Plaze, Plava zastava, Blue Flag

LeaV

Obećava
Poruka
74
Pretrazujuci sajt www.blueflag.org mogu se naci sve plaze sa plavom zastavom na svetu, i kriterijumi za njihovo dodeljivanje.
Ubedljivo najvise plaza sa plavom zastovom imaju SPANIJA i GRCKA i OVO SU DVE NAJBOLJE SVETSKE DESTINACIJE za one koji zele da idu na more. Ostrvo Krit je verovatno rekorder posto, verovali ili ne, ima 97 plaza sa plavom zastavom!!! Ko iz Srbije trazi raj na zemlji ne mora dugo da luta. Uostalom, egzoticna udaljena atlanska i pacificka ostrva imaju jos uvek veoma malo blue flag plaza.
O svakoj blue flag plazi se moze diskutovati. Moguce je da iz raznih razloga se neke godine neka plaza provuce iako pitanje je da li to zasluzuje. Moguce je i da se spustaju kriterijumi za pojedine destinacije kako ne bi ispalo da u blizem ili sirem regionu nema plaza sa plavom zastavom. Primera radi, u blizem okruzenju plaze Plavi Horizonti kod Tivta, izrazena je eutrofikacija – cvetanje mora i prema istrazivanjima postoje indikacije da ove pojave, mada u manjoj meri, moguce ima i u vodi koja zapljuskuje plazu.
Licno sada obavezno gledam ima li destinacija koja me potencijalno privlaci bar jednu blue flag plazu u blizini, a dobro je da u siroj okolini ima vise. Ali svakako to ne moze biti jedini kriterijum pri opredeljenju za neku destinaciju.
Treba se dobro raspitati o samoj plazi na ciljnoj destinaciji jer izgleda da su moguce greske. Takodje, “sandy beach” nije kljucni faktor. Sa pomenutog sajta se moze videti da u Hrvatskoj su mnoge stenovite, betonske i druge nepeskovite plaze dobile blue flag. Sem toga mozda ima prelepih plaza, sa cistom, bistrom vodom, a nisu blue flag. Zato su potrebni mnogi dodatni izvori informacija.
 
Ovu temu sam zamislila tako sto svi oni koji odredjene godine letuju u nekom mestu gde ima blue flag plaza usnime tu plazu i posalju slike na temu, i daju neke podatke o plazi, mestu i okolini. Pri tome potrebno je proveriti da li je te godine plaza sa plavom zastavom posto je to podlozno promeni (samo idite na www.blueflag.org i proverite). Lepo je otkrivati lepa mesta a blue flag plaze imaju odredjene kvalitete. Tako cemo svi saznati mnogo vise o toj plazi i okruzenju, i sami procenti koliko nam je sve to zanimljivo. Hajde da jedni druge ucimo i o tome.
 
Пефкари на Тасосу има плаву заставицу.
Да се разумемо - мени је тамо било прелепо, али не разумем чиме је заслужена та плава заставица... Који су критеријуми за њу?

Наиме, плажа је доста мала, на улазу у воду су клизаве стеновите плоче (сем у једном малом делу иза 'Албатроса'' у дужини од двадесетак метара)....
Не целој плажи постоји један мали скрнави туш, а ве-цеа нема....спасиоца такође нема....
Вода јесте чиста, на плажи је шљунак и песак мешано...али у животу сам била на мноооого лепших плажа, па немају плаву заставицу....
 
Јоа, сад видех: Црна Гора има 19 плажа са плавом заставицом, Хрватска 114...
Па то практично сваки хотел испуни неке услове (обезбеђење, чистоћа, ве-це, свлачионице...) и конкурише за плаву заставицу?

Ја сам мислила да је та плава заставица нешто баш посебно....:roll:
 
evo uslova
ENVIRONMENTAL EDUCATION AND INFORMATION

•Information relating to coastal zone ecosystems and natural, sensitive areas in the coastal zone must be displayed

•Information about bathing water quality must be displayed

•Information about the Blue Flag Programme must be displayed

•Code of conduct for the beach area must be displayed and the laws governing beach use must be easily available to the public upon request

•A minimum of 5 environmental education activities must be offered
WATER QUALITY

•Compliance with the requirements and standards for excellent bathing water quality

•No industrial or sewage related discharges may affect the beach area

•Monitoring on the health of coral reefs located in the vicinity of the beach

•Compliance of the community with requirements for sewage treatment and effluent quality

•Algae or other vegetation should be left to decay on the beach unless it constitutes a nuisance
ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

•A beach management committee must be established to be in charge of instituting environmental management systems and conduct regular environmental audits of the beach facility

•The beach must comply with all regulations affecting the location and operation of the beach (coastal zone planning and environmental legislation)

•The beach must be clean

•Waste disposal bins/receptacles must be available on/by the beach in adequate numbers, regularly maintained and emptied

•Facilities for receiving recyclable waste materials must be available on/by the beach

•Adequate and clean sanitary facilities with controlled sewage disposal
•On the beach there will be no unauthorised camping or driving and no dumping
•Regulation concerning dogs and other domestic animals on the beach must be strictly enforced

•All buildings and equipment of the beach must be properly maintained

•Sustainable means of transportation must be promoted in the beach area
SAFETY AND SERVICES

•An adequate number of lifeguards and/or lifesaving equipment must be available at the beach

•First aid equipment must be available on the beach

•There must be management of different users and uses of the beach so as to prevent conflicts and accidents

•An emergency plans to cope with pollution safety risks must be in place

•There must be safe access to the beach

•The beach area must be patrolled

•A supply of potable drinking water must be available on the beach

•A minimum of one Blue Flag beach in each municipality must have access and toilet facilities provided for disabled persons

•Map of the beach indicating different facilities must be displayed
 
ocito je da nema plaze u crnoj gori koja ima toalet za osobe sa posebnim potrebama, stoga me zanima otkud njima cak 19 plavih zastavica???? oni bre jedva da imaju obican smrdljivi wc koji naplacuju 50 centi do euro! o cistoci mora i priobalja da ne pricam nije tema.
hocu da kazem da su kriterijumi visoki a ne verujem da svaka plaza koja je pocastvovana sa plavom zastavom ispunjava sve ove gore navedene zahteve.
prema tome ne vidim razloge za otvaranje pet miliona jednih te istih tema.
 
To i jeste dobro da ucimo jedni druge. Primetila sam da u slucaju crnogorskih plaza cak 6 plaza su zapravo samo delovi jedne ulcinjske plaze. To je zapravo samo jedna plaza a blue flag su njeni parcici.

Znaci iz ovih nasih dosadasnjih saznanja (mada sturih) mozda se moze izvuci kao zakljucak da blue flag iako moze imati neku tezinu treba smestiti na svoje mesto, primenjivati kao "moderate". Ima odlicnih plaza koje nemaju blue flag a s druge strane neka objektivno znatno losija mesta imaju blue flag.

Razmisljala sam da se mozda blue flag razlicito tretira u odnosu na zemlju, kako npr. Spanija i Grcka ne bi imali neuporedivo vise blue flag plaza od nekih drugih zemalja, pa da se napravi neka kolika tolika ravnoteza.Ali cilj ove teme nije a priori hvaljenje ili kudjenje blue flag, nego samo da se postavi slika (ili slike) neke blue flag plaze, objasni u kratkim crtama o kom mestu je rec i nesto kratko o okolini, i kako se neko proveo i koji je utisak stekao o plazi i okolini. Svejedno da li je taj utisak dobar ili los, ili prosecan. Tako ce posetioci teme najbolje da saznaju o svakoj toj pojedinacnoj plazi i steci ce svoj sud.
 
Primetila sam da u slucaju crnogorskih plaza cak 6 plaza su zapravo samo delovi jedne ulcinjske plaze. To je zapravo samo jedna plaza a blue flag su njeni parcici

Није само у случају црногорских, колико видим свугде је: једна плажа, на њој рецимо 5 хотела и свака хотелска плажа по једну плаву заставицу....:confused:

Razmisljala sam da se mozda blue flag razlicito tretira u odnosu na zemlju, kako npr. Spanija i Grcka ne bi imali neuporedivo vise blue flag plaza od nekih drugih zemalja, pa da se napravi neka kolika tolika ravnoteza
Ако се вештачки ''прави равнотежа'', онда та плава заставица значи нема исту ''тежину'' у различитим крајевима света и према томе није никаква гаранција ни за шта?!
:roll:
А не знам како би се уопште могла направити равнотежа када, рецимо, Грчка има пар хиљада километара обале, а црна Гора једва 200.... Физички је немогуће да се направи равнотежа и да Црна Гора буде близу по броју плавих заставица....
 
Ако се вештачки ''прави равнотежа'', онда та плава заставица значи нема исту ''тежину'' у различитим крајевима света и према томе није никаква гаранција ни за шта?!

Pravilno razmišljaš, ali ipak je garancija barem da odabereš na koji deo obale da odeš.
Ni u Grčkoj nije sve bajno. Recimo u Irakliu na Kritu ljudi idu najmanje 10 kilometara od grada da bi se mogli ljudski okupati. Da ne govorimo o Solunu, pa čak i o Atini.

Ipak...šta će meni plava zastavica da procenim da boja mora jednostavno nije ista, pa samim tim more nije ni čisto.
 
Него, Леа, где ти летујеш?
Evo Hellen. Ovo je mislim moja poslednja poruka, bar u ovoj sezoni. Slede pripreme za letovanje pa sve ostalo. Stvarno je dobar ovaj forum i veliko ucece iskustvo. Medjutim, jednostavno nemam vremena da ucestvujem kada se vratim iz Grcke, sa jonskog mora, nove obaveze, radne i porodicne i do januara, februara nema razmisljanja o odmoru. A onda u jeku zime sledi izbor nove destinacije za letovanje.
Vec sada imam u glavi neke potencijalne destinacije za iducu godinu (par u Grckoj ili par u Juznoj Italiji) ali do februara ko zna sta ce sve da se iskristalise. Nervira me sto nase agencije jako slabo rade Juznu Italiju a ima veoma kvalitetnih i ne skupih mesta, a i Italija je veoma sredjena da ne kazem bombona zemlja (a i jug Italije ima lepe pescane plaze).
Po opredeljenju sam globalista. Turizam je divna stvar u ljudskom zivotu i treba ga negovati. Ali nad turizmom su se nadvili tmurni oblaci. Ne toliko zbog vremenskih prilika i klimatskih promena (iako vremenska prognoza je jedna od mojih vaznih tema) niti zbog terorizma (o cemu naravno razmisljam u sklopu posmatranja bezbednosti neke destinacije). Glavni faktori koji mogu da ometu turizam su ekonomska kriza i planetarne bolesti.
Ekonomska kriza dvostruko negativno utice. Ako turisti nemaju para sedece kuci i gledace plaze i more preko Interneta, a ako ta destinacija ostaje prazna, ona ce se urusavati, nece moci sebe da obnavlja i poboljsava i vremenom ce postati ruina. O bolestima ne zelim ni da mislim kako sve mogu da uticu.
Medjutim, i pored svega smatram da treba biti optimista. Evo, uvek se razvedrim kada pomislim da cu jednog leta, pre ili kasnije, letovati i u Spaniji, za koju mislim da je, uz Grcku, TOP destinacija, i to ne samo sto ima najvise blue flag plaza na svetu (narocito mi se svidja oblast costa del sol). A mislim da je prelepo i na egzoticnim lokacijama po toplim morima i okeanima, recimo ima ostrva u Atlanskom okeanu koja bih volela da posetim, pa na Pacifiku i td., pa dobro i u kontinentalnom delu se moze lepo provesti, na divnim destinacijama u Evropi, Rusiji, Kini, SAD, Indiji i dr. Pa hajde da pokusamo da budemo optimisti.
Zelim svim posetiocima ovog divnog foruma puno lepih letovanja i svih drugih turistickih putovanja na raznim krajevima sveta, ukljucujuci i izlete i provod u Srbiji, jer i kod nas ima mnogo prelepih mesta. Mozda se iduce godine (ili neke druge) na forum budem vratila.
 

Back
Top