Bog i vera - laž, mit, ili poluga kontrole?

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
Rođen sam kao pravoslavac, kršten i iz porodice vernika. Kako sam se obrazovao, sve sam više postajao svesniji da je religija laž, da je crkva i dogma ustvari sistem kontrole ljudi i ubijanje prirodnog instinkta medju ljudima zarad potčinjavanja nekolicini. Shvatio sam da je vera, u stvari lažna vera i obmana, a da je Bog u stvari jedan mit, jedna bajka u koju je teško i verovati. Da li sam ja u pravu ili nisam?
 
A mozda je ljudima i potrebna laz da bi ziveli ja nemam pojma znam samo da vatikan sve sinagoge dzamije manastiri sve to su osvajaci pravili sa zaplenjenim plenom,znaci sa tudjom krvlju i mukama i to vazi za sve rase sveta i znam da mu je deda bio ubica i sada on meni soli pamet nekim dogmama i pravilima koje ni on danas ne poostuje,znaci brate bljak
 
Rođen sam kao pravoslavac, kršten i iz porodice vernika. Kako sam se obrazovao, sve sam više postajao svesniji da je religija laž, da je crkva i dogma ustvari sistem kontrole ljudi i ubijanje prirodnog instinkta medju ljudima zarad potčinjavanja nekolicini. Shvatio sam da je vera, u stvari lažna vera i obmana, a da je Bog u stvari jedan mit, jedna bajka u koju je teško i verovati. Da li sam ja u pravu ili nisam?

Upravu si što se mene tiče samo što reč "vera" kod mene ima drugačije značenje,npr. ja verujem da nešto mogu postići u svom ličnom duhovnom napretku i težim ka tom napretku.(ne zavisno od Boga).
 
A mozda je ljudima i potrebna laz da bi ziveli ja nemam pojma znam samo da vatikan sve sinagoge dzamije manastiri sve to su osvajaci pravili sa zaplenjenim plenom,znaci sa tudjom krvlju i mukama i to vazi za sve rase sveta i znam da mu je deda bio ubica i sada on meni soli pamet nekim dogmama i pravilima koje ni on danas ne poostuje,znaci brate bljak

Ljudima je potrebna laž da bi živeli po tuđim pravilima bez previše roptanja.
 
Upravu si što se mene tiče samo što reč "vera" kod mene ima drugačije značenje,npr. ja verujem da nešto mogu postići u svom ličnom duhovnom napretku i težim ka tom napretku.(ne zavisno od Boga).

E tu se slažemo. Ja recimo verujem u Boga, ako je Bog verovanje u 10 zapovesti. To donosi unitrašnji mir i kvalitet života i suživota. Ali , sve ostalo je laž, kontrola i izrabljivanje.
 
Rođen sam kao pravoslavac, kršten i iz porodice vernika. Kako sam se obrazovao, sve sam više postajao svesniji da je religija laž, da je crkva i dogma ustvari sistem kontrole ljudi i ubijanje prirodnog instinkta medju ljudima zarad potčinjavanja nekolicini. Shvatio sam da je vera, u stvari lažna vera i obmana, a da je Bog u stvari jedan mit, jedna bajka u koju je teško i verovati. Da li sam ja u pravu ili nisam?

Skroz u pravu za takav nain religija.
To je sve na izdisaju,još malo i krah kule od karata.

Znanje je jedini put ka spoznaji.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Rođen sam kao pravoslavac, kršten i iz porodice vernika. Kako sam se obrazovao, sve sam više postajao svesniji da je religija laž, da je crkva i dogma ustvari sistem kontrole ljudi i ubijanje prirodnog instinkta medju ljudima zarad potčinjavanja nekolicini. Shvatio sam da je vera, u stvari lažna vera i obmana, a da je Bog u stvari jedan mit, jedna bajka u koju je teško i verovati. Da li sam ja u pravu ili nisam?

mozda jesi za sebe u pravu - za mene nisi

i ja sam rodjen kao pravoslavac i krsten, moji i nisu neki vernici. Levo desno nisam ni ja u crkvi niti postim, ali postujem i verujem i slavim i znam i zasto ali ne mogu ti objasnim jer ti ne znas zasto a takve stvari mora se osete ili nista od svega

dzaba ti bilo ko prica imas hiljade knjiga pa opet ne verujes

ne fali ni meni obrazovanja ako imas tendenciju da tvrdis da su vernici neobrazovani nisi u pravu

to sto tvrdis da je svrha religije potcinjavanje nekolicini je nonsense. Mozda je tako neki interpretiraju ali svrha religije je potcinjavanje Bogu i samo Bogu i nikome osim Njega. I to ne moze cak ni da se nazove potcinjavanje vise svesnost i toliko o tome

Fakat je da mnogi tvrde da veruju a to cine iz straha da ih Bog ne zgazi ko bube a ovi drugi nemaju sta da izgube pa ne veruju jer nemaju nista pa sta onda da izgube.

Nihilizam je so yesterday mislim to i oni kazu za hriscanstvo pa kako ko voli nek izvoli

Mnogo stvari je lose interpretirano u sve i jednoj svetoj knjizi jer su pisane dosta davno sa kad su ljudski mozak i srce imali drugaciji config a ljudi su bukvalisti pa uzimaju simbole zdravo za gotovo i onda se smore kad im sve to izgleda nemoguce

fakat je da je realnost nemoguca i nezamisliva a ne jos imaginarno i duhovno, postujem i verujem i toliko o tome ne bi oko toga dizao neku buku i pozivao na pokajanje jer je kraj blizu i tome slicni tripovi ali bolji sam covek jer verujem.
 
Rođen sam kao pravoslavac, kršten i iz porodice vernika. Kako sam se obrazovao, sve sam više postajao svesniji da je religija laž, da je crkva i dogma ustvari sistem kontrole ljudi i ubijanje prirodnog instinkta medju ljudima zarad potčinjavanja nekolicini. Shvatio sam da je vera, u stvari lažna vera i obmana, a da je Bog u stvari jedan mit, jedna bajka u koju je teško i verovati. Da li sam ja u pravu ili nisam?

Ja se slazem sa tobom, samo jedno veliko orudja za lakse upravljanje ljudima...
Stavi s na pocetak i razmisli,
neko je uspeo da nas ubedi da tamo gore postoji neki coveculjak koji non stop svakog u svakom trenutku gleda, i da ako postujemo nejgova pravila idemo u prelepo mesto gde imamo sve sto hocemo, a ako prekrsimo gorecemo u paklu do kraja vremena..ali on nas voli ?
a da ne pricam o materijalnoj koristi onih na vrhu..
i cemu religija?
pogledaj dokumentarac Zeitgeist Final Edition (2007) , jako lepo objasnjeno sve o hriscanstvu..
 
Ja se slazem sa tobom, samo jedno veliko orudja za lakse upravljanje ljudima...
Stavi s na pocetak i razmisli,
neko je uspeo da nas ubedi da tamo gore postoji neki coveculjak koji non stop svakog u svakom trenutku gleda, i da ako postujemo nejgova pravila idemo u prelepo mesto gde imamo sve sto hocemo, a ako prekrsimo gorecemo u paklu do kraja vremena..ali on nas voli ?
a da ne pricam o materijalnoj koristi onih na vrhu..
i cemu religija?
pogledaj dokumentarac Zeitgeist Final Edition (2007) , jako lepo objasnjeno sve o hriscanstvu..

coveculjak koji sve gleda

ha-ha

eto o bukvalnosti..
 
ok, mozemo i sveto pismo da shvatimo kao poucnu metaforicnu pricu....i ?
kad pogledas odlike hriscanstva ( 3. dan vaskresenje, devica majka, 12 ucenika, deset zapovesti ) vidis kolko se sve poklapa sa verom starih egipcana..tj. kolko je uzeto...cak su zapovesti skoro doslovno preuzete..
onda pogledas zasto bas 3 dana 12 ucenika i vidis da je to u stvari samo astrologija i gledanje u nebo..i onda skapiras da je sve to oko cega se ti vrtis i ceo tvoj zivot jedna izmisljotina da bi se objasnile neke stvari koje ljudima u vreme nastajanja vere nisu bile shvatljive..npr. nastanak zemlje itd..
i ajde sad...?
nekad treba pogledati i bukvalno na stvari..a ne iz necega izvlaciti metaforicna znacenja itd. p kad se poreknu izvlaciti nova i tako u nedogled...
 
Momci,
pročitah što rekoste i priznam da sam čitao sa užitkom vaše komentare.
Svakako da nemam ništa reći obrnuto, jer, svako od nas mora uživati svoju slobodu vidjenja života onako kako ga vidi.

Ako nemate protiv rekao bih koju reč iz drugog ugla.
Onako kako drugi vide religiju ni ja se sa njome nisam slagao kao ni vi sada. Ustvari religija u izvornom smislu ima u zadatak da pouči čoveka kako da razume sebe i život i kako da rešava svakodnevne životne probleme. Naravno da ima i još nešto ali to za sada izostavimo.Ono što nije dobro to je što religiju nisu shvatili ni oni koji je propovedaju pa onda ispada da slepac slepca vodi. U smislu, "Ja neznam ništa pa m ožda onaj tamo nešto zna i bolje je da mu poverujem." I tako onaj tamo nas može vući za nos zarad svoje koristi.
Ipak, Boga ne tražimo Boga radi već sebe radi i Boga ne treba voleti Njega radi već sebe radi.

Istovremeno, On ne kažnjava nikoga. Zašto i bi?

On se drži svog zakona da svako mora imati slobodu da veruje onako kako može i kako mu odgovara i da svako menja svoj sistem verovanja i poimanja života i sveta onako kako najbolje može i ume.

Nasilno nekoga ubedjivati i gurati u religiju je nešto što je negativno i nepoželjno ja sa pozicije najviših duhovnih zakona. ipak, jednoga dana kada čitate o iskustvima ljudi izvan tela za vreme operacija ili na drugi način možda počnete i sami tražiti odgovor. Neki od vas će početi menjati svoja ubedjenja.
 
Tačno, ljudi se dovoljno sami kažnjavaju verom u dotičnog....nema veće kazne. :)
Ako tražimo Boga sebe radi, da li to znači da smo nesposobni da funkcionišemo samostalno?
Ako je neko treći potreban da bi sagledali sebe, kakva će to retrospektiva biti?
Realna....ili nametnuta?
Lični doživljaj, ili ono što trebamo biti...da li treba neko, ili nešto da nas zaplaši da možda ima života posle smrti, pa se shodno tome trebamo "dostojno" ponašati za života?
Ili je ipak daleko bolnije, ali i daleko ogovornije, realnije i zdravije prihvatiti svaku odgovornost za sopstvene postupke, misli, osećanja...ma kakvi bili.
 
mislim da si malo pogresno postavio naslov..bogg ok ali bog i vera kao poluge ne stoji..temu si trebao da naslovis bog i religija ane bog i vera:think:
covek moze da veruje u boga a da ne bude pripadnik niti jedne religije..
religije jesu poluge vlasti i kontrole ali vera u boga nije jer je to licni izbor svakog pojedinca da li ce ili nece verovati u nesto..ne mora pri tom da ide cak ni u crkvu..
dzamiju katedralu whatever
 
ok, mozemo i sveto pismo da shvatimo kao poucnu metaforicnu pricu....i ?
kad pogledas odlike hriscanstva ( 3. dan vaskresenje, devica majka, 12 ucenika, deset zapovesti ) vidis kolko se sve poklapa sa verom starih egipcana..tj. kolko je uzeto...cak su zapovesti skoro doslovno preuzete..
onda pogledas zasto bas 3 dana 12 ucenika i vidis da je to u stvari samo astrologija i gledanje u nebo..i onda skapiras da je sve to oko cega se ti vrtis i ceo tvoj zivot jedna izmisljotina da bi se objasnile neke stvari koje ljudima u vreme nastajanja vere nisu bile shvatljive..npr. nastanak zemlje itd..
i ajde sad...?
nekad treba pogledati i bukvalno na stvari..a ne iz necega izvlaciti metaforicna znacenja itd. p kad se poreknu izvlaciti nova i tako u nedogled...

Johny nije poenta verovanja u Boga i ili Hrista ko je sta gde kad zapisao ili rekao vec da li verujes ili ne
prica je vrlo kratka

pusti koliko je koga bilo gde

btw ja ne verujem jer sam siguran da je tako vec zato sto je bolje biti hriscan cak i da je to lazno nego biti ateista cak i da je to istinito

mislim to je licni dozivljaj problematike neko verovatno misli drugacije

ne smetaju mi ni druge religije a ni ljudi koji ne veruju cak
i nebitno je at the end of the line
ko je kakav covek bitno je a kako se zove njegov Bog i da li ga ima ili ne nije bitno
 
Tačno, ljudi se dovoljno sami kažnjavaju verom u dotičnog....nema veće kazne. :)
Ako tražimo Boga sebe radi, da li to znači da smo nesposobni da funkcionišemo samostalno?
Ako je neko treći potreban da bi sagledali sebe, kakva će to retrospektiva biti?
Realna....ili nametnuta?
Lični doživljaj, ili ono što trebamo biti...da li treba neko, ili nešto da nas zaplaši da možda ima života posle smrti, pa se shodno tome trebamo "dostojno" ponašati za života?
Ili je ipak daleko bolnije, ali i daleko ogovornije, realnije i zdravije prihvatiti svaku odgovornost za sopstvene postupke, misli, osećanja...ma kakvi bili.

Odlično.
;)
 
Tačno, ljudi se dovoljno sami kažnjavaju verom u dotičnog....nema veće kazne. :)
Ako tražimo Boga sebe radi, da li to znači da smo nesposobni da funkcionišemo samostalno?
Ako je neko treći potreban da bi sagledali sebe, kakva će to retrospektiva biti?
Realna....ili nametnuta?
Lični doživljaj, ili ono što trebamo biti...da li treba neko, ili nešto da nas zaplaši da možda ima života posle smrti, pa se shodno tome trebamo "dostojno" ponašati za života?
Ili je ipak daleko bolnije, ali i daleko ogovornije, realnije i zdravije prihvatiti svaku odgovornost za sopstvene postupke, misli, osećanja...ma kakvi bili.
Veoma lepo receno.:klap::klap::klap:

Mada je za mene religija do sad najjeftinija droga na svetu i najoblji pirajtelj svakog ko 'oce da ima apsolutnu ulogu u vlasti. Kada bih dosao na vrh drzave sigurno bi stavljao religijska lica pored mene da umirim narod, a ako i bi a verske lidere pridobio vladao bih bez vecih problema.:lol:
 

Back
Top