Tebi, ako si me vec svrstao u red Tvojih protivnika, trebalo bi bar nesto da znas, a istorijski je dokazano. Postuj svoga protivnika da bi ga lakse pobedio. A mozda mi se i pridruzis u borbi?

Izgled pelti koje su nosili u Trakiji



i izgled peltasta u Trakiji



IndianaBones, jesi li proucavao izgled peltasta , njihovu osobenost u oblacenju...?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Uz duzno postovanje prema Tebi, ako si me vec svrstao u red Tvojih protivnika, trebalo bi bar nesto da znas, a istorijski je dokazano. Postuj svoga protivnika da bi ga lakse pobedio. A mozda mi se i pridruzis u borbi?

Izgled pelti koje su nosili u Trakiji



i izgled peltasta u Trakiji



IndianaBones, jesi li proucavao izgled peltasta , njihovu osobenost u oblacenju...?
One dole sam hteo da stavim kao sliku, ali nisam mogao, ne znam zasto, ali jesam, to dole je nas peltast.
 
Преторијанска гарда

Назив преторијанци потиче од латинске речи praetorium којом је означаван шатор римских војсковођа, нарочито претора који су магистрати са империјумом били овлашћени да командују војском.
Од 3. века пре Хр. римске војсковође су имали право да у ратно време међу војницима изаберу себи гардисте који би потом чували њихов шатор и личност.
Овакав одред се називао преторијанска кохорта (cohors praetoria) и састојао се и од пешака и од коњице. Кохорта је пратила истакнуте римске државнике и војсковође попут Цезара, Марка Антонија и Октавијана (будућег цара Августа).
Већ је Цезар 61. год. пре Хр. основао елитну Легију X Коњаничку (Legio X Equestris) коју је успешно користио током ратова са Галима и у току грађанског рата против Помпеја. Након победе над Антонијем, Октавијан је увидео да се стајаћи елитни одред може употребити не само у ратно, већ и у мирнодопско време у политичке сврхе.
 

Prilozi

  • 11.jpg
    11.jpg
    17 KB · Pregleda: 7
Преторијанска гарда

Назив преторијанци потиче од латинске речи praetorium којом је означаван шатор римских војсковођа, нарочито претора који су магистрати са империјумом били овлашћени да командују војском.
Од 3. века пре Хр. римске војсковође су имали право да у ратно време међу војницима изаберу себи гардисте који би потом чували њихов шатор и личност.
Овакав одред се називао преторијанска кохорта (cohors praetoria) и састојао се и од пешака и од коњице. Кохорта је пратила истакнуте римске државнике и војсковође попут Цезара, Марка Антонија и Октавијана (будућег цара Августа).
Већ је Цезар 61. год. пре Хр. основао елитну Легију X Коњаничку (Legio X Equestris) коју је успешно користио током ратова са Галима и у току грађанског рата против Помпеја. Након победе над Антонијем, Октавијан је увидео да се стајаћи елитни одред може употребити не само у ратно, већ и у мирнодопско време у политичке сврхе.

Zar Oktavijan nije uveo pretorijansku gardu?
 

Back
Top