PREVARA

Petar BSK

Veoma poznat
Poruka
10.059
BEOGRAD - Greške koje se nalaze u informatoru za upis u srednje škole za školsku 2009/2010. godinu dovele su do velike pometnje među budućim srednjoškolcima i njihovim roditeljima!
Naime, za pojedine srednje škole, kao što je recimo 15. beogradska gimnazija, u ovom informatoru, koji su nastavnici svih osnovnih škola preporučivali učenicima da kupe radi tačnog informisanja, piše da je za upis treba 10 bodova manje nego što je zaista potrebno. Tako je navedeno da su se đaci prošle godine na prirodno-matematički smer u 15. gimnaziji upisivali sa ostvarenih 66 bodova, dok je za društveno-jezički bilo neophodno sakupiti 72 bodova. Zbog toga su svršeni osnovci ove godine kao prvu na listi želja stavljali upravo ovu gimnaziju, ali će mnogi od njih kasno otkriti da nemaju realne šanse za upis.

Informator za upis u srednju školu koji je izdao Prosvetni pregled košta 200 dinara i svim roditeljima svršenih osnovaca preporučeno je da ga obavezno kupe, jer deca prema objavljenim podacima i potrebnom broju bodova mogu da se orijentišu sastavljajući listu želja.

- Tačno je da je došlo do greške koja je stvorila ogromnu pometnju, pre svega među roditeljima, koji nas svakodnevno kontaktiraju u nadi da su podaci iz informatora ipak ispravni - izjavila je za Kurir direktorka 15. beogradske gimnazije Bosiljka Žebeljan, i dodala da će ovo imati velike posledice po pojedine đake koji će zbog "štamparske greške" morati da upišu trogodišnju školu.

- Verujući da imaju i više nego dovoljan broj poena, mnogi su skratili listu želja i u nju posle naše gimnazije upisali samo jednu, dve škole. Međutim, kako je prošle godine za društveno-jezički smer bilo potrebno 82 boda, teško da će se ove upisati sa manjim brojem poena - objasnila je direktorka. Žebeljan naglašava da su oni tek posle prijemnog saznali da su u informatoru napravljeni propusti, a ministarstvo ih o tome nije obavestilo. Prema njenim rečima, mnoga deca ne bi na listu želja stavila 15. gimnaziju da se u ovoj publikaciji nije potkrala greška.

- Iz mnogih škola u kojima su deca polagala prijemni saznali smo da je interesovanje za upis u našu gimnaziju ogromno - ispričala je Žebeljan, i dodala da je sada sve na računarima, koji će na osnovu ostvarenih bodova odrediti kojih će 240 đaka upisati ovu školu.

Olja Lazić, majka budućeg srednjoškolca koji je kao prvu u listi želja naveo upravo 15. gimnaziju, kaže da je za školstvo sramota da ovakve greške prolaze neprimećene.
- Neverovatno je da se niko od nadležnih iz Ministarstva prosvete nije oglasio i posavetovao đake i roditelje šta da učine - rekla je zabrinuta majka.

Inače, žalbe na preliminarne liste želja sa odabranim srednjim školama i obrazovnim profilima budući srednjoškolci podnosiće 4. jula, dok će zvanične liste biti objavljene 6, a raspored đaka po srednjim školama znaće se 8. jula.

MINISTARSTVO TVRDI DA PROPUST NIJE NJIHOV
Nadležni iz Ministarstva prosvete potvrdili su nam da su se u informatoru "potkrale" greške, ali da to nije njihov propust.
- Informator nije obavezujuća publikacija, ali je korisna pomoć prilikom odabira škole. Tačno je da se u ovogodišnjem izdanju nalazi nekoliko štamparskih grešaka, ali samo za beogradske srednje škole, među kojima se nalaze 15. i peta gimnazija, izjavili su za Kurir iz službe odnosa s javnošću ovog ministarstva. Prema njihovim rečima, informator nije relevantna publikacija, za razliku od njihovog sajta www.upis.mp.gov.yu, na kome se nalaze isključivo tačni podaci.
- Preko ovog sajta su i roditelji i deca su mogli da se informišu o svemu što je u vezi sa upisom. Između ostalog i o broju bodova koji su prethodnih godina bili potrebni za upis u srednje škole, objasnili su u Ministarstvu prosvete.


zkoa35.jpg


ne samo ovo ja sam video jos gresaka npr. za trecu u informatoru pise 86,a treba 96 ili vise,za I ekonomsku tamo pise 86,a na sajtu I ekonomske pise 88,kao i na onom sajtu...
 
Poslednja izmena:
Znam sigurno da su netacni podaci za prvu pripodni smer.U informatoru pise da je minimum bio 80 poena,a zapravo je bio 88.Takodje pise da za trecu treba 87,a minimum je 98.Mislim da su i za sedmu i petu netacni,ali nisam siguran.Stvarno strasno sta rade.Nadam se da se niko nije zajebao zbog informatora :( .
 
Dobro ste provalili...samo je trebalo uporediti informator sa sajtom i eto...mislim da sam vec negde pisala o tome...pa isto kao i za zbirku iz srpskog,kopirali je od prosle godine,a prosle godine su bile drugacije citanke nego ove...bilo je nekoliko pitanja iz delova tekstova koji u citanci ne postoje...
 
Dobro ste provalili...samo je trebalo uporediti informator sa sajtom i eto...mislim da sam vec negde pisala o tome...pa isto kao i za zbirku iz srpskog,kopirali je od prosle godine,a prosle godine su bile drugacije citanke nego ove...bilo je nekoliko pitanja iz delova tekstova koji u citanci ne postoje...

to se znalo i pre,ali nisam mislio da ima ovoliko gresaka :S
 
Bodovi u informatoru su bodovi na upisu proshle godine, a bodovna lista, odnosno minimum i maksimum za ovu godinu se odredjuje na osnovu prijavljenih kandidata u okviru broja koji je odredjen od strane shkole, ili ti koliko uchenika primaju te godine.
Ovo je upis 2009/2010, a u informatoru pishu bodovi za 2008/2009. Ili...?
 
I uopste niste ukapirali da su to bodovi potrebni bili za PROSLU,a ne ovu godinu,jer br.poena zavisi iskljucivo od interesovanja za neku skolu..................ako neka skola prima 24 ucenika-oni ce primiti prvih 24 koji su konkurisali,a imaju najvise poena....i broj poena ucenika koji je imao najmanje od tih 24 se upisuje u informator za sledecu god........i posto su sad svi videli da za 15.treba manje poena-svi su se zalepili za nju,tj.poraslo je interesovanje,a samim tim i min.br. poena.........kakva prevara....ne kapiram..............
 
I uopste niste ukapirali da su to bodovi potrebni bili za PROSLU,a ne ovu godinu,jer br.poena zavisi iskljucivo od interesovanja za neku skolu..................ako neka skola prima 24 ucenika-oni ce primiti prvih 24 koji su konkurisali,a imaju najvise poena....i broj poena ucenika koji je imao najmanje od tih 24 se upisuje u informator za sledecu god........i posto su sad svi videli da za 15.treba manje poena-svi su se zalepili za nju,tj.poraslo je interesovanje,a samim tim i min.br. poena.........kakva prevara....ne kapiram..............

Alooooo ljudi koji vam je djavo?!
Znamo mi da to nije bilo za ovu godinu,zaboga devojko nismo tupavi,radi se o tome da je u informatoru trebalo da pise koliko je bilo potrebno prethodne godine da bi djaci imali nesto otprilike,a ono sto je pisalo u informatoru nije imalo blage veze s mozgom -> nalupali su neke brojeve!,tako da ne znam vise koliko puta ovo da napisem posto niko ne cita...
 
Alooooo ljudi koji vam je djavo?!
Znamo mi da to nije bilo za ovu godinu,zaboga devojko nismo tupavi,radi se o tome da je u informatoru trebalo da pise koliko je bilo potrebno prethodne godine da bi djaci imali nesto otprilike,a ono sto je pisalo u informatoru nije imalo blage veze s mozgom -> nalupali su neke brojeve!,tako da ne znam vise koliko puta ovo da napisem posto niko ne cita...
I kakve sad to veze ima? Jedne godine mozhe da bude 90 poena, a sledetje godine 60. Shto se i deshava(lo). Tako da ne vidim u chemu je problem, to shto pishe u informatoru ne treba previshe da zanima osmake, jer im ne govori nishta o upisu. A to shto je neko mislio da je dovoljno da stavi tri zhelje, sve se nadajutji da tje upasti, jer, pobogu, pa informator kazhe da je to mogutje i ove, jer se desilo i proshle godine - govori da je idiot, i da treba da se ljuti iskljuchivo na sebe, i mozhda pedagoga u shkoli koji nije bio sposoban da deci objasni kakve su promene mogutje, i to veoma mogutje.

:dash:
 
Meni stvarno nije jasno da li ce iko procitati i rec onoga sto smo Petar Borca i ja pisali :dash:...
Pa da,ajde da umesto da deci damo okvirno koliko treba bodova,ajde da lupamo brojeve...super logika i jos je ti podrzavas i cudis se sta mi pisemo :hahaha::dash:
 
Meni stvarno nije jasno da li ce iko procitati i rec onoga sto smo Petar Borca i ja pisali :dash:...
Pa da,ajde da umesto da deci damo okvirno koliko treba bodova,ajde da lupamo brojeve...super logika i jos je ti podrzavas i cudis se sta mi pisemo :hahaha::dash:
Pazi, kapiram da je greshka shto su dati pogreshni podaci, jer to djaci obichno uzimaju kao okvirne bodove potrebne za upis, i naravno da nije ok 'lupati brojeve'. Ali ne vidim chemu frka i drama. Jer, ako se neko oslanjao iskljuchivo na to, onda je - idiot. Prosto i jednostavno. ;)
 

Back
Top