Hrvatska rec u srpskoj himni?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.791
Sad gledam otvaranje Univerzijade i pogledah malo reci nase himne. Vidim tadic zna da peva pa reko aj da vidimo sta tu pise. I prenerazih se koliko je unistena nasa prava himna.

bota zna himnu ! hahahaha

a reci su jeeeeeeeeeeeeeee

Bože pravde - Himna Republike Srbije

Bože pravde, ti što spase
od propasti dosad nas,
čuj i odsad naše glase
i od sad nam budi spas.

Moćnom rukom vodi, brani
budućnosti srpske brod, (samo jos more da nadjemo[/I])
Bože spasi, Bože hrani,
srpske zemlje, srpski rod!

Složi srpsku braću dragu ([I]ovo dragu ubacili da se rimuje sa hrvatskom reci vragu.
)
na svak dičan slavan rad, (kakav slavan rad???)
sloga biće poraz vragu (vragu !!)
a najjači srpstvu grad.

Nek na srpskoj blista grani
bratske sloge zlatan plod,
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod! ([I]a i ovo hrani ko da smo gladni [/I])

Nek na srpsko vedro čelo
tvog ne padne gneva grom
Blagoslovi Srbu selo polje,
njivu, grad i dom! ( i naselje ispod mosta)

Kad nastupe borbe dani (malo da osvajamo jos)
k' pobedi mu vodi hod
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Iz mračnoga sinu groba (pantelija)
srpske slave novi sjaj
nastalo je novo doba
Novu sreću, Bože daj!

Otadžbinu srpsku brani
pet vekovne borbe plod
Bože spasi, Bože brani
moli ti se srpski rod!

To je neko moje vidjenje himne. Totalno bez veze i mislim da treba da se to malo menja. Pogotovo ono VRAG. Ili ce neko sad da nas ubedi kako je to u stvari srpska rec kao i tisuca. :eek::eek:

Veliki sam Srbin ... ne podsmevam se... samo zalim... ja bih je bolje prepravio.
 
Sad gledam otvaranje Univerzijade i pogledah malo reci nase himne. Vidim tadic zna da peva pa reko aj da vidimo sta tu pise. I prenerazih se koliko je unistena nasa prava himna.

bota zna himnu ! hahahaha

a reci su jeeeeeeeeeeeeeee

Bože pravde - Himna Republike Srbije

Bože pravde, ti što spase
od propasti dosad nas,
čuj i odsad naše glase
i od sad nam budi spas.

Moćnom rukom vodi, brani
budućnosti srpske brod, (samo jos more da nadjemo)
Bože spasi, Bože hrani,
srpske zemlje, srpski rod!

Složi srpsku braću dragu (ovo dragu ubacili da se rimuje sa hrvatskom reci vragu.)
na svak dičan slavan rad, (kakav slavan rad???)
sloga biće poraz vragu (vragu !!)
a najjači srpstvu grad.

Nek na srpskoj blista grani
bratske sloge zlatan plod,
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod! (a i ovo hrani ko da smo gladni )

Nek na srpsko vedro čelo
tvog ne padne gneva grom
Blagoslovi Srbu selo polje,
njivu, grad i dom! ( i naselje ispod mosta)

Kad nastupe borbe dani (malo da osvajamo jos)
k' pobedi mu vodi hod
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Iz mračnoga sinu groba (pantelija)
srpske slave novi sjaj
nastalo je novo doba
Novu sreću, Bože daj!

Otadžbinu srpsku brani
pet vekovne borbe plod
Bože spasi, Bože brani
moli ti se srpski rod!

To je neko moje vidjenje himne. Totalno bez veze i mislim da treba da se to malo menja. Pogotovo ono VRAG. Ili ce neko sad da nas ubedi kako je to u stvari srpska rec kao i tisuca. :eek::eek:

Vredjanje nacionalnih obeležja, molim da se Droid banuje.
...da ga ne banem ja.
 
Himna je bezveze, meni se ne dopada. Lepša mi je bila Hej Sloveni a ako su već odlučili da promene mogli su da stave Vostani Serbie. Ovo je glupo, posebno što nema kralja ...

Ni meni se ne dopada.Previse je smaracka samo melodija plus text katastrofa.

Recimo ova ima milijardu puta lepsi text plus prvih par reci iste bi trebale da budu poucne za mnoge Srbe

 
А шта је требало да буде химна ?

"Издали ме пријатељи издао ме брат" ........

Химна спада у једну од најлепших на свету, сама мелодија је по мало слична Немачкој химни....

За време када се та химна певала раније, Србија је имала своје најсветлије тренутке своје историје а једино где може да се замери је у томе што је из текста химне изостављен - КРАЉ...!!

А када је реч о хрватским речима............., зар су Хрвати икада имали свој језик ? Или је то само српски мало "претумбан"...........
 
Ta je mnooooogo bolja. :ok:

Naravno :D

Ovo Je Srbija

Znas li odakle si, sine
pogledaj planine sive
Zejtinlikom cvece procvalo
Sumadijom sunce zasjalo

A, ovo je Srbija
govore grobovi ratnika
iz slavnog vremena

Cvetovi kao od vina
stihovi ratnih sudbina
jos cvetaju kao nekada
kraj Drine sa cvetnih livada

Proci ces puteve duge
videces krajeve druge
ponesi odavde jedan cvet
nek' svi vide, nek' zna ceo svet



Srbi ako su pametni treba :
1. Sto pre da sruse ovu vlast a zatim da se pohapse svi lideri i bitniji clanovi postojecih stranaka koje su u Skupstini Srbije
2.Da se Karadjordjevicima zabrani ulazak u zemlju cak bi ja uhapsio onog prasca prestolonaslednika i sudio mu zbog toga sto su ti Karadjordjevici uvalili Srbiju u grobnicu zvanu Jugoslavija
3. Zabranio bi komunizam i svako propagiranje istog bi kaznjavao smrtnom kaznom
4.Ako bas toliko zelimo kraljevinu onda onaj koji izvadi Srbiju iz ove bule u koju su je uvalili od Karadjordjevica preko komunista ,Slobe ,pa do ovog sadasnjeg DOS-a.... taj neka se proglasi za kralja posto onaj ko iz ovih g-ovana Srbiju izvuce to zasluzuje.
 
А шта је требало да буде химна ?

"Издали ме пријатељи издао ме брат" ........

Химна спада у једну од најлепших на свету, сама мелодија је по мало слична Немачкој химни....

За време када се та химна певала раније, Србија је имала своје најсветлије тренутке своје историје а једино где може да се замери је у томе што је из текста химне изостављен - КРАЉ...!!

А када је реч о хрватским речима............., зар су Хрвати икада имали свој језик ? Или је то само српски мало "претумбан"...........

ma melodija je super... :D
 
Sad gledam otvaranje Univerzijade i pogledah malo reci nase himne. Vidim tadic zna da peva pa reko aj da vidimo sta tu pise. I prenerazih se koliko je unistena nasa prava himna.

bota zna himnu ! hahahaha

a reci su jeeeeeeeeeeeeeee

Bože pravde - Himna Republike Srbije

Bože pravde, ti što spase
od propasti dosad nas,
čuj i odsad naše glase
i od sad nam budi spas.

Moćnom rukom vodi, brani
budućnosti srpske brod, (samo jos more da nadjemo[/I])
Bože spasi, Bože hrani,
srpske zemlje, srpski rod!

Složi srpsku braću dragu ([I]ovo dragu ubacili da se rimuje sa hrvatskom reci vragu.
)
na svak dičan slavan rad, (kakav slavan rad???)
sloga biće poraz vragu (vragu !!)
a najjači srpstvu grad.

Nek na srpskoj blista grani
bratske sloge zlatan plod,
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod! ([I]a i ovo hrani ko da smo gladni [/I])

Nek na srpsko vedro čelo
tvog ne padne gneva grom
Blagoslovi Srbu selo polje,
njivu, grad i dom! ( i naselje ispod mosta)

Kad nastupe borbe dani (malo da osvajamo jos)
k' pobedi mu vodi hod
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Iz mračnoga sinu groba (pantelija)
srpske slave novi sjaj
nastalo je novo doba
Novu sreću, Bože daj!

Otadžbinu srpsku brani
pet vekovne borbe plod
Bože spasi, Bože brani
moli ti se srpski rod!

To je neko moje vidjenje himne. Totalno bez veze i mislim da treba da se to malo menja. Pogotovo ono VRAG. Ili ce neko sad da nas ubedi kako je to u stvari srpska rec kao i tisuca. :eek::eek:

Veliki sam Srbin ... ne podsmevam se... samo zalim... ja bih je bolje prepravio.


Vrag nije hrvatska reč, postoji i u srpskom jeziku. Ne treba je prepravljati, već je u originalu (Srpskog kralja, a ne zemlje) upotrebljavati
 
Himna je bezveze, meni se ne dopada. Lepša mi je bila Hej Sloveni a ako su već odlučili da promene mogli su da stave Vostani Serbie. Ovo je glupo, posebno što nema kralja ...

"Hej Sloveni" je zaista dobra za izvođenje, ali nema nikakvog smisla da se i dalje intonira. Himna treba da odgovara tradiciji i duhu zemlje. A što se kralja tiče to su izmenili, a i na zastavi imamo monarhističke simbole, ne vidim zašto bi onda to smetalo u himni
 
"Hej Sloveni" je zaista dobra za izvođenje, ali nema nikakvog smisla da se i dalje intonira. Himna treba da odgovara tradiciji i duhu zemlje. A što se kralja tiče to su izmenili, a i na zastavi imamo monarhističke simbole, ne vidim zašto bi onda to smetalo u himni

Pesma nije loša, nemoj pogrešno da me shvatiš. Ali izem ti himnu kojoj smo menjali tekst da bi mogli da je upotrebimo. Po meni je to skrnavljenje originalne pesme i samim tim iživljavanje. Kao da u Srbiji ne postoji niko sposoban da komponuje novu himnu ili barem da odabere drugu pesmu! Sve predloženo u ovoj temi je nekako pogodnije od Bože pravde. Što se tiče Hej Sloveni, reči nisu baš odgovarajuće za ovu situaciju ali retko kada se intoniralo sa rečima, obično je puštana samo melodija i mislim da nisu trebali da je menjaju jer se narod navikao. Bolje da su našli nekoga da na tu muziku napiše nov tekst.
 
Pesma nije loša, nemoj pogrešno da me shvatiš. Ali izem ti himnu kojoj smo menjali tekst da bi mogli da je upotrebimo. Po meni je to skrnavljenje originalne pesme i samim tim iživljavanje. Kao da u Srbiji ne postoji niko sposoban da komponuje novu himnu ili barem da odabere drugu pesmu! Sve predloženo u ovoj temi je nekako pogodnije od Bože pravde. Što se tiče Hej Sloveni, reči nisu baš odgovarajuće za ovu situaciju ali retko kada se intoniralo sa rečima, obično je puštana samo melodija i mislim da nisu trebali da je menjaju jer se narod navikao. Bolje da su našli nekoga da na tu muziku napiše nov tekst.

U potpunosti se slažem sa ovim! Ali zašto komponovati novu ako već imamo himnu koja je bila u upotrebi, navići će se narod, isto kao što se navikao i na "Hej SLoveni"
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top