Autoritet profesora

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Vidim da je na Politici otvorena tema na aktuelne događaje vezane za profesorku hemije koja je dobila batine od svog učenika.
Pročitao sam danas u 24 sata članak o tom događaju i posebno mi je privukao pažnju sledeći pasus:

Novi šokantni snimci iz iste škole
Na sajtu „Jutjub“ osvanuli su novi snimci koji odslikavaju kakvo je stanje u Srednjoj tehničkoj školi „Nikola Tesla“ u Sremskoj Mitrovici. Najzanimljiviji je svakako snimak nazvan „3e5 na chasu kod Boijicha“, na kojem se vidi kako se učenici u razredu dovikuju s jednog na drugi kraj učionice, šetaju i to sve pred očima profesora koji „sluša“ odgovor jednog učenika pred školskom tablom, dok je za ostale događaje potpuno nezainteresovan.

Zanima me kao vi gledate ovaj problem? Ko je ovde kriv? Učenici koji ne poštuju autoritet profesora (i uopšte starijih), profesori koji ne umeju da izgrade autoritet ili društvo koje je svojim novim normama prosto vezalo ruke profesorima?

http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=55201
 
Веома сам потресена причом, данима.
Истина је да многи професори немају ауторитет, да лече своје комплексе на ученицима...
Тако је било одувек, па завршисмо школе без траума.
Богами сам знала да се изборим и са ,,незгодним'' професорима, да одем код директора, да организујем друштво из одељења да пишемо петицију...
ТО су начини борбе против професора који не обављају свој посао како треба!
Али сам стајала иза својих речи и дела, била сам скроз одличан ђак и знала сам да се борим против неправде. Али неправде!
Овде се мамлаз иживљавао због својих заслужених јединица.
И јако осуђујем предлог Министарства да се казни и професорка. Прва га је ударила? :eek:Зато што јој није дао да прође, отимао јој дневник и завртао јој руку?

Е, ако је достојанство изгубљено, изгубљено је због става разних министара просвете према запосленима.
 
Problem je u tome što su učnici u odnosu na profesore zaštićeni ko beli medvedi. Šta god on da je radio, da je ga je profanka našamarala pošteno, malo više nego na snimku, ona bi bila u gadom problemu.Kad se god ovako nešto desilo, učenik bi promenio školu, nedelju dana bi se pisalo o tome u štampi, i na tome bi se završilo, tresla se gora, rodio se miš. A obrnuto je uvek gadno. Imamo primer onog profe koji je najuren s posla samo zato što je rekao na roditeljskom sastanku da se neki učenici drogiraju. Ili primer o pre desetak godina, na nekoj ekskurziji, kada je profesor išibao kajišem učenika koji je napastvovao mrtav pijan dve učenice, a zatim bio suspendovan zbog batinanja na godinu dana. I tako dalje...
 
deca su uglavnom nevaspitana i prilično okrutna. to se posebno videlo na ovom primeru, kada je celo odeljenje gledalo šta se dešava....
ono malo vaspitane dece ne sme da ''prdne'' da ne bi posle trpela posledice svog izjašnjavanja.
prilično jajarsko vaspitanje od strane roditelja.
 
Poslednja izmena:
vi sto zalite profesorku ...
koliko je od Vas bilo predator a koliko lovina u skoli ? srednja ?
;) daj bre... kukaju samo oni sto si bili marva u srednjoj i pozivaju se na moral, vaspitanje i slichno ...
elem.. profesori su prosvetni jadnici, sa mizernim platama i josh manjim autoritetom i tu deca odmah
uchi koje su realne vrednosti u drustvu, sila, korupcija, finansiska i politichka motj ...
to sto si bila odlikash ti nishta ne vredi .. svejedno bi te maltetirali u skoli .. chak sta vishe bila bi sjajna
meta :) ..
 
Проблем је у томе што насилнику није од почетка стављено до знања да такво понашање не пролази. Неће коњ од 15 година ( :lol: ) одједном да уради тако нешто, не, он је годинама испитивао границе. И закон дефинитивно више штити проблематичне, него професоре и сву осталу децу заједно. :confused: Из средње бар могу да их избаце (мада углавном само пребаце), а кад је реч о основној, дете не могу ни да избаце ако родитељ не дозволи (а такви углавном имају сличне родитеље). Мислим да ни са часа не смеју да их избаце, већ само да их кажњавају смањеним оценама из владања (које се ни не гледа при упису у средњу).
Сматрам да би требало увести васпитне мере за насилнике и њихове родитеље, рецимо заједничке радионице или помагање неким организацијама. Па да видим онда да ли би родитеље било брига како им се дете понаша. :evil:
 
vi sto zalite profesorku ...
koliko je od Vas bilo predator a koliko lovina u skoli ? srednja ?
;) daj bre... kukaju samo oni sto si bili marva u srednjoj i pozivaju se na moral, vaspitanje i slichno ...
elem.. profesori su prosvetni jadnici, sa mizernim platama i josh manjim autoritetom i tu deca odmah
uchi koje su realne vrednosti u drustvu, sila, korupcija, finansiska i politichka motj ...
to sto si bila odlikash ti nishta ne vredi .. svejedno bi te maltetirali u skoli .. chak sta vishe bila bi sjajna
meta :) ..
profesor nije jadnik, naprotiv...jadnici su roditelji koji tome uče svoju decu, na direktan ili indirektan način.
takvoj deci ni roditelj nije autoritet i može da se desi da ''popije'' batine od rođenog deteta, sa rečima ''šta mu bi....?'' ili sa nekim, na žalost, mnogo gorim ishodom.
 
vi sto zalite profesorku ...
koliko je od Vas bilo predator a koliko lovina u skoli ? srednja ?
;) daj bre... kukaju samo oni sto si bili marva u srednjoj i pozivaju se na moral, vaspitanje i slichno ...
elem.. profesori su prosvetni jadnici, sa mizernim platama i josh manjim autoritetom i tu deca odmah
uchi koje su realne vrednosti u drustvu, sila, korupcija, finansiska i politichka motj ...
to sto si bila odlikash ti nishta ne vredi .. svejedno bi te maltetirali u skoli .. chak sta vishe bila bi sjajna
meta
:) ..

Не разумем болдован део.:dontunderstand:
Где би ме малтретирали у школи?
 
Ми смо у средњој имали проблем са једном професорком. Наш разредни је био на боловању, професор којем смо се обратили за помоћ није озбиљно схватио наше апеле - па смо онда објавили у новинама чланак о њој и њеном понашању на часовима!
После тога у школу похрлише инспекције, хитно сазвано ванредно Наставничко веће где је нас петоро позвано да присустујемо и кажемо шта имамо...
Професорка је тада склоњена у библиотеку и више никад није враћена у наставу...

Значи - решење се увек може наћи и без насиља.
 
U ovom konkretnom slucaju dete je odraslo u losim porodicnim uslovima, bez majke. Svakako treba sankcionisati njegov postupak, ali da li je ovo sto traze po novinama (da mu se zabrani da upise bilo koju skolu ikad) zaista pravo resenje? Sta bi takvo problematicno dete bez skole na ulici moglo da postane kasnije ako ne kriminalac?
 
naravno da može....samo je pitanje zdravog razuma, koga danas ima u minimalnim, skoro nevidljivim količinama, jer je ego svakog od nas (ništa lično, molim vas) ogroman...svačije dete je specijalno i posebno,a svaki profesor je iskomplexiran - po rečima većine roditelja.
u stvari, uvek kad odem na roditeljski me uhvati muka od konverzacije razrednog starešine sa roditeljima....
 
U ovom konkretnom slucaju dete je odraslo u losim porodicnim uslovima, bez majke. Svakako treba sankcionisati njegov postupak, ali da li je ovo sto traze po novinama (da mu se zabrani da upise bilo koju skolu ikad) zaista pravo resenje? Sta bi takvo problematicno dete bez skole na ulici moglo da postane kasnije ako ne kriminalac?

ne treba mu, naravo, zabraniti školovanje...nije po ustavu. ali, mora da podnese neku kaznu...ne može i ne sme tako da se ponaša, pa makar bio potpuno siroče.
 
Ми смо у средњој имали проблем са једном професорком. Наш разредни је био на боловању, професор којем смо се обратили за помоћ није озбиљно схватио наше апеле - па смо онда објавили у новинама чланак о њој и њеном понашању на часовима!
После тога у школу похрлише инспекције, хитно сазвано ванредно Наставничко веће где је нас петоро позвано да присустујемо и кажемо шта имамо...
Професорка је тада склоњена у библиотеку и више никад није враћена у наставу...

Значи - решење се увек може наћи и без насиља.

I mi smo imali problem sa jednom profesorkom, način je bio taj što smo bojkotovali njene časove da bi nas shvatili ozbiljno i povredili je kao čoveka i kao profesora baš onako... da se zapita, kad dođe u praznu učionicu.... I rezultat je bio jedan razgovor sa profesorkom, razrednom, psihologom i direktorom škole.... Civilizovano, a efektno! A to je bilo pre samo 8-9 godina...
 
Vidim da je na Politici otvorena tema na aktuelne događaje vezane za profesorku hemije koja je dobila batine od svog učenika.
Pročitao sam danas u 24 sata članak o tom događaju i posebno mi je privukao pažnju sledeći pasus:

Zanima me kao vi gledate ovaj problem? Ko je ovde kriv? Učenici koji ne poštuju autoritet profesora (i uopšte starijih), profesori koji ne umeju da izgrade autoritet ili društvo koje je svojim novim normama prosto vezalo ruke profesorima?

http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=55201
Што се самих професора тиче - мислим да не можемо извући неку генералну слику. Као и у свакој професији - и ту има свакаквих људи.

Има будалчина, кретена, нерадника, болесника, паћеника, нестручних...:(
Има и дивних људи, пожртвованих, оних који знају и воле свој посао, који га добро и савесно раде и који остављају неизбрисив траг у нашем васпитавању и одрастању, који су нам узор...:)
Али, те две групе, по неком мом увиду у материју, чине мањину.
Највише је оних осредњих, оних који раде свој посао као што би радили сваки други, ни посебно добро, ни посебно лоше...

Оно што, по мом личном мишљењу, данас јесте проблем (осим друштвене климе на коју не можемо баш много да утичемо), јесте то што се последњих година много радило на развијању свести о дечијим правима. То је нешто добро и позитивно, али је проблем у томе што се мало говорило о обавезама!
Деца и родитељи стекли су утисак да су заштићени као бели медведи, да им је све дозвољено - а просветни радници више немају никаквих полуга којима би одржали ред и дисциплину сем укора, за које ђацима баш пуца прслук! :lol:

Због тога је све препуштено личном ауторитету професора. Неко се служи повлађивањем и увлачењем ђацима, неко се служи утеривањем страха у кости и малтретирањем....а први ауторитет и искрено поштовање је тешко стећи....
Ја радим на томе већ 16 година. ;)
 
U ovom konkretnom slucaju dete je odraslo u losim porodicnim uslovima, bez majke. Svakako treba sankcionisati njegov postupak, ali da li je ovo sto traze po novinama (da mu se zabrani da upise bilo koju skolu ikad) zaista pravo resenje? Sta bi takvo problematicno dete bez skole na ulici moglo da postane kasnije ako ne kriminalac?

Постаће свакако. Већ је.
Е, то је незгодно.
Он свакако има силне јединице. Мислиш ли да ће завршити било какву средњу школу? :dontunderstand::dontunderstand:
 
I mi smo imali problem sa jednom profesorkom, način je bio taj što smo bojkotovali njene časove da bi nas shvatili ozbiljno i povredili je kao čoveka i kao profesora baš onako... da se zapita, kad dođe u praznu učionicu.... I rezultat je bio jedan razgovor sa profesorkom, razrednom, psihologom i direktorom škole.... Civilizovano, a efektno! A to je bilo pre samo 8-9 godina...

:ok::ok::ok::ok:
 
Hellen, u potpunosti se slažem sa tobom.
A što se tiče krivice, krivi su svi pobrojani s tim što bih rekla da su malo manje krivi učenici a malo više roditelji koji su (ne)vaspitali svoju decu da se tako bahato ponašaju. Što se tiče važnosti škole i motivisanosti đaka da poštuju istu, šta reći kada i neki roditelji sami kažu da je čitanje knjiga i učenje gubljenje vremena. Njima je cilj diploma pa makar sa sve dvojkama, a bar to je lako.
 
И још нешто - нигде се не пише о сјајним професорима, који јесу ауторитет, који су мотивисали ученике да постигну значајне резултате, нигде се не пише о ученицима који освајају разна места из бројних области, широм Европе и света...:rtfm:

Довољно је да неваспитана будала удари професорку и да цео њен дугогодишњи рад падне у воду!
Он постаје херој, а она постаје надрндана баба која је 40 година малтретирала ђаке, а никог ничему није научила!
 
I mi smo imali problem sa jednom profesorkom, način je bio taj što smo bojkotovali njene časove da bi nas shvatili ozbiljno i povredili je kao čoveka i kao profesora baš onako... da se zapita, kad dođe u praznu učionicu.... I rezultat je bio jedan razgovor sa profesorkom, razrednom, psihologom i direktorom škole.... Civilizovano, a efektno! A to je bilo pre samo 8-9 godina...

Kad sam ja bila u gimnaziji, zamenili su nam divnog profesora hemije devojkom koja je tek zavrsila fakultet, dosla preko veze i bila jako los profesor sa nevidjenim rupama u znanju, posto sam isla na takmicenja iz hemije, morala sam stalno da je ispravljam na casu, naravno na fin nacin da se ne uvredi. Meni je to jako smetalo jer je bio pocetak cetvrte godine, a ja sam spremala hemiju za prijemni. Pozalim se razrednoj, pokrenem peticiju, dodju direktorka, psiholog i razredna na jedan cas i problem resen bez neprijatnosti. Nju su premestili na drustveni smer, a nama dodelili novu profesorku. Nije se naljutila, uvek kad me sretne obraduje se i lepo se ispricamo.
 
није директно везано за тему, али ме вандин пост "нигде се не пише о сјајним професорима, који јесу ауторитет, који су мотивисали ученике да постигну значајне резултате, нигде се не пише о ученицима који освајају разна места из бројних области, широм Европе и света..." асоцирао:
јуче сам прочитала информацију да министарство просвете укида финансије за истраживачку станицу Петница!

http://www.b92.net/zivot/nauka_vesti.php?nav_id=367450
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=06&dd=23&nav_category=12&nav_id=367566

И шта онда очекивати...
 
Kad sam ja bila u gimnaziji, zamenili su nam divnog profesora hemije devojkom koja je tek zavrsila fakultet, dosla preko veze i bila jako los profesor sa nevidjenim rupama u znanju, posto sam isla na takmicenja iz hemije, morala sam stalno da je ispravljam na casu, naravno na fin nacin da se ne uvredi. Meni je to jako smetalo jer je bio pocetak cetvrte godine, a ja sam spremala hemiju za prijemni. Pozalim se razrednoj, pokrenem peticiju, dodju direktorka, psiholog i razredna na jedan cas i problem resen bez neprijatnosti. Nju su premestili na drustveni smer, a nama dodelili novu profesorku. Nije se naljutila, uvek kad me sretne obraduje se i lepo se ispricamo.




Koliko sam ja skontala,a ispravite me ako gresim,ovde nema odeljenje problem sa profesorkom,već pojedinac...
Možda treba zaposliti King-Konga u skolu pa da se sam brani od nasrtljivog ucenika,jer drustvo nista ne preduzima...
A ne kontam sto mu nije dozvoljeno da vidi ocenu...sta onda ako je kraj godine...ukoliko nije bilo Veće mislim da ima pravo i da odgovara...
 
Mislim da su danasnja deca,u vecini slucajeva,razmazena,bahata,nevaspitana sa losim ocenama...i za sve su krivi roditelji...to su oni sto sto dovoze decu dzipovima,kada jos od petog razreda prave probleme,oni ih podrzavaju,ne saradjuju sa profesorima,skolom...misle ako im plate privatne casove da su zavrsili posao...prisustvovala sam roditeljskom sastanku u skoli na Bezanijskoj kosi,gde je snobizam normalna pojava,i razredna nam je pricala o decaku sedmog razreda koji pravi veeelike probleme,i deci i profesorima,i da su im vezane ruke,da mu ne mogu nista sem da mu smanje ocenu iz vladanja,i da cekaju da zavrsi osmi raz.pa da odahnu...STRASNO!!Svi smo mi isli u skolu i uvek je bilo strogih profesora,namcora(ne kazem da je doticna prof.hemije takva),koji su nam zagorcavali zivot"]ali nikome nije palo na pamet da udari profesora]!!Mislim da je ta prica sa decijim pravima naduvana...zloupotrebljena,ako bas zele da zastite decu treba samo da izadju na neku raskrsnicu i da vide kako se zloupotrebljavaju deca,ali njih niko ne stiti...znaci samo vaspitanje koje su poneli od kuce..sutra ce tako tuci i svoje roditelje...
 
Koliko sam ja skontala,a ispravite me ako gresim,ovde nema odeljenje problem sa profesorkom,već pojedinac...
Možda treba zaposliti King-Konga u skolu pa da se sam brani od nasrtljivog ucenika,jer drustvo nista ne preduzima...
A ne kontam sto mu nije dozvoljeno da vidi ocenu...sta onda ako je kraj godine...ukoliko nije bilo Veće mislim da ima pravo i da odgovara...

Ma on je imao sve jedinice u skoli,bar tako pise u novinama...i ako mu nije dozvolila to mu ne daje za pravo da je pesnici!!!Kada sam gledala snimak,kao da sam gledala nekog mamlaza kako mi majku samara,priblisnih su godina...to sam tako dozivela,na zamerite mi..
 

Back
Top