Hrkanje

dr:
A poseta otorinolaringologu?

Ma bio sam. Devijacija desne nozdrve, cista u levoj, lose sluznice, problem sa sinusima, alergija na polen ... Jedan otorinolaringolog mi je rekao da mi je jedini spas preseljenje u toplije krajeve. A na neku operaciju bas ne bih. Jesam li beznadezan slucaj?
 
Takodje imam problema sa hrkanjem pa Vas molim da me uputite na neku od klinika Beogradu u koja ima dobrog specijalistu (otorinolaringologa). Interesuju me privatne klinike. Hvala unapred.
 
Ima jedan narodni lijek radi se o tome da se jedna glavica crvenog luka rasječe na pola i da se to stavi u prostoriju u kojoj se spava. Isprobao i djeluje samo što nisam stavljao sebi već neprijatelju u susjednoj sobi (kad zaspe) i ujutro i nije tako strašan vonj u sobi.
 
moja jedna prijateljica je "resila problem" tako sto je muzu na ledjima pizame nasila jedan dzepic, i u njega usila - pola orahove ljuske :lol:
covek jednostavno vise nije mogao da spava na ledjima, a samo u tom polozaju je hrkao...

ne zamerite na sali:). znam da nije lako. i - svima mnogo srece.
 
indigo:
moja jedna prijateljica je "resila problem" tako sto je muzu na ledjima pizame nasila jedan dzepic, i u njega usila - pola orahove ljuske :lol:
covek jednostavno vise nije mogao da spava na ledjima, a samo u tom polozaju je hrkao...

ne zamerite na sali:). znam da nije lako. i - svima mnogo srece.

Ta tvoja prijateljica je ipak bila nežna, ja sam čula za varijantu sa teniskom lopticom.
 
Sta sad to znaci?Da zene ne hrcu!?!
Muskarci daleko,daleko cesce hrcu od zena,i najcesce takvi muskarci imaju izmedju 40 i 65 godina.Problizno dve trecine je gojazno.
Dakle, lecenje hrkanja pored posete otorinolaringologu zbog eventualnih anatomskih problema disajnih puteva, podrazumeva gubitak telesne tezine(svodjenje) na normalu!!!
Moj prijatelj kome zena hrce, nasao je jednostavan nacin da je spreci da dalje hrce-stavio joj je stipaljku na usta!!!

Moji pozdravi svima
 
Ma bio sam. Devijacija desne nozdrve, cista u levoj, lose sluznice, problem sa sinusima, alergija na polen ... Jedan otorinolaringolog mi je rekao da mi je jedini spas preseljenje u toplije krajeve. A na neku operaciju bas ne bih. Jesam li beznadezan slucaj?
Spavaj na strani ili na stomaku. Tako neces hrkati. Mnogo ljudi ima taj problem, obicno se prica zavrsi tako da prestanu da spavaju zajedno
( mislim u istoj sobi).
 
Zajedno ste jači – pomozite vašem partneru da prestane hrkati

Iritira vas zvuk poput motorne testere koji dolazi od vašeg partnera? Niste u stanju više to trpjeti? Nitko ne želi spavati kraj hrkača, ali nemojte se ljutiti. Vaš partner je najmanje krivac za to. Hrkanje kroz nos je veoma česta pojava i praktično se može smatrati epidemijom. Zato ne dozvolite da taj problem stane između vas. Naoružajte se strpljenjem i krenite u borbu protiv hrkanja zajedno.
Hrkanje kroz nos se javlja kada postoje određene smetnje u nosu. Odnosno kod otežanog protoka zraka kroz nos. Postoji više vrsta smetnji u nosu koje izazivaju hrkanje, a te smetnje mogu biti:
• Male ili spuštene nosnice,
• Fizičke prepreke,
• Nosna blokada.
Drugi uzroci hrkanja
Hrkanje kroz nos može biti posljedica raznih alergija koje vrebaju iza svakog ugla bez obzira na godišnje doba. Ako je vaš partner alergičan na nešto najbolje bi bilo da iz vaše okolice uklonite sve vrste alergena kako bi i njemu, a i vama osigurali kvalitetniji san.
Uzrok hrkanje vašeg partnera mogu biti i sinusi. Oni su povezani s mnogim tegobama, kao što su glavobolje, curenje nosa, pritisak i bol u predjelu lica. Pored toga, upaljeni sinusi su jedan od glavnih uzročnika hrkanja. Oni izazivaju zagušenost nosa i time otežavaju protok zraka što dovodi do glasnog hrkanja.
Pored ovih postoji još i niz drugih uzroka. Hrkanje je takvo da bilo koje promjene u načinu života mogu utjecati na njegovu pojavu. Pored alergija i sinusa tu su još i cigarete i alkohol, pretilost i mnogi drugi.
Zato je neophodno da otkrijete koji pravi uzrok hrkanja vašeg partnera, jer to može biti praćeno i nekim drugim zdravstvenim problemom. Što prije otkrijete uzrok to ćete prije uspjeti zaustaviti hrkanje vašeg partnera.
Hrkanje – posljedice i tretman
Hrkanje može izazvati brojne posljedica. Uslijed nedostatka kisika u mozgu može doći do moždanog udara. Također, tu su još i srčani problemi. Uz sve to, osobe koje hrču imaju veći rizik od razvijanja dijabetesa od nehrkača.
No, ne treba zanemariti i socijalne probleme. Uslijed nedostatka kvalitetnog sna javljaju se razdražljivost i netrpeljivost što može napraviti veliki razdor između vas i vašeg partnera. Zato ne mrzite vašeg partnera što hrče, nego mu pomozite. Zajedno pronađite rješenje za problem koji ga muči – zajedno se suočite s hrkanjem - jer hrkanje je itekako rješiv problem.
Koristi od prestanka hrkanja
Već nakon prve noći i vi i vaš partner osjetit ćete razliku:
- Budit ćete se odmorni i naspavani
- Bit ćete raspoloženiji
- Smanjit ćete rizik od srčanog i moždanog udara
- Imat ćete više koncentracije
- Lakše ćete obavljati svakodnevne obaveze
- Poboljšat će se odnos između vas i partnera
- Smanjit ćete rizik od prometnih nezgoda
- Poboljšat ćete cjelokupno zdravlje
 

Back
Top