Ime ruže

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Definitivno moja omiljena knjiga! Da li ste je čitali, šta mislite o njoj i o Umbertu Eku uopšte?

"Ime ruže" je prvi roman Umberta Eka, koga nazivaju najuspešnijim početnikom svih vremena, pošto je roman prodat u više od 10 miliona primeraka.

Ono što je mene zadivilo u ovoj knjizi nije samo radnja, već i autorovo zuzetno poznavanje srednjeg veka, društveno - političkih prilika, filozofije i teologije, i njihovo savršeno povezivanje u jednu zaokruženu celinu. Takođe njegova posvećenost detaljima - npr prema sopstvenim rečima imao je u vidu dužinu staze kojom sagovornici šetaju, da bi odmerio dužinu razgovora i broj izgovorenih rečenica dok ne stignu do njenog kraja...
 
Jedini Ekov roman koji sam procitao, stvarno covek poznaje prilike datog doba. Najvise sam impresioniran likom Wilima, njegovim modernim pogledom na svet (uvek uzimanje u obzir svake moguce alternative), i razmisljanjima. Takodje mi se svidja i prica o knjigama, koje kao da govore jedne o drugima...Interesantna knizica sve u svemu :mrgreen:
 
Upravo je čitam, dosta dobra knjiga. Za sada mi se sviđa rasprava o smehu - da li je potreban ljudima?

Fenomenalan deo! Prosto da ne poveruješ o čemu su ljudi u stanju da raspravljaju! A rasprava je pokrenuta od strane istočnih crkvenih otaca, nekoliko vekova ranije, i nastavljena je do duboko u srednji vek
Pokazao je izvrsno poznavanje prilika, kao i sholastičke logike i vođenja argumentovanih rasprava
 
Toliko je hvaljena da sam morala da počnem danas i ja da je čitam. Zaista je teška, nije za brzinsko čitanje, ali već mi se dopala. Jedino mi otežavaju užitak izuzetno sitna slova kojim je štampana (imam izdanje Novosti, edicija XX vek). Mogli bi posle da se prebacimo u Čitalački klub-poziv na čitanje, pa da komentarišemo?
 
Ја морам признати да се књига мени није допала. Али, добро, то је субјективни доживљај.
Него, хтела бих указати на заиста изузетно добар - превод на српски, за који је заслужна Милана Пилетић.
Она је изузетна преводитељица, а уз то, и одлична песникиња (њене сам песме овде постовала својевремено).
(Иначе, имам част да ми је госпођа Пилетић и лична пријатељица).
 
Jedan od mojih omiljenih romana.
Sjajna prica, pravi detektivni roman smesten u srednji vek.
Kako je samo dobro opisao vodjenje ljubavi devojke i pripovedaca... "...lepa kao vojska sa zastavama"...

Pa na pocetku reci da - ,,Ime nije nista, ono sto nazivamo ruzom, slatko bi mirisalo i pod drugim imenom".
Citala sam Ime ruze tri puta i verovatno cu jos toliko.
Njegovo najbolje delo.
 
:bye:

...i ja sam veliki obozvalac ove knjige ( "...ne zatvaraj moje usne otvarajuci svoje...".
citat)... nisam nista drugo citala od U. Eka, ali sam uspijela kupiti ovo ljeto ( nije jeftina)
"Istoriju ruznoce" i sad se polako spremam da pocnem da je citam...Fascinira njegovo poznavanje srednjeg vijeka...odlican roman...:D
 
:bye:

...i ja sam veliki obozvalac ove knjige ( "...ne zatvaraj moje usne otvarajuci svoje...".
citat)... nisam nista drugo citala od U. Eka, ali sam uspijela kupiti ovo ljeto ( nije jeftina)
"Istoriju ruznoce" i sad se polako spremam da pocnem da je citam...Fascinira njegovo poznavanje srednjeg vijeka...odlican roman...:D

Završih je pre par dana, pa mi prosto žao. Jako mi se dopala.
A pitam se po čemu su Istorija lepote i Istorija ružnoće posebne, pa su toliko skupe (ako se ne varam, svaka je između 4 i 5 hiljada). Možda ti možeš da mi odgovoriš?
 
Jedan od mojih omiljenih romana.
Sjajna prica, pravi detektivni roman smesten u srednji vek.
Kako je samo dobro opisao vodjenje ljubavi devojke i pripovedaca... "...lepa kao vojska sa zastavama"...

Pa na pocetku reci da - ,,Ime nije nista, ono sto nazivamo ruzom, slatko bi mirisalo i pod drugim imenom".
Citala sam Ime ruze tri puta i verovatno cu jos toliko.
Njegovo najbolje delo.

Mala pozajmica od Šekspira :)
Sjajno upotrebljeno.
 

Back
Top