Kako animirati školsko dete za vreme raspusta?

tastinapraznine

Obećava
Poruka
68
Kao što sam naziv kaže, kako animirati dete za vreme raspusta? U pitanju je dete od 9 godina, komšijska deca su se rasturila po selima, morima, i ono se već intezivno dosađuje. Ne postoji mogućnost da negde na duže odputuje, mama, tata rade, brat u vrtiću, a ona kući sama. Hvata me velika frka da se ne svede na gledanje TV-a. Za besplatne školske programe sam se prijavljivala, na neke nema ko da je vodi (prepodne), za neke je mala i tako sve u krug.
Šta vi radite, čime ih zanimate?
 
Kao što sam naziv kaže, kako animirati dete za vreme raspusta? U pitanju je dete od 9 godina, komšijska deca su se rasturila po selima, morima, i ono se već intezivno dosađuje. Ne postoji mogućnost da negde na duže odputuje, mama, tata rade, brat u vrtiću, a ona kući sama. Hvata me velika frka da se ne svede na gledanje TV-a. Za besplatne školske programe sam se prijavljivala, na neke nema ko da je vodi (prepodne), za neke je mala i tako sve u krug.
Šta vi radite, čime ih zanimate?

Pa zar je moguce da su joj bas svi drugari zapalili negde????
 
Da sam ja imala takvu učiteljicu, verovatno bih završila sa školovanjem na kraju osmog razreda...:lol:

al on je muka podnosi...:confused:

Nego.. da ne skrenem ja temu na zlu učiteljicu...

Ok je ograničiti im vreme koje provode gledajući tv, ako baš preteruju.
Ili da idu na neki sport, ako im se dopada.
ali...
Protiv sam animiranja dece. Nek nauče sami da se zabave. :D
 
Ali, da li ona to umeju? I šta znači animirati ih? Možda samo malo pogurati, usmeriti...
Moje devojčice na raspustu obožavaju da idu na selo kod svoje tetke. tamo uvek ima društva. A kad su u gradu uvek ista priča da nikoga nema, i sl. dok ja ne naletim na njihove drugarice i ne iniciram druženje. Starija već se i sama snalazi jer može na bazen i bez mene, a šta sa mlađom? Na velikoj sam muci jer mi sa 11 god. ne deluje dovoljno samostalno.
Što se tiče odmarališta za decu, postoji blizu Malog Iđoša salaš sav u drvetu, prilagođen deci mlađeg osnovnoškolskog uzrasta. Ne znam šta takva odmarališta rade preko raspusta a i sada kada su ukinuli školu u prirodi ?
 
Ali, da li ona to umeju? I šta znači animirati ih? Možda samo malo pogurati, usmeriti...
Moje devojčice na raspustu obožavaju da idu na selo kod svoje tetke. tamo uvek ima društva. A kad su u gradu uvek ista priča da nikoga nema, i sl. dok ja ne naletim na njihove drugarice i ne iniciram druženje. Starija već se i sama snalazi jer može na bazen i bez mene, a šta sa mlađom? Na velikoj sam muci jer mi sa 11 god. ne deluje dovoljno samostalno.
Što se tiče odmarališta za decu, postoji blizu Malog Iđoša salaš sav u drvetu, prilagođen deci mlađeg osnovnoškolskog uzrasta. Ne znam šta takva odmarališta rade preko raspusta a i sada kada su ukinuli školu u prirodi ?

Naravno da ih treba usmeravati. To radimo svesno ili nesvesno.
Prate oni nas u stopu.
Ne možeš čitav dan držati daljinski i očekivati da će ono svoje slobodno vreme provoditi drugačije.
Kao što ni ja mojima ne bih mogla da ograničavam vreme na računaru.. sva sreća te im nije interesantan...:lol:

Eto ovo boldovano je jedan od razloga zašto ih ne treba animirati.
Treba li dete navići da mu neko drugi organizuje vreme i zabavi ga?
Ne kažem da im ne treba posvetiti vremena.. prošetati, razgovarati ili se igrati sa njim...
Samo ih treba malo pustiti da sami sebi nađu zabavu.
 
Iskreno, oduvek sam se plašila tog loofta na raspustu dok je bio mlađi...ok i tv i igrice, dođu drugari, on ode negde, čita...tamo-vamo...Ali sam mu svaki dan ostavljala po 10-ak stavki u amanet na papirčetu - sitnice tipa - da prostre par stvarčica, izbaci đubre i sl.
Doduše, to redovno radim, čisto da mu ne ostane previše vremena za prazan hod...bar se sećam šta je meni sve padalo na pamet dok su me kao malu ostavljali samu...
Ali smatram da je i to vreme koje provede sam sa sobom podjednako važno.
 
Biblioteka nije uopste losa ideja, ona je uclanjena ali bi mogla i sama da ode, mada mora prevozom. Mi smo se vec dogovorili da pravimo herbarijum i da sredimo garderobu, ali to nije dovoljno da joj ispuni vreme od 8-16h. Razmisljam da kontaktiram sve mame koje iole poznajem pa da prepodne ide kod drugarica cija je majka kuci a popodne da one dolaze kod nas.
Mnogo je to vremena da se provodi sama, a knjiga joj (za sada) nije na vrhu top liste interesovanja. Da li da je uputim na internet, ako da, sta od sadrzaja?
 
To sa druzenjem ti je dobra ideja. To sam i ja aktivirala, doduse uz pomoc moje majke. Moja devojcica ima 8 i po godina i pocetkom raspusta je bila kod bake(udaljena od nas 3km) i trebalo ju je zabaviti tih 8-10 sati. Mi smo obnovili druzenje sa decom iz obdanista tako da su jedan dan bile kod moje mame, a drugi dan kod te drugarice. A ponekad sam ih i ja vodila svojoj kuci, ali kada se vratim sa posla ili vikendom i to je dobro funkcionisalo. Predlazem ti da se povezes sa decom iz skole i iz obdanista i to bolje sa vise njih jer ipak treba da pokrijes celo leto. Ili da nađes nekog ko bi je odveo na te besplatne programe i vratio, iako mislim da je za neke organizovan prevoz iz skole. Proveri za Pionirski grad. Sada mi je palo jedna ideja u vezi obdanista. Pitaj kod vaspitacice mlađeg deteta da li bi mogla nekad da bude u obdanistu. Pa možda i na par sati. A verovatno cete i vi na odmor, a već pocetkom avgusta se deca vracaju nazad. Ovo ti je najkritičniji period, ali proći će, pa i ako ne nađeš neko rešenje neka odgleda tih nedelju, dve TV (i ja sam protivnik neograničenog gledanja TV ), pa će joj taman dosaditi a društvo će se vratiti, pa će se igrati sa njima. Veruj mi da im nakon 3,4 sata dosadi gledanje TV-a.Testirala sam na svojo deci. Devojcica jegledala 3,4 sata, a mlađi sin je već nako1,5-2 sata našao nešto drugo da se igra. Javi jesi li uspela šta da uradiš.
 
Biblioteka nije uopste losa ideja, ona je uclanjena ali bi mogla i sama da ode, mada mora prevozom. Mi smo se vec dogovorili da pravimo herbarijum i da sredimo garderobu, ali to nije dovoljno da joj ispuni vreme od 8-16h. Razmisljam da kontaktiram sve mame koje iole poznajem pa da prepodne ide kod drugarica cija je majka kuci a popodne da one dolaze kod nas.
Mnogo je to vremena da se provodi sama, a knjiga joj (za sada) nije na vrhu top liste interesovanja. Da li da je uputim na internet, ako da, sta od sadrzaja?

I ovo je lepa ideja, samo da ona voli tu decu s kojom treba da se druži!
 
Моју Минђушицу бих водила на базен, а онда бих, да имам времена, почела заједно са њом да савлађујем различите спортске дисциплине, јер сам ту мало закинута.... па бисмо заједно возиле бицикл, мужа бих натерала да нам нађе друштво за одбојку, а некад је трчање са псом сасвим довољно.
Луна парк и возалице разних врста су увек занимљиве, чак и мени одраслој, одлазак у зоо врт за ове из Београда и Јагодине:mrgreen:, одлазак на Мадонин концерт:whistling: ееееее дааааа:whistling:, позоришнаредстава и биоскоп су увек екстра.... а места па само у Београду за обилазак и провод у природи и дружење колко хоћеш.....само времена немамо довољно.....
 
Моју Минђушицу бих водила на базен, а онда бих, да имам времена, почела заједно са њом да савлађујем различите спортске дисциплине, јер сам ту мало закинута.... па бисмо заједно возиле бицикл, мужа бих натерала да нам нађе друштво за одбојку, а некад је трчање са псом сасвим довољно.
Луна парк и возалице разних врста су увек занимљиве, чак и мени одраслој, одлазак у зоо врт за ове из Београда и Јагодине:mrgreen:, одлазак на Мадонин концерт:whistling: ееееее дааааа:whistling:, позоришнаредстава и биоскоп су увек екстра.... а места па само у Београду за обилазак и провод у природи и дружење колко хоћеш.....само времена немамо довољно.....

Ma znam sta cu kada sam kuci, ali do povratka kuci...
Sada sam se setila stvarno nemogucih kombinacija za druzenje i sve cu da ih aktiviram, pa igrica tipa zanimljiva geografija, nastavi recenicu, kaladont... Ona zna da igra npr. jamb ili remi, tablic, samo drustvaaaa trebamo
Da li smem u tom uzrastu da ih ostavljam po dve same kuci (inace je dosta samostalna)?
 
Па ја се сећам да је мене моја остављала одмах по поласку у школу, али ја ћу своју да остављам саму тек када савлада знања о електричним кућним апаратима, и да је научим како да безбедно користи апарате по кући....и како деа се понаша у не-дај-Боже опасним ситуацијама.... а то тек треба да савладамо.... то дакле зависи од детета до детета и од породице до породице....
 
Moja cerka(9) je pocela da ostaje sama kod kuce kad je krenula u skolu.Ima doduse starijeg brata,ali on kao da i nije kod kuce(ili internet,ili uci ili je negde u komsiluku).Uzasno sam se plasila kako ce to funkcionisati,obzirom da zivimo u kuci,a ne u zgradi gde ti je prvi komsija na par metara od ulaznh vrata.Medjutim,odmah je sve krenulo da funkcionise kako treba(i klopa,i oblacenje i spremanje za popodnevnu nastavu).Cak je ona bila ta koja im je servirala rucak pre skole...:)
Onda smo joj za 8.rodjendan kupili psa(bebu nemackog boksera koji je tada imao 2 meseca).Time smo joj znacajno smanjili vreme za dosadjivanje,posto sa kucom nikad nije dosadno...
Malo po malo,kako je vreme prolazilo,a ona bivala starija ja sam joj ukljucivala jos po neku obavezu-ili da izvadi sudove iz masine i skloni ih,ili da ode do prodavnice po hleb,ili da slozi carape i ves i stavi na mesto.Znaci neke sitnice cisto da malo prekrati vreme.Sto se letnjeg raspusta tice,tu je situacija malo zeznutija jer je duze vreme koje provodi sama,ali tad joj svaki dan napravim neku sitnu obavezu,a ima i par drugarica u komsiluku pa se malo igraju kod nas,malo kod neke od njih.Jedino sto ne dozvoljavam, to je voznja bicikla ili rolera u vreme kad mi nismo tu,kao ni ukljucivanje sporeta(mikrotalasnu i toster smo savladali jos u prvom razredu).
Sto se tice kompjutera i televizora tice,naucila je da me zove pre nego sto hoce nesto da gleda ili igra,pa ja onda kazem moze ili ne moze.
Jedna dobra stvar je sto smo muz i ja privatnici,a kancelarije su nam na 15 minuta kolima od kuce,pa ako treba za cas sam kod kuce...
E da,naravno preko leta procita bar 4-5 knjiga tipa Dzeronimo ili Tea Stilton...
 
Poslednja izmena:
Kao što sam naziv kaže, kako animirati dete za vreme raspusta? U pitanju je dete od 9 godina, komšijska deca su se rasturila po selima, morima, i ono se već intezivno dosađuje. Ne postoji mogućnost da negde na duže odputuje, mama, tata rade, brat u vrtiću, a ona kući sama. Hvata me velika frka da se ne svede na gledanje TV-a. Za besplatne školske programe sam se prijavljivala, na neke nema ko da je vodi (prepodne), za neke je mala i tako sve u krug.
Šta vi radite, čime ih zanimate?

kad su naše devojke bile male, onda smo ih vodili na adu kad god je vreme dozvoljavalo ili sam kupovala one 'ravensburger'' puzzle od milion komada, pa su slagale po 5 dana...ako su imale 6 godina, ja kupim salgalicu za decu od devet....ne čuju se danima.
ali, najviše su volele da idu na adu.
 
Imam i ja tinejdzerku(12g.) koja ne zna sta ce sa sobom...samo se razvlaci po krevetima i po ko zna koji put bi gledala Hanu Montanu..dosadno joj je...kada spomenem drugarice,te sto su ostale u Bg nisu joj interesantne...kada ode kod bake tamo nema drustva...kada idemo na more,moramo i tu da razmisljamo kakvo drustvo ce imati..ima mladjeg brata ali on je smara...e,pa i ja sam bila u tim god. i kada mi je bilo dosadno preko raspusta,pored procitane lektire,lepo uzmem knjige,sve prostudiram i kad krenemo u skolu,sve znam!!I tako sada ja njoj dam zadatak da mora celu geografiju da procita,a posle malo i fiziku(da se upozna sa gradivom),da joj nije dosadno..pa ni meni niko ne nalazi prijateljice,sama se animiram i nikada mi nije dosadno...treba mlado bice da nauci da nije strasno biti bez drustva i da coveku i sa milion prijatelja moze biti dosadno...ovako se bar raduju polasku u skolu...
 
iz ovog ugla mogu da budem samo presrecna shto imam mnogo sestara priblizzno istih godina (od tetki, stricheva i ujaka), tako da sam sve te letnje faze bezbolno proshla. uvek nas je bilo najmanje tri. nije toliko dosadno kad ti je dosadno u grupi. svi se smaramo, al` prodje vreme. a kad su doshli tinejdzerski dani, sve smo bile u istom spidu. :D

moja rodjena 10 godina starija sestra ima curicu od 8 godina i upravo je na gostovanju kod nas u rodnom gradu, a zzive inache u bg. to su intezivna zabavljanja - prepodnevne i popodnevne shetnje na rolerima il` bez rolera, na sladoled il` na purenjak, bazen il` reka, organizovanje starih drugarica sa decom slichnog uzrasta... itd. itd. moja sestra ne radi pa ima taj luksuz da mozze da animira svoje dete. ali, verujem da je data situacija bash teshka.
 
Kod mene je malo drugacija situacija.Najstarija cerka ima 12,srednja 8,a najmladja 1,5 godinu tako da njima nemoze biti dosadno (cak nam fali koji sat vise).
A dok su bile mladje?Uvek je neko od njihovih drugara bio kuci pa su imali sa kim provoditi vreme.
Inace,slazem se sa predlozima gore navedenih.Postoje mnoge igre koje mogu sami da se igraju,da razvijaju mastu.Pa onda npr. crtanje,citanje...a vi kada god imate vremena vodite je negde pa makar i vikendom.Neka onda pise price/sastave o tome gde je bila,sta je radila.
Kada deca predju 8 godina dovoljno su velika i za neke kucne obaveze,a devojcice to vole.
 

Back
Top