crna i bela magija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa dobro recimo da verujem u Boga
To ko da sam rekao verujem u npr Sunce, dobro ne baš ali recimo u tom pravcu.
Šta suncu smeta što verujem u magiju?
Mislim, zašto to u šta verujem ima problema ako mi baba Stanka gleda u šolju i pogađa, opasno pogađa?
Bog ne bi trebao da bude ljubomorna strina pa da vrišti na babu ili su to neki novi prodori u savremenoj teologiji?

Licni izbor ;)
 
Pa dobro recimo da verujem u Boga
To ko da sam rekao verujem u npr Sunce, dobro ne baš ali recimo u tom pravcu.
Šta suncu smeta što verujem u magiju?
Mislim, zašto to u šta verujem ima problema ako mi baba Stanka gleda u šolju i pogađa, opasno pogađa?
Bog ne bi trebao da bude ljubomorna strina pa da vrišti na babu ili su to neki novi prodori u savremenoj teologiji?
Izvini ali Bog zabranjuje spiritizam u sta spada i gatanje jer je to demonska stvar..

Samo ce unititi one koji se time bave nista drugo... kao i one koji veruju u to...

Verovanje u gatanje je vera u Djavola...

Sto je u suprotonosti od verovanja u Boga...

Sta mislis sta Bog misli o tome...
 
Pa dobro recimo da verujem u Boga
To ko da sam rekao verujem u npr Sunce, dobro ne baš ali recimo u tom pravcu.
Šta suncu smeta što verujem u magiju?
Mislim, zašto to u šta verujem ima problema ako mi baba Stanka gleda u šolju i pogađa, opasno pogađa?
Bog ne bi trebao da bude ljubomorna strina pa da vrišti na babu ili su to neki novi prodori u savremenoj teologiji?

Evo o čemu se otprilike radi.Ti kažeš da veruješ u Boga i da je to kao da veruješ u npr. Sunce.
U stvari verovati u Boga uopšte nije ta vrsta vere, tj. reći "ja verujem u Boga " ne bi trebalo da znači "ja verujem da Bog postoji".
Verovati u Boga znači ustvari verovati BogU, verovati da nas Bog voli, i da ima plan za nas, da postoji razlog zbog čega nam se dešavaju stvari koje nam se dešavaju , kako one dobre tako i one loše.Naše je da verujemo da Bog zna šta radi , zato se i kaže : " Neka bude Tvoja volja".
Upravo tu dolazimo do razloga zbog kojeg čovek ne bi trebao da se bavi magijom.
Magija je suprotna onom "neka bude volja Tvoja" .Magija se koristi sa namerom "neka bude volja moja".Razlog njenog korišćenja je pokušaj manipulacije događajima u našu korist.Čovek više ne veruje BogU i njegovoj promisli već pokušava da sam izmanipuliše događajima i budućnošću onako kako on čovek misli da bi bilo pogodno za njega.
Na taj način baveći se magijom čovek se udaljava od Boga jer BogU ne veruje , već veruje baba Stanki.E sad ..kada bi baba Stanka verovala Bogu tj. kada njene moći predviđanja ne bi bile posledice bavljenja magijom već blagodat od Boga onda bi sa baba Stankom vredelo popričati o našim problemima.
Problem je jedino što se baba Stanka u tom slučaju ne bi ponašala isto kao baba Stanka iz tvog posta koja gleda u šolju..drugačije bi nas savetovala i najverovatnije nam ne bi uopšte proricala budućnost već bi nas posavetovala šta to znači verovati u Boga ;)
Evo još nešto nešto o ovoj temi iz jedne knjige:
"Bog je po Svojoj milosti i dobroti sakrio od čoveka njegovu budućnost.
Jer sigurnost o budućem dobru često ulenji, zavara.A saznanje o zlu koje dolazi i iščekivanje da ono nastupi, otruje čoveka strahom i izmuči koliko i sama nesreća.
 
,,...Magija je umetnost vladanja određenim vidom energije koju ima svako živo biće. Svi mi nosimo istu količinu energije, samo je pitanje na koji način je koristimo....,,

da, a sve lutkice, recitacije i bilo kakav materijal su pomocna sredstva, koja omogucavaju usmeravanje energije. crna magija je energija mrznje, a bela ljubavi.

pitanje je zasto bogu smeta da covek sagleda buducnost. u sustini to i nije lose za coveka, ako covek moze da se nosi sa onim sto vidi i zna, a nekada ne moze da promeni. to je po svoj prilici lose za boga, pod uslovom da postoji.
 
Izvini ali Bog zabranjuje spiritizam u sta spada i gatanje jer je to demonska stvar..
Samo ce unititi one koji se time bave nista drugo... kao i one koji veruju u to...
Verovanje u gatanje je vera u Djavola...
Sto je u suprotonosti od verovanja u Boga...
Sta mislis sta Bog misli o tome...
]

Ne mogu znati šta Bog misli o bilo čemu.
Da je gatanje u suprotnosti sa tvojim verovanjem jasno mi je i ne nalazim za umesno da ti išta u tom pogledu osoravam. Iskrena vera sama, u principu, trpi jako malo argumenata i uopšte diskusija na temu verskih opredeljenja je uglavnom nezahvalan posao za inoverca jer često nehotice vređa ili pokazijre frapantno, nepoznavanje elementernih kanona, da bi uopšte svojim znanjem dorastao nekoj teooškoj raspravi unutar religijskog sistema.

Ipak mislim da je ovo prilika da naglasim da su verovanja u Boga među šarenim svetom isto tako šarena. Ako ne pođemo od toga, biće nam kao sa Vavilonskom kulom, a meni je takvih lekcija malko i odviše.

Evo o čemu se otprilike radi.Ti kažeš da veruješ u Boga i da je to kao da veruješ u npr. Sunce
.

Da, upravo tako.
To je naravno jedna kratka metafora, koja bi se dala objasniti na par strana i to bi u grubim crtama ocrtalo moje poimanje onoga što svet obično naziva Bogom. Naravno to bi bilo jako različito tumačeno, zahtevalo bi znantan dodatni napor u objašnjavanu, pojelo podosta vremena uz rezultat krajnje upitne verodostojnosti. Ukratko, tako nešto smatram ćoravim poslom, Nisam svešteno lice, niti mislim da živim od propovedanja. Ovakvi razgovori mi pak bistre pomisli, učim iz njih veoma efikasno, dovode me u vezu sa umnim ljudima, što mi godi, a za tu svrhu i ovo je dosta. Na kraju nije ni tema. Oprostite mi.

U stvari verovati u Boga uopšte nije ta vrsta vere, tj. reći "ja verujem u Boga " ne bi trebalo da znači "ja verujem da Bog postoji".

Pravilno.
Nije ni slučajno ta vrsta, zato i napisah 'recimo da ja verujem u Boga'
Šta je to Bog i šta je to verovati (Mu), otvoreno je kao same dve otvorenosti.

Verovati u Boga znači ustvari verovati BogU, verovati da nas Bog voli, i da ima plan za nas, da postoji razlog zbog čega nam se dešavaju stvari koje nam se dešavaju , kako one dobre tako i one loše.Naše je da verujemo da Bog zna šta radi , zato se i kaže : " Neka bude Tvoja volja".

Mislim da tu mogu štagod da osetim i razumem.
Postoje osećanja i to verska, milona širom sveta, danas živih i verujućih, koja se zaslužno priklanjaju hrišćanskoj religiji. Uteha u iskrenoj veri a i spasenje u pokori Bogu i milosti Njegovoj, za sve koji iskreno veruju, tokom istorije pokazalo se, mnogo je više, nego puka tehnika dominacije i manipulacije masama. Takođe, rado se sećam studentskih dana kada sam nešto nalik tome osećao proučavajući Bibliju, pored studiranja nečega sasvim drugog. Biblije se prihvatam rado i danas.Nekim delovima doduše. Tada kao i uvek, kada mi je trebala istnska milost, snalazila me je iznutra, a nikad spolja iz usta kakve propovedi, ideologije isl. Zato moja izjašnjavanja uvek imaju lićni karakter. Ma kako to zvučalo sebično možda, naućio sam da verujem svom iskustvu. To je veoma težak put, naroćito kada na njega spremate sopstvenu decu. Udaljio sam se od dogme verujem, milosti Njegovoj, a takođe, shvatio sam i dejstvo mehanizma koga Kastanedin Don Huan naziva Kalup. Jedno veoma poučno štivo. Pruža pre svega, odgovore na pitanja nastanka i opstanka religija i ovo što ću sada navesti nije usmereno da provocira nećija verska osećanja, već su puke ćinjenice koje sam saznavši ih, kao razložan stvor, morao da prihvatim. One su obogatile, a ne povredile moja unutrašnja iskustva sa nadrealnim i upravo tu uvideh razliku između tog iznutra stečenog iskustva i spolja prihvaćene propovedi. Elem:
Model dogmatskog hrišćanstva, naslovljen je na Isusa Nazarećanina i obnarodovan na Nikejskom saboru, pod prinudnim sponzorstvom Konstantina, ćesara rimskog tadašnjeg. U nastavku je pomalo doterivan naširoko testiran u verskim ratovima Evrope i bliskog istoka, ranog i razvijenog srednjeg veka. Prve ozbiljne znake zamora materijala, poćeo je da pokazuje u Firenci, Italija, u doba renesanse. Tada je poslednji put pretrpeo temeljnu intervenciju na osnovnom korpusu, koja se nažlost pokazala kontraproduktivnom, već u potom usledivšem tridesetogodišnjem ratu i potonjim događajima poznatim kao luteranska reformacija. Od tada, uprkos brojnim zahvatima eksperata, naročito na spoljnjem izgledu i predanim propagandnim akcijama, ovaj model ostaje u isključivoj upotrebi, samo na ograničenim prostorima svog tadašnjeg uporišta, jugozapadne Evrope, novootkrivenim zemljama koje su dopale pod katoličke krune i kao svojevrstan fenomen. još jako dugo potom. u oblastima istočne Evrope, koje su se tada granićile sa islamom, gde povremeno doživljava ponovne uspone ali u ogranićenom trajanju i strogo regionalnog karaktera, nažalost u funkciji suprotno orjentisanih tradicija koje se ne bi mogle nazvati humanim. Naime, skoro potpuni teološki korpus poistovećava se sa prigodno postavljenim korpusom konkretne nacije, oličene u aktuelnoj politici i stavljen u funkciju konfrontacije suprotstavljenih regionalnih zajednica, a skoro isključivo ekspanzionističkog karaktera.

Ovi suvi podaci verujem vređaju nečija verska osećanja, ovom prilikom ih molim za oproštaj, Eventualno izrečenu laž spremam se da priznam i okajem.
 
Upravo tu dolazimo do razloga zbog kojeg čovek ne bi trebao da se bavi magijom.
Magija je suprotna onom "neka bude volja Tvoja" .

Razumem. Ko je iskreno prihvatio hrišćanasku dogmu i ništa osim nje, ne može da prihvati, magijsko delovanje, ali isto tako imao bi problema da prihvati ni naučno delovanje, što se u praksi ponekad i danas jasno pokauje.. Ko je studirao u Rimu, zna na šta mislim. Koliko ja vidim sa te dogmatske tačke, razlika je u upotrebi sredstva, alata, manje ili veće pouzdanosti i verodostojnosti. Ostalo, osim jednog bitnog detalja, koji razlikuje nauku od magije, a iskrenim vernicima je opet potpuno nebitan, ostalo dakle, otpada na maliciozne predrasude.

Magija se koristi sa namerom "neka bude volja moja".

Ovo mi je jedan od primera upravo pomenutog.
Kao i nauka, magija je alat nameri nećijoj i uvek se zna ćijoj, nikako volji. Dalje to zvući suprotno kanonu: „Neka bude volja Tvoja“, što bi se isto moglo reći i za istraživanja u nauci i primenu tehnike. Ne samo da bi se moglo reći, nego se i tekako govorilo. Mise i liturgije XVII i XIX veka odzvanjaju takvim parolama. Međutim, ako posmatramo božiju promisao u čoveku, a ne izvan njega, da li je baš tako? Tu je problem izgleda, što se to ne može baš dobro osmotriti, pa je lakše doneti preki sud, kao da se obavezno mora suditi. Kako rekoh uvek se zna čija je namera i kakva je. Druga je stvar da li to baš svi ljudi znaju i kapiraju. Znaju oni koji su naućeni, drugi su naravno pozvani da nauće. Magija je mnogo jaći alat od nauke, ali kako naučnika tako ni magićara, poznavanje i primena njegovih sposobnosti, ne spašava „strašnog suda“ kao možda, vera nedužne ovćice iskrenih vernika pod krilom „majke“ dogme. Ali na kraju, u sva tri slučaja, ako se uopšte mogu odvojiti magija i nauka, svakako, sudi se nameri, a ne alatu. Sud je ipak jedan.

Razlog njenog korišćenja je pokušaj manipulacije događajima u našu korist.

Ne baš, razlozi njenog korišćenja su namera da se pomogne drugima i/ili da se ugodi sebi, taćno onako kao kod primene nauke i tehnike.

Čovek više ne veruje BogU i njegovoj promisli već pokušava da sam izmanipuliše događajima i budućnošću onako kako on čovek misli da bi bilo pogodno za njega.

Ili njegove bližnje, usudio bih se da dodam.
Toga naravno ima, pod slobodnom voljom se i to dešava.
Ali valjalo bi primetiti i da su mnoga delovanja ljudi, bilo naučna bilo magijska, usmerena namreom da se pronađe božanski upliv, ne u spoljnjem svetu, gde imamo masu gotovih koncepata, nego unutra u dubinama pomisli i slutnji verovanja.

Na taj način baveći se magijom čovek se udaljava od Boga jer BogU ne veruje , već veruje baba Stanki.

Ovo je maliciozno, jer ne možemo porediti Jupitera i vola.
„Qui licet Jovi non lizet bovi.“ rekli bi tim povodom u rimskom senatu, pre nekih par hilada godina. Nadam se da sam valjano citirao.
Generalno, pak toga ima i bez magije i baba Stanke. i na tom nivou je tačno. Slažem se. Religijski kanoni su tokom vremena spasili mnoge živote, anatemišući takve radnje, ali i ugasili mnoge nedužne a veoma dragocene. Ipak, vaja nam praštati. Stoga to podržavam i tako bi trebalo da bude, sve dok ima onih koji ne znaju za drugo osim za strah od anateme, ali pre svake kazne postoji obaveza da ih valja stalno poučavati u najiskrenije moguće valjanoj nameri, rečeno je nejednom baš u tim dogmatskim poukama.
Ako sad ostavimo babe i žabe po strani i ako se dejstvujući iz svoje namere, čovek od ičega udaljava, udaljava se od dogme, a to je ono što njenom korpusu izgleda najviše smeta. Udaljavajući se čovek preuzima pre svega odgovornost za sebe i svoj put, nimalo jednostavno, ali bez ikakve provere izjednačiti taj ekstemni napor sa priklanjanjem zlim silama u najmanju ruku je nečovečno.

E sad ..kada bi baba Stanka verovala Bogu tj. kada njene moći predviđanja ne bi bile posledice bavljenja magijom već blagodat od Boga onda bi sa baba Stankom vredelo popričati o našim problemima
.

Bi li ona tad mogla da ih reši?
Ili bi mogla da ponudi samo varljivu nadu, svoju veru pride, a sve ostalo oko rešavanja istih spalo bi, svakako kao i da nije osveštana rukopoložena inicirana, opet na imaoca problema verujućeg, krštenog oli inog.


Problem je jedino što se baba Stanka u tom slučaju ne bi ponašala isto kao baba Stanka iz tvog posta koja gleda u šolju..drugačije bi nas savetovala i najverovatnije nam ne bi uopšte proricala budućnost već bi nas posavetovala šta to znači verovati u Boga

I tu joj dadoh za pravo. Samo ne vidim, zašto bi za to morala da bude aminovana od kakve religije. Da bi bila kontrolisana? Iako se to ne primeti, iskrenog i bogougodnog verovanja je bilo u sveta a i u baba i pre, mnogo pre ovoga sadašnjeg. I na kraju zašto uvek to mešanje namere i alata? Samo kađenje baš kao i samo okretanje šolje, ne daje ništa do jeftine predstave. A verovanje u prorečenu budućnost je sa stanoviša rešavanja problema skoro isto kao i vera u Boga. Koliko veruješ toliko ti pomaže. Stvar je, pa skoro ukusa, a to je ipak lićna stvar, kojom se ima pozabviti niko do sam vlasnik problema.


Evo još nešto nešto o ovoj temi iz jedne knjige:
"Bog je po Svojoj milosti i dobroti sakrio od čoveka njegovu budućnost.
Jer sigurnost o budućem dobru često ulenji, zavara.A saznanje o zlu koje dolazi i iščekivanje da ono nastupi, otruje čoveka strahom i izmuči koliko i sama nesreća.

Amin.
I neka je tako. Bogu Hvala. ali kad to Bog sakri, ko li onda napisa te retke, što ne prećuta pobožno?. Kuda mu duša?
Bože oprosti nam grehe naše i naući nas praštati.
 
Amin.
I neka je tako. Bogu Hvala. ali kad to Bog sakri, ko li onda napisa te retke, što ne prećuta pobožno?. Kuda mu duša?
Bože oprosti nam grehe naše i naući nas praštati.
:) Redove napisa Ljiljana Habjanović Đurović u knjizi "Zapis duše" .Ne vidim problem ?Jedno je kada čovek ode kod nekoga da mu proriče budućnost ili da mu izmeni budućnost u skladu sa njegovim željama a drugo je kada nas neko posavetuje na ovaj način.
Bi li ona tad mogla da ih reši?
Loša pomoć bila bi pomoć bez otklanjanja uzroka..otklanjanje posledice bez spoznaje o tome šta je dovelo do te posledice.
Takva je magija..ona daje brza rešenja ali uzrok ostaje neosvešćen u glavi čoveka, ili je poznat ali čovek nema strpljenja ili misli da nema snage pa poseže za lakšim "rešenjem".
Tako funkcioniše i najveći deo današnje medicine..ona pre svega otklanja posledicu .Takođe savremena medicina se baš kao i magija koristi presipanjem iz šupljag u prazno kao načinom rešavnja problema.
Npr. pritisak se snižava tako što se lekovima deluje na bubrege.Pritisak se zaista smanji ali bubrezi na kraju stradaju.
Magija deluje isto tako..magijom se "leči" tako što se energija prebacuje iz jednog dela tela u drugi..izleči se srce a stradaju bubrezi..jer magija samo presipa sa jednog mesta na drugo..ona ne rešava problem u pravom smislu te reči.
Ponekad je moguće da energija dođe i spolja ..ali takva energija nikada nije besplatna ..takvo izlečenje neko skupo plati.Magija se zasniva na plaćanju, trgovini..sve ima svoju cenu.To je jedan od načina za razlikovanje magije i ne magije ..sve prave stvari su besplatne.
Razumem. Ko je iskreno prihvatio hrišćanasku dogmu i ništa osim nje, ne može da prihvati, magijsko delovanje..
dogma bi npr. bila : "bavljenje magijom je loše po ljude" ..zašto? zato što u Svetom pismu tako piše..Bog je tako rekao i to je to.Ljudi koji tako razmišljaju u stvari nisu još uvek shvatili zašto im je Bog rekao da ne rade neke stvari.Ponašanje mora da prati razumevanje inače dolazi do najrazličitijih izopačenja istina koje su nam date u svetim knjigama.Dakle prvo treba poverovati da je autor (recimo neki svetitelj) znao o čemu je pričao a zatim moliti Boga da nam pomogne da shvatimo zašto je to rekao.
Kako znati kome verovati?
Jer svet je pun učitelja za koje se tvrdi da su prosvetljeni..
Tu je najvažnija ona rečenica :" poznaćete ih po plodovima" ..zato je recimo korisno čitanje žitija svetaca jer njihovi životi su taj plod.
Kako znati da je baš takav život mio Bogu tj. u skladu sa Istinom?
U hrišćanstvu opet kroz plodove..one posle smrti svetitelja..
Kako sve to razlučiti u moru najrazličitijih učitelja i učenja?Svojim umnim snagama ne..pre svega i na prvom mestu treba moliti Boga da nam otkrije istinu.Moleći Boga mi postajemo smerni(suprotno od gordi) postajući smerni približavamo se Bogu..komunikacija sa Bogom čisti se od raznoraznih šumova i vremenom dobijamo odgovor jer naučimo da slušamo Onog koji zna sve odgovore.
 
:)
Loša pomoć bila bi pomoć bez otklanjanja uzroka..otklanjanje posledice bez spoznaje o tome šta je dovelo do te posledice.
Takva je magija..ona daje brza rešenja ali uzrok ostaje neosvešćen u glavi čoveka,,,,

Magija nije takva. Valjalo bi se makar površno informisati Opet Jupiter i vo.
Ona može da pruži brze iluzije kao i bilo koja druga predstava ili neka nakaradna rabota. To o čemu ti govoriš sa magijom ima veze kao otprilike kopanje rova za električni kabel sa mikro programiranjem ili možda još manje.

Tako funkcioniše i najveći deo današnje medicine..ona pre svega otklanja posledicu .Takođe savremena medicina se baš kao i magija koristi presipanjem iz šupljag u prazno kao načinom rešavnja problema.

Što se konvencionalne medicine danas tiče dobrim delom si u pravu, ali nije baš sve tako. Ima ovde neke šanse da lekari i pomažu

Magija deluje isto tako..magijom se "leči" tako što se energija prebacuje iz jednog dela tela u drugi..izleči se srce a stradaju bubrezi..jer magija samo presipa sa jednog mesta na drugo..ona ne rešava problem u pravom smislu te reči
.

To sad opet zavisi kao rekoh o poznavanju materije. nesumnjivo toga ima, ali ima i štošta još.
Ponekad je moguće da energija dođe i spolja ..ali takva energija nikada nije besplatna ..takvo izlečenje neko skupo plati.

Ima jedan jako lep detalj, naoko trivijalan, ali je veličanstven i jedini je izuzetak od tog 'nema džabe'

Magija se zasniva na plaćanju, trgovini..sve ima svoju cenu.To je jedan od načina za razlikovanje magije i ne magije ..sve prave stvari su besplatne.

Ako je sve što se zasniva na plaćanju, magija jesmo li mi svi magovi/ce?
Moguće, dalo bi se razmisliti.

Seti se jedne prave besplatne stvari i bićeš korak bliže onom izizetku koga malopre pomenuh



dogma bi npr. bila : "bavljenje magijom je loše po ljude" ..zašto? zato što u Svetom pismu tako piše..Bog je tako rekao i to je to.Ljudi koji tako razmišljaju u stvari nisu još uvek shvatili zašto im je Bog rekao da ne rade neke stvari.Ponašanje mora da prati razumevanje inače dolazi do najrazličitijih izopačenja istina koje su nam date u svetim knjigama.Dakle prvo treba poverovati da je autor (recimo neki svetitelj) znao o čemu je pričao a zatim moliti Boga da nam pomogne da shvatimo zašto je to rekao.
Kako znati kome verovati?
Jer svet je pun učitelja za koje se tvrdi da su prosvetljeni..
Tu je najvažnija ona rečenica :" poznaćete ih po plodovima" ..zato je recimo korisno čitanje žitija svetaca jer njihovi životi su taj plod.
Kako znati da je baš takav život mio Bogu tj. u skladu sa Istinom?
U hrišćanstvu opet kroz plodove..one posle smrti svetitelja..
Kako sve to razlučiti u moru najrazličitijih učitelja i učenja?Svojim umnim snagama ne..pre svega i na prvom mestu treba moliti Boga da nam otkrije istinu.Moleći Boga mi postajemo smerni(suprotno od gordi) postajući smerni približavamo se Bogu..komunikacija sa Bogom čisti se od raznoraznih šumova i vremenom dobijamo odgovor jer naučimo da slušamo Onog koji zna sve odgovore .

Ovo je jako dobro napisano.
Kako znati kome verovati?
Nikako i nikad potpuno, do kraja.
To je put. Ustvari to je sijaset puteva.
Kako reće, masa učitelja samo što ne zaskaču svet za svakim ćoškom, a ja bih toj menažeriji dodao i masu pomisli iz unutrašnjeg sveta. Oba su tu, valja ih oba sagledati. Ovo je nažalost dalje iza religije. sa njom samo počinje. Dalje, ko želi, prvo što će videti je da je odmah jako uzvodno.
Samosvest, osećaji, razum i namera u skladnoj ravnoteži, to je jedan od načina živeti sa Bogom.
The road is long.
 
Poslednja izmena:
Molim vas ako neko zna da mi preporuci nekog ko otklanja crnu magiju , do sad sam isla na raznorazne strane i bacala pare bez veze a nista mi nisu pomogli, Hitno je hvala unapred:-))))) :bye:

Bog otklanja crnu magiju
Ako se ne obratiš Bogu za pomoć nego nekom drugom, recimo nekom "belom magu" samim tim činom ti se još više udaljavaš od Boga i stavljaš pod uticaj raznih sila koje žele da ti naude.
 
MPMcB je napisao:
Ima jedan jako lep detalj, naoko trivijalan, ali je veličanstven i jedini je izuzetak od tog 'nema džabe'
ja sam rekao da se svaka magija plaća..bez plaćanja nema magije..
ti kažeš (ako si dobro razumeo ovo što sam rekao) da od toga postoji izuzetak?Koji je to izuzetak?Koja je to magija besplatna ja ne mogu da se setim nijednog primera ..
 
ja sam rekao da se svaka magija plaća..bez plaćanja nema magije..
ti kažeš (ako si dobro razumeo ovo što sam rekao) da od toga postoji izuzetak?Koji je to izuzetak?Koja je to magija besplatna ja ne mogu da se setim nijednog primera ..

ja sam rekao da to, da se sve plaća, ne važi samo za magiju, nego za jako mnogo stvari pride. Prave stvari su besplatne, magijske ili ne, nema ih mnogo.
Ustvari u njima je samo jedna suština.
Ljubav.

Ili magija ljubavi, da ne ispadne da spamujem

No, ako je ja tako ogolim, tj eksplicitno navedem, obično kažu: da, pa naravno ili uu, otkrio si toplu vodu ili nešto tome nalik. To je tako trivijalno da se toga teško može setiti. Jedva da ima neku racionalnu težinu.
To je tipičan promašaj u percepciji, jer svi mi, cela civilizacija, poodavno patimo od predrasude, da izgovoreno/napisano nosi pre svega i samo informaciju razumu. A to je jedva četvrtina ljudskog delovanja. Nikakvo čudo da civilizacija zasnovana na tako manjkavim kontaktima među jedinkama, milenijumima batrga oko granice stabilnosti, ali da ne davim.
To ti je to, sad s Bogom il bez Njega s magijom ili bez nje, neku suštinsku razliku ne vidim.
 
ja sam rekao da to, da se sve plaća, ne važi samo za magiju, nego za jako mnogo stvari pride. Prave stvari su besplatne, magijske ili ne, nema ih mnogo.
Ustvari u njima je samo jedna suština.
Ljubav.

Ili magija ljubavi, da ne ispadne da spamujem

No, ako je ja tako ogolim, tj eksplicitno navedem, obično kažu: da, pa naravno ili uu, otkrio si toplu vodu ili nešto tome nalik. To je tako trivijalno da se toga teško može setiti. Jedva da ima neku racionalnu težinu.
To je tipičan promašaj u percepciji, jer svi mi, cela civilizacija, poodavno patimo od predrasude, da izgovoreno/napisano nosi pre svega i samo informaciju razumu. A to je jedva četvrtina ljudskog delovanja. Nikakvo čudo da civilizacija zasnovana na tako manjkavim kontaktima među jedinkama, milenijumima batrga oko granice stabilnosti, ali da ne davim.
To ti je to, sad s Bogom il bez Njega s magijom ili bez nje, neku suštinsku razliku ne vidim
.

moguće je da grešim ali čini mi se da ti magiju shvataš mnogo uže nego ja.Odgovor možda leži upravo u ovom tvom pitanju:
Ako je sve što se zasniva na plaćanju, magija jesmo li mi svi magovi/ce?
Moguće, dalo bi se razmisliti
.
Kada govorim o magiji ja govorim o magiji u najširem mogućem značenju koje bi se dalo zamisliti.Razlika je jedino u stepenu veštine praktikanta..kao što svi ljudi umeju da govore ali neki to rade nevešto neki prosečno a neki su izuzetni govornici tako se neki ljudi bave magijom ijako nisu toga svesni jer to spada u sasvim uobičajene(svakodnevne) radnje najvećeg dela ljudi , neki se bave magijom amaterski i povremeno zabave radi (ne veruju naročito u to što rade) a opet nekima je bavljenje magijom životni poziv..
 
Bez uvrede:vecina vas nema pojma o magiji. Ne znam ni ja nista posebno,ali samo prepricavate neke babske price,nesto sto vam je keva rekla ili propagirate misljenje crkve.
A sve to sto raspravljate o Bogu..Agh. To su mozda vasa uverenja,ali da je tu nesto 'dokazano',onda to vise ne bi bila religija vec nauka. To kad kazete da samo Bog moze da pomogne,ili da je crkva jedini nacin da se otkloni magija,je otprilike kao da kazete da je hriscanstvo jedina prava religija,sto je aspurdno. Ako neko veruje u Boga,pomoci ce mu Bog,ako neko ne veruje da Bog postoji,ili barem ne veruje da ne postoji u tom svemocnom obliku kao jedini Bog,kako ce mu taj Bog pomoci? Ne otklanja to nesto Bog ili sta vec,ono u sta verujete,vec ta vasa sama vera. Jednostavno verujete da vas to nesto stiti i da vam pomaze,i time privucete pozitivne dogadjaje,i mislite da su vam molitve uslisene.
Inace,vi sto trazite neke magove,blabla,i placate im,naivni ste mnogo. Sta sad mislite,da oni imaju neki posebni dar i sposobnost?! Magijom moze da se bavi bilo ko,a ona nema veze sa djavolom. Dakle,ako mislite da vam je baba iz susedstva navracala sami to i skinite. Magija se koristi u mnogim religijama,koje cak i ne priznaju postojanje djavola,a i sama magija,kojom se mnogi vode kao necim u sta ce da veruju,kao religijom,kako da se obracaju djavolu kad za njih on i ne postoji?! Stvarno.
Inace,u hriscanskoj crkvi se priznaje postojanje magije,ali tu se ona zabranjuje za vernike i imenuje se djavoljom rabotom,prenose da ce svako ko se time bude bavio ici u pakao. To je u crkvi bukvalno izmisljeno da ljudi ne bi napustali hriscanstvo,manje dolazili u crkve nego se bavili magijom.
To je opet samo misljenje crkve,koje oni predstavljaju kao misljenje Boga. Ma nemojte,a kako vi znate da je to bas Bog rekao?! Mogu ja sad vama da svasta napricam i kazem 'Bog mi rekao'. Haaah. E nije!
A Biblija nije Bozija rec,vec je neki covek napisao.
Postoje stotine religija,i stotina vidjenja o magiji,dakle...Kog interesuje moze time slobodno da se bavi,a vi zatucani. Ijaaao.
Mene to licno ne interesuje,zakon privlacnosti i to je to,ali jedna moja drugarica se bavi tim,i sasvim je normalna devojka.
 
Magijom moze da se bavi bilo ko,a ona nema veze sa djavolom. Dakle,ako mislite da vam je baba iz susedstva navracala sami to i skinite.

Može svako da se bavi, al pitanje je ima li efekta :lol: .
A što se ovog drugog tiče, slažem se, čovek jeste sposoban sam da se brani , i treba to da osvesti. "Formula" nije teška - niže vibracije ne mogu ništa osobi sa višim vibracijama... ili prostim jezikom rečemo, gajite visoku svest i konci i trice i kučine vam ne mogu ništa :lol: .
Skoro sam upoznala čoveka koji je hiljade i hiljade eura dao kojekakvim baba vračarama (naravno, nije mu bolje). Tuga da te uhvati od toga :(.

Najbolje oružje protiv (magijskog) napada je smeh :lol: .. ozbiljno ;).
 
Postoje dokazi za to, istorijski arheoloski, naucni i drugi...
Oni koji su se time bavili... u 20 veku..
Dokaz da Bog postoji, dokaz da je bibilija božija reč, takvih dokaza barem i smislu neoborivih racionalnih činjenica jednostavno ne može da bude.
Samo pomoću razuma dokazati, da postoji nešto što je potpuno iznad razuma je kao kad biste na primer doneli i sprovodili zakon da sve udate žene po sili zakona moraju da vole svoje muževe i nikoga i ništa osim toga, po cenu fizičke kazne.
:think: Mislim, nije da ne bi ova opcija, čisto muški gledano, imala svojih prednosti.
A da li bi to bilo to?
Na kraju i LOGIČNO je da ne kažem racionalno a time i dokazivo:
1. Brak je sveta institucija posvećena stvaranju života Amin.
2. Jedini ljudski stvor sposoban da donese dete na svet jeste žena Amin.
Logičan zaključak: Ima tome da se posveti svim svojim razumom i osećanjima Amin.
I ničemu drugom Amin.:roll:
Onda slede daljnji logični zaključci o mestu žene u društvu, porodici kući, shodno tome njenim obavezama npr. neizazovnom odevanju. haljine do poda marame preko glave, velovi Šta drugo?:rtfm::rtfm::rtfm:
Ne može biti logičnije i razumnije, čak se može i dodati malo religijskih kanona, religija je baš ko poručena, da se eventualni otpori potuku na "duhovnom" nivou.
A da li bi to bilo to?
Da li bi samo zbog toga ikoja volela ijednog muškarca? :zcepanje:
Mislim, volela,:heart:, ne znam drugu reč.
I da li ima smisla racionalni razlog da neko nekoga voli? Novac :per:
Nisam baš siguran da je to to.
Zapravo, nisam baš siguran da se Ljubav može ozakoniti dokazati jednom za svagda
a na početku je izgledalo tako logično :dash:
E bože, šta sam ti skrivio?:worth:
Dokaz Ljubavi, dokaz da osećam, dokaz da je Isus nazarećanin, a rođen u Betlehemu, dokaz da je svako slovo Biblije nadahnuto Jedinim, a ne samo paulijanskim nagonom za opstankom u šarenoj javnosti ondašnjeg carstva rimskoga.
dokaz da je špricer pola belo, pola soda, a nikako obrnuto, to su stvarno racionalni dokazi
Da, kad bi to bilo to. :rtfm:
:)

Ups izvinite, izgleda da sem opete spamovao ovu temu
Ne, ozbiljno, crna magija je znate, crna, a bela, e to je ona što je bela, mislim nije crna. A a ustvari razlikuju se ne po boji jer se uglavnom ne mogu ofarbati, mada neki pokušavaju, al takvih je uvek, jedino još kad bi malko proširili paletu. Razlikuju se po onom kako se koriste.
 
Bez uvrede:vecina vas nema pojma o magiji. Ne znam ni ja nista posebno,ali samo prepricavate neke babske price,nesto sto vam je keva rekla ili propagirate misljenje crkve.
A sve to sto raspravljate o Bogu..Agh. To su mozda vasa uverenja,ali da je tu nesto 'dokazano',onda to vise ne bi bila religija vec nauka. To kad kazete da samo Bog moze da pomogne,ili da je crkva jedini nacin da se otkloni magija,je otprilike kao da kazete da je hriscanstvo jedina prava religija,sto je aspurdno. Ako neko veruje u Boga,pomoci ce mu Bog,ako neko ne veruje da Bog postoji,ili barem ne veruje da ne postoji u tom svemocnom obliku kao jedini Bog,kako ce mu taj Bog pomoci? Ne otklanja to nesto Bog ili sta vec,ono u sta verujete,vec ta vasa sama vera. Jednostavno verujete da vas to nesto stiti i da vam pomaze,i time privucete pozitivne dogadjaje,i mislite da su vam molitve uslisene.
Inace,vi sto trazite neke magove,blabla,i placate im,naivni ste mnogo. Sta sad mislite,da oni imaju neki posebni dar i sposobnost?! Magijom moze da se bavi bilo ko,a ona nema veze sa djavolom. Dakle,ako mislite da vam je baba iz susedstva navracala sami to i skinite. Magija se koristi u mnogim religijama,koje cak i ne priznaju postojanje djavola,a i sama magija,kojom se mnogi vode kao necim u sta ce da veruju,kao religijom,kako da se obracaju djavolu kad za njih on i ne postoji?! Stvarno.
Inace,u hriscanskoj crkvi se priznaje postojanje magije,ali tu se ona zabranjuje za vernike i imenuje se djavoljom rabotom,prenose da ce svako ko se time bude bavio ici u pakao. To je u crkvi bukvalno izmisljeno da ljudi ne bi napustali hriscanstvo,manje dolazili u crkve nego se bavili magijom.
To je opet samo misljenje crkve,koje oni predstavljaju kao misljenje Boga. Ma nemojte,a kako vi znate da je to bas Bog rekao?! Mogu ja sad vama da svasta napricam i kazem 'Bog mi rekao'. Haaah. E nije!
A Biblija nije Bozija rec,vec je neki covek napisao.
Postoje stotine religija,i stotina vidjenja o magiji,dakle...Kog interesuje moze time slobodno da se bavi,a vi zatucani. Ijaaao.
Mene to licno ne interesuje,zakon privlacnosti i to je to,ali jedna moja drugarica se bavi tim,i sasvim je normalna devojka.

Uvek me oduševljevaju ovakvi postovi ... "šta bre magija!!!", "Kakva crna Biblija???" itd :lol:
Simple ... ti si svašta nešto napisala, a ništa konkretno nisi rekla ... bez uvrede :) Niko ovde po tvom cenjenom mišljenju nema pojma o magiji, ali nisi dala svoju definiciju. Doduše, jesi definiciju crkve, baba, žaba, keva, ali ne i svoju.
Ok, magija ne postoji po tvom mišljenju, sve je to autosugestija kako sam te razumela. Dokaži.
Dalje, Bog se ne obraća pojedincima, Biblija nije reč Božija ... nisi jedina koja tako misli. Dokaži.
Vidiš ovde nema mesta dokazima ... ovakve teme se oslanjaju na veru, čistu veru. Religije su sasvim druga priča. Da li će neko verovati u nečije iskustvo tipa, Bog mu se obratio, je na pojedincu da odluči. Ako želim da verujem da su Šmaug i Bilbo zaista postojali, to je moj izbor. Da li razumeš? Možda ti veruješ u nešto što je meni totalni apsurd, ali poštovaću tvoj izbor ... zašto? Zato što je tvoje pravo, a ja nisam postavljena ovde da bih kritikovala tvoje izbore, već da ih ispoštujem i eventualno pronađem neki smisao u njima, koliko god mi se činili "glupim". Ukoliko ne uspem u tome, povlačim se, t.j. pobegnem dok se moja aura ne zarazi tvojom :lol:

E vidiš, to je prava magija :)
 
Pojam magije koji ovde koristima je prilicno neodredjen, sto moze biti opasno zbog razlicitih predstava koje imamo mi koji o temi diskutujuemo kao i oni koji citaju. Ali dobro. Evo malo na temu prethodnih diskusija, mesano.

Ono sto se cesto prenebregava je da za bavljenje bilo kojim od mnogih vidova magije preduslov da osoba stekne takve sposobnosti i znanje. A to nije lako, osim ako neka osoba tu sposobnost ima od rodjenja ili tako nesto (ali opet razvoj i ovladavanje time zahteva najmanje nekakav trening). Znaci da bi postali mag morate uloziti (u principu) veliki trud i vreme. Mislim da je motiv zbog koga covek uopste ulazi u tu pricu uglavnom unapred definisan kao "dobar" ili "los", jer od toga dosta zavisi kojim stvarima ce se baviti (hoce li uciti lecenje bioenergijom ili ce ritualno ubijati i piti krv i sl). Svejedno, hocu da naglasim da to nije tek tako. E sad, do trenutka kada covek stekne te sposobnosti i znanja, on ce se toliko promeniti, da ce mu najverovatnije i prvobitni ciljevi promeniti i uzdici od nekih prizemnijih na mnogo vise i plemenitije, i uglavnom ce se malo ticati materijalnih stvari.

Sto se tice bele ili crne magije, navescu primer koji je vec navodjen, i za koji ne znam odakle potice ali je odlican.

Jedan noz, eto bas vas kuhinjski, moze se upotrebiti svakojako. Recimo njime mozemo iseci hleb, napraviti sendvice, otici u prirodu, odseci grane za kocice, zasiljiti kocice, postaviti sator, odbraniti se od vuka koji je naleteo i napao nas, zasiljiti stap i uloviti ribu (indijanski stil).
A zatim, kada padne noc, mozemo nahvatati par turista iz susednog kampa/satora ili odakle vec, i iseckati ih tim istim nozem na najsitnije delice u stilu najgoreg horora koji vam moze pasti na pamet (autor teksta voli da gleda horor filmove pa mu svasta pada na pamet).

Poenta ove krajnje morbidne pricice je - gde je tu sam noz (odvojen od coveka koji njim rukuje)? Da li je noz los ili dobar? Odgovor ostavljam vama.

Postoji jedna lepa izreka, mislim da potice iz budizma, i mislim da sam je vec negde navodio. Ovo je prema secanju pa je verovatno parafraza:

"Samo onaj ko se izdigne iznad pojma dobra i zla dobija lice koje je imao pre rodjenja".

Tu se moze ukljuciti i onaj cuveni problem, ako je Bog svemoguc i stvorio je sve (a jeste), sta je onda zlo i odakle je ono doslo? Ako je i njega stvorio Bog, kako je to onda moguce, da Bog stvori i dobro i zlo, ukoliko Bog tako nije hteo od pocetka?
A onda mozemo i da se zapitamo sta je zlo?
Slicno prici o nozu, mozemo napraviti nekoliko simpaticnih varijanti koje potpuno pobrkaju loncice sta je dobro a sta je zlo.
Recimo, ako covecanstvo nestane (strada) (svih 6+ milijardi, recimo od udara asteroida) ali se time sacuva planeta Zemlja i 50% zivog sveta od potpunog razaranja koje bi napravio zestok nuklearni rat, da li je to dobro ili lose? Pitanje je za koga, tj se kog nivoa se posmatra.
Ako kriminalac iz Bronksa ubije osobu radi novca, a ta osoba je krenula na teroristicki poduhvat ciji uspeh bi rezultirao smrcu 1234 osobe, da li je taj sitni kriminalac junak ili zlocinac?
Necu ni da ulazim u varijante sa reinkarnacijom i prenosenja iz zivota u zivot.

Tu dolazimo do price o Bozjoj milosti i promisli, i veri u njega i njegovu milost. Mozda je ovde dobro opet uvesti malu parafrazu, na osnovu teksta koliko se secam vladike Nikolaja Velimirovica - ovo je krajnje skracena varijanta:
tekst govori o ratu ljudi protiv Boga. Ljudi misle da mogu oruzjem na Boga, na sta Bog naravno ni ne namerava da ratuje sa necim tako beznacajnim i malim kao sto je covek. Osim toga, Bog i dalje voli tog istog coveka bezmerno, i poslusace njegovu zelju - covek zeli da ukloni Boga iz svog zivota. I Bog onda odlazi, uslisuje zelju, i coveku nikakav rat ni veci uzas nije potreban od odlaska bozje milosti iz njegovog zivota. (Kao blic metaforu zamislite da Sunce zauvek zadje ili da vas trajno zatvore negde pod zemlju - to bi u najblazem bilo to.) Nakon toga coveku sledi samo jedno - propast.

Dakle Bog "ratuje" sa covekom tako sto ga - napusti!!! Ovo je inace i koncept u Vedama, gde Rudra (Rudri ima vise, ali nije bitno ovde) koji se smatra zastrasujucim bozanstvom, zapravo ne kaznjava coveka tako sto mu nesto radi, vec tako sto ode od njega! Zbog toga covek nakon "delovanja" Rudre, place (rud - rid, ridati). (da malo pojasnim, Rudra je blisko povezan sa Sivom koji je najmocnije bozanstvo vedskog panteona, i deluje i kao zastitnik osim onoga ko kaznjava, tako da Rudrinim odlaskom prakticno gubimo milost bozju, zastitu i sl, i to je ta kazna. Sve je, u krajnjem, posledica nasih dela, i kazna i milost).

Neko je lepo napisao da verovanje u Boga znaci bezrezrvno verovanje u njegovu milost i njegu nameru. Ono sto mi opet prenebregavamo je da samo osobe cistog srca mogu bezrezervno verovati u Bozju milost, dok mi ostali "zaprljani" imamo zadnje namere, sumnje, strahove uslovljene svojim losim delima, kao i onima koja smo videli oko nas. Dakle taj ko bezrezrvno veruje u Bozju milost moze slobodno i da se bavi magijom - taj ne moze napraviti lose!

Znaci sa magijom uvek treba povezivati jos nekoliko pojmova, koji jako uticu na konotaciju iste. To su trud i znanje potrebni da se magijom bavi (crnom i belom, svejedno) - bez znanja i truda (treninga) nema magije (ni bilo koje druge vestine, usput budi receno), kao i cistota osobe koja odredjuje zapravo i jacinu vere u Boga i "snagu" magije te osobe (setimo se Isusa).
Meni licno nije najjasnije kako osobe koje se bave nekakvom crnom magijom sebi objasnjavaju da postoje neke duhovne sile, energije, bica itd a da pri tom prenebregavaju da mora postojati i bice koje ih je stvorilo, tj Bog, koje je po prirodi stvari onda najjace i vladar nad svom kreacijom.
Medjutim, postoji i u Vedama put koji ide tom mracnom stranom, i takodje vodi do Boga. On nije "zvanicno" preporucen, ali kazu da se mora biti ekstremno oprezan ako se odabere taj put, i da je obavezno imati guru koji je to prosao u ovom slucaju radi ispravnog vodjstva.
Takodje, u Vedama je i najveci negativac, pandan naseg Djavola, stekao krajnje spasenje.

Dakle pojam dobra i zla je daleko od jasnog. Ali opet imamo skrivenu poentu - i da bi se bavili zlim stvarima morate imati ZNANJE.

Naravno, ovo nije imalo za cilj da propagira ono sto nazivamo zlom, vec da podstakne na bavljenje onim sto nazivamo dobrim, ali da zadrzimo odredjenu rezervu od preteranog prozivanja onoga sto se obicno smatra zlom, jer ne znamo mnogo toga. Tako da je najbolji savet "u se i u svoje kljuse", i punom parom prionuti na rad na sebi u cilju duhovnog napretka, tj u cinjenje "dobra". To je najbolje i skoro jednino sto mozemo ucitini. Ostalo treba, sa verom, prepustiti Bogu.

Ukratko:

- magija nije bela ili crna, vec osoba koja je koristi
- magija zahteva znanje i trening (ne mislim na sarlatane)
- bezrezervna vera zahteva izuzetno cisto srce - zato je i ima tako malo, i tako nam je tesko da to postignemo. Ali ko uspe on vise nema straha ni briga.
- Dobro i zlo nisu uopste tako jasni pojmovi kako ih mi zamisljamo. Perspektiva to moze jako izmeniti.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top