Pomoc oko konfiguracije

Misplaced

Početnik
Poruka
30
Pozdrav.
Resio sam da menjam kompjuter, mislim da mu je vreme vec davno proslo.
Pa da pocnemo ovako...

Budzet je oko 700 evra.
Potrebno je sve osim monitora i zvucnika.
Monitor je: Samsung 940n - Malo je stariji...ali je zadovoljavajuci.
Zvucnici su: Genius 5.1
Osim toga, potreban mi je manji hard disk. Neki od 120GB na kojem bi mi se nalazio samo OS i sl, a vec imam jedan WD od 640GB koji bi mi sluzio za podatke. I bilo bi pozeljno neko...bolje i tishe hladjenje
Graficka bi bilo pozeljno da ima HDMI izlaz(zbog TV-a. A ovu sto sto sam izabrao mislim da nema). Nije neophodno jer imam neki "produzetak" preko kojeg HDMI kabal moze da ide na graficku bez takvog izlaza(ne znam kako se zove).

Kompjuter mi treba za sve. Od programiranja, preko HD filmova, do igrica.
E sada gledao sam malo sta ste vi preporucivali i kopao po internetu, pa me zanima sta vi mislite o ovoj konfiguraciji:

Maticna: Asus P5K Pro - 110€
Procesor: Core 2 Quad Q6600 2.4GHz 8MB 1066MHz S775 - 180€
Graficka: Radeon HD 4870 1GB GDDR5 - 185€
Ram: Kingston 4GB (2x2GB) 1066MHz DDR2 HyperX - 60€
Hard Disk: WD Caviar WD1601ABYS 160GB 7k 16MB SATA300 - 50€
Kuciste: Chieftec 450W - 75€
CD/DVD: Neki za oko 20€
Kuler za processor: To vec nisam mogao da nadjem kakv bi odgovarao procesoru ali racunam da ima ok za 50ak evra.
Mozda ovaj: CoolerMaster V8

I ako sam dobro izracunao ovo dodje oko 730€.

U ovih 730 evra ne ulazi zvucna karta i slusalice. Posto jos uvek za njih ne znam koliko para da izdvojim pa ih kalkulishem odvojeno.
Uz to bi mi bila potrebna zvucna karta.
Planiram da uzmem Razer HP-1 slusalice
I uz njih sam mislio da uzmem i Razer AC-1 zvucnu kartu.
To sam nasao na nekoj „akciji“ gde oba mogu da kupim za oko 25.000 dinara, tako da ako imate neshto drugo imajte na umu tako neku cenu.
Slusalice bih koristio samo za igrice, skype i mozda za filmove(zvucnici mi bas ne odgovaraju za to) i voleo bih da budu 5.1. Sta vi mislite o tome, da li je iko od vas imao iskustva sa takvim slusalicama.
Ne planiram da koristim kompjuter za bilo kakvu obradu zvuka i sl.
Ali bih voleo da imam super zvuk, i posto ne menjam kompjuter tako cesto, voleo bih da uzmem nesto OK i stabilno.
Da li je neko imao iskustva sa ovim slusalicaam

Pa ako bi mi pomogli u odabiru komponenata i sastavljanju konfiguracije bilo bi super =)
 
Ovako u tom segmentu ja dajem apsolutnu prednos AMD-u, nadam se da i on dolazi u opticaj. Druga stvar je sto ces veoma tesko da nadjes taj Q6600 jer je on odavo prestao da se proizvodi, a i po toj cijeni je skup i ne isplativ.... Intel je danas apsolutni pobjednik u high segmentu za Core i7 platformom, a novi AMD Phenom II procesori ne zaostaju puno, u igrama su tu negdje, dok Core i7 odnosi pobjedu sa velikom prednoscu u ozbiljnijem radu. Za ono sto je tebi potrebno treba da ides na AMD i moj prijedlog bi izgledao ovako:

AMD Phenom II X4 945, 3.0GHz/8MB 64Bit BOX
Cena: 18.040 din.

Matične ploče
GigaByte MA790XT-UD4P
Cena: 10.950 din.

Memorije
2 x 2GB DDR3 Geil PC1333
Cena: 5.150 din.

Grafičke kartice
Palit GTX 260, 896MB, Sonic
Cena: 16.960 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.720 din.

Kućista
ThermalTake Soprano RS201 window/black
Cena: 4.620 din.

Napajanja
OCZ 500W PC Power&Cooling Silencer EPS/PFC
Cena: 6.330 din.

Hard diskovi
250GB WD, SATA2, 7200, 16MB
Cena: 3.970 din.
Ukupna cena: 67.740 din.

Ova konfiguracija je zasnovana na DDR3 platformi, koja polako prelazi u standard i koja ce ti omoguciti buduci upgrade ako budes htio da mjenjas procesor, pa da ubacis neki jaci. U svakom slucaju mnogo isplativija i bolja od Intela....
Nisam ti predlozio zvucnu i slusalice posto ne pratim bas puno taj dio hardvera, ali za zvucnu kartu bi mogao da pogledas ovako nesto "Sound Blaster Audigy 4" (oko 3000 din.). Slusalice ce ti neko drugi preporuciti..

Edit: Zaborvih da ti kazem za kuler, za sad ce ti posao zavrsiti i BOX kuler, jer procesor ima veliku frekvenciju na 3,0 GHz, a ako si zainteresovan za OC onda svakako pogledaj i OCZ Vendeta 2, ona je negdje oko 30 eura...
 
Poslednja izmena:
Iako sam fan AMD-a vidim da čovek ište Intelče. Evo predloga:

MB Gigabyte GA-EP46-DS3P
Intel Core 2 Quad q8200
Sapphire AMD/ATI Radeon HD4870 2GB GDDR5
2x2GB DDR2 1066 Kingston HyperX
HDD 320GB WD S-ATA2 AAKS
Chieftec CH-04SL-SL-A-OP
Chieftec PSU APS-500S 500W 14cm Fan
DVDRW 22x

Cena ovog macana - 63.900,00 din.
 
hvala svima na odgovorima.
Iskreno, i ja sam do skoro bio intelov fan(oduvek sam imao intela, i to je jednini razlog )
Ali evo sada uz uz pomoc dobrih ljudi interneta i foruma iskombinovao sam sledece:

Procesor: AMD Phenom II X4 955BE
Maticna: Biostar TA790GX A3+
Memorija: Geil 2X2GB DDR3/1333Mhz
Graficka: Gainward GTX260 Golden Sample
Hard: Western Digital 320GB
CD/DVD - Samsung SH-S223F
Napajanje: Chieftec CFT-650-14cs
i jos se dvoumim izmedju kucista NZXT Alpha i Thermaltake M5.
Cini mi se da je Thermaltake ima bolje opcije za "provetravanje" i hladjenje nego NZTX Alpha...verujem da bi mi to bilo bitno(posebno prednji fan na Thermalu) jer mi je kompjuter ispod stola, pa to malo doprinosi dogrejavanju

Ovo je BOX procesor, sa svojim kulerom...
Sadasnji mi je takav bio, i taj kuler se blago receno cuo kao fen za kosu...
A uzeo bih ja i manji od 320 hard. ali tu gde kupujem nema WD SataII manji od 320 =)


DODATAK:
"Tokom našeg testiranja, testni sistem sa Gainward-ovom Golden Sample karticom je trošio do 299W, dok je potrošnja sa referentnom karticom iznosila do 270W. Potrošnja struje pri mirovanju također ne ide u Gainward-ovu korist, jer sa Golden Sample karticom potrošnja iznosi 127W, dok isti sistem sa referentnom karticom troši oko 105W."
hmmm....recite mi da ce 650W biti dovoljno, da gradim hidroelektranu...ili se samo meni cini da je ovo mnogo?
 
Poslednja izmena:
Tako ozbiljan računar se nikada ne bazira na ploči tipa Biostar. ASUS M4A78T-E koja je spram navedenog Biostara babaroga košta - 11.900,00 din i vredi svaku paru, od dizajna i opreme same ploče do naponske i naravno kada sagledamo koje firme uvoze jedne i druge shvatamo zašto ASUS.

Procesor: AMD Phenom II X4 955BE
Maticna: ASUS M4A78T-E
Memorija: Geil 2X2GB DDR3/1333Mhz
Graficka: Gainward Radeon HD 4870 512MB GDDR5 HD4870-512-TV-DD (bolje ide sa ovim čipsetom, a i ako ti dođe nekad možeš ubaciti još jednu, dok nVidiu ne možeš)
Hard: Western Digital 320GB
CD/DVD - Samsung SH-S223F
Napajanje: Chieftec APS-500S 500W 14cm fan (više nego dovoljno)
Kućište: ANTEC Three Hundred Gamer Case

Cena: 73.200,00 din.

Tek instaliran računar, bez kloka, sa full detaljima u rezoluciji 1440x900 u 3D Max-u 2006 treba da izbaci oko 15.000 poena.
 
@Vukasin
Eh. sada je malo kasno posto sam ja vec uzeo racunar :S
Ali dobro, nadam se da i ova ploca nije bas toliko losa....:confused:

Da napisem dosadasnje utiske cisto ako se neko bude odlucivao za slicne komponente kao ja.

Sem onog gore navedenog uzeo sam i CoolerMaster kuler za procesor.
Hyper TX-2.
Kuciste je ThermalTake Wing RS (sa 2 fan-a).
A napajanje Chieftec od 700W(nisu imali 650).

Sve ok radi. Za sada jedino sto sam testirao su HD filmovi, koji zaista super rade u kombinaciji za LCD TV-om, onda sam pokrenuo igricu Left 4 Dead, sve u fullu i radi super.

E sada neke male primedbe
Najvise u celom kucistu se cuje graficka karta. I to na 40% brzine rada njenih ventilatora).
Uz nju dolazi softver pomocu kojeg je moguce podesavati brzinu ventilatora ili to prepustiti automatski da se podesava. Posle sat vremena igranja Left 4 Dead temperatura je bila oko 52-53°C a evo sada (idle) je 46°C.
Da je cooler od procesa u pitanju lako bi se to dalo zameniti...a ovako je vec problem. Naravno ovo sto sam rekao da je bucno odnosi se na moje poredjenje sa predhodnim kompom koji se zaista jedva cuo. Tako da to moze biti individualno.
Kuciste je malo. I opet je graficka u pitanju, koja je ogromna(nije ovo primedba, vec samo preporuka da ako ovako neshto planirate uzmete vece kuciste ).
Hteo sam jos jedan hard da ubacim, posto je ceo komp bio sklopljen). Morao sam da izvadim RAM memoriju i jos 2-3 kabla iz maticne da bih uspeo da ga stavim(i to ne na mesto koje je predvidjeno za hard).
Temperature, uz ova dva ventilatora na kucistu, su skroz ok.
Procesor u toku rada stize oko 50-60°C ali koliko sam citao to i nije tako strasno?
Jedina temperatura koja me brine je neka koja je u Everestu obelezena kao AUX a krece se od 56 - 61°C. Kopao sam po netu neki kazu da je to temperatura napajanja. Tako da ne znam sta je to.

I to su neki moji utisci.
Nije tiho kao sto je bilo ali sam u svakom slucaju prezadovoljan.
Jos ostaje zvucna karta. Razer nisam uspeo da nadjem. Cekam jos jedan njihov distributer da mi se javi, ali nema je(sem u odredjenoj radnji gde joj je cena vise nego nabudzena). A gde cu da stavim zvucnu(posto treba da ide odmah ispod gigant graficke) ne znam.... >.< Verujem da ce da stane, ali ce razmak izmedju zvucne i graficke da bude 2cm...

Anyways,
Hvala =)
 
Poslednja izmena:

Back
Top