BOEING-ovi problemi sa najsavremenijim tehnologijama

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Kao sto je vecina od vas verovatno cula, Boeing je najavio ponovno odlaganje prvog leta najsavremenijeg putnickog aviona danasnjice, B787. Na zalost, postalo je jasno da imaju jedan od mozda najtezih strukturnih problema - delaminaciju kompozita u spoju korena krila sa trupom.

Interesuju me vasa misljenja...da li su "zagrzili" previse i ponovo (posle modela 707 i 747) pokusali da skoce 20-ak godina ispred svog vremena, da li su zrtva preagresivnog marketinga, da li ih je "izdala" kombinacija CATIA - ABAQUS - FiberSim + nedostatak inzenjera...ili nesto sasvim drugo?
 
ne verujem da bi firme takvog renomea izdale boing. mnogo podizvodjaca ima pa se mozda nisu sve kockice uklopile. nazalost ne poznajem nove ,vec samo stare materijale.:D

Nisam mislio na bukvalnu izdaju, vec da se mozda Boeing previse oslonio na modeliranje i simulaciju optercenja, na FEA kompozita van linearnog rezima sto nije bas dovedeno do savrsenstva...cinjenica je da ABAQUS i CATIA rade perfektno sa klasicnim materijalima, a da je FiberSim verovatno (uz SysPly) najbolji modul za kompozitno konstruisanje, ali delaminacija se desila. Staticki proracun je prosao perfektno (znamo da je sklopljeni prototip 787 najidealnije priblizan modelu - na wingtipu su dobili +/- 0.00 odstupanje sto je bolje cak i od dosadasnjeg rekordera B777), ali dinamicko optrecenje je dovelo do problema. Nadajmo se da je samo lose uradjena srednja trupna sekcija i da ce se tu problem brzo otkloniti, ceo svet ceka let ovog revolucionarnog aviona...
 
Na Sajmu aviona u Parizu, Airbus pretekao Boeing

Dugogodišnje rivalstvo između avionskih divova Boeinga i Airbusa ovog je tjedna u središtu pozornosti. Naime, na Sajmu aviona u Parizu, europski Airbus prima nove narudžbe za svoje zrakoplove dok Boeing u njima daleko zaostaje. Iz Pariza se javila Lisa Bryant.
http://www.voanews.com/croatian/2009-06-18-voa2.cfm
Početkom tjedna Airbus je objavio da je osigurao narudžbe za 16 novih aviona tipa A321 od Vietnam Airlinesa, pet modela A320 od nisko-budžetne avio-kompanije Cebu Pacific s Filipina, te avioprijevoznika Qatar Airways. Ova je vijest razvedrila uglavnom sumornu atmosferu na najvećem svjetskom sajmu aviona nad kojim se nadvio oblak ekonomske krize.
 
ZA002 je imao initial engine test run danas...dobre vesti!

Sto se wingboxova i delaminacije tice (koja se, koliko moze da se sazna, desila na 120% opterecenja), izgleda da ce za prve primerke to biti reseno ojacavanjem (nesto slicno dablerima kod konvencionalnih aviona), a kasniji ce dobiti novo-dizajnirane elemente. BTW, firma koja pravi problematicne elemente - Vought - ce, najverovatnije, uskoro postati Boeing-ovo vlasnistvo, pa ce i to doprineti ubrzavanju resenja problema.
 
moze biti da je softver za analitiku zakazao..naime to je ipak samo softver a ameri su poceli previse da se osalnjaju na te programe za statisticke proracune itd

Pa tu mogucnost sam pomenuo u uvodnom postu...ali je sansa da je ABAQUS zakazao prilicno mala...mozda zbog kombinacije sa najsavremenijim tehnologijama izrade kompozitnih konstrukcija (mislim da se skoro sve sada radi bez autoklava) i kombinacije sa FiberSim-om...na zalost, nisam imao prilike da proucim FiberSim...:(

E da...i nije moguce previse se osloniti na te programe...sve sto se proracuna njma se posle jos i ispita na modelu 1:1...podudaranja su neverovatna.
 
Pa tu mogucnost sam pomenuo u uvodnom postu...ali je sansa da je ABAQUS zakazao prilicno mala...mozda zbog kombinacije sa najsavremenijim tehnologijama izrade kompozitnih konstrukcija (mislim da se skoro sve sada radi bez autoklava) i kombinacije sa FiberSim-om...na zalost, nisam imao prilike da proucim FiberSim...:(
u pitanju je metod rada..racunar je digitalna sprava a u statisticke proracune ne ulazi nacelo slozenosti..osloniti se na binarni digitalni racunar i verovatnocu kod dinamickih proracuna vodi u sigurnu gresku koja raste sa slozenoscu mislim proracuna..pitam se sto li nisu upotrebili onaj kanadski kvantni kompjuter koji radi sa kubitima:think:
 
u pitanju je metod rada..racunar je digitalna sprava a u statisticke proracune ne ulazi nacelo slozenosti..osloniti se na binarni digitalni racunar i verovatnocu kod dinamickih proracuna vodi u sigurnu gresku koja raste sa slozenoscu mislim proracuna..pitam se sto li nisu upotrebili onaj kanadski kvantni kompjuter koji radi sa kubitima:think:

Poznajem metod rada....igrom slucaja upravo dok ovo kucam paralelno radim jedan proracun istim softverom koji oni koriste....nije to bas statistika. Veruj, izabrali su stvarno najbolje sto postoji.
 
sto samo govori u prilog da je softver ..zakazao

Ne...barem ne mora da znaci...delaminacija lako moze da bude uzrokovana losom izradom elementa...videcemo, znace se to uskoro...nije dzabe dignuta ovolika frka sa Voughtom...a izgleda da su i Japanci nesto zakazali, samo nije sigurno.

Sto se softvera tice, on ne moze da zakaze...ako je proracunao "n" elemenata kako treba, kod "n+1" ne moze da zakaze.
 
znam da nista bolje od tog trenutno nema ali i najbolje sto se ima moze da ne bude dovoljno dobro:think:

Moze...ali je opste ubedjenje da jeste dovoljno dobro...uostalom, pogledaj kako je prosao B777 koji je designiran i ispitan istim softverom (bez FiberSim-a naravno)...to je, ako se dobro secam, prvi avion koji je kopletno uradjen racunarem, mislim na sva ispitivanja.
 
pa su se ameri poneli mislju o savrsenosti softvera
a tu je i cika marfi koji kaze ako nesto moze da krene po zlu sigurno ce da krene po zlu..

Rade oni kako treba...nisu to iluzije. Nemoj da zaboravis da se identicnim softverom (legalno) sluzi Airbus, svi timovi F1, Chrysler....da ne nabrajam stotine...naravno, isto koriste i drugi, samo ilegalno.
 

Back
Top