Podjela particije

Hazrael

Zainteresovan član
Poruka
107
Hocu da srusim windows i da instaliram novi jer ovaj postojeci steka na sve strane.Imam jednu particiju od 80 GB i kako cu kada dodjem prilikom instalacije do odabira particije podijeliti tu postojecu.Obrisem postojecu cifru i napisem npr 20 gb ili kako to vec ide.Pomozite jer zapeo sam kod toga...
 
Upravo tako kako si napisao, to je jedan od načina da rešiš problem, drugi je da instaliraš recimo Partition Manager i da sada napraviš dodatnu particiju na koju možeš da prebaciš sve one za tebe potrebne stvari. Nakon butovanja sa instalacionog CD-a izbrišeš samo c particiju, formatiraš ju i instaliraš XP. Kad sve bude gotovo ostaće te i ta stara particija sa tvojim stvarima.
A ako nemaš ništa bitno onda tako kako si napisao, mada je u radu uvek bolje imati dve particije, jednu sistemsku, na nju instaliraš OS, a drugu na koju stavljaš filmove, muziku, sliike, itd...
 
Hocu da srusim windows i da instaliram novi jer ovaj postojeci steka na sve strane.Imam jednu particiju od 80 GB i kako cu kada dodjem prilikom instalacije do odabira particije podijeliti tu postojecu.Obrisem postojecu cifru i napisem npr 20 gb ili kako to vec ide.Pomozite jer zapeo sam kod toga...

Ako vec zelis da reinstaliras sistem, a potrebne podatke si premestio recimo na diskove, najbolje je da preraspodelu prostora na svom hard disku uradis u toku same instalacije windowsa (zbog brisnja particija na hard disku, obrisace se i svi podaci na njemu).

Na temi: http://forum.krstarica.com/threads/279535j kod 8. koraka pomocu strelica markiraj particiju koju zelis da obrises i pritisni D. Onda ce te pitati da li ste sigurni da zelite da obrisete particiju. Pritisni odgovarajuci taster kako bi potvrdio brisanje. Posle kada se pojavi prozor kao u 8. koraku pisace ti "unpartitoned space". Selektuj taj prostor pritisni taster C i unesi odgovarajucu vrednost (tj. velicinu prve particije). Ako zelis da ti prva particija bude recimo 20 GB, unesi 20480 MB (jer cini mi se da se velicina particije odredjuje u MB a posto je 1GB=1024MB time se dobije ta vrednost). Pored velicine mozda ce u tom koraku ili narednom da te pita koji tip formata da bude particija, ti odaberi NTFS. Kada budes pravio drugu particiju ostavi ponudjenu vrednost (obicno ona predstavlja preostali prostor na tvom hard disku) i ponovo izaberi da ti bude particija NTFS tipa. Posle toga nastavljas dalje od 8. koraka datog uputstva
 
Poslednja izmena:
Hocu da srusim windows i da instaliram novi jer ovaj postojeci steka na sve strane.Imam jednu particiju od 80 GB i kako cu kada dodjem prilikom instalacije do odabira particije podijeliti tu postojecu.Obrisem postojecu cifru i napisem npr 20 gb ili kako to vec ide.Pomozite jer zapeo sam kod toga...

Ako vec zelis da reinstaliras sistem, a potrebne podatke si premestio recimo na diskove, najbolje je da preraspodelu prostora na svom hard disku uradis u toku same instalacije windowsa (zbog brisnja particija na hard disku, obrisace se i svi podaci na njemu).

Na temi: http://forum.krstarica.com/threads/279535j kod 8. koraka pomocu strelica markiraj particiju koju zelis da obrises i pritisni D. Onda ce te pitati da li ste sigurni da zelite da obrisete particiju. Pritisni odgovarajuci taster kako bi potvrdio brisanje. Posle kada se pojavi prozor kao u 8. koraku pisace ti "unpartitoned space". Selektuj taj prostor pritisni taster C i unesi odgovarajucu vrednost (tj. velicinu prve particije). Ako zelis da ti prva particija bude recimo 20 GB, unesi 204800 MB (jer cini mi se da se velicina particije odredjuje u MB a posto je 1GB=1024MB time se dobije ta vrednost). Pored velicine mozda ce u tom koraku ili narednom da te pita koji tip formata da bude particija, ti odaberi NTFS. Kada budes pravio drugu particiju ostavi ponudjenu vrednost (obicno ona predstavlja preostali prostor na tvom hard disku) i ponovo izaberi da ti bude particija NTFS tipa. Posle toga nastavljas dalje od 8. koraka datog uputstva
Upravo ovako kako ti je @falco objasnio. Bespotrebno je koristiti druge programe, kad to sve može da se odradi direktno u toku same instalacije XP-a! I još nešto, 20 GB = 20480 MB (jedna 0 je gore višak). ;)
 
Krenuo sam sa instalacijom Windowsa i kada sam dosao do particija izbacio mi je da postoji jos jedna particija u Fat formatu. Postoji li mogucnost da tu Fat particiju pretvorim u D particiju NTFS formata. Ja sam vec krenuo sa formatiranjem C particije, mozda je vec i kasno da to uradim, ali.....
 
Poslednja izmena:
Krenuo sam sa instalacijom Windowsa i kada sam dosao do particija izbacio mi je da postoji jos jedna particija u Fat formatu. Postoji li mogucnost da tu Fat particiju pretvorim u D particiju NTFS formata. Ja sam vec krenuo sa formatiranjem C particije, mozda je vec i kasno da to uradim, ali.....

Mozes. Uradices tako sto je obrises i ponovo napravis particiju (kao sto sam ti ranije opisao). Samo napisi koje je velicine ta particija.

PS: Samo da te podsetim da se svi podaci gube sa te partcije prilikom brisanja.
 
Za sve te stvari ja bi preporucio Hiren's Boot CD...ima pregrst programa za testiranje kompova, boot-ovanje, particionisanje, fajl menadzeri... Zivot mi je mnogo laksi otkad sam nabavio taj cd pre par godina. Image se skida za dzabe sa neta i moze da se reze...ne znam da li moze da se ostavlja ovde link...al ako nekom treba nek pita na pp ili nek izgugla.
 

Back
Top