Kako obezbediti fajl od brisanja ili kopiranja ili slanja na neki e-mail?

Dragan Jovanovic

Zainteresovan član
Poruka
247
Postoji li način da obezbediš fajl od brisanja?
Napraviš grešku - obrišeš fajl slučajno... joooj ne taj fajl...
(ali ne da kopaš po recycle bin-u već da ga zaštitiš
nekim paswordom da ni ne ode u korpu pre nego što
ukucaš lozinku).

Još nešto - kako se zaštititi ako neko hoće:

1) da ti izbriše fajl
2) da prekopira fajl sebi pa ga sam posle lagano proučava :)
3) da pošalje kao attachment taj tvoj fajl na neki svoj e-mail

Pitam sve ove detalje, jer se uvek ispostavi ono kao... pa,
nije mogao ovo, ali se ispostavilo da je ovo drugo mogao...

Takođe, zna li neko neku dobru literaturu na netu ili neku
knjigu o tim stvarima - zaštiti na netu, zaštiti fajlova, zaštiti
kompjutera, passwordima itd...

Pozdrav,
Dragan NS
 
Google - FileLock - stotine linkova, freeware, shareware, pa proberi.

Hvala ti na sugestiji. Na bazi toga sam pronašao više linkova, ali samo jedan
mi je dao da downloadujem konkretan program - Lock It Down.

Za sada sam uspeo samo da skinem Free verziju tog programa "LOCK IT DOWN",
i dobro to radi na bazičnom nivou - baš dobro i jednostavno - zaključaš, onda
otključaš i tako to -doduše daje ti da zaključaš samo 10 fajlova u ovoj free verziji.

Sve u svemu, tražim neki program koji ima sve opcije u svojoj free verziji,
ja ću da nastavim da tražim, a ako ti ili neko drugi ima neki takav program
pošaljite mi link za download ili već sam program ako nije prevelik.

Pozdrav,
Dragan NS
 
Poslednja izmena od moderatora:
Postoji li mogućnost, tj. program koji štiti fajl bukvalno samo od brisanja, tačnije da dozvoljava da se isti vidi, premesti ili kopira, samo da ne dozvoljava brisane istog? Hvala!

Da moze da ga premesti a da ga ne brise nece moci jer se premestanje sastoji upravo od kopiranja a zatim, brisanja sa prethodne lokacije.
Dakle, ako ga zastitis od brisanja, neces moci da ga premestis niti da ga preimenujes, mocices samo da ga kopiras.
 
...
1) da ti izbriše fajl
2) da prekopira fajl sebi pa ga sam posle lagano proučava :)
3) da pošalje kao attachment taj tvoj fajl na neki svoj e-mail...

Najjednostavnije sto mozes da zastitis fajlove jeste da ih arhiviras pomocu zip, 7zip ili rar programa a pritom ih zakljucas nekom svojom sifrom.
Mogu da se kopiraju i salju na bilo koji mail ali se ne mogu otkljucati bez odgovarajuce sifre.
Naravno, izmislis neku dugacku i slozeniju sifru.
 
Easy File Locker, editujes fajl ili folder pod svojom sifrom ,vise ga ne vidis na hardu, pa ga samim tim ne mozez ni obrisati (program ga "sakrije"),kad hoces da to vidis otvoris EFL svojom sifrom i odatle ga gledas. Ako hoces da to vratis u prvo stanje ,udjes sifrom u EFL i obrises sakrivaljku iz prog. i sve bude kao pre ,ponovo ga ima na istom mestu gde je naravno uvek i bio ,lepa igracka free 226k. skini:
 
Easy File Locker, editujes fajl ili folder pod svojom sifrom ,vise ga ne vidis na hardu, pa ga samim tim ne mozez ni obrisati (program ga "sakrije"),kad hoces da to vidis otvoris EFL svojom sifrom i odatle ga gledas. Ako hoces da to vratis u prvo stanje ,udjes sifrom u EFL i obrises sakrivaljku iz prog. i sve bude kao pre ,ponovo ga ima na istom mestu gde je naravno uvek i bio ,lepa igracka free 226k. skini:

Al, davno je ovo bilo, ne misliš li da je u međuvremenu problem riješen ...
 
Da moze da ga premesti a da ga ne brise nece moci jer se premestanje sastoji upravo od kopiranja a zatim, brisanja sa prethodne lokacije.
Dakle, ako ga zastitis od brisanja, neces moci da ga premestis niti da ga preimenujes, mocices samo da ga kopiras.
Našao sam program koji omogućava sve ono što se nalazi u mom pitanju. Zove se "Hide files and folders"., ali mu nije to jedina opcija... Program sadrži sledeće opcije: Read only, pasword with context menus, Pasword with auto-popup, Hide, Hide name only... Dakle 5 opcija pa izaberite na koji način želite da označite fajl... Program radi po sistemu da kada ga otvaraš, traži ti šifru, kada je otkucaš, otvara se meni u koga možeš da "nabacaš" sve fajlove i foldere, ali svaki od njih možeš različito da izabereš... Kada izabereš fajlove, čim izađeš iz programa, sve je automatski zaključano, te fajlovi i folderi ne mogu da rade ono što ste im zabranili... Pre menjanja, brisanja ili premeštanja fajla ili foldera, potrebno ih je otključati, za šta postoji shortcut... Po default-u to je na samom desktopu "ctrl+u" za otključavanje pri čemu je obavezna šifra, kao i "ctrl+l" za zaključavanje, gde automatski zaključava, bez traženja šifre... Na samom fajlu i folderu, desnim klikom može se izabrati opcija za zaštitu, pored onih klasičnih "cut, copy, paste, rename..." postoji i "protect by"...
napomena: moguće je kopirati fajl i sa kopijom raditi sve, ovo se odnosi samo na original.
 
Izgleda da ipak nije bilo davno i sumnjam da je prob. resen.?
Зар му ниси већ био одговорио...
Si, Hardal u pravu si ,ponekad ne gledam sve sto treba, ponese me ,.Hvala za opasku. pozzz.
Па није било давно... само је цела година протекла у међувремену. Ал' ти си можда постао видовит у међувремену. ;)
 

Back
Top