Bagerom srušena spomen-česma Knez Lazaru na Kosovu

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.145
v139179p0.jpg


Opštinske vlasti Gnjilana srušile su u nedelju, na Vidovdan, spomen-česmu vitezovima Kneza Lazara u centru tog grada, izjavio je Tanjugu predsednik Skupštine opštine Gnjilane Milorad Todorović.

On je rekao da se radi o vandalskom činu koji sa sobom nosi određenu poruku Srbima u ovom delu Kosova.

"Ako su nameravale ovo da urade, opštinske vlasti su bar mogle da izaberu drugi dan, a ne jedan od najvažnijih praznika kosovskih Srba", rekao je on.

Todorović je ocenio da takav postupak opštinskih vlasti Gnjilana pokazuje odnos prema kulturno-istorijskoj baštini Srba na Kosovu i Metohiji, bez obzira što se radi o baštini koja je novijeg datuma.

Spomen-česma, koja je zajedno sa spomenikom Knezu Lazaru podignuta u centru Gnjilana povodom proslave 600. godišnjice Kosovske bitke, srušena je bagerom, a statua Kneza Lazara po dolasku snaga NATO na Kosovo.

(Tanjug)
 
v139179p0.jpg


Opštinske vlasti Gnjilana srušile su u nedelju, na Vidovdan, spomen-česmu vitezovima Kneza Lazara u centru tog grada, izjavio je Tanjugu predsednik Skupštine opštine Gnjilane Milorad Todorović.

On je rekao da se radi o vandalskom činu koji sa sobom nosi određenu poruku Srbima u ovom delu Kosova.

"Ako su nameravale ovo da urade, opštinske vlasti su bar mogle da izaberu drugi dan, a ne jedan od najvažnijih praznika kosovskih Srba", rekao je on.

Todorović je ocenio da takav postupak opštinskih vlasti Gnjilana pokazuje odnos prema kulturno-istorijskoj baštini Srba na Kosovu i Metohiji, bez obzira što se radi o baštini koja je novijeg datuma.

Spomen-česma, koja je zajedno sa spomenikom Knezu Lazaru podignuta u centru Gnjilana povodom proslave 600. godišnjice Kosovske bitke, srušena je bagerom, a statua Kneza Lazara po dolasku snaga NATO na Kosovo.

(Tanjug)

Stoka... Zato nam i ne trebaju...
 
shiptari nisu varvari nego najmladja demokratija
ako najmladja demokratija moze tako da se odnosi spram manjina ochigledno da je to civilizacijska norma chim evropu boli tuki
i treba reciprocitet primeniti u istom odnosu kad za to dodje vreme:)
a manterijiala uvek ima...mozda ne starog kao sprsko kulturno nasledje ali ga ima
 
Kratak odgovor , ujedno , jedini koj siptari razumeju je ... artiljerija .

Kruzi prica da se siptari smrtno plase Bugara . Imaju od njih strah iz proslih vremena .
Kazu da je Rugova imao sastanak sa predstavnicima tajne bugarske policije . Trazio je od nih operativnu pomoc, a za lovu .
Kad su mu Bugari rekli , da bi neki komadic KiM trebao da bude interesna zona Bugarske , za uzvrat . kazu da je Rugova rekao , Cekajte , da se razumemo , Kosovo je od uvek bilo srpsko .
 
i samo da dodam, o ovome nema nista kod nas. mozda se i desilo, ali ja ne znam zasto. medjutimovakoensto se desava svugde. evo npr.

Oskrnavljen spomenik simbol Jagodine
Autor: Tanjug | 28.06.2009. - 15:41

Nepoznate osobe oskrnavile su spomenik Jagodincima palim u ratovima od 1912. do 1918. godine, za oslobođenje i ujedinjenje jugoslovenskih zemalja na Skveru omladine u centru grada, iz 1930. godine, rad vajara Frane Menegala Dinčića.

Reč je o simbolu Jagodine, koji je obnovljen pre nekoliko meseci, a vandali su pokidali, polomili i odneli, osim jedne, sve vaze sa osmougaone ograde oko spomenika.
Predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca Jagodine Milenko Radenković, izjavio je Tanjugu ispred oskrnavljenog spomenika da "se radi o neviđenom vandalizmu koji je izazvao ogorčenje i gnušanje građana".
"Ne znamo ko je i šta je, ali državni organi, Policijska uprava u Jagodini, mora da traži počinioce ovog vandalskog dela, ovo zaista nema smisla, ovo je ruglo i sramota za Jagodinu", rekao je Milenković, koji je bio vrlo uzbuđen i ljut.
Ovo nedelo teško pada svim građanima, a najteže nama koji smo učestovali u ratovima i "nadamo se da će policija odraditi svoj posao, da će pronaći počinioce i da će oni biti kažnjeni onako kako to zaslužuju", dodao je Radenković.

Spomenik je, u vidu obeliska, na čijem vrhu se nalazi bronzana stojeća figura srpskog vojnika u pokretu, okrenuta severozapadu. Obelisk podupiru sedeće figure muškarca-roba u lancima, koja se nalazi sa istočne, i žene-majke sa detetom koga doji, sa zapadne strane. Ove figure su od venčanskog mermera, a klesali su ih klesari iz Dalmacije. Spomenik je obogaćen sa više bareljefa na kojima su prikazane scene iz srpskih ustanaka i ratova za oslobođenje. Spomenik je otkriven 7. decembra 1930. godine uz osvećenje patrijarha Varnave i prisustvo kraljevog izaslanika. Ovom činu, zapisali su hroničari tog vremena, prisustovalo je 3.000 građana Jagodine i Pomoravlja.
 
i samo da dodam, o ovome nema nista kod nas. mozda se i desilo, ali ja ne znam zasto. medjutimovakoensto se desava svugde. evo npr.

Jao daj molim te nemoj se praviti lud zivota ti.Ovde je u pitanju Srpski kulturno-istorijski spomenik koji je bas na Vidovdan srusen.....rekoh vec varvari ste bili i ostali.Medjutim ovakvim radovima vam prica o "vasim" spomenicima pada u vodu tako da sjebavate sami sebe.....glup ti je narod Ademe pa to ti je!:lol:
 
Poslednja izmena:
Ja sam juce otvorio ovu temu, ali mi je onaj miltonstrirabrhoufihtdlfbredr ili vec kako mu je nick, zatvorio. Ovde se ne radi o skrnavljenju spomenika, vec o odluci opstinskih vlasti najmladje svetske multieticne demokratije da srusi jedan spomenik samo zato sto pripada drugom narodu. no nazalost, secanje nam ne mogu srusiti, ovakvim cinom i mnogobrojnim slicnim samo cine suprotno. jednog dana cemo ga ponovo dignuti.
 
Ja sam juce otvorio ovu temu, ali mi je onaj miltonstrirabrhoufihtdlfbredr ili vec kako mu je nick, zatvorio. Ovde se ne radi o skrnavljenju spomenika, vec o odluci opstinskih vlasti najmladje svetske multieticne demokratije da srusi jedan spomenik samo zato sto pripada drugom narodu. no nazalost, secanje nam ne mogu srusiti, ovakvim cinom i mnogobrojnim slicnim samo cine suprotno. jednog dana cemo ga ponovo dignuti.

To sam i rekao...nek se kurce dok mogu!
 
i samo da dodam, o ovome nema nista kod nas. mozda se i desilo, ali ja ne znam zasto. medjutimovakoensto se desava svugde. evo npr.

Jel bre jel se ti to pravish lud ili glup? Lepo pishe da su OPSHTINSKE VLASTI BAGEROM SRUSHILE SPOMENIK,a ti to poredish za nekolicinom varvara koji su to uradili pod okriljem noci. Nosi se bre vishe sa ovim tvojim licemerjem:thumbdown:
 

Back
Top