ОСАМ ГОДИНА ТРАНЗИЦИЈЕ

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
ОСАМ ГОДИНА ТРАНЗИЦИЈЕ

Србија има највећу стопу незапослености, 14-процентну, двоструко већу од просечне европске.
Чак 71 одсто људи без посла ухлебљење тражи дуже од годину


vreme-knez.jpg
Сваки други млади човек без посла (Фото Б. Педовић)



У годину планетарне кризе, у којој се и у много развијеним земљама води битка за свако радно место и у којој се посао губи преко ноћи, Србија је, према Анкети о радној снази, ушла с готово пола милиона, тачније – 445.383 незапослена.
Истина, на списковима Националне службе за запошљавање,

незапослених је неколико стотина хиљада више, али се, ради
поређења с другим земљама, у анализама користи податак о

анкетној незапослености.


Иако је стопа незапослености последње две године смањена с 20,9 на 18,1 а онда на 14 одсто (више услед методолошких и промена у прописима, него зато што су незапослени налазили запослење), она је и даље далеко изнад просека ЕУ (7,1 одсто) и виша него у земљама из окружења (Румунији, Бугарској, Мађарској, Хрватској) од којих већина живи с незапосленошћу од пет до десет одсто (видети графикон).


Да невоља буде већа, Србија има највише стопе дугорочне незапослености (на посао дуже од годину дана чека чак 71 одсто људи без посла) и незапослености младих од 15 до 24 године – 43,7 одсто. Међу онима који траже посао велики је проценат људи са основном и средњом школом, а велике су и регионалне диспропорције. У окрузима на југу и истоку Србије, незапосленост је и до пет пута израженија него у северним, развијенијим подручјима.

Проблем велике незапослености, пренет из предтранзиционог периода, још више је ескалирао у протеклих пет година због процеса својинске трансформације и реструктурисања предузећа. Наслеђеном броју незапослених придружили су се и радници чија су предузећа отишла у стечај или ликвидацију, као и радници који су проглашени технолошким вишком у предузећима у којима је извршено реструктурисање и власничка трансформација.





e06dvesna2.jpg



Као последица транзиционих процеса, у периоду 2001–2008. године, укупна запосленост је опадала у просеку 0,6 одсто сваке године, а незапосленост је расла по просечној годишњој стопи 1,6 процената.

Према анкети о радној снази, укупан број незапослених смањен је са 693.024 у 2006. на 457.205 у октобру 2008. Само у последње четири године, у процесу реструктурисања, платни спискови правних лица скраћени су за 118.014 имена (од 80 одсто из реалног сектора а 20 из јавног). Међутим, предузетнички сектор прихватио је само 48.526, односно 41 одсто, оних који су остали без посла.
С власничком трансформацијом српске привреде у неприватизованим друштвеним предузећима остало је тек 5,3 одсто, 74 процента запослених ради код приватних послодаваца, док држава запошљава око 600.000 људи, подаци су из анализе урађене у Заводу за развој.


[објављено: 21/06/2009]

*************************************************************

Ево, поштоване колеге ово је само једна од бројних Анализа О НАШОЈ ТРАГЕДИЈИ КОЈА СЕ ЗОВЕ "ТРАНЗИЦИЈА", "ПРЕСТРУКТУИРАЊЕ" и "ПРИВАТИЗАЦИЈА". Очекујем пре свега од наших евро-манијака да нам
објасне КАКВИ СУ ТО РЕЗУЛТАТИ НАШЕГ ГУРАЊА У ЕУ? Шта смо ми то
добили, а шта изгубили... Куда ми то идемо, осим у тотални хаос и безнађе.

Ова Анализа која чак није довољно тачна јер су резултати далеко трагичнији
што и сами анкетари наводе САМО ЈЕ ДЕО ЖАЛОСНОГ МОЗАИКА КОЈИ
СЕ ЗОВЕ "ПРИДРУЖИВАЊЕ"...

А какво је ваше мишљење о будућности Србије ??? И каква су ваша ПОЗИТИВНА
али и НЕГАТИВНА искуства у вези овог пројекта "уласка у ЕУ" ?
 
Све у свему, дно дна......
Време ће показати можда смо пукли и више него 90-тих......
Ови су нас само дотукли са својим слаткоречивим причама ЕУ, ЕУ....(да не буде забуне....сви до једног који су били у систему власти од 2000-те наовамо).....сјахала курта да узјаше мурта..
Само метла да ради под-хитно......
Хебаше нам мајку.......
А ми ћемо само да будемо посматрачи наше егзекуције???????????
 
sve u svemu, pitanje neazposlenosti govori o nesposobnosti ovakvog sistema, ako sistem ne radi u korist sopstvenih gradjana u ciju korist onda radi i kako uopste opstaje?

jos ce da ispadne da je socijalizam bio bolji

Ови наше ДемоКраде, раде само у циљу свог личног интереса, са свесрдном подршком тзв Опозиције, која здруженим снагама подржава гуљење народа и буџета........Врана с' Враном орах дели.........
 
Ако овако наставимо, нема нас нигдје. Разумијем ја приватизацију али продати нешто што производи оно што сви купују, то је ван памети. Дали су НИС, а изгледа се спремају да продају и ЕПС и Телеком. Ако то ураде, угасили смо га. То је као да продајемо предузеће које производи воду која свима треба. Власт каже да су разлог дуговања, а нису затворили ни једног директора тих предузећа. Најгоре што им се може десити је да буду смијењени.
Нека им понуде добре плате али нека их услове профитабилношћу и то не оном око позитивне нуле него правом.
До сада проведеном транзицијом мислим да нисмо ништа постигли. Проблем није у власти него у нама самима. Ми не поштујемо себе него им дозвољавамо да нас пљачкају. Ружно је рећи али док неко не плати главом за ово што нам ради, чини ми се да се ни они (власт) ни ми нећемо промијенити. Да не будем погрешно схваћен, нисам за линчовање али сам скептик да ћемо се прије тога освијестити.
Мислим да није велика наука покренути ствари на боље али је велики проблем промијенити навике и климу у друштву. Зато ми се чини да нам прије требају психолошки потези власти него неки велики економски захвати. Отприлике нешто као кад старјешина први крене у пробој. И он носи само пушку као и обичан војник али је психологија људи таква да ће сви тада извући из себе оно најбоље што имају јер виде да и онај горе не жали себе односно да су им животи једнако скупи (јефтини).
 
Po ceo dan visite na netu i kukate da ste tranzicioni gubitnici.:thumbdown:
Postoji ogroman broj poslova koje ljudi odbijaju i nece da rade u stilu "bolje da sedim kuci za te pare".
Godinama dolaze kolima u Biroe rada i zale se na tezak zivot.
Znaci moze im se i postoji neka lova. Seljaci u Arilju i okolini muku muce kada dodje berba malina zbog hronicnog nedostatka radne snage pa ih uvoze iz EU(Bugarska,Rumunija) i placaju sve stan i hranu. Zapadne pop i rok grupe pune hale i stadione za ne malu cenu ulaznica. Deci se kupuju najskuplje haljine i odela kao i pokloni nastavnicama za izmisljenu malu,srednju i veliku maturu.
Ne mos` preci ulicu od automobila a nikad skuplji benzin itd.itd.
E stvarno smo propali...:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Po ceo dan visite na netu i kukate da ste tranzicioni gubitnici.:thumbdown:
Postoji ogroman broj poslova koje ljudi odbijaju i nece da rade u stilu "bolje da sedim kuci za te pare".
Godinama dolaze kolima u Biroe rada i zale se na tezak zivot.
Znaci moze im se i postoji neka lova. Seljaci u Arilju i okolini muku muce kada dodje berba malina zbog hronicnog nedostatka radne snage pa ih uvoze iz EU(Bugarska,Rumunija) i placaju sve stan i hranu. Zapadne pop i rok grupe pune hale i stadione za ne malu cenu ulaznica. Deci se kupuju najskuplje haljine i odela kao i pokloni nastavnicama za izmisljenu malu,srednju i veliku maturu.
Ne mos` preci ulicu od automobila a niakad skuplji benzin itd.itd.
E stvarno smo propali...:mrgreen:

Ma neradnici. Lijenstine.
Kilogram malina ovamo kod nas = 5 Eura :evil:
Kod vas bar dodju i dolaze bendovi iz svijeta a kod nas ove godine nema nikog :evil:

Ne vidim razloga zasto se u opste zale :confused:
 
Po ceo dan visite na netu i kukate da ste tranzicioni gubitnici.:thumbdown:
Postoji ogroman broj poslova koje ljudi odbijaju i nece da rade u stilu "bolje da sedim kuci za te pare".
Godinama dolaze kolima u Biroe rada i zale se na tezak zivot.
Znaci moze im se i postoji neka lova. Seljaci u Arilju i okolini muku muce kada dodje berba malina zbog hronicnog nedostatka radne snage pa ih uvoze iz EU(Bugarska,Rumunija) i placaju sve stan i hranu. Zapadne pop i rok grupe pune hale i stadione za ne malu cenu ulaznica. Deci se kupuju najskuplje haljine i odela kao i pokloni nastavnicama za izmisljenu malu,srednju i veliku maturu.
Ne mos` preci ulicu od automobila a niakad skuplji benzin itd.itd.
E stvarno smo propali...:mrgreen:

Dragoše a jel ti stvarno misliš to što pišeš?
Ti stvano misliš da u Srbiji dobro je?
Ljudi pa niko nije zlurad ovo je naša držav ovde žive naša deca i naši roaci i naši prijatelji
svi vidimo da dobro nije i da dobro biti neće,
A prepucavanja na ovaj način i politikanstvo nas Dragoše pogurati ka dobru neće
 
Ma neradnici. Lijenstine.
Kilogram malina ovamo kod nas = 5 Eura :evil:
Kod vas bar dodju i dolaze bendovi iz svijeta a kod nas ove godine nema nikog :evil:

Ne vidim razloga zasto se u opste zale :confused:

Ај' бре склони се са теме и прекини да тролујеш! Немој да мислиш да ако си неки тамо "модератор" - да ти је то дозвољено!!!!!!!!!!!:rtfm:
 
Dragoše a jel ti stvarno misliš to što pišeš?
Ti stvano misliš da u Srbiji dobro je?
Ljudi pa niko nije zlurad ovo je naša držav ovde žive naša deca i naši roaci i naši prijatelji
svi vidimo da dobro nije i da dobro biti neće,
A prepucavanja na ovaj način i politikanstvo nas Dragoše pogurati ka dobru neće

Mislis na rijeci Patrijarha Pavla koji kaze:

"Zlo dobra donijeti nece" :think:

ps
samo me interesuje kome ce zasmetati ovaj post i citat :cistinaocare:
 
Sto vi mislite... na koji nacin bi se umanjila stopa nezaposlenosti i da li bi eventualnom smjenom vlasti svi problemi u Srbiji bili rijeseni?

Molim ozbiljne predloge i ideje za rjesavanje gorucih problema drzxave Srbije.
Nemojte samo po onoj narodnoj:"Sjasi Kurta da uzjasi Murta".

E, necu ti reci sada, pa da ces puci od muke! :evil:

Ma neradnici. Lijenstine.
Kilogram malina ovamo kod nas = 5 Eura :evil:
Kod vas bar dodju i dolaze bendovi iz svijeta a kod nas ove godine nema nikog :evil:

Ne vidim razloga zasto se u opste zale :confused:

Mislis na rijeci Patrijarha Pavla koji kaze:

"Zlo dobra donijeti nece" :think:

ps
samo me interesuje kome ce zasmetati ovaj post i citat :cistinaocare:

I kad neko nađe smisao i dodir sa temom nea mi javi
 
Па што их не берете ?
Zato sto ne uzgajamo maline.
Ај' бре склони се са теме и прекини да тролујеш! Немој да мислиш да ако си неки тамо "модератор" - да ти је то дозвољено!!!!!!!!!!!:rtfm:

Druze Mito daj konkretan predlog za prevazilazenje krize i povedi nas u svjetliju buducnost.
 

Back
Top